DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Lithium (lifepo4) Aküler Parasını Hak Ediyor Mu- Test

'ENERJİ' forumunda JantarMantar tarafından 7 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu 1023 kişi tarafından okunmuş, 5 cevap yazılmıştır

 1. JantarMantar

  JantarMantar Bakış açısı herşeydir

  Mesaj:
  77
  Alınan Beğeni:
  34
  Aşağıdaki videoda yaklaşık 6-7 süren bir test yapılmış. 4 tip akü sert bir şarj-deşarj döngüsüne sokuluyor.
  1-Ucuz "lead acid" akü, 100£
  2- AGM akü, 300£
  3-Lead crystal akü, 350£
  4- LiFePo4 akü, 1000£

  Test döngüsü şu şekilde yapılıyor, tüm aküler 12V - 100 amp değerinde seçilmiş, 10.5 V 'a düşene kadar 25a ile deşarj ediliyorlar sonra 14.4 V'a kadar 25a ile şarj ediliyorlar. Döngü bu şekilde durmadan devam ediyor.

  Testi yapan kişi normalde akülerin bu şekilde kullanılmaması gerektiğini söylüyor zaten ama gerçek hayatta bazıları tarafından bu şekilde istemeden yada şartlar gereği akülerin gayet de kullanıldığını, bu yüzden de çok da gerçek dışı bir test olmadığını ama yine de çok "sert" bir test olduğunu belirtiyor.

  Buradaki olay bence test şeklinde ziyade akü tipleri arasında ortaya çıkan farklar. 7:20 civarlarında çıkan grafikte gördüğümüz şey şu, yukarıdaki döngüye maruz kalan akü tiplerinin alt satırdaki döngü sayısı arttıkça kapasitelerinin nereye kadar düştüğü. Yani kaç döngü sonra akülerin ağzı yüzü dağılıyor :D

  Mesela lead acid akü sadece 20 döngü sonra 35a kapasiteye kadar düşüyor yani iflas ediyor diyebiliriz. Neredeyse 1 ay bile dayanamıyor diyebiliriz. Diğerleri de 110 ve 170 döngü kadar sonra 35a kapasiteye düşüyor yani akü ölüyor kesinlikle. Bu testte 200 döngüden sonra bile LiFePo4 akü ise sadece 1~2 a kadar kapasite kaybediyor. Yani bana mısın demiyor. Aradaki fark muazzam.


  Video: https://www.youtube.com/watch?v=jR34QF3xcCc


  Peki şimdi 100£ luk ucuz sıradan akü yerine en az 100 katı performans vermesine rağmen 10 katı fiyatı olan 1000£ luk lithium akü mü alacaz? Ben bu konuda farklı düşünüyorum. Lithium akülerin diğer akülere göre 3 katı kadar daha kapasiteli olduğunu düşünüyorum. Yani 100a lik bir lead acid akü yerine 1/3 kapasitesi olan 35a lik lithium akünün aynı kapasitede olup daha iyi görev yapacağını düşünüyorum.

  Sebebini de şöyle izah edeyim, 100a lik lead acid aküyü sadece %50 kapasitesine kadar boşaltmak gerekiyor, yani 50a çöpte gibi bişey. Üstüne bu tip aküleri güneş paneli veya araç alternatörü gibi DC akımlar ile %85 ten fazla kapasiteye doldurabilmek günler alıyor yada pratikte yapılamayan bir şey gibi. Yani aküyü eğer kamp alanında falan değilsek ~%85 ine kadar doldurabiliyoruz. Bir diğer değiş ile kullanım kapasitesi %50 ila %85 arası oluyor bu da 35a kapasite demek. Yani 100a diye aldığımız lead acid yada AGM akü pratikte 35a gibi bir kapasite sunuyor bize. Bu aküyü de ayrıca ~10 a ile şarj etmek(%10 kapasite) ve yine zarar vermemek için 10-20a gibi (hadi max 25a olsun) bir akım ile deşarj etmek tavsiye ediliyor doğru kullanım ve uzun ömür için.

  40a Lithium akü aldığımızı düşünelim; 40a kapasite varsa 40ını da kullanabiliyorsunuz. Ayrıca 20a ile şarj/deşarj etmek normal bir değer, yani 2 saat falan sürüyor 0 dan 100e dolum. Yer yer rahatlıkla 40a yük de çekebiliyorsunuz abartmadıktan sonra, akü zarar görmüyor. Ayrıca DC akım ile %100 üne kadar doluyor zorlanmadan. Ve 1000 lerce yıpratıcı döngü sonunda bile anca %80 kapasitesine falan düşüyor.

  Bu yüzden ben AGM gibi bir akü almaktansa onun 1/3 kapasitesindeki LiFePo4 bir aküyü tercih ederim. Fiyat farkı baya kapanıyor belki 2-3 katı oluyor ama sağladığı performans ve ömür çok çok daha fazla oluyor. Üstelik hacim ve ağırlıktan kazandığınız da bonus.
   
  theta ve Akdeniz45 bunu beğendi.

 2. makara60

  makara60 Kamp III

  Mesaj:
  640
  Alınan Beğeni:
  563

 3. JantarMantar

  JantarMantar Bakış açısı herşeydir

  Mesaj:
  77
  Alınan Beğeni:
  34
  Markayı duymamıştım, resimden sahte gibi duruyor(hem de baya). Bu fiyata 12V-200a Lithium akü bulmak imkansız gibi bişey.

  Daha önce kalitesiz markaların sulu tip aküleri falan AGM etiketi ile sattıklarını okumuştum sanırım, dikkat etmek gerek.
   

 4. makara60

  makara60 Kamp III

  Mesaj:
  640
  Alınan Beğeni:
  563
  Orbus kore malı ve bilinen bir marka.İnternette lityum iyon solar akü diye arattığınız zaman hep bu markanın ürünleri çıkıyor:smiley:
   

 5. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  2.132
  Alınan Beğeni:
  1.019
  Meslek:
  Devlet memuru inşaat mühendisi idi emekli ettiler
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  Ben model uçak helikopter ve kuadro ile içli dışlı olduğum için Lityum bazlı akülerlede epey haşır neşir oldum ve elimde de epey akü var.Benim kullandıklarım Lipo tanımlaması ile olan türü.Burada bahsedilenler ise LiFePo4 lityum demir fosfat aküler.aslında biz kullanıcılar için öyle çok farkları yok.Lipolar daha pahalı LiFePo4 lara oranla.
  Lityum "LİPO" akülerde akünun nasıl boşaltılacagı ve doldurulacagı ile ilgili bir katsayı var."C" ile anılan bu sayı diyelim ki 2 olsun bunun anlamı şu :Bu aküyü kapasitesi olan amper degerinin iki katı akımla boşaltabilirsin.Yani akümüz 20 amper/saat kapasitesinde ise bu aküden sürekli olarak 40 amper çekebiliriz.Akümüz yarım saatte boşalır ama arızalanmaz.Şayet aynı akünün "C" sayısı 10 ise biz bu aküden korkmadan sürekli olarak 20X10=200 amper çekebiliriz akümüz bir saatin 1/10 kadar sürede yani 6 dakikada boşalır aynı akımla 6 dakikada da doldurabiliriz.
  Bu detay bilgisini yazmaktaki sebebim Lityum akü kapasite hesabı yaparken Kursunlu aküden farklı olarak Bu "C" katsayısınıda hesaba katmamız.Haliyle C sayısı büyüdükçe aynı kapasitedeki akünün fiyatıda büyümektedir.
   
  theta ve Deniz112 bunu beğendi.

 6. JantarMantar

  JantarMantar Bakış açısı herşeydir

  Mesaj:
  77
  Alınan Beğeni:
  34
  Çok enteresan, okadar araştırmama rağmen hiç karşılaşmadım :smiley: Bilindik bir marka ise denenebilir.

  Sayın ince, guzel bir noktaya değindiniz. Ben de dediğiniz gibi (üreticilerin spec.lerine bakarak) şarj/deşarj değerlerinin 1C, 2C yada 0.5C gibi değerler ile ifade edildiğini görüyorum. Genel olarak 0.5C degerinin kullanılmasının en uzun ömrü vereceğini belirtiyor ureticiler ancak bunun yanında 3C ye kadar deşarj 2C ye kadar sarj kapasitesinin oldugunu, akünün bırakmayacağını da belirtiyorlar(hatta anlik 6C ye kadar değerler hatırlıyorum). Yani 100a lik bir LiFePo4 ü 50a ile desarj etmek en iyisi ama 200 hatta 300a ile de desarj edebilmek büyük bir avantaj.
   

Forumdaki Benzer Konular

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. orbus lityum akü 12v 50ah