Mercedes G Serisinde Çapraz Arazi (Kilit) Özelliği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gatesalan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,046

gatesalan

Kamp II
Yer
İstanbul
Telsiz Çağrı Kodu
TA2IGA
Merhaba, isin uzmanlarina sormak isterim. Bir arac ilaninda soyle bir ibare gordum "Mercedesten başka hiçbir arazili taşıtta olmayan çapraz arazi özelliği vardır." ve merak ettim. Capraz arazi ozelligi nedir?

Etiketler
Ynt: Mercedes G Serisinde Çapraz Arazi (Kilit) Özelliği

capraz arazi ozelligi olsa olsa, G serisinin fabrikadan cikma on ve arka difleri kilitlenen tek arac ;)

mesela basit bir ornek, yol kenarina cektin, ve arac yuklu, veya arka'da cektiginiz bir trailer veya karavan var. arac'in iki sol tekerlek asfalt'da iki sag tekerlek ise, islak,camurlu kaygan panket'de. hareket ettiniz....arac yumurmedi, asfaltda olan sol tekerlek sabit duruyor,panket'de olan sag tekerlek bosa donuyor!4x4 high baglandi,yine ayni , ancak simdi iki sol tekerlek duruyor ama panket'de olan iki sag tekerlek hala bosa donuyor.:eek: haa...4x4 low baglandi ;D bastin gaza ama yine hava aldin :(!!

iste simd G'nin on ve arka, ayri ayri kilitlenen diff lock'lar G'nin ozelligini [capraz arazi ozelligi] gosteriyor ;) 460 serisi G'de diff locklar el frenin yaninda bulunan hidrolik calisan iki yuvarlak dumeye benzeyen havaya dogru cekilen aletler. 463 serisinde[1991 sonrasi] orta gogusde bulanan 3 elektronik dugme.

sadece arka dif lock'u kilitlemek yeterlidir aracinizi o durmumdan kurtarmak icin. cunku,aks'da bulunan dif'in icindeki disleri bir birine kilitleyip iki tekerlegi ayni anda donmesini saglar.iste bu yuzden G serisinin iki difi kilitli olunca tek bir tekerlek sert zemin buldumu o araci kurtarmaya yeter ;)

size bir klib atayim ki goresin nasil calisir bu sistem. klibdeki 110 kibrisli bir arkadasin. ARB diff locker taktirmis sonradan sirf benimle off road yaparken rezil olmasin ;D ;D

http://www.kibristube.com/playvideo.php?vid=1242

110 ilk girdigi an diff locklar bagli degildi ve kaldi. ilk olarak onleri bagladi ve tirmanip kurtuldu hendekden. arka diff'leri kilitlemedi diye arka cikamadi ilk olarak. daha sonra baglayinca G serisi gibi oldu :D

Iki ayri diff.lock oldugunu biliyordum ama adinin capraz arazi ozelligi oldugunu bilmiyordum. Cok tesekkurler aciklamaniz icin. Video da herseyi acikliyor zaten. Mercedes yine bir boy ara ile onde :smiley:

Çapraz arazi özelliği diye bir terim yok zaten. O ilanı biliyorum.Vatandaş def. kilidi kavramını bilmediğinden , ama Türk olduğundan konuya kendince bir isim bulmuş hemen. ;D
Hüseyin de sağolsun konuyu gayet güzel açıklamış.

Tek araç değil, Toyota Land Cruiser, Toyota FJ yanlış bilmiyorsam Wrangler Rubicon. Muhtemelen daha başka araçlarda vardır Ön, arka, orta kilidi olan.

süpr bişiymiş bu ya ! her arabay lazım bundan! peki o videodaki araçın sol tarafta direksiyonu olan varmıdır fiyatı ortalama ne kadardır?

selam adem, o 110 kibris genel bayiisinden 0 olarak alindi,ancak fiyat konusunda bir bilgi yok :-[

tek bildigim, sahibi olan ozcan benim diff lock'lu avantajimdan korkmus galiba ;D ;D

aleyküm slm abi anladım fiyat bilmiosun abi de merak ediyorum şimdi 16 yaşındayım biraz daha sonra eğer para yapıp araba almayı düşünürsem bakıyorum şimdide nasıl fiyatları diye
sadece ozcan abi diil bende avantajlarından korktum o yüzden sordum böle bir değerli araç ne mal ederiz die : )

selam adem, sen landrover dusunursen en iyisi landrover bolumunden cok daha iyi bilgi alirsin. ben igilterede yasadigim icin fiyatlardan hic bilgim yok. ama sen G serisi bolumune takildin madem, sen butcene gore guzel G serisi bulursun insallah.

işallah bi gün benimde vahşi bir aracım olur ama ne zamna bilemiyorum Allah sonunu hayır etsin!!

rubiconda center diff lock var benim bildiğim. ön ve arka ayrı ayrı yok

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.