!!!!!!!! Klima!!!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan karaca35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,311

karaca35

Kamp I
Yer
izmir
güneş panelli yaşam aküleri yanılmıyorsam klima çalıştıramıyor çalıştırsa da maksimum 5 dakika ...peki 5 dakika çalıştırabiliyor ise gece 1 de açtığımızı düşünelim ve sabah 8 e kadar çalışsın ...bunun için nasıl bir güç nasıl bir sistem oluşturulmalı böyle bir enerji karavanlarda mümkün mü?

Etiketler

ses yapmayan jeneratör var mı? sanırım yok ...güneş panelleri de henüz bu gücü karşılayamıyor anladığım kadarı ile ...cevabınız için tşk

9000 BTU lük klimanın ekovatı yaklaşık olarak 650 watt civarında; 650/12=55 amper akım yapar yani klima çalışırken aküden invertöre giden akım en azından 55 amper değerindedir.8 saat çalıştıracağınıza göre 55X8=440 amper saat yapar.Akülerinizi en fazla %30 boşaltabileceğinize göre akü bankanızın 440/3X10=1466 yani 1500 amper saatlik olması gerekir.100 amper saatlik 15 adet aküye ihtiyaç duyulur.100 amper saatlik aküleri 25 kğ dersek sırf aküler yaklaşık 400 kilo yapar.ölçüleride 30X18 cm den 4X4 düzeninde 1.2 metreX0.75metre yani 1 metre kare alanı kaplar.
Klimayı çalıştırmak için 12 voltu 220 yapan invertörün 650 vatı besleyebilmesi için 750 watt olması yeterlidir ama klimanın ilk çalışma anında motor normal gücünün 10 katı akım çekerki bunun anlamı ise 650X10 =6500 wat yapar yani zurnanın zırt dediği nokta işte burasıdır.İNVERTÖR HEM GERÇEK TAM SİNÜS DALGALI OLACAK HEMDE 6500-7000 WATT OLACAK. Araki bulasın,bulunca fiyatını duyunca kalpten gitmeyesin.
Daha bu aküleri besleyecek güneş enerjisine girmedik.
Devam edelim mi?

bilgilerinizi aktardığınız için çok teşekkür ederim anladığım kadarı ile karavanda değil akü evinde yaşar gibi olacağım ...unutayım ben bu klima sevdasını ...camping dışı klima kullanmak hayal oldu benim için ...

temmuz ayında antalya gibi bir yerde vantilatör tatminkar etmiyeceğine göre ve campinglerin gürültüsü bana nahoşluk vereceğine göre tatil planımda bunaltıcı sıcaklığı olmayan yerleri tercih etmem doğru olacak ...ama ben bir gün 100 amperlik akü ile 8 saat klima çalışacağına eminim teknoloji hızla tırmanıyor ...

Aslında benim aklıma birkaç çözüm geliyor ama önce ince bir hesap yapmak gerekli.

Mesela 12volt buzdolabı ekovatlari var İllaki 9000Btu olması şart değil klimanın küçük klima iç ünitesine bu 12 voltluk ekovat akuple edilebilir. Kondanseride mesela karavanın dış tabanına güneş görmeyen biryere montajlanir ve kondanser 12voltluk az akım çeken bir fan ile (Renault 9 Fanı) sogutulabilir. Ayrıca iç ünitenin fan motorunuda 12 volt bir motor ile değiştirince 12 volt split klimaniz olur.
Çok kaba bir hesap ile 5000BTU Luk bir soğutma sağlar .
Tabi sistemi 24 volt olarak yaparsanız daha verimli olur.
Bu şekilde DC ile çalışan ekovat kaç amper çeker bilemiyorum ama invertor ile çalışan sistemden daha ekonomik olacağını tahmin ediyorum.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR