Marmot Wave IV veya Husky Annapurna mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aysbergtuna Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,649

aysbergtuna

Yeni Üye
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim uyku tulumlarından hangisi tercih etmeliyim. Husky Annapurna uzun zamandır ülkemizde kullanılmakta. Marmot Wave IV henüz yeni kullanılmaya başlandı. Karşılaştırmalarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılar.

Etiketler
Ynt: Marmot Wave IV veya Husky Annapurna mı?

Wave 4 ile ilgili hem forumda hem de kullanıcılardan olumlu yorumlar aldım fakat Annapurna modeli ile ilgili o kadar bilgiye sahip değilim.
Bu arada sadece markalarından yola çıksam tartışmasız Marmot öneririm, Marmot 1974'te kurulmuş ve şu anda 34 ülkede dağıtımı olan bir Amerikan markası. Husky ise 1994'te kurulmuş ve ağırlıklı Çek Cumhuriyeti ve Slovakya da satılan bir Çek markası. Bunu Husky markasını kötülemek için yazmıyorum çünkü iyi fiyat performansa sahip bir çok ürünü var fakat bu iki marka arasında da ciddi bir fark var.

"uyku tulumu seçerken" başlıklı birçok yazı okudum. ve önemli bilgiler edindim ancak bu yazılarda uyku tulumunun kullanıcısının boyu ve tulumun boyunun karşılaştırmasıyla ilgili herhangi bir açıklama yoktu. ben kış için bir tulum araştırması yaptığımda genellikle uyku tulumlarının 2 metre ve üzeri boyutlarda olduğunu gördüm ve tesadüfen marmot wave 4 uyku tulumunun regular öçüsünü buldum. ancak regular seçenek öyle her tulumda bana sunulan bir seçenek değildi malesef. sonrasında gördüm ki benim gibi çoğu amatör aslında kendi boyuna uygun olmayan uyku tulumu kullanmakta buna mecbur kalmakta. halbuki forum üyesi bir arkadaşımızın yazısından yaptığım alıntıda görülüyor ki uyku tulumunun boyunun bizim boyumuzla uyumu üründen alacağımız performansı önemli ölçüde etkiliyor. sonuçta daha az üşümek veya daha fazla üşümek.... genellikle outdoor ürünlerde biraz da önümüze konulana mecbur kalmaktayız...

merhabalar ben husky anapurna tulum kullanıyorum daha yeni uludağda kış faaliyetine gittim hiçbir sorun yaşamadım..özellikleri bakımından da sizi her soğukta üşütmeden rahat etttirir ben tulumda sadece termal içlikle uyuyorum ona rağmen ,sıcak olduğu için baş gerdirmelerini yapmıyorum ayrıca tulumun fermuarı ayaktan değilde karın bölgesinde başladığı için hem olası ısı kaybını engelliyor hemde -bence- olası fermuar bozulma riskini azaltıyor..dezajantaj olarakta tulum kabarık ve büyük bir tulum ama kılıfına duzgn koyup sıkıştırmalarını güzel yaptığınızda sorun yaratmıyor... ben tavsiye edebilirim..

ayrıca tulumunuzun ömru ıcın hangi tulumu alırsanız alın faaliyet haricinde tulumunuzu kılıfında tutmayın dolabınıza asın,yatak bazasına serin vs vs.....

ilkerince' Alıntı:
ben tulumda sadece termal içlikle uyuyorum

Zaten normalde termal içlikle uyunması gerekmiyor mu ? Polar alt-üst ile uyumak ile iyi bir termal içlik ile uyumak aynı etkiyi yaratıyor + termal içlik daha rahat bana göre.

-22 derecede St. Laurent tulumda kalmış biri olarak sadece burnum ve ayaklarım üşüyordu, ama ayaklarım sürekli üşüyor zaten :smiley:.

Ohzman' Alıntı:
Zaten normalde termal içlikle uyunması gerekmiyor mu ? Polar alt-üst ile uyumak ile iyi bir termal içlik ile uyumak aynı etkiyi yaratıyor + termal içlik daha rahat bana göre.

-22 derecede St. Laurent tulumda kalmış biri olarak sadece burnum ve ayaklarım üşüyordu, ama ayaklarım sürekli üşüyor zaten :smiley:.

normali o tabi ama herzaman böyle olmuyor.. geçen kış faaliyetimiizde -10 -15 dereceyi görünce çadır partnerim salopetiyle, ceketini giydi tulumu nortface -25 olmasına karşın aynı şekilde bende üzerime polar giyip uyudum...

Ohzman' Alıntı:

Termal içlikler genelde yün veya yün+sentetik oluyor. polar ise tamamen sentetik ve sanırsam petrol bazlı bir materyal. Polarların termal içliklere göre daha sıcak tutmaktadır ancak sağlık açısından polar malzemelerin doğrudan çilde temas etmesi pek tavsiye edilen bir durum değildir.
Markalı polar içliklerin ambalajında zaten bu konu ile ilgili uyarılar mevcuttur.
Termal içlik ile uymuak daha sağlıklı.. hava çok soğuk ise termal üzerime polar giyilebilir diye düşünüyorum.. ama polar içlik yerine tulum içerisine ince bir polar battaniye atmanız da içinizi görecektir ;)

Benim fikrimin çıkış noktası, üzerimizdeki yalıtım malzemesinin miktarı ile alakalı, Sonuçta tek ısı kaynağı biziz, eğer ısınalım diye çantadan buz gibi battaniyeyi uyku tulumuna serersek , o battaniye bizim vücüt sıcaklığımız ile dengeye gelene kadar gene ısı kaybediyoruz. Yani ne kadar fazla yalıtım varsa, o kadar fazla onları ısıtmaya çabalıyoruz. Çok fazlası zarar işte.

Bu yüzden zaten her zaman vücut sıcaklığınız ile dengede olan termal içlik ile tuluma girdiğinizde rahat ediyorsunuz hemen, yoksa çantadan ekstra birşey çıkarıp koymak her zaman en iyi fikir olmayabilir üşüyen biri için.

Ek :

Bu arada son nesil kaliteli termal içlikler, iç kısımda sentetik dışta ise yün kullanan bir yapıya sahip. Yoksa normalde bulduğumuz termal içliklerin hepsi sentetik. Fiyat ve kalite arttıkça, body mapping denilen vücudumuzda ihtiyaç duyulan yere o kalınlıkla ve esneklikte ayrı ayrı birçok parçadan meydana gelen termal içlikler ortaya çıkıyor. Bunlar kolyuk altında ince ve ter emen, dirseklerde sürtünme destekli, göğüs ve sırtta daha yüksek ısı yalıtıma sahip olan parçalar gibi. Yün, aynı kalınlıkta Polar'a göre daha fazla hava tutuyor ve ıslakken de ısı yalıtımını koruyor ancak daha ağır. Yün vs. Sentetik çok büyük bir konu zaten ama ikisinin de artı eksileri var. Demek istediğim termal içlik iyi alındığı zaman polara gereksinim bırakmayabilir.

Ben Kartalkaya'da 20-30 km rüzgarda -5/-8 derece gibi sıcaklıklarda rahatsız olmadan termal içliksiz soft shell yapılı su geçirmez salopet, Polartec PowerDry özellikli ( teri hızlıca emme ve içliğin üstüne çıkarma özelliği ) kalın sentetik içlik ve Gore-Tex kayak montu ile snowboard yapıyorum. -10 falan oldu mu da ince polar giyiyorum üstüme, gene pantolona da ince streç içlik giyiyorum. Hem az terliyorsunuz hem de hareket imkanınız minimum kısıtlanıyor. iç-orta-dış yerine iç-dış yapılabiliyor günümüzde teknoloji sağolsun.

https://www.draussen.de/img_pro/710_img1_598x1196.jpg
http://www.mammut.ch/en/productDetail/102004041_v_0001_102/Castor+Pants+Men.html
http://www.millet.fr/catalog2/clothes/technical-underwear-man-c-11/carline-thermal-max-zip-p-1487-l-1.html

Body Mapping'e Örnek olarak ;
http://www.bergfuchs.info/wp-content/uploads/2008/11/mammut_all_year_mens_ls.jpg

?.selamlar iyi paylaşımlar .takip halinde ..

termal içlik konusunda bişeyler söylemek istiyorum... Özellikle dağcılıkla uğraşıyorsanız bence kaçınılması gereken giysiler pamuklu ve yünlü kıyafetlerdir.Özellikle yünün çok geç kuruması ve ıslanınca ağırlaşması büyük dezavantaj sağlıyor. Kendimden örnek verecek olursam aşırı ter sorunu yaşayan biriyim. Uzun yürüyüşlerde içliklerim sırılsıklam olur. Kaliteli ve polyamid, polyester,elastan karışımlarından oluşan bir içlik kullanılıyorsa tendeki terin kuruma süresiyle içlikte hemen hemen aynı zamanda kuruyacaktır. Bu yüzden içlik seçiminde
-bence- yünlü maddeden kaçınılmalıdır.

Merhaba arkadaşlar,

Bende Husky Anapurna uyku tulumu bakıyorum. Hem eşime hem de kendime.
Benim boyum 1.78 cm, eşimin boyu ise 1.60 cm.
Anapurna nın ölçüsü 2.20... Ben hadi neyse kullanabileceğimi düşünüyorum da, eşim boy itibari ile rahat edemeyebilir !!! Üşür mü bilemiyorum...
Eğer ölçü konusunda sıkıntı yok ise; termal içlik tartışmasını bir yana koyup :smiley: yukarıda ki karşılaştırmanın özüne dönersek, bu iki uyku tulumundan hangisini almalıyız? (Fiyat olarak aynı)
Yok ölçü sıkıntılı olur ise; bu durumda özellikleri itibariyle (marka itibarı da dahil) bize önerebileceğiniz uyku tulumu var mı? Özellikle de eşim için...

Anapurna ile ilgili söyleyebileceğim birşey yok. Ancak wave 4 ü kendim kullanıyorum. Hiç üşümedim. 8-9 ocak ta küçükhacet ılgaz aktivitesinde kullandım. Efe abinin söylediğine göre gece -16 yı gördük ancak ben hiç hissetmedim.

Arkadaşlar ben de bu iki ürün arasında kaldım. Fiyat aynı, extreme dereceleri 2 derece fark ile aynı diyelim. Benim için hacim, ağırlık ve su geçirmezlikte önemli. Bu durumda hangi ürünü tavsiye edersiniz. Marmot wave IV su geçirmez dış kumaşa sahip mi ?
Hacim ve ağırlık olarak Husky Anapurna'ya oranla nasıl ?

İkisi de su geçirmez kumaşa sahip değil ama kalite olarak Marmot önerilir. İkisi de çok yakın hacme sahip olacaktır kompresli hallerinde

http://www.outdoorhaber.com/husky-anapurna-28-sentetik-dolgulu-uyku-tulumu/ şunun da yardımı olur sanırım.Faydalı bir makale bence.

Arkadaşlar almışken kaz tüyü, konfor derecesi -20 -30 civarı bir tulum alsam daha iyi olur diye düşünüyorum. Bunun için ayrı bir başlık mı açayım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR