Klimanın Çekiş Gücünü Düşürmesi Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan farazicosmos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,927

farazicosmos

Kamp II
Yer
Ankara
Bir kaç kişi ile konuştum Klimanın çekiş gücünü düşürmesi sorununu anlattılar. özellikle düşük hacimli motorlarda klima açıkken sollama yapmanın yokuş çıkmanın hem daha fazla yaktırdığı hemde çekişi çok düşürdüğünü söylediler. bende karavan kullanacam dediğimde klima açıkken yokuş ve eğim çıkma onun harici sorun olmaz dediler. şimdi 2.0 motorda klimanın gerçekten açık olması karavanla yokuş yada eğim çıkarken sorun yaratır mı ? sıcaklarda camı açmanın daha fazla sorun yarattığını biliyorum ama klimayı ilk kez duydum.

Etiketler
klima full açıkken , bilhassa 1.inci viteste olmak üzere 1 ve 2 inci viteste çekiş gücü düşüyor . ( dizel 1600 cc de ) çekme karavan ile , 2 de sürekli rampa çıkarken dikkat etmek lazım . duble yollarda problem olmaz, tek yönlü yollarda dikkat .

Konya Ankara arası nispeten düz olduğundan klima açık karavan çektim sorun olmadı. Fakat Silifke Konya arası özellikle sertavul gibi yokuşlarda klima açmadım yinede hararet sınıra dayandı.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konya Ankara arası nispeten düz olduğundan klima açık karavan çektim sorun olmadı. Fakat Silifke Konya arası özellikle sertavul gibi yokuşlarda klima açmadım yinede hararet sınıra dayandı.

aracınız nedir ve karavanınız kaç kg ağırlıkta ( bu yüklü ağırlığı dahil)

soruyorum çünkü çekmeyi planladığım aracı henüz almadım ve bu doğrultuda araca karar vermek istiyorum.

sertavul geçidinde benim L200 de hararet yaptı, kırmızıya gelmeden iki kez kenara çektim hararet hemen düştü, klimayı kapatarak çıktım. lakin bu normal bir durum değildir. seyahatim sonrasında radyatörü söktürüp temizlettim, içerisinden çok pas kalıntıları çıktı temizleme neticesinde, boru cidarları daralmış oksidasyondan dolayı, temizlendi, yeni antifrizli su kondu. şimdi sorun yok .

sertavul geçidinde benim L200 de hararet yaptı, kırmızıya gelmeden iki kez kenara çektim hararet hemen düştü, klimayı kapatarak çıktım. lakin bu normal bir durum değildir. seyahatim sonrasında radyatörü söktürüp temizlettim, içerisinden çok pas kalıntıları çıktı temizleme neticesinde, boru cidarları daralmış oksidasyondan dolayı, temizlendi, yeni antifrizli su kondu. şimdi sorun yok .
ben sıfır araç alacağım için klimanın açık olması bile sorun çıkarmaz diye düşünüyorum. çünkü biri klimanın motoru ayrı biri hayır ayrı motoru yok normal motordan güç çeker bu ise %20 verim kaybıdır demekteler bu sebeple her telden ayrı bir ses çıktığı için bende sıfır aracın verdiği güvenle sorun yaşamayacağımı düşünüyorum. önden çeker 1.6 110 beygir ve üstü her araç istediğim karavanı çekermiş demekte karavan firması ben 2.0 184 beygir 320 nm torku olan 4x4 tercih ettim yolda sorun yaşamamak ve güvenlik için bakalım aldığımda nelerle karşılaşacam

sertavul ranpası benım bıldıgım en az 20 km var yanılabılırım en son gecelı 20 sene oldu bu rampada bırak karavan cekmeyı normal arabalar yolda kalıyordu hararet den dolayı

Araç 1.8 benzinli (lpg) opel zafira. 1500 kg araç 700 kg karavan. Dediğiniz gibi uzun bir rampa. Eğimden dolayı 2. vites 50 km hız ile çıkabildim.

tır belgesellerinde izlemiştim. araç fanını manuel olarak yokuşlarda açıp yokuş bitince otomatiğe alıyorlardı. bence bunun gibi birşey düşünülebilir nasıl olur bilmiyorum ama araştırmak lazım.

İçeriye bir anahtar yapılır motor soğutma fanı direk çalıştırılabilir.
Böyle bir sisteminiz yoksa aracınız hararet yaptıysa veya yükseliyorsa kaloriferi sıcak konuma alıp kalorifer fanını çalıştırırsanız soğutmaya yardımcı olursunuz.

Böyle bir sisteminiz yoksa aracınız hararet yaptıysa veya yükseliyorsa kaloriferi sıcak konuma alıp kalorifer fanını çalıştırırsanız soğutmaya yardımcı olursunuz.
Bahsettiğiniz anahtarı bi oto elektrikçisi kolayca yapar ve maliyette çok düşük olur.
Ben yıllar önce pikabıma yaptırmıştım ve çokta işe yaramıştı

erhan_41 / Tuzla

sıfır araca anahtar yaptırmak sizce mantıklı mı ?
Bahsettiğiniz anahtarı bi oto elektrikçisi kolayca yapar ve maliyette çok düşük olur.
Ben yıllar önce pikabıma yaptırmıştım ve çokta işe yaramıştı

erhan_41 / Tuzla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,087
Kaydolan Son Üyemiz
irfy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR