Kilitli Diferansiyele Hangi Yağı Koymak Uygundur ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oguz1134 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,178

oguz1134

Zirve
Yer
İSTANBUL/büyükcekmece
vitaranın orjinal yagı tam sentetik 75/90 dır .. bır cok 75/90 nı inceledim yarı sentetikler vs hepsinin üstünde su yazıyor ...dikkat kilitli defransiyellerde kullanılmaz..bp ve castrol da hypoy ls ve limslip kodlu 2 yag keşfettim bunlarda 20lt lik bidonmuş tahmini fiyat 800 tl cıvarı imiş bunları ne satan lar ne toptancılar bılmiyor bu yagları ne alan nede satan varmış ..10 ay icinde 20000 km yaptım yarı sentetik 75/90 ile yagı bosalttım tıpa da mıknatıs var ful capak tornacı dükkanı gibi içim gitti yedinen y.s. bir 75/90 koydum . şimdi ise kilite uygun yagın peşine düştüm ,yardımcı olursanız sevinirim.

Etiketler
Ynt: Kilitli Diferansiyele Hangi Yağı Koymak Uygundur ?

benim bildiğim açık 90 koyulduğu ama ati jeep maslak a sorarsanız o daha iyi bilir bendede 100 de 100 var yağlarımı hep o koyuyo ne koyuyo bilmiyorum ama çapak falan olmuyor ...

Abi bendede 2001 vitara var çalıştığım serviste biz 75/80 ve 80/90 kullanıyoruz chrsler grand cherokelerin ve cherokelerin kullandığı yağ, hiç bi sorun olmuyo sadece kilitli defransiyellere katkı ilave ediyoruz (orjinal katkı) korkum şu senin defransiyelde sorun olmasın, birde defransiyel ve düzvites şanzımanlar mıknatısın toplicağı cinsden çapak hep yapar gördüğün çapak yumşak metal halinde ise yani dokunduğunda pek hissedilmiyo gibi ise bence normal,ama ben suzikici değilim başımada suzikide gelmedi bende kilitde yok çünkü, saygılar.

sellçuk' Alıntı:
Abi bendede 2001 vitara var çalıştığım serviste biz 75/80 ve 80/90 kullanıyoruz chrsler grand cherokelerin ve cherokelerin kullandığı yağ, hiç bi sorun olmuyo sadece kilitli defransiyellere katkı ilave ediyoruz (orjinal katkı) korkum şu senin defransiyelde sorun olmasın, birde defransiyel ve düzvites şanzımanlar mıknatısın toplicağı cinsden çapak hep yapar gördüğün çapak yumşak metal halinde ise yani dokunduğunda pek hissedilmiyo gibi ise bence normal,ama ben suzikici değilim başımada suzikide gelmedi bende kilitde yok çünkü, saygılar.
sıze bır mısal veriyim vitara icin castrolde 9 ceşit 75-90 yag var bunlardan sadece 1 çeşidi kodu universal olan sanzımana ve her yere konuluyor + yag katkısı tavsiye edilmiyor ..kilitliye konulmaz yazıyor üstlerinde..arac markası degil kilite uygun konulmadimmı kilit defransiyeli fare misali kemiriyor.. http://www.castrol.com/castrol/subsection.do?categoryId=73020035&contentId=6031259
bu sayfadan bilgi alabilirsiniz.. http://lubeselector.castrol.com.tr/ bu sayfayada arac bilgilerini girin vitaraya özel yagları gösteriyor ben müsteri hizmetlerini aradım sonra onlar beni konu ile alakalı bir mühendis le görüştürdü adam konuyu incelemiş bana ıhtiyacım olan yagı söyledi bp lımslip oda yagcıların rafında yok toptancının deposunda yok olursada 20lt ve ucuk rakamlarmış bende rahmetli özal misali kendi ucagını kendin yap derdi herkes gülerdi fakat gün gecti seneler gecti f16 ları begenmez olduk ..baktım bana yol gösterecek bi arkadaş denk gelmedi bende kendi yagımı kendim yapmaya karar verdim . bu tip yaglar kendi aralarında 3 e ayrılıyor 1.tam sentetik ince ve pahalı,,2 yarı sentetik orta ayar 3 ..ucuz olan hipoloid li denilen petrolden uretilen 90 no diye gecenler diyebiliriz..lsd kilitlerin yagı hepten başka birseymiş o bizim düz mekanik kilitten daha zorlayıcı unsurlar teşkil ettiginden yagı cok daha ağır sartlara uygun olanlardanmış ..bende 1lt 90no + 1lt 140 no hipoloidli yagı karıştırıp kokteyl yapmaya karar verdim .birde böyle deniyecegim .. bana bir adres ve yag nosu verebilecek arkadaşlarımın yardımlarını bekliyorum..

90 numara yağ ve Power Up gibi kaydırıcı yağ katkısı koymanızı öneririm.
1 senede 3-4 kez Vitara'nın arka kilitli dif'ini açtırmış olandan tavsiye.

oğuz abi amcam seyrantepe eski sanayide yağcı da çalışıyor istediğin yağın olmadını bakarım dedi,birde mobil shc 75/90 kilitli def yağı tam sentetik yağ var dedi ve yarış araçları kullanıyomuş litresi 45 ila 50 tl imiş senin işini görürmü bilmem.

sellçuk' Alıntı:
oğuz abi amcam seyrantepe eski sanayide yağcı da çalışıyor istediğin yağın olmadını bakarım dedi,birde mobil shc 75/90 kilitli def yağı tam sentetik yağ var dedi ve yarış araçları kullanıyomuş litresi 45 ila 50 tl imiş senin işini görürmü bilmem.
bahsettiginiz mobil tam sentetik olan 1 lt lik bidonlarda 12 adet bir kolide satısa sunuluyor kolısını 400 den aldım toptancıdan parekendede 40-42-45 gibi rakamlara veriliyor .büyük yagcılarda aradım bulamayınca toptancıdan almak zorunda kaldım..arka defransiyel haric her yere onukoydum aracın esas yagı bu sanzımana bilhassa ası yapmış gibi oldu viteslerim debriyaj pedalına tam basarak 3500 devir üstünde vites gecislerinde hafif bir gırclama vardı 2 tahminim vardı ya senkromenc lerde yada dişlilerde bir problem oldugunu sanıyordum,yada bu arac spor araba degil sanzımanı kendine gğre yüksek devir vites degişimine uygun degil diye düşünüyordum , fakat şimdi 4-5 binde vites degiştiriyorum bu sorun ortadan kalktı + eskiden dururken 1 e ve geriye gecerken sinirlerimi zıplatıyor ha deyince gecmiyordu.her arkadaşıma bu yagı şiddetle tavsiye ediyorum kılıt yoksa toplam 7 lt gıder fiyat cok pahalı diyenlerde en azından ana sanzımana 2 lt bundan koysun katkısız olarak farkı anlıyacaktır.

yagda viskosite diye bir sey vardır bu sıvının akışkanlıgınla ılgılı bır durumdur .bunu herkesin anlıyacagı bir dile cevirirsek kıvam meselesidir .bunu örneklemek gerekirse inceden kalına dogru benzin, su ,ayran, bal,yogurt diye benzetme yapalım ..normal 90 ayran kıvamıdır ..normal 140 bal kıvamıdır ..sentetik 75-90 su kıvamıdır ..ince kıvam yag zaman la içinde kilit olan defransiyelde yanıyor motor yagı gibi simsiyah cıkıyor sentetigin en önemli özelligi diger yaglara oranla ısıya dayanıklı olmasıdır mantıken yanmaması gerekiyor fakat bu kilit işi karıştırıyor ..
bu gün 1lt 90no + 1lt 140 no hipoloidli yagı karıştırıp kokteyl yaptım +200gr da cıkan yagdan koydum sunu gözlemledim dönüşlerde tilik,tilik,ses yapardı şimdi tuk ,tuk diye hafif ses yapıyor kıvamın koyulugundan sanırım tutturdum ama bunun 2 lt uygun yagı nedir nerde bulunur merak etmiyor degilim ..bir konu daha var uzmanlar katkının yagın tüm özelligini bozdugunu söylüyor,icine zaten araştırılıp ne gerekiyorsa konuluyor sizin sonradan ilave etiginiz katkı tüm dengeyi bozuyor diyorlar.yapılacak iş dogru yagı bulup dogru yerlere koymak ..hoşcakalın..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.