Lithium (lifepo4) Aküler Parasını Hak Ediyor Mu- Test (devam)

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ceremcem2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,341
Mesajlar
324
Tepkime puanı
62
Yer
anatolia
Çünkü Coulombmetre'ler pahalı :smiley:Neyi belirtmem gerektiğini anlayamadım. Taahhüt ettiğim şey bir elektronik mühendisi olarak bu hesapları yapıp, hesaplarla ilgili sorumluluğu ve riskleri ücret oranında üstlenip, bu alacağım ücret karşılığında fatura kesmekten ibarettir. Esas faaliyet alanım bu olmadığı gibi bu alanda hizmet vermeye çok hevesli de değilim. Burası hobicilerin buluştuğu bir forumdur, ben de makul ölçülerde, arzu ettiğim kadarıyla yardımcı olmak (veya yardım almak) istiyorum. "Ücreti mukabilinde" notumun temel gerekçesi, bu "makul ölçü" sınırını çekmek istememdir. Herkesin işine yarayacak muhasebeyi örnek hesaplarla dile getiriyorum. Özel istekler ise ücrete tabi olmalıdır. Vaziyet bundan ibarettir.

Anlaşılamayan bir yer varsa sormaktan çekinmeyiniz.
saygıdeğer elektrik mühendisi üstadım,

yazdıklarınızdan anlaşılan o ki tüm teoriye hakimsiniz.

İşin içine lityum piller girince hizmet-ücret-fatura adresini göstermeniz elbette anlaşılır bir durum.

Lakin bu durumda forum denen bu ortamda gayet net paylaştığınız hap bilgiler sizin kendi PR faaliyetleriniz olarak anlaşılıyor.

Moderatörümüz @Akdeniz45 'in uyarısı da bu yönde. Siz bu foruma üye olurken ticari bir faaliyette bulunacağınızı belirtmemişsiniz. Ne zaman ki bir durum Lityum pillerle ilgili akçeli bir konuda yürümüş ve sizin ücreti mukabilinde hizmet veriyor olmanız görünür hale gelmiş.

Saygıdeğer elektrik mühendisi beyefendi,

Emek ve hizmetin ücret karşılığında satılması elbette uygunsuz değildir. Forum gibi ortamlarda bilgiler ücretsiz paylaşılır. jel akü, sulu akü sahiplerinin onlarca cevaplanacak sorusu varken henüz yeni ve pahalı bir ürün olan Lityum aküleri ile ilgili bir konuda TEMEL KARAVANCILIK ilke ve amaçlarından bahsetmeden ücreti mukabilinde danışmanlık hizmeti satmaya kalkmanız orta yerde sırıtan bir durum oluşturdu. @Doğrucu Davut üstadın demek istediği de buydu bence.

Madem her şeyi biliyorum neden bundan para kazanmayayım? diye düşünüyorsanız önce profilinize şirket veya ticari faaliyette bulunduğunuz firmanın bilgilerini yazmalısınız. Bilginize ve PR faaliyetinize saygı duyan insanlar elbette sizinle iletişime geçerek sizden hizmet satın alabilirler.

Dediğim gibi; bunu baştan belirtmeniz etik açıdan doğru olandır. Her türlü bilgiyi karşılıksız veriyor gibi görünüp de iş Lityum temelli piller gibi akçeli işlere geldiğinde ben para istiyorum demek hiç şık bir görüntü oluşturmuyor.

Bilginize.
 
Son düzenleme:

Etiketler

dayanuro

Yeni Üye
Mesajlar
9
Tepkime puanı
1
@Doğrucu Davut Hoş bulduk üstad.

Bilmiyorum enerji sisteminiz için bilgi toplamadan ve üzerinde etraflıca hesaplara başlamadan önce kullanmayı planladığınız aletlerin karavan yaşamına uygunluğu üzerine de yeteri kadar düşündünüzden emin misiniz ?
Düşündüm tabiki, lakin yeterlilik kullanım ihtiyacına göre değişecektir. Benim tabloda hazırladığım günlük enerji, karşıma böyle bir denklem çıkarsa hesabı nasıl yaparsın sorusuna cevaben yanıtım. Halihazırda bir adet pompa, bir buzdolabı ve led iç aydınlatma mevcut aracım için tedarik ettiğim. Şimdilik bir ek yapmayı düşünmüyorum.

Umarım dolayısıyla karavan tecrübenizi de sormamı, nezaketsizlik olarak kabul etmezdiniz ?
Karavan benim için bir lüks. Şu zamana kadar gerekliliği tartışma konusu oldu benim için, maliyeti sebebiyle. Bir süredir ihtiyaç haline geldiğini düşünüyorum, 2020'de bunun tuzu biberi oldu. Karavancılık tecrübem yok. Sabit barınak olarak kullanılan bir çekme karavan içinde 3 gece konakladım şu zamana kadar. Onun dışında binek aracımda ya da çadırda gecelediğim çok oldu.

Karavancı prensipte kahve makinası, mikser, blender, elektrikli süpürge, ikinci su pompası, ev tipi buzdolabı, elektrikli su ısıtıcısı ve benzeri aletlerin tüketimlerine çözüm bulmaktan daha önce, onların karavan yaşamı içindeki yerlerini tartma durumunda.
Mantıklı olan da bu. Paylaştığım tablodaki kahve makinesi, mikser, blender ise bu konuda alışkanlığı olan büyüklerimin ihtiyaç duyup prize takabileceklerini düşündüğüm ev aletleri. Kapasiteyi baştan belirleyip, elektrik altyapısını buna göre yapmanın uygun olacağını düşünüyorum. Belki de hiç bir zaman kullanılmayacak. Fakat ihtiyaç halinde kulağımın çınlamasını istemem.

İlginç olan, yaklaşık sizden üç kere daha az tüketimiyle Cem beyin, bu ana karavancı yaklaşımı için nedense dikkatinizi çekmeyi gerekli görmemesi ?..
Bahsettiğim gibi, bu yalnızca değişken değerli bir denklem. İstediğiniz kadar satır ya da değer girebilirsiniz. Karavancı yaklaşımıyla ilgili başlıklar eminim çokça mevcuttur forumda. Vakit buldukça okumaya çalışıyorum. Tecrübeye dayalı verimli paylaşımlar önemlidir.
 

Doğrucu Davut

Bu ufaklık kişiye değil, yanlışa nişan alır..
Mesajlar
609
Tepkime puanı
787
.
Yaklaşımınıza açıklık getiren nazik cevabınız için sağolun.

Yakınlarda onuncu senesine gireceğim emekliliğimle sanırım ebeveynlerinizin yaşıtlarından olmalıyım ?
Yine bu kadar zaman içindeki karavan tecrübem inanın, sizinkilerin de sıraladığınız aletleri zaman içinde gerekli bulmayacaklarını işaret etmekte.
Bu yolda yardımcı faktör ise evde değil karavanda yaşandığını kabul etmek tabii. Zaten biliyorsunuz, evden çıkıp karavana varılmıyor..
Sanırım karavancılık da bu hendikapı, keyfe dönüştürme sanatı olmakta.
Onlara yeni bir ev yerine yeni bir tecrübe hediye edin derim..

Düşünürseniz, sisteminizi öyle kurmanın maddi ve manevi külfeti, onların eksikliklerini duyacaklarını kat be kat aşmalı ?
Biz birimlerini forumda sıklıkla yazdığım günlük ~35 Amperlik tüketimimizle herhangi bir eksiklik duymuyoruz..

Bu sefer de darısı onların başına diyelim..
 
Son düzenleme:


BENZER İÇERİKLER

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
100,577
Mesajlar
1,484,031
Kayıtlı Üye Sayımız
168,759
Kaydolan Son Üyemiz
Elwe

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst