Mercedes G Serisi Araç Sahibi Varmı? Birkaç Sorum Olacak...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan deeperdiver Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,530

deeperdiver

Yolun bittiği yerde Hayat başlar
Yer
İstanbul
Herkese Merhaba,

Gezenbilir grubu içinde Mercedes G sahibi olan varmı acaba? Bilgi alışverişine ihtiyacım var.

Şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Mercedes G Serisi Araç Sahibi Varmı? Birkaç Sorum Olacak...

Nadir abinin var sanırım. Nick'i "Mogzilla"

Merhabalar. Siz sorunuzu sorun, bilgisi olan arkadaşlarımız en kısa sürede cevep verecektir sanırım.

Merhaba,

Evet önce sorunu anlatmak daha doğru galiba, araç 1996 model TD 350, rampa çıkarken hararet göstergesi neredeyse üst limite kadar yükseliyor, rampa dediğimde dağ tırmanışı değil, % 5, % 6 eğimli rampa, 4-5 km. tırmanınca hararet yükseliyori düz yolda ve şehir içinde sorun yok. ne olabilir acaba?, ayrıca İstanbulda tanıdığınız bir G ustası - servisi- varmı?

Saygılar...

İstanbulda spesifik olarak G ustası bulamazsınız.Ayrıca gerekte yok.Çünkü bütün G'lerde ki motorlar binek mercedesler ile aşağı yukarı özdeştir.
Size özelden ustamın telefonunu yolluyorum.
Bu arada foruma hoş geldiniz.

merhaba yavru vatandan !!!

[hararet ne demek? yuksek devir mi??] kusura bakmayin turkce terimleri bazen anlamam :-[ :-[

senin sorunun yeni mi? eskiden daha azdi, simdi mi cogaldi..??

duz vitez mi? tahmin ederim ki automatic sanzimana sahiptir G350'ler.

torq converterden kayip olabilir... G'nin km'si ne?motordan isinma varmi?

lastiklerinin olcusunu lutfen paylasin. kucuk lastik ebati ebati bu sorunu yapar ;) standart olcu 16 jant icin ; 265x70x16 olmasi lazim.

sorun her neyse hal olur....mutlaka sorunu cozeriz kardesim ;)

Teşekkürler Nadir Bey..

Bu arada Hus55 arkadaşımın sorularını yanıtlamak isterim;
-,Hararet ile, radyatör soğutma sıvısının sıcaklığının yükseldiğini ifade etmek istemiştim, panelde en sol üst köşedeki göstergeyi kastediyorum.
-Araç birkaç aydır bende, ancak uzun yola çıkmamıştım, şehir içinde de farketmedim, sorun olsaydı eminim farkederdim.
-Araç otomatik vites, km.si 148000.
-lastik ebatlar 255x65x16

-Kullanma kitabını okumaya çalışırken -Almanca olduğu için doğru okuduğumdan emin değilim, ingilizcesini biryerlerden bulmak mümkün olurmu acaba?- şöyle bir ifade gördüm.."tepe çıkışlarında hararet yükselirse, durup normale düşmesini bekleyin" gibi , bende merak ettim benim olayım normalmi acaba diye, ama sanmıyorum, sonuçta çıktığım tepenin eğimi % 5, 6 düz yoldan biraz daha eğimli ...

Şimdiden teşekkürler,

Araç eğim tırmanırken daha fazla devir çeviriyor ama daha az hızlı gidiyor, bu durumda önden aldığı hava akışı zayıflıyor.
Bu durumda soğutma sisteminin radyatör ile ilgili bir sorunu olduğunu sanıyorum. Bence radyatörde bir verimsizlik söz konusu olabilir.
Ancak ben genelde bir sorun olduğunda sistemin tüm komponentlerini gözden geçirmeyi tercih ederim.

Bu durumda radyatör sökülsün, şişlensin, temizlensin, test edilsin, kaçak varsa tamir edilsin daha iyisi yenisi takılsın.
Termostat sökülsün bakılsın,
Devirdaim sökülsün bakılsın, yerine takılsın,
Hortumlar kontrol edilsin,
Suya antifiriz konsun, kapalı devre çalışan sistem elden geçmiş olsun ve kafanız rahat olsun.

Neden bunları yapmak lazım? Elinizde kolay kolay ömrünü tamamlamayacak çok iyi bir makina var, bu makinanın en önemli dikkat edeceğiniz hususları, Su, yağ ve turbo basıncı....

Tabi termal kavramalı bir fan kullanılıyor ise onu da elden geçirmek lazım. İyi bakım milyon kilometre :smiley:

Iceman®' Alıntı:
hocam radyatör suyu, radyatör müşürünü falan kontrol ettirdiniz mi?

Radyatör suyu tamam, sensörde de sorun olduğunu sanmıyorum, ama baktırmadım.

haaaa.....demek G isiniyor. arkadaslarin yazdiklari tamam. ancak birsey daha var ki sanrim biri yazmadi.

pervane'nin baglandigi rolema'ya benzeyen bir kasnak var. motor isdikca o kasnagin icinde bulunan sivi kasnagi sabitlesdirir ki pervane daha hizli donsun,aynen motorun devri ile beraber. zaten arac dururken calistigi zaman devreye girdigini duyarsin motor isininca.[pervane'nin sesi guclenir]

selamlar.

Biraz önce yetkili servisten bir arkadaşla konuştum, almadan önce aracın expertizini yapmıştı, şöyle birşey dedi bilmiyorum doğru mu?
"ibre, kırmızı bölgenin hemen öncesindeki beyaz çizgiye kadar yükselebilir, bu normal" dedi.
ne dersiniz?

Saygılar?

tabii birde ibre nereye kadar yükseliyor o da var :smiley: arkadaşınızın dediği gibi.
kritik noktayı geçti mi bugüne kadar hiç?

yo, geçmedi , yani buna fırsat vermedim daha doğrusu.

Bende GD 300 1987 var. Geçen sene uzun bir yokuşu çıkınca ısı kırmızıya yaklaşmıştı. Yol kenarında durup rolantide ısının düşmesini bekledim. Ankaradaki ustaya durumu sordum, radyatör pervanesinde cıva denilen sıvının azalması sonucu ısı algılaması kaybolduğundan düzensiz soğutma meydana geliyor. Aracınızın radyatör pervanesini mutlaka test edin, cıva denilen sıvısı azalmışsa mutlaka değiştirmeniz gerekir. Mercedes 300 dizel arabaların pervaneleriyle aynı olabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,454
Kayıtlı Üye Sayımız
172,107
Kaydolan Son Üyemiz
traveler74

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR