Klasik Başlık - Hedef Araç İçin Fikir Ve Yardım Ricası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mukefuzu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,348

mukefuzu

Yeni Üye
Yer
Istanbul
Merhaba Değerli Forum Üyeleri;

Kendimi tanıtım bölümünde de tanıttıkdan sonra hemen sorularıma geçmek istiyorum, öncelikle yardımlarınız, fikirleriniz, yönlendirmeleriniz için peşinen teşekkürler.

Hedefim sizler gibi yoğun olarak off road yapmak değil. Yıllardır en büyük hobim olan deniz balık avcılığı için artık güzel bir tekne alamayacağımı anladım...:smiley:
O sebeple de strateji değiştirmeye karar verdim. Mevcut sandalımı çekerek, denize indirerek av meramı genişletmek istiyorum. Bunun yanında normal binek araba ile
inmekte zorlanacağım, inemeyeceğim, sahilden balık avlayabileceğim yerlere alacağım araç ile inmek istiyorum.

Forum sayfalarını uzun uzun okudum. Yeni de olduğum için tabirler de yanlış kullanım için peşinen teşekkürler..
Araçta bana göre olması gereken zorunlu ihtiyaclar:
- Yükseltme kiti (zorunlu)
Sahile inerken, sandalı indirip çıkartırken bu özellik zorunlu olacaktır.
Yükseltme kitine bağlı belki snorkel’e gerek olmayabilir değil mi?

- Çeki demiri (zorunlu)
Bu arabanın motoru gibi zorunlu.

- LPG takılmamış olmalı (zorunlu (mu? :smiley:)
Sandalın motorunu bagajda taşıyacağım için, bagajda ki yer çok önemli benim için.
Brada bilmediğim için sormak isterim, LPG takılmış araçtan, LPG iptal edilebiliyordur sanırım. Bu motoru nasıl etkiler.

Olsa iyi olacak ama ruhsata işleme konusundan emin olamadığım için
- Vinç
Tekneyi, romorka almak için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Ancak bu ve yukarıda bahsettiğim özelliklerin hepsi Ruhsata işli olması gerekiyor. Vinç işletmek bazen sorun olabiliyormuş. Ben Çanakkale tarafında kullanacağım, jandarma illa ki bir sefer durdurup kontrol edecektir. Keyif için uğraşırken , ekstra dertlere de gerek yok..:smiley: Tak çıkarlı, demir tampona bağlı bir çözüm de bulabilirim belki diye düşünüyorum.

Benim kullanma amacım nedeniyle çok ihtiyacım olmadığını anladığım
- Snorkel
Araç bazen bir kısmı denize gireceği için, sandalı indirirken lazım olacaktır diye düşünüyorum ama su derinliği de 30cm geçmez mevcut gezmeyi düşündüğüm yerler için. Yok o kadar kıyıda ihtiyaç olmaz, hele yükseltme kiti de alacaksın hiç gerek olmaz derseniz hemen vazgeçebilirim.
Her ek masraf getirdiği için, tasarruf da önemli..:smiley:

Araçta bulunması gereken faklı bir özellik aklınıza geliyor mu?
Benim düşünemediğim, tecrübesi olup fikir vermek isteyen varsa çok memnun olurum.

Aracın çekeceği kilo (Sandal, motor, romork, benzin deposu, sandalın içinde biraz malzeme vs) 500 kilo civarında olacaktır (fazla fazla hesapladım). Araç için hep Lada ve Suzuki arasında kalmıştım. Ama son dönemde iyice Suzuki modeller ağır basıyor.
Jimny’ler özellikle aracı kullanmadığım zaman az yer kaplamasıyla da bir adım önde.
Siz ne dersiniz? Jimny yeterli olacaktır sanırım değil mi? Başka bu özelliklerde bir araç tavsiyenizi de değerlendirebilirim tabii ki.
Bütçem 20.000 - 25.000 civarı, öneri yaparken bunu dikkate almanızı rica ederim.

Tecrübeli üyelerin bir çoğu, yeni başlayanlar için ağırlıklı olarak hazır araç tercih et demişler. Farklı görüşler de var tabii ki.
Bu konuda kafam biraz karışık, ben aracı çok agresif kullanmayacağım için, arazi donanımlı bir araç alsam işimi görür mü?
Bunu sormamda ki amaç, arazi donanımlı aracın hakkının verilmiş olma ihtimali biraz fazladır diye düşünüyorum. Çekincem bu..

Diğer alternatif de düz araç alırsam, yukarıda bahsettiğim masraflar yaklaşık ne kadar bir masraf çıkartacaktır bana, rushata işleme olayı da var bir taraftan...:( Malum siteden bakıyorum araçlara, ama bu site dışında bakabileceğim, yönlendirebileceğiniz ilanlar da varsa sevinirim.

Yazdıkça yazmışım zaten şimdi bakınca, sizlerin de ilk baştan vaktinizi bu kadar çok aldığım için kusura bakmayın.
Umarım benim de yardımcı olabileceğim konular olur da bilgi talebimi karşılıksız bırakmam.

İlgi ve yardımlarınız için peşinen teşekkürler..

Saygılarımla;

Etiketler
Ynt: Klasik Başlık - Hedef Araç İçin Fikir Ve Yardım Ricası

Merhaba,bildiğim kadarıyla sorduklarınıza yardımcı olmaya çalışayım.
Önce şnorkel sorunuza bakalım.Düşündüğünüz araçlar benzinli gördüğüm kadarıyla.
Benzinli araçların elektrik sistemi su konusunda dizellere göre daha hassastır.
Distribütör ıslanırsa araç stop eder.Önlem almak distribütörü izole etmek vs gerekir.
Şnorkel taksanız dahi distribütörü emniyete almazsanız problem yaşarsınız.

Gelelim aracın gireceği su derinliğine;eğer 30-50 cm yeterlidir derseniz hiç gerek yok.
Genelde tekerlek üst hizasına kadar dizel olsun benzinli olsun araçlar sorunsuzca ilerler.
Suyun içindeyken aşırı sürat yapmaz,akıntı varsa pozisyonunuzu ayarlarsanız problem olmaz.

Yükseltme işine de çok fazla kafayı takmayınız.Yükseltme aracın yere yakın aksamlarını yukarı alır.
Fakat aracın diferansiyelini yükseltmez.Aracınızın altına bakın en yakın neresi tespit edin.
Eğer yere yakın yerler diferansiyelden daha aşağıda kalıyorsa o zaman yükseltme için uğraşın.
Bunun içinde aracı lifte aldırın.Kaldırırken bu yakın yerlerin kaç cm de diferansiyel hizasını geçtiğine bakın.
Duruma göre 3-5 cm yeterliyse az maliyetli get ile işi halledin,daha fazlaysa kit almanızı tavsiye ederim.
Diferansiyelin yükselmesi için lastik ölçüleriyle oynamanız gerekecektir,araç markasına göre değişir.

Çeki demiri yoksa ruhsata işletmek vs işlemler yapılması gerekir.300 TL civarı halloluyor galiba diye biliyorum.
Vinç için bazı bölgelerde işletmek gerekiyor,bazı yerlerde kimse sormuyormuş.Vizede bile sormayan yerler varmış.
Benim vincim seyyar bagajda taşıyorum.Hem öne hem arkaya bağlayabiliyorum.Siz sadece tekne için düşünüyorsunuz.
Eğer öyleyse 300-400 civarı küçük elektrikli vinçler var,Rizeli arkadaşlar Duster için yapmışlardı başarılıydı.
Tekneyi çok rahat çeker ve araç için de kullanabilirsiniz.Üstelik çok pratik olarak yer kaplamadan bagajda durur.

LPG takılı araçtan,sökmekte problem yok ama ruhsata işliyse vizeye giderken tekrar takmanız gerekecektir.
Römorklu bir araç benzinliyken iyi yakıt tüketecektir.LPG konusu tercihinize ve cebinize bağlı bana göre.
Bir de araç sanırım evdeki ikinci araç olacak.Üç kapılı araçlarla üç kişi seyahat biraz zordur.
Hele şehir içinde dur kalk,yaşlı akrabaların inmesi binmesinin zorluğu vs bunları da düşünün.

Eğer hem çeki demiri hem de vinç takacaksanız ikisini bir seferde ruhsata işletme işini hallediniz.
Bütçenize en uygun,km si az ve yaşı en genç olan,fazla kurcalanmamış bir araç seçmenizi öneririm.
Her tavsiye yazımda öncelikle iyi ve güvenilir bir usta arkadaş bulunmasını özellikle belirtirim.
Bu ustanın bildiği tavsiye edeceği aracı alırsanız ilerde parça vs sorunu olmayacağını bilirsiniz.

Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır.Umarım işinize yarar da dilediğiniz gibi bir araç bulursunuz.

Bahadır Bey;

Vakit ayırıp yardımcı olduğunu için teşekkürler.
Yönlendirmelerinizi not ettim, işime yarayacaklar.

Merhaba;

Bir kaç tane araç belirledim kendime, vakti olan değerli üyelerin bakıp değerlendirme fırsatı olur mu?
Resimden pek değerlendirme olmaz tabii ki ama km/fiyat performans.. Araç bilindik çıkar mı? siz olsanız hangisini değerlendirirsiniz gibi.

İlginize peşine teşekkürler..

Donanımsız olanlar

1) http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-mazda-ozan-dan-otomatik-suzuki-jimny-4wd-96.000-km-de-masrafsiz-154966181/detay

2) http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-4x4-sorunsuz-arazi-araci-154759498/detay

3) http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-orijinal-bakimli-masrafsiz-otomatik-90-000-km-4x4-153673176/detay

4) http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-coooook-temiz-jimny-152991359/detay

5) http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-arazi-canavari-avcidan-emsalsiz-155487164/detay

Donanımlı olanlar
1) http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-off-road-donanimli-1-6-jlx-154015850/detay/
al bunu kimseyi uğraştırma diyebilirsiniz..:smiley:

2) hedef şaşırtma..:smiley: http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-jeep-4.0-cherokee-tam-off-road-donanimli-151568809/detay

3) http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-offroad-donanimli-98-model-vitara-155386353/detay

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri