Lifepo4 Batarya Aldım, Kapasitesinin 60% Inı Kullanabiliyorum !!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozgun35bucuk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,988

ozgun35bucuk

Yeni Üye
Merhabalar herkese,
Gezenbilir'i takip ediyorum, ilk defa bir konu açmak istedim ve bu vesileyle yeni üyeliğimi yaptım. Biraz acemiyim bu konuda, hatalarım olursa kusura bakmayın.

Başım şöyle bir olay geçti ve geçmeye devam ediyor. Çözüm konusunda takıldım kaldım ve bilgi konusunda yardımınıza ihtiyacım var. destek verirseniz memnun olurum.

8 ay kadar önce Mexxsun marka 24v 200a Lifepo4 akü aldım, karavanda kullanıyorum. Fakat 200 amperi kullanabildiğimi hissedemedim, emin olmak istedim. Bunu yapmak için öncelikle bataryayı tam doldurdum. Ardından sabit güç tüketen bir cihazla (invertör vasıtasıyla) aküyü boşalttım, boşaltırken ne kadar sürede boşalttığımı kaydederek kaç amper tükettiğimi hesapladım. Tabi asıl amacım tamamen boşken full doldurduğumda kaç amper içine yükleniyor onu ölçmekti. Ama nasıl olsa boşaltacağım kaba da olsa bir ölçüm yapayım dedim. Bu ölçümde değer 120 amper civarı çıktı. Komşu esnaf abim elektronikçi, bana 24v için kapasite ölçer verdi, ve onunla boş bataryamı doldurdum, sonuç 117 Amper doldurdu, yani kapasitesi 117 amper olduğu ortaya çıktı, bir daha emin olmak için aynı işlemi yaptım, çok yakın değerler çıktı 119 amper. Görseli ekledim. Bataryanın üzerinde yazanları da ekledim.
Bunun üzerine aldığım yere bunu ilettim ve getir bakalım dediler. Götürdüm bıraktım aküyü, 1 hafta sonra gel al dediler. Gittim tamam sıkıntı yok dediler. Gittim tekrar test ettim - maalesef sonuç aynı. Tekrar iletişime geçtim, tekrar getir dediler, götürdüm Yektiki Servis Uşak daymış, yanımda telefonla konuştular, yetkili teknik kişiye durumu anlattım tane tane, yaptığım işlemleri, kapasitesinin üstünde yazandan çok farklı olduğunu dediğimde hak verdi, hatta kendisi "neredeyse yarısı kadar" yorumunu yaptı. Sonra başka bir yetkiliyle konuşuldu, değiştirelim ama o ürünün aynısından artık yok dedi, daha kaliteli ve üst modeli SAKO marka varmış ellerinde ve bir fiyat farkı tutar çıkartarak değişim yapabileceklerini söylediler. Hatta alternatif olması için ellerinde 12v 200a varmış - 2 tane verelim dediler. Fakat benim sistem 24v ve bu bataryalar seri bağlanamıyor, bu sefer invertörü değiştirmem gerek, 12v olarak tam sinüs akıllı invertör sıkıntısı var, neyse sistemimden memnunum ve macera aramıyorum, ondan 12v 200a seçeneği olmaz, fark tutar konusunda fikrimce cazip değil, çünkü 8 ay önce altığım rakamın neredeyse yarı tatarını fark istiyorlar. Belki de değer fakat bütçem de müsait değil açıkçası... Olay nereye vardı peki, o gün gıda çarşısında meşhur ata elektronik tamircisi varmış, onu aradılar - abi şu bataryaya bakar mısın diye. Oraya 2 arka sokaktaydı, birlikte götürdük aldığım yerde çalışan elemanla. Ata abiye de tane tane anlattım durumu, anladı ve biraz zaman alacağını söyledi. aradan 1 hafta geçti ve cevap geldi, Ata abi BMS yi kontrol etmiş, tek tek her hücre bloğuna giden voltajı filan, BMS de sıkıntı yok, bataryaları da kontrol etmiş, onlarda da sıkıntı yok. İlginç sonuç şöyle denildi, bu bataryalar 0% bittiğinde ölüyormuş - bunun olmaması için koruma amaçlı kesiciler devreye giriyormuş ve 80-85 amper kısmı koru amaçlı boşalmıyormuş, yani bu akünün 115-120 amper kısmı sadece kullanılabiliyormuş ve bunun normal olduğunu bana anlattı. Fakat bu durum bana hala inandırıcı gelmiyor. Tamam koruma amaçlı kesme mantıklı, da Akü kapasitesinin 40% - 45% ini bloke etmesi akıl alır gibi değil. Hadi 10% olsun 20amper yapar - kullanıma 180 amper kalır, hadi en kötü 15% olsun 30 amper yapar, kullanıma 170 amper kalır razıyım. Fakat çok fark var arada. Şimdi bana gel al bataryayı diyorlar, hiç bir sıkıntı yokmuş, normalmiş diyorlar. Bu olayla 2 aydır uğraşıyorum, canım iyice sıkılmaya başladı.

Biraz uzun yazdım, Fikirlerinize ihtiyacım var. Benden başka Mexxsun marka 24v 200a Lifepo4 akü alan var mı onu da çok merak ediyorum, aslın o kişilere ulaşabilsem çok faydası olabilir. Son bir ekleme yapacağım, bu markanın aynı değerlerdeki ilanlarında özellikler kısmında Tam dolu şarj voltajı : 28,8 v - 30v diyor.. Benim bataryada tam dolu voltaj 26,4 v oluyor.

Şimdiden teşekkür ediyorum ilginiz için. Bu hafta sonuna kadar aküyü almaya gideceğim, gelişmeleri aktarırım sizlere de. Dilerim çözülür. Tavsiyem akü alırken kullanılabilir kapasite hakkında net cevaplar aldıktan sonra karar verin, hatta kapasite ölçüm belgesi filan olursa şahane olur..

WhatsApp Image 2023 04 10 at 232725

WhatsApp Image 2023 04 10 at 232739

WhatsApp Image 2023 04 10 at 232756

WhatsApp Image 2023 02 23 at 105019

WhatsApp Image 2023 03 28 at 182628

BMS devresi herhangi bir pil hücresi alt gerilim sınırına geldiğinde akü bağlantısını korumaya alır. Bu değer de 2V civarında hücre gerilimi civarındadır. 24V akü için 16V gibi bir gerilim olur. Benim aklıma gelen bataryada zayıf bir hücre olması durumudur. Batarya 200Ah ise 200Ah değerini vermesi gerekir. Batarya 120Ah verebiliyorsa 120Ah diye satmaları gerekir.
LiFePO4 bataryaları paralel bağlayabilirsiniz ama seri bağlamak sıkıntılı. Çünkü sağlıklı bir çalışma için bataryayı tek bir BMS denetlemesi gerekiyor.

Son düzenleme:

BMS devresi herhangi bir pil hücresi alt gerilim sınırına geldiğinde akü bağlantısını korumaya alır. Bu değer de 2V civarında hücre gerilimi civarındadır. 24V akü için 16V gibi bir gerilim olur. Benim aklıma gelen bataryada zayıf bir hücre olması durumudur. Batarya 200Ah ise 200Ah değerini vermesi gerekir. Batarya 120Ah verebiliyorsa 120Ah diye satmaları gerekir.
LiFePO4 bataryaları paralel bağlayabilirsiniz ama seri bağlamak sıkıntılı. Çünkü sağlıklı bir çalışma için bataryayı tek bir BMS denetlemesi gerekiyor.
Teşekkür ederim yorumunuz için. Bu devre kesici bataryanın ömrünü uzatmak için çok doğru birşey, fakat neredeyse yarısını yedekte bırakmak mantık dışı. Bugün mexxsun teknik destekten birisiyle konuştum. en fazla 120ah kullanılabileceğini söyledi, bu model akü böyle imiş, 10tl gibi bir farkla sako marka ile değişim teklif ettiler, Sako da bu durumu çözmüşler ve en az 80% ini dolu dolu kullanılabiliyomuş. Fakat extra bütçe olmadığı için 2.çözüm olarak önerdikleri iadeyi yapacağım, iade hakkında bir kaç güne dönüş yapacaklar.

Ferhat beyin cevabını diğer konuya kopyala yapıştır yapabilirsiniz. Moderatorler belki kapatır.
Bence Ferhat bey problemi çözmüş.
%60 çalışır denmesi yalancılık başka bir şey değil.

Ferhat beyin cevabını diğer konuya kopyala yapıştır yapabilirsiniz. Moderatorler belki kapatır.
Bence Ferhat bey problemi çözmüş.
%60 çalışır denmesi yalancılık başka bir şey değil.
Teşekkür ederim yol gösterdiğiniz için. Malesef başıma böyle bir olay geldi ve iadeyle tek çözüm olacak. Lityum batarya kullanan herkesin dikkat etmesi gereken bir şey. Ölümünü yapıp aldığın üründen emin olmak şart, insanlardan soğuyorum böyle güvensizlikler ve işbilmezlikler yüzünden.

Şikayet var sitesinde Mexxsun marka ile ilgili çeşitli şikayetler ve ilgisizlikleri yazılmış.

Daha ilginç olan Aküsan marka bir lifepo 4 akü üzerinde yapılan sahtekarlık ilgimi çekti.Birilerine bu tür akü lazımsa dikkatli olması için şikayet linkini aşağıya bırakıyorum.

İlgili Link
akü üzerindeki etiket oyunu

kalitesiz ve guvenli olmayan aku satisi 3 350x350

Şikayet var sitesinde Mexxsun marka ile ilgili çeşitli şikayetler ve ilgisizlikleri yazılmış.

Daha ilginç olan Aküsan marka bir lifepo 4 akü üzerinde yapılan sahtekarlık ilgimi çekti.Birilerine bu tür akü lazımsa dikkatli olması için şikayet linkini aşağıya bırakıyorum.

İlgili Link

Ekli dosyayı görüntüle 641672
Link gelmedi sanırım... Ayrıntıyı bilmiyorum bu konuyla ilgili fakat 12v100ah ile 24v50ah pil sayısı aynı, pil bağlantılarını değiştirip BMS yi de değiştirip yapılabilir. Eğer bu deşiklikler yapılmadan üzerine 24v50ah etiket yapıştırılması sahtekarlık kesinlikle. Siz siz olun lityum bataryaları aldığınız gibi önce voltajını sonra kapasitesini test edin. İçiniz rahat olsun. Çünkü çok ciddi paralar veriliyor bu bataryalara.

İlgili Link

Siz siz olun lityum batarya alırken kapasite ölçümünü isteyin Satıcı dan, 90% vermezler. Aldığınız gib kendiniz voltajını kontrol edip, testini yapın. İçiniz rahat etsin. Çünkü bu bataryalara çok ciddi rakamlar ödüyoruz.

Link gelmedi sanırım... Ayrıntıyı bilmiyorum bu konuyla ilgili fakat 12v100ah ile 24v50ah pil sayısı aynı, pil bağlantılarını değiştirip BMS yi de değiştirip yapılabilir. Eğer bu deşiklikler yapılmadan üzerine 24v50ah etiket yapıştırılması sahtekarlık kesinlikle. Siz siz olun lityum bataryaları aldığınız gibi önce voltajını sonra kapasitesini test edin. İçiniz rahat olsun. Çünkü çok ciddi paralar veriliyor bu bataryalara.

Siz siz olun lityum batarya alırken kapasite ölçümünü isteyin Satıcı dan, 90% vermezler. Aldığınız gib kendiniz voltajını kontrol edip, testini yapın. İçiniz rahat etsin. Çünkü bu bataryalara çok ciddi rakamlar ödüyoruz.
Link gelmiş pardon, ben yeniyim Gezenbilir de. İlk yazdığımı göndermedim sanmıştım, onu da göndermişim meğer.

İlgili Link

Bu daha çok 12V 100Ah kutusuna 24V 50Ah batarya yapmışlar gibi duruyor. Yeni kutu baskısı yaptırmayıp elindeki kutuyu kullanmışlar etiket ile düzeltme yapmışlardır. İçindeki hücre sayısı muhtemelen aynıdır. 12V aküde 4x4 adet pil varsa 24V'da 8x2 adet pil vardır. Bağlantı ve BMS farkı sadece.

Bu daha çok 12V 100Ah kutusuna 24V 50Ah batarya yapmışlar gibi duruyor. Yeni kutu baskısı yaptırmayıp elindeki kutuyu kullanmışlar etiket ile düzeltme yapmışlardır. İçindeki hücre sayısı muhtemelen aynıdır. 12V aküde 4x4 adet pil varsa 24V'da 8x2 adet pil vardır. Bağlantı ve BMS farkı sadece.

iç bağlantı ve BMS devresi ayarlanmış olsa bile mevcut kutu üzerinde etiket yapıştırarak satış yapılmasıda sahtekarlığa girer.
Hangi üründen kaç adet üretileeceğinin planmasını yapamayan ve üretimde gereken ara malzemelerin ona göre temin etmesini sağlayamayan bir firma profili karşımıza çıkıyor.
Buda işilerindeki kalitesizliği de gösterir.
"Sinek küçük ama miğde bulandırır" sözü hatıra gelsin.
Neyse konu o değildi.

Konuyu açan arkadaşın dediği gibi alırken, gereken ölçüm ve testleri yaptırmak en doğrusu .

Konuyu açan arkadaşın dediği gibi alırken, gereken ölçüm ve testleri yaptırmak en doğrusu .
Akü alırken gereken ölçüm ve test yapmak bence o kadar kolay değil. En fazla akünün voltajını ölçebiliriz , satıcı da derki dur şarj ediyim.
@fsirin bu tip ürünler işe yarar mı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR