Manuel Vinç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan endüstri Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 204
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,572

endüstri

Kamp III
Yer
bozüyük
ev yapımı winç çok pratik benimki 2 ton (kaldırma kapasitesi.. çekme kapasitesi 3 ton civarı sanırım...) istediğin tonajda yapılabilir...maliyet 60 70 ytl...beraber katıldığımız bir gezide test ederiz...küçük araçlar için biçilmiş kaftan...

Etiketler
gintro' Alıntı:
Ben evde yapamam :smiley: ama nereden bulabiliriz bu tür vinçleri? Perşembe pazarında olduğu söyleniyor ama oraya Tuzla'dan gitmek zor. İnternette satışı falan varsa daha makbul olur.
trifor diye tuzlada ararsan bulabilirsin.üretici firmalardan birinin tuzlada deposu var.bunu kullanmak için biraz vakti bol bi gezi olması lazım.ama hiç yoktan bagajda taşınabilecek bir güvence fahrinin ev yapımını bende merak ettim.fahri projen iyiyse patentini alıp seri üretime geçelim kardeşim.ben ortak olurum ;D ;D

Tirfor küçük ve orta tonajlar için ideal bir çekme aparatıdır.Tuzla tersaneler sanayi sitelerinde , PERPA'da , Perşenbe Pazarında , Zeytinburnu Demirciler sitesinde bulabilirsiniz.

704692

704693

benimki trifordan biraz farklı ve birazda hızlı...oto tamircilerinde zincirli kaldırma ceraskalları var ....zincirle tahrik ediyorlar. zincir tahrik ünitesini söküp(3 civata) kısa bir kol ilavesi ile çalışıyor...trifordan daha hafif az yer kaplıyor...ve asla traktör çağırmanıza gerek kalmıyor...bir traktör çağırmak minimum 100 ytl/sefer manuel ceraskal 70 ytl/adet...

yeni proje kolla tahrik edilen yere 12 v şarj/marş motoru yapıyorum. :smiley: küçük bir flanş ilesiyle manuel olan ceraskal motorlu olacak.elle tahrik edilen çok ucuz ve yapımı kolay olduğundan winci olmayan her araca konabilir.(her şarta çalışabilir.akü problemi yok. zaman konusuna gelince arazide yalnızsınız ve batmışsınız epey bol vakit olur sanırım. :D :D )ayrıca 12 ton a kadar yapılabilir....

Sanırım Fahri beyin düzeneği bizim nivalar için biçilmiş kaftan...
Fahri bey,
Bu düzeneği elde etme şansımız var mı?
Yoksa gene trifor mu arayalım?

taiga' Alıntı:
Sanırım Fahri beyin düzeneği bizim nivalar için biçilmiş kaftan...
Fahri bey,
Bu düzeneği elde etme şansımız var mı?
Yoksa gene trifor mu arayalım?
trifor çelik halatlı olduğundan toplaması ve taşıması biraz zor olabilir ayrıca çelik halat triforda çalıştıktan belli bir süre sonra kırılma ve bozulmalar olabiliyor zincir ise kolay toplanıyor ve yer kaplamıyor ..resme bir bakın olmazsa ben yapar gönderirim... sevgiler...

bu tip alternatif çözümler için önerisi olan arkadaşlar teknik bölümde bir sayfa açarsa herkese çok faydalı olacak gibi.bu tip sistemlerin sabitleme sorunu,maliyeti,nasıl temin edilebileceği herkes için merak konusu olabilir.fahri bence süper bi sistem adapte etmişşsin kutlarım.

sağ ol cüneyt dostum ...daha önce teknik bölümünde manuel vinçleri niye konuşmuyoruz diye sormuştum...cevap gelmeyince konuşmak bu güne kaldı sanırım.... :smiley: bu arada mail in ulaşmadı...

abi senin sitemdeki ince zincirin devamına tekne ırgatı bağlıyolar ufak tip ikinci el 12 wolt araya bu dediğimi ufak çaplı bi platform üstüne montaj ederek kullanıyorlar böylece size ucuz elektrikli vinç olmuş oluyor parasımı max 200 300 lira

Ynt: Manuel Vinç

evet gültekin yapımı kolay ve ucuz...işlevi diğer winçlerden farksız...cüneyt hızı ile ilgili sakıncası olabilir dedi...bu gün ölçtüm hızı 92 cm/dk /ton...

Fahri bey manuel vinç ile ilgili bence çok değerli bilgiler vermişsiniz, ama mevcut kullandığınız vinçin fotolarını,yapım aşamalarını bir mahsuru yoksa özelden yada grup ile paylaşırsanız bizlere ışık tutacağından emin olun.
İlginiz için şimdiden teşekkürler...
Şeklinde özel mesaj, mail attım ama yanıt malesef gelmedi. Üyelerin affına sığınarak birde forumdan yazayım dedim :smiley:

manuel vincin kendi ağırlığı ne kadardır bilgi var mı ?
bir de halat meselesini nasıl çözüyorsunuz örneğin 40 metrelik bir mesafede sabit nokta oluştursam o araya hadi diyelim halat da döşedim halatı nereye saracağız ?

manuel vinç yerine 4 makara ile statik ip kullanarak dağcılıktaki arama kurtarmada kullanılan sistemi kursak olur mu ?

Fahri bey,
Bu güzel fikirle vinç konusuna bir alternatif getirdiğiniz için kendi adıma teşekkür ediyorum.
Ancak merak ettiğim bir konu var. Bu tip caraskalların kumanda zinciri (ince zincir) iki tarafa doğru da çekilebilmekte ve böylelikle yön seçimi (mayna-vira) yapılmakta. Siz diyorsunuz ki "bu mekanizma sökülüp yerine kol bağlanabilir" . Su tulumbası veya trifor kolu gibi bir koldan bahsetmiyorsunuz herhalde, yanılıyor muyum?
__——_____ yandaki şekil benzeri ve aynı istikamet için devamlı aynı yöne, aksi istikamet içinse diğer yöne çevrilecek bir kol gerekir herhalde.
Mekanizmayı ben de merak ettim :smiley:

sevgili schweps zinciri söktüğünde orada bir çark görülüyor ... çark'a bir çıkrık kolu gibi bir kol yapılıyor (kuyudan su çeker gibi ) böylece yön tayini kol ters ve düz çevirerek yapılıyor.bu tip ceraskalların kaldırma/çekme yönünde frenleride var...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri