Kendi Karavanını Kendin Yap(ıyorum)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan th3laststand Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,596

Gezenbilir ailesi ramazanında vermiş oldugu yogunlukla anca bu aşamaya kadar getirebildim inşallah bayram içerisindeki boşlugumdada kalanları bitirip sadece mobilya işleri kalacak
ilk önce şasemiz üzerine 25x25x1.5mm boyalı profilleri karavan projemize göre karkas işlerini yaptık karkas yaparken sağ sol 2 cam banyo arka tarafa 1 cam mutfak tezgah önüne 1 cam ve ön tarafa 1 cam şeklinde şablonumuzu hazırladık. akabinde alt tarafı için 0.50mm aliminyum ince saç ve üzerine 11 mm osbyi bağladık

WhatsApp Image 2023 04 19 at 083906 1

WhatsApp Image 2023 04 19 at 083906
WhatsApp Image 2023 04 17 at 210732 3

daha sonra tek parça aliminyum kompozitlerimizi oturtarak pencerelerini açtık üst kısmının ve ön kısmının kapanması bayramda inşallah :smiley:

WhatsApp Image 2023 04 17 at 210732

N0wysz2

Herkese selamlar bu grubun bana başta karavan yapmakla ilgili çok +sı oldu bir çok fikir edindim , herkese şimdiden bundan sonraki süreçler içindeki yardımları için teşekkür ederim. Karavanın yapım aşaması malzeme tedarikleri ve diğer tüm işlemlerle ilgili fotograflı gerekirse videolu şekilde konumuzu büyüteceğim.

Karavan yapımına ilk önce şase alarak başladım AL-KO Şase Dingil ve kaplin frenli olarak aldım.
Ölçüleri 200x400

Ekli dosyayı görüntüle 641287Ekli dosyayı görüntüle 641288Ekli dosyayı görüntüle 641289

4 ayagını kendimiz montajladıktan sonra 200x400 3mm Aliminyum kompozit ( Beyaz ) 4 tabaka satın aldım, yan taraflara tek parça üst kısmı önden arka kapının oldugu kısıma kadar 1 diğerinide kapının üstünden arka kısıma kadar 2 parçada tamamlayacagım , 2x6 çok araştırdım ettim ama genellikle büyük firmalara verdiklerini ve 1 tabaka için kargo ile gönderilmediğini söyledikleri için böyle bir yola başvurduk.
Daha sonra 25 boy ( herboy 6 mt ) 25 adet 25x25x1.5mm boyalı profil satın aldım karavanın iskeleti için.

Daha sonra karavanın alt tabanı için 0.50mm galvanizli saç aldım 100x200 ölçülerinde 4 tabak şeklinde karavanın komple alt kısmını hem su hemde pastan korumak adına sabitleyip üzerine osb levha 11 mm olarak 3 tabak aldım aliminyum üzerine osb ve daha sonra şilte ve parke ile tamamlayacagım

Karavanın camları için. yerli cam tercih ettim ölçülerim ise şöyle
30x50 2 adet ranza ayak kısmına
30x50 mutfak tezgahı önüne
50x90 yan taraflara 2 adet
40x40 tavan havalandırması
20x40 banyo havalandırması
50x120 ön taraf dışa açılır temperli cam
60x170 sepetli karavan kapısı

Ekli dosyayı görüntüle 641291Ekli dosyayı görüntüle 641292Ekli dosyayı görüntüle 641293

Ekli dosyayı görüntüle 641294

Cam ve kapı siparişlerimden sonra karavanın çevresi köşeleri için

Ekli dosyayı görüntüle 641295

böyle bir fitil aldık 15 mt kadar yetecegini düşündüm,

Osb saç ve profil fotograflarınıda en geç yarın ekleyeceğim.
yalıtım olarak 2cm strafor temin ettim o siparişim gelincede fotografını ekleyecegim.
ayrıyetten hem kompozitleri içerden bağlamak hem camlar için 15 tane kadar beyaz renk dyson ve 3mm alçıpan vidaları aldım

allahın izniyle tüm ürünler elime geçti diyebilirm bu hafta sonu yapmaya başlayacagız hem yapım öncesi ufak videolar ve fotograflarlada forumdaki konuyu aktif tutacağım.

şimdiye kadar yaptıklarım ve yapacaklarım ile ilgili düzeyi bozmadan her türlü eleştiri ve önerilere açığım ilkkez böyle birşeyde yola cıktıgımız için hertürlü fikiri benimseyecegimden emin olabilirsiniz.
Ustam eline sağlık … görüşebilsek iyi olurdu huzurevlerinde oturuyorum
Gezenbilir ailesi ramazanında vermiş oldugu yogunlukla anca bu aşamaya kadar getirebildim inşallah bayram içerisindeki boşlugumdada kalanları bitirip sadece mobilya işleri kalacak
ilk önce şasemiz üzerine 25x25x1.5mm boyalı profilleri karavan projemize göre karkas işlerini yaptık karkas yaparken sağ sol 2 cam banyo arka tarafa 1 cam mutfak tezgah önüne 1 cam ve ön tarafa 1 cam şeklinde şablonumuzu hazırladık. akabinde alt tarafı için 0.50mm aliminyum ince saç ve üzerine 11 mm osbyi bağladık

Ekli dosyayı görüntüle 641712

Ekli dosyayı görüntüle 641713 Ekli dosyayı görüntüle 641715

daha sonra tek parça aliminyum kompozitlerimizi oturtarak pencerelerini açtık üst kısmının ve ön kısmının kapanması bayramda inşallah :smiley:

Ekli dosyayı görüntüle 641716

Ekli dosyayı görüntüle 641718
Eline Sağlık

Ekli dosyayı görüntüle 641712

Ekli dosyayı görüntüle 641713 Ekli dosyayı görüntüle 641715

Ekli dosyayı görüntüle 641716

Ekli dosyayı görüntüle 641718
Elinize sağlık kolay gelsin.

En sondaki halinden sonra bayramıda boş geçmeyerek ufak tefek şeyler yaptık bunlardan en başı camlarımızı yerleştirdik , camların montajını dışardan siyah slikon mastik ile camın çerçevelerine sıkarak baskı ve bant yardımı ile tutturdum , akabinde diğer banyo , tavan , ön cam bağlantılarını açtım tabiki bunlardan önce eksik olan üst tarafını kapattım, karavanın kompozit kaplamasında ince bir şeffaf tabaka oldugu için pek kirlenmesine aldırış etmiyorum, akabinde köşe fitillerini dyson ile hem kompozitlerin birleşim yerini hemde fitili güzelce dyson yaparak yapıştırıp bantlama işlemi ile bıraktım kısmetse elektrik işlerinden sonra strafor ve lambiriye geçecegim :smiley: takipte kalın

WhatsApp Image 2023 04 24 at 184617 1

WhatsApp Image 2023 04 24 at 184617

sizlerede hayırlı olsun hocam elinize saglık güzel olmuş, dodikleri ve alttaraftaki çıtayı nerden temin ettiniz acaba ? benim ölçülere göre bende alayım.
hocam dodik ve çıtalar fiberglas, çamurluk ağzı diye geçiyor. farklı ölçülerde farklı şekillerde mevcut. ben n11 den almıştım ama artık satılmıyor sanırım bulamadım.
Dışındaki siyah olanın adı nedir? Köşelere takılan. Öyle bişey bende arıyorum adını bilmediğim için alamadım. Nerden aldınız?
hocam karavan köşe fitili diye geçiyor. yalnız internette 14mt tek parça satıyorlar oda yetmiyor ve üstüne üstelik çok pahalı. ben Ankara ostim'de çalışan bir tanıdığım vasıtası ile 20mt direk üreticisinden almıştım. 4mt arttı. karavanım 3.50mt ve 16mt kullandım. piyasadan 14mt almış olsaydım ek yapmak zorunda kalacaktım. kauçuk firmalarına sorarsanız onlarda vardır daha uyguna alınabiliyor.

En sondaki halinden sonra bayramıda boş geçmeyerek ufak tefek şeyler yaptık bunlardan en başı camlarımızı yerleştirdik , camların montajını dışardan siyah slikon mastik ile camın çerçevelerine sıkarak baskı ve bant yardımı ile tutturdum , akabinde diğer banyo , tavan , ön cam bağlantılarını açtım tabiki bunlardan önce eksik olan üst tarafını kapattım, karavanın kompozit kaplamasında ince bir şeffaf tabaka oldugu için pek kirlenmesine aldırış etmiyorum, akabinde köşe fitillerini dyson ile hem kompozitlerin birleşim yerini hemde fitili güzelce dyson yaparak yapıştırıp bantlama işlemi ile bıraktım kısmetse elektrik işlerinden sonra strafor ve lambiriye geçecegim :smiley: takipte kalın
Elinize sağlık kolay gelsin. Kapı veya pencerelerde mesela 50x90 ölçülere göre pencere yeri açılması gerektiğinde oturma yuvasını kaç cm olarak açmamız gerekiyor. Kapı için pay fark eder mi ? bilmiyorum ama aynı şey 60x170 cm kapı kenar payı içinde geçerli mi ? ( Mesela 58X168 cm gibi) şimdiden teşekkür ederim.

Elinize sağlık kolay gelsin. Kapı veya pencerelerde mesela 50x90 ölçülere göre pencere yeri açılması gerektiğinde oturma yuvasını kaç cm olarak açmamız gerekiyor. Kapı için pay fark eder mi ? bilmiyorum ama aynı şey 60x170 cm kapı kenar payı içinde geçerli mi ? ( Mesela 58X168 cm gibi) şimdiden teşekkür ederim.
teşekkür ederim yeni fotografları ekleyemedim en kısa zamanda ekleyeceğim , baya bi aşama kaydettim , hocam kapı ve pencereler içinde benden size tavsiye elinize kapınızı ve pencerenizi satın alın en kötü çerçevelerini satın alın, ona göre kesim yapın, ben çerçeveleri tutarak ölçü aldım kompozit kesiminide camları tutup kompozite çizerek öyle kestim.

Herkese selamlar bu grubun bana başta karavan yapmakla ilgili çok +sı oldu bir çok fikir edindim , herkese şimdiden bundan sonraki süreçler içindeki yardımları için teşekkür ederim. Karavanın yapım aşaması malzeme tedarikleri ve diğer tüm işlemlerle ilgili fotograflı gerekirse videolu şekilde konumuzu büyüteceğim.

Karavan yapımına ilk önce şase alarak başladım AL-KO Şase Dingil ve kaplin frenli olarak aldım.
Ölçüleri 200x400

Ekli dosyayı görüntüle 641287Ekli dosyayı görüntüle 641288Ekli dosyayı görüntüle 641289

4 ayagını kendimiz montajladıktan sonra 200x400 3mm Aliminyum kompozit ( Beyaz ) 4 tabaka satın aldım, yan taraflara tek parça üst kısmı önden arka kapının oldugu kısıma kadar 1 diğerinide kapının üstünden arka kısıma kadar 2 parçada tamamlayacagım , 2x6 çok araştırdım ettim ama genellikle büyük firmalara verdiklerini ve 1 tabaka için kargo ile gönderilmediğini söyledikleri için böyle bir yola başvurduk.
Daha sonra 25 boy ( herboy 6 mt ) 25 adet 25x25x1.5mm boyalı profil satın aldım karavanın iskeleti için.

Daha sonra karavanın alt tabanı için 0.50mm galvanizli saç aldım 100x200 ölçülerinde 4 tabak şeklinde karavanın komple alt kısmını hem su hemde pastan korumak adına sabitleyip üzerine osb levha 11 mm olarak 3 tabak aldım aliminyum üzerine osb ve daha sonra şilte ve parke ile tamamlayacagım

Karavanın camları için. yerli cam tercih ettim ölçülerim ise şöyle
30x50 2 adet ranza ayak kısmına
30x50 mutfak tezgahı önüne
50x90 yan taraflara 2 adet
40x40 tavan havalandırması
20x40 banyo havalandırması
50x120 ön taraf dışa açılır temperli cam
60x170 sepetli karavan kapısı

Ekli dosyayı görüntüle 641291Ekli dosyayı görüntüle 641292Ekli dosyayı görüntüle 641293

Ekli dosyayı görüntüle 641294

Cam ve kapı siparişlerimden sonra karavanın çevresi köşeleri için

Ekli dosyayı görüntüle 641295

böyle bir fitil aldık 15 mt kadar yetecegini düşündüm,

Osb saç ve profil fotograflarınıda en geç yarın ekleyeceğim.
yalıtım olarak 2cm strafor temin ettim o siparişim gelincede fotografını ekleyecegim.
ayrıyetten hem kompozitleri içerden bağlamak hem camlar için 15 tane kadar beyaz renk dyson ve 3mm alçıpan vidaları aldım

allahın izniyle tüm ürünler elime geçti diyebilirm bu hafta sonu yapmaya başlayacagız hem yapım öncesi ufak videolar ve fotograflarlada forumdaki konuyu aktif tutacağım.

şimdiye kadar yaptıklarım ve yapacaklarım ile ilgili düzeyi bozmadan her türlü eleştiri ve önerilere açığım ilkkez böyle birşeyde yola cıktıgımız için hertürlü fikiri benimseyecegimden emin olabilirsiniz.
merhaba. ben ankaradayım. hayırlı olsun karavanınız. banada yardımcı olurmusunuz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR