Mantar Toplama - Bir Doğa Sporu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 4WD Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 88,128
Ynt: Mantar Toplama - Bir Doğa Sporu

Sayın Playmakers;
Evet 457 deki mantarın üstten görünüşünü koyuyorum....ayrıca birde akkız dediğimiz bir türde var...onun fotosu yok daha ..bu sezon daha sık fotosafari yapmaya çalışacağım....bahsettiğiniz ak mantar o olabilr diye düşündüm...teşeşkkür ederim..:smiley:

Şimdi merak ettiğim bişey var..birazda işin latifesi olsun diye açtım bunu :smiley: :smiley: eskiden beri yenen türleri biliyoruz da ikircikli türleri nasıl test edeceğiz..? Ömer bey bahsetti bi ısrıkta mevta edenler varmış...acaba diyorum bilmediğimiz türleri yakın bir hastane yakınında pişirip yesek..:smiley: :smiley: :smiley: .hernekadar yenen türler kitaplarda varda ee,,bizim bulduğumuz aynı olacak mı

? Biz bazen ikilemde kaldığımız bir türü 3-5 köylüye soruyoruz ...genede emin olamayıp sadece ben yiyorum eşim yemiyor..az miktarda ...bekliyoruz 3-5 saat bişey olmazsa devam..:smiley: Biraz riskli görünebilir ama başka yolu var mıdır..?

[attachment=1]

Geri 458

Etiketler

Okran bey tek yolu şüpheli mantarı kesinlikle yememektir. Hastanede acil serviste bile yemiş olsanız ölebilirsiniz. Hatırlarsınız belki bir dönem İstanbul’da seri mantar zehirlenmeleri oldu? Bu zehirlenmelerde yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 20 kişi öldü. Yanlışlıkla amanita phalloides yemişlerdi. Halk arasında köygöçüren olarak biliniyor. Dünyada mantar zehirlenmelerinin baş aktörüdür bu mantar. Sadece şapkasının yarısını yemek bir insanı öldürmeye yetiyor. Zehirlenme ilerlemişse yapılacak tek tedavi şekli karaciğer naklidir. Çünkü mantar karaciğeri iflas ettiriyor. Yani şüphelendiğiniz mantarı yiyecekseniz hastanenin bahçesine yedek karaciğer ile birlikte gitmeniz gerekiyor.
Benzer türleri ayırmanın yolu her iki türün özelliklerini çok iyi bilmekten geçiyor. Bütün özelliklerini biliyorsanız bu mantar budur diyebilirsiniz. Sırayla öğrenerek gitmek her zaman en iyi yoldur. Önce benzerleri olmayan çok kolay belirlenen mantarları yiyeceksiniz diğerlerini sadece toplayıp inceleyeceksiniz. Daha sonra iyice öğrendiğiniz ikinci bir türe geçeceksiniz. Adım adım giderseniz risk almamış olursunuz. İşin zevkli kısmı bence yemekten çok avlamak, fotoğraflarını çekmek, incelemek, aramaktır. Türkiye’de biraz pahalı olabilir ama burada bir sürü mantarı marketten çok ucuza zahmetsiz bir şekilde satın alabiliyorum. Yani amaç mantar yemek değil öğrenmek. Sanırım sizinde asıl amacınız aynı. Şüphelendiğiniz mantarları sadece öğrenmek için incelemeniz ilerde hangisinin hangisi olduğunu öğrenmenize neden olacaktır. Ayrıca spor izi almak çözümlemeyi daha kolay yapar. Aman dikkat edin şakaya gelir ya da denenebilir şeyler değiller. Hayvan ve bitki olmayan kendi özel gurupları olan canlılar bunlar ve henüz birçoğu bilimsel olarak çözülememiş.
Türkiye’deki türler hakkındaki online kaynak ise sanırım en geniş olarak burada bulunandan ibaret.
Her mantarın kendine has spor izleri olur topladığınız mantarların spor izlerini almanız ilerde şüphelendiğiniz mantarları ayırmanızda bir az daha yardımcı olacaktır.

Playmakers senin misellerde bir gelişme var mı? Daha önce deneme olarak aldığım örneklerin bu gün fotoğraflarını çektim sonucu görmek belki yardımcı olabilir.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

01

02

03

Üst tarafta oluşan miseller shitake miselleri alttaki kahverengi ise senin mantarınla aynı olan örnekler. Çevresinde görülen harita benzeri şey bakteri oluşumları. Sol tarafta resimin köşesinde yeşil küf oluşmuş yarısı görülüyor. Hem ilk alınan örenek olmasından hemde agara hiç bir şey karıştırmadığımdan besin az yavaş geliştiler. Bunlardan örnek alacak olsam yine sol köşede yarısı görünen miselden alırdım ya da en sağdakinden. Sol köşedeki çok hızılı gelişmiş ve hepsinden daha çok büyümüş ama şekil olarak normal bir görünümde olmadığı için kafa karıştırmsın diye resmini eklemedim. Son fotoğrafta miselin hatlarının görünmesi için ışık verdim misel uçları görünebiliyor.

okran bey mantarları zehirli veya zehirsiz diye ayırt etmenin kendimce bir yolu kurt girmesi eğer bir mantar kurtlanmışsa genelde yenebiliyor ama tabi kurtlanmamışsa bilemeyiz birde hayvanlarda zehirsiz olan mantarları yer köye gittiğimde hep öle yapardım bilmediğim mantarları hayvalara verirdim yiyorsa zehirisiz olduğunu anlıyordum genelde bilindik türleri toplarız

ömer bey petrilerde misel oluşmadı küfte yok bugün marketten vitamalt diye içecek aldım hem arpa maltı hemde b komplex vitaminleri içeriyormuş nette agarda küçük küçük mantar üretmiş bi yazıda okudum malt tozu nestle milo, vegemite veya köğek maması bunlardan biri katıp yapabilirisniz yazmış içeriklerinde malt unu var bende bunu buldum bugün yaptım arpa unuda kattım bakalım ne olcak

Malt maya gibi bir çok şeyi karıştırabilirsiniz agara ama daha öncede dediğim gibi bunlar bakterilerinde hızlı çoğalmasını sağlıyor. Sterilizasyona daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bu şekilde de oluşmuyorsa daha önce yazdığım gibi ısıdan dolayı oluşmuyor olabilir ya daha serin bir yer deneyin ya da başka bir mantar türü deneyin. Oluşmaması sizi yıldıracaktır. Başka bir türle biraz pratik yaptıktan sonra eski mantara dönebilirsiniz.
Böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu yanlış bir bilgidir. Dikkat edin böcekler bir çok zehirli türü afiyetle yerler. Ayrıca hayvanlarda zehirli mantarı yerler bir şey olmaz ama insana olur. Aynı şey tersi içinde geçerlidir insanda zehirsiz olan hayvanda zehirli olabilir. Emin olmadığınız mantarları bu şekilde denemeyin. Yanlışlıkla hayvanı öldürme riskiniz var.

PLAYMAKERS' Alıntı:
okran bey mantarları zehirli veya zehirsiz diye ayırt etmenin kendimce bir yolu kurt girmesi eğer bir mantar kurtlanmışsa genelde yenebiliyor ama tabi kurtlanmamışsa bilemeyiz birde hayvanlarda zehirsiz olan mantarları yer köye gittiğimde hep öle yapardım bilmediğim mantarları hayvalara verirdim yiyorsa zehirisiz olduğunu anlıyordum genelde bilindik türleri toplarız

ömer bey petrilerde misel oluşmadı küfte yok bugün marketten vitamalt diye içecek aldım hem arpa maltı hemde b komplex vitaminleri içeriyormuş nette agarda küçük küçük mantar üretmiş bi yazıda okudum malt tozu nestle milo, vegemite veya köğek maması bunlardan biri katıp yapabilirisniz yazmış içeriklerinde malt unu var bende bunu buldum bugün yaptım arpa unuda kattım bakalım ne olcak

Sayın Playmakers ; kurt girmesi ve hayvanlara yedirme gibi pratik bilgileriniz için teşekkür ederim. Orhan.

Orhan bey ak mantar çam ormanlarında büyür genelde çam toprağının altında toprağı yukarı doğru iter yani tam çıkmaz yüzeye ortası kahverengi dışa doğru beyazdır çam ormanlarında en çok bu mantar büyür birde bunun kavak olan yerlerde yetişeni var görünüşü biraz beyazımsıdır şeklide yuvarlaktır genelde buda yenebilir ama çok acı olduğundan toplanmıyor ben ak mantarı 4 5 çuval topladığımı bilirim haşlardık salamurasını yapıp yıl boyu yeriz tadı hafif acımsıdır serttir kanlıca mantarı ile aynı soy mantardır ama kanlıca çok bulunmaz
kara mantar diye bir mantarda vardır buda yere doğru yayılan bir çam türü ağacın diplerinde yetişir buda koyu kahverengi akmantara benzer buda yeniyor ama pek toplanmıyor
altı sünger gibi üstü pasta rengi olan yani koyu kırmızımsı bir rengi olan mantar var biz buna ayı mantarı deriz hemen kurtlanır ben yemiyom ama yiyenleri var çam yerlerde açık olan bölümlerinde yetişir
kültür mantarıda çayırlarda yetişir iç lamelleri tazeyken pempe renktedir yaşlandıkça kahverengiye döner bi kere bu mantarı basketbol topu büyüklüğünde bulmuştum büyümüşte büyümüştü bunun birde yalancı olanı var aynı görünüşte ama ilamelleri beyazdır çok zehirlidir
ormanlarda o kadar çok mantar varki bende merak ediyom acaba yiyebilirmiyiz diye ama köy insanlarının bilgilerine danışıyom mantarlar çok zehirlidir kesinlikle bilmediğimiz mantarı yememeliyiz kurtlanma olayınıda köylülerden duymuştum ama belki yararı olabilir hayvanlarda yağmurlar başlaynca hemen mantara kaçarlardı birde mantarların zehirli olanlarıda pis kokar bazı insanlar zehirli sandığım mantarları çiğ olarak yiyor

ömer bey bu yöntemde olmassa başka mantar denicem agaricus çimlenmesi için malt unu katılması gerekiyomuş sade su agarında çoğu tür çimleniyo heralde siz kırmızı reishi ve maitake mantarıda yetişitiryonuzmu

Sayın Playmakers; Dediğiniz ak mantarı çok iyi tanıtmışsınız evet çıntar mevsiminde bol oluyor..ve pek de itibar görmüyor..:smiley: ama biz iyi durumda olanları toplarız..severek yeriz..:smiley: çayır mantarı dediğinizide çok iyi bilir ve yeriz...biz onların yenebilen olanlarını yeriz..yenemeyenlerinin fotoğrafını çekeriz (tabi şu ana kadar her gördüğümü çekmedim ) ..sanırım yakın bölgelerde oturuyoruz..:smiley: ?. bu hobmiz şimdiye kadar çok iyi vakit geçirmemizi ve gezmemizi sağladı..size köylülerle ilgili birşey anlatayım..bir tür bulduk emin olamadık köylünün birine sorduk yenmez bunlar dedi..sonra attık onları sonrada çarşıda aynı mantarı satılırken gördük..!!! köylüler meralarını korumak istiyor bazen biz talancılaradn..:smiley::smiley::smiley: Bir yöre vardır ordada yabancı plakalı kuzu göbeği avcılarının lastiklerini söndürürler..:smiley:):smiley: fakat şu varki artık biz mantarın yenebilir olduğu veya olmadığını görünüşünden kokusundan,dokusundan %60-70 anlayabiliyoruz..birde Denizli tarafında çok var bir çayırın üstten 20 cm.lik kısmını sıyırıp depolamıştık..o yığının içinde kahverengli şekilsiz yamru yumru bir mantar olurdu ..resmen toprak içinden kazarak çukarırdık..enfes olurdu..:smiley: birde karakulak,çanak denilen bir tür vardır önce top gibi sonra açılr içi kahverengi..temizlemesi zordur topraktan..onu da zevkle yeriz...:smiley: Fakat kuzu göbeği ciddi paralara alıcı buluyor..Denizli girişinde sırf mantar lokantaları var.!! Köylüler bunu ciddi gelir kaynağı olarak görüyorlar..biz ayrıca yabani orkide türlerinede meraklıyız ve onlarında ayrı bir klasörü var.:smiley: ama onları buraya koymak istemem doğrusu çünkü bazıları ciddi anlamda soyu tükenme noktasında..bizzat görüyorum toplandığını ama yapacak birşey yok..köylü aç ..geliri yok..o da biliyor yasak ama mecbur bir yerde..evet o kadarcık paraya ihtiyacı olanlar var malesef..bu insanlar az olsa ..o kadar zararlı olmaz sanırım ama çoğalınca..zaralı oluyor..mantar için bu tehlike henüz yok sanırım..selamlar..

orhan bey ben ankarada oturuyom köyümüz ankara ışıkdağı eteğinde çankırı tarafı genelde çam ormanları vardır kuzugöbeği toplarız ama çok bulunmaz bizim o tarafta

ömer bey petrilerde misel oluşumu yine yok 2 gün oldu bikaç gün daha beklesemmi istiridye mantarı alıp onu denicem ama kalmamış, siz bu kültür mantarını bişeyler katarak çimlendirme yapamazmısınız bende olmuyor malt unu alacam ama bulamadım netten almaya çalışacam
bu vitamalt içeceğinin içeriği mantar yetişmesi için ideal kaynattığımda içeriğindeki maddeler ölmezmi acaba agar sıcakken az soğuyup içine 2 çay kaşığı katıp bölede olmazmı
bu petride agaricusu çimlendirenler nasıl yapıyor anlamadım gitti

mantar amman ha amman bilmediğine uzaktan bak tele ile yaklaş derim.Yoksa kendin olursun mantar

ömeronay kültür mantarı miseli yetiştirmeyi başardım ama başka bir yöntemle şimdi buğdaya aşılıyom

Kusura bakmayın işlerim yoğunlaştı yazamadım. Reisi ve maitake mantarı yetiştirmiyorum. Reishi mantarı kanser ilacı olarak kullanılıyor bende bir türü var ama henüz yetiştirmeyi denemedim. Yenilebilir bir mantar değil toz haline getirip içerek kullanılıyor. Maitake yiyoruz ama ben pek sevmiyorum daha çok eringi ve shitakenin tadı hoşuma gittiğinden onlarla uğraşıyorum şimdilik ;D.
İlk aşamayı bitirmişsiniz tebrikler. Buğdayları bir kaç kavanoz olarak hazırlayın birisi kontemine olursa diğerlerini kurtarmış olursunuz. Şimdilik bir kaç ayda yeni buğday aşılayıp devam ettirin elinizdeki kültürü. Bu kadar kısa sürede yani aşılama yapmanıza normalde gerek yok ama herhangi bir sorun yaşamamanız açısından garanti olur. Hangi yöntemle misel elde etmeyi başardınız? Kültürü neye aşılamayı planlıyorsunuz? Bir kaç yöntem için hazırlık yaparsanız en iyi olanı seçip onunla devam edebilirsiniz. Birde misellerinizi agara alıp oradan misel kalitesini yükseltin. Miselin en hızlı büyüyen ışınlarından örenek alıp petrilere aktarın bunu çok kolay ve hızlı aynı anda her tarafa yayılan misel üretene kadar devam ettirin. Bu şekilde aşıladığınız miseller aynı anda büyür aynı kalitede meyve verir.

Arkadaşım bu forumda diğer forumlar gibi yazı sayına bakıp sana yöneticilik ya da başka bir rütbe vermezler. Yazdığın yazıların bir anlamı olmalı boşuna anlamsız şeyler yazma burada güzel güzel sohbet ediyoruz okusan yüzlerce fikir üretebilirsin. Selamlar merhaba teşekkürler çok güzel süper mükemmel takip hayırlı olsun iyi akşamlar yarın yine gelirim gibi anlamsız cümleleri kopyalayıp kopyalayıp buralara yapıştırma lütfen.

Miseli direk mantardan oluşturdum kültür mantarını sapından az bişey kesip düz bir karton üzerine koyup üstüne cam kase koydum 3 4 gün içinde buharlaşma oluyor kasenin içinde sonrada mantarın üstü pamuk gibi küf oluyor yalnız oda sıcaklığı yüksek olacak soğuksa olmuyor küf üremiyor bu küften maket bıçağı ile az bişey alıp agarın ortasına koydum orda iplik gibi üremiş misel olup olmadığını anlamak için az bişey mantardan üreyen küften aldım aynı kültür mantarı gibi kokuyor büyük cam kaseye agar yapmıştım onada ekledim ordada yayıldı sonra su çekmiş steril buğdayları az bişey kurutup büyük kasedeki agarın içine koydum şimdi öyle bir sarmışki buğdayları pamuk gibi üremiş heryerden buğdayları az bişey kokladığımda kültür mantarı kokuyor şimdi vermikülat perlit buğday unu mısır unu saman karışımı toprak hazırladım nemli olduğunda karıştıracam içine resimleri yarın eklerim buraya yalnız pis küf yok yeşil küf oluşmamış

Merhabalar,
Haftasonu Düzce'de topladığımız mantarlar.

Macrolepiota Procera (şemsiye mantarı)
Amenita Caeserea (yumurta, imparator mantarı)
Lactarius Deliciosus (kanlıca, çıntar, melki)
Boletus Edulis (ayı mantarı, çörek mantarı, porçini) olduklarını sanıyorum.

[attachment=1]

IMGP2610 resize

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR