Mayısta Saraybosna - Hırvatistan tavsiyeleriniz (İlk yurtdışı seyahati)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gulserka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,339

gulserka

Yeni Üye
Yer
İstanbul
Merhabalar,

Eşimle beraber 14-19 mayıs arasında bir Bosna Hersek-Hırvatistan gezisi planlıyoruz. Saraybosnaya uçak biletimizi bugün yarın alacağız. İlk kez yurtdışına çıkacağımız için bir yandan çok istiyorum, bir yandan da korkuyorum. (Korktuğumu da kocama çaktırmıyorum tabi, çünkü ben ısrar ediyorum. ;) )Turlardan oldum olası hoşlanmadığımdan kendimiz gideceğiz ama kafam da karışık epey. Aslında görmek istediğimiz çok yer var ama daha çok ulaşım benim kafamı meşgul ediyor.

Mesela orada otobüs mü kullanmalı yoksa araba mı kiralamalı? Araç kiralama fiyatları nasıl? Araba kiralarsak arabayı sadece ben kullanacağımdan merak ediyorum, acaba yollar nasıldır, rahat kullanılabilir miyim?(10 yıldır araba kullanıyorum gerçi ama sonuçta yine de bilmediğim bir yer) Bu durumda normal kullandığım ehliyetim yeterli olur mu?

Otobüsleri araştırırken de, otobüs şirketlerinden autotrans ı gördüm bir tek ve anladığım kadarıyla sadece sabah saatlerinde kalkıyor. Saraybosna-Dubrovnik 7.00 da, Dubrovnik-Saraybosna 8.00 da görünüyor. Bunlar günde tek sefer mi yapıyor? Mostarı da görmek istiyoruz mesela ama uygun otobüs yok gibi görünüyor. Acaba ben mi bulamadım?

Yardımcı olabilirseniz çook çook sevinirim.

Sevgilerimle,

Zaman kısa, görmek istediğimiz çok yer var, bütçemiz kısıtlı.

Etiketler
Ynt: Mayısta Saraybosna - Hırvatistan tavsiyeleriniz (İlk yurtdışı seyahati)

Biletlerimizi aldık. 14 Mayısta gidiyoruz. Özellikle ulaşım konusunda fikir verebilirseniz çok sevinirim.

öncelikle yolunuz açık olsun.
bende yıl içinde gitmeyi düşündüğümden araştırdım.
yollar gidiş geliş tek şerit şeklinde imiş çoğu yerde.muhtemelen sıkıntı yaşamazsınız.
bütçenize göre otobus ilede araç kiralayarakda gezebilirsiniz.
sarajevo mostar arası otobus var ama saatlerini sormayın :smiley:

http://www.loplopculer.com/2009/09/bosna-hrvatistan-karadag.html

linkteki löplöpçüler http://www.hyundai.ba/ dan dizel aracı günlük 29 avroya kiralamışlar.

gidenlerin yol notlarını okursanız az çok fikir sahibi olursunuz.

Teşekkürler corrado41,

Siteyi inceledim, buradaki tüm yazıları da okudum, hatta yabancı kaynaklara da baktım. Umarım sorunsuz bir gezi olur. Ben de keyifle gelip yaptıklarımızı siteye tek tek yazarım. :smiley:

Daha önce giden arkadaşlar varsa birşey sormak istiyorum. Bosna ya ve Hırvatistana vize yok ama seyahat sigortası yaptırmak gerekir mi?

Bir de eski pasaportumun süresini uzatacağım ancak soyadım değişti. (Bir soyadı daha eklendi) Emniyetten pasaportu değiştirmek istemiyorsanız soyadı değişimi yapılmıştır diye şerh koyarız demişler eşime ama acaba ülkeye girişte ya da kontrollerde bir sorun çıkar mı bundan dolayı, yoksa riske atmayıp pasaport cüzdanını da mı değiştirsem?

Sevgilerimle,

Merhaba,

Eşimle ilk yurtdışı seyahatimizi 14 - 19 mayıs arasında yaptık. Saraybosna - Mostar - Dubrovnik - Split - Saraybosna gibi bir güzergahı otobüsle gezdik.
Epey bir blog okudum, forumlara baktım. Yine de kafamızda bir çok soru vardı (Sadece corrado41 den yanıt alabildim, teşekkürler kendisine) ama sadece biletimiz ve pasaportlarımızla çıktığımız seyahatten çok güzel anılarla döndük. (kalacak yer bile ayarlamamıştık giderken)

Tüm yolculuk boyunca yağmur yağmasına, adalara gidemememize, zamanımızın çok az olmasına rağmen harika yerler gördük, ingilizcemizin az olmasına rağmen çok tatlı insanlarla tanıştık.

Böyle bir gezi planlayanlar varsa hiç durmasın bence, biletiniz, pasaportunuz yetiyor. Gitmek isteyenler için aslında güzel tüyolarla döndük. Saraybosna Başçarşıdan havaalanına en ucuz nasıl gidilir gibi. (Biz bilmediğimizden saraybosna - otogara 15 euro verdik ama dönüşte başçarşıdan havaalanına 7 KM ye gittik mesela :smiley:)
İlk müsait zamanda detaylı olarak yazmayı planlıyorum.

hoşgeldiniz.
yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla güzel bir seyahat olmuş .
dediğiniz gibi dil hiç problem değil,bende çok çok az ingilizce konuşabiliyorum ama gittiğim ülkelerde hiç sıkıntı yaşamadım.hatta çok iyi ingilizce bilenlere tercumanlık yaptığımda çok oldu :smiley:.insanlar yurt dışına giderken azda olsa bu konudan dolayı terddüt yaşıyorlar.yaşamasınlar ama yaşasınlar.

ben daha gidemedim o diyarlara. o sebeble,
ufak tüyoları yazarsanız bende size teşekkür etmek isterim. ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR