Minik Kamp Tüpleri ve Başlıkları Hakkında.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cank Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,631
Ynt: Minik Kamp Tüpleri ve Başlıkları Hakkında.

zucchero' Alıntı:
İsa Hocam,
Rüzgarlığın hareketli bağlantı şeklini çözemedim. Biraz detay verebilir misiniz?
Her bir plaka birbirine bağlantısı u haline getirilmiş çelik yay teli ile birbirine tutturulmuştur.
İhtiyaç durumuna göre plakalar küçük bir hareketle çıkarılabilir veya ekleme yapılabilir.

Sahibinden.com da satışını yapıyorum. Dileyen arkadaşlar oradan da temin edebilirler.
Ama gezenbilir sitesinden almak isteyen arkadaşlara ayrıca yardımcı olabilirim (umarım bu yazım sorum olamaz)

Etiketler

Güzel bir çalışma gerçekten ama herkes üretim materyallerine ulaşamaz.

Bu sebeple ben ocak rüzgarlıklarımı UHT süt kutularını açıp rüzgarlık niyetine kullanıyorum. Yıprandıkça yenisini yapmak kolay oluyor.

;D

Daha sonra fotolarını eklerim.

Murat ben eskiyen araç güneşliğini düşünmüştüm onun yerine ama UHT kutusu da değişik bir fikir... ;)

UHT kutular sert alüminyum gibi. Kolay kolay tutuşmuyor sayılır. Sonra kullan at.
;D

Merhaba EYLEM Bey, foruma yeni üye olmama rağmen uzun zamandır yazılarınızı takip ediyordum. Bir mesajınızda bazı araç gereçleri kendiniz yapınca sizi daha mutlu ettiği gibi bir yorumunuz vardı. Şuan hangi konuda başlığında yazdığınızı hatırlamıyorum. Ben de sizin gibi genellikle kullanacağım araç gereçleri kendim yapmayı seviyorum. Buradan hareketle size bir projemden bahsedeyim.

1 adet reşo yakıtının metal kutusunun içini boşaltınız, tıpkı sobalarda olduğu gibi kutunun alt tarafına zeminden 3cm yukarıya kabaca 3cm kadar uzunlukta, 2cm kadar genişlikte bir havalandırma deliği açınız.

reşo kutusunun içine bir miktar 80 derece limon kolanyası, alkol, ispirto gibi sıvı yakıtlardan birisini dökün. Reşo kutusunun alt tarafına açtığınız havalandırma deliğinden çakmak yardımı ile el yapımı sobayı yakınız. Alevler reşo kutusunun üstündeki açık kapaktan yukarı doğru çıkmak suretiyle yanacaktır. Isıtacağınız su kabı, yemek tenceresi vb. eşyaları ocağın üst kısmından yaklaşık 3 - 4 cm. yukarıda tutarsanız bu soba ile limon kolanyası (ki köylerde dahil kolayca bulunabilen bir yakıttır) alkol, ispirto ve benzin gibi sıvı yakıtlar yakabilirsiniz. Kolanya her türlü yerleşim yerinde bulunabilirken benzin ise yerleşim yeri olmayan ıssız yerlerdeki petrol istasyonlarından temin edilebilir. Ayrıca reşo yakıtı kutusunun altına açtığınız havalandırma deliği sayesinde bu el yapımı sobayı otlarla veya katı yakıt tabletleri ile de yakıp yemek ve çay yapmaya yarayan minik bir soba olarakta kullanabilirsiniz. Duman çıkarak yakıtların dumanı da reşo yakıtı kutusunun üstündeki açık kapaktan çıkacaktır. Bu sobanın üstüne aşağıdaki videoda 07:32 deki tel vb. yöntemle tencere oturtabileceğiniz metal bir ayak uydurursanız katı ve sıvı her türlü yakıtla çalışan el yapımı bir soba elde etmiş olursunuz.

http://www.youtube.com/watch?v=OWaZ96zYVvQ&feature=related

Ot yakınca dumanın kokusu yemeğe sinmesin diye tencerenin veya minik çaydanlığınızın ağzını kapatınız.

düzenleme: bahsettiğim ocak katı yakıtlarla alttaki videodaki ocak gibi çalışacaktır. Tip olarak böyle birşey olacak. http://www.youtube.com/watch?v=P6ValmUnjz4&feature=related Bizim reşo ocağımızın alttaki havalandırma deliği daha küçük olacak tabiki.

ayrıca bakınız hobo tipi ot, çalı vs. ocakları : http://www.youtube.com/watch?v=BGF5msr92tk&feature=related

TezzMertek' Alıntı:
Bu sebeple ben ocak rüzgarlıklarımı UHT süt kutularını açıp rüzgarlık niyetine kullanıyorum. Yıprandıkça yenisini yapmak kolay oluyor.

;D

Daha sonra fotolarını eklerim.

Buyrun.

Epey eskimiş ve hurdaya dönmüş neredeyse.
;D

UHT Rzgarlk 001

UHT Rzgarlk 002

UHT Rzgarlk 003

UHT Rzgarlk 004

UHT Rzgarlk 005

Benim delikanlının süt içme zamanı gelmiş ;D

Çözümü cepteki para ile değil de bilgi beceriyle üretmek gerçekten de keyifli değil mi? :smiley:

Reşo vb. teneke ile bir soba yaparken tenekenin karşılaşacağı sıcaklıkları göz önünde bulundurarak temkinli olmalısınız. Tenekede bulunan çinkonun yanması sağlık açısından sakıncalıdır. Eğer alkol dolu bir teneke kap, yan yüzeyleri yukarı doğru fazla devam etmiyorsa çok ısınmayıp belki sorun yaratmayabilir. Ancak eğer metal içinde yanan sıvıdan daha yukarı doğru fazlaca taşıyor ve içindeki yanıcı da kuvvetli ise o zaman sorun var demektir.

Sıvıdan bahsediyorum çünkü sıvı temas ettiği kabın aşırı ısınmasına engel olur. Eğer bir teneke içinde katı yakıt (odun falan) yakıyorsanız tenekenin tehlikeli biçimde ısınacağından emin olabilirsiniz.

Meşrubat kutusundan yaptığım -sizin anlattığınızı andıran tipte- uzun bir kap içinde alkol yakınca fazla yukarda kalan aluminyum yanmıştı. Bereket aluminyum çinko derecesinde sorunlu değil yoksa beni orada bayıltırdı.

Reşo'da metalin üstte aşırı ısınmasını engellemeniz durumunda işinizi mis gibi görecektir. :smiley:

Ahmet Selim' Alıntı:
Merhaba EYLEM Bey, foruma yeni üye olmama rağmen uzun zamandır yazılarınızı takip ediyordum. Bir mesajınızda bazı araç gereçleri kendiniz yapınca sizi daha mutlu ettiği gibi bir yorumunuz vardı. Şuan hangi konuda başlığında yazdığınızı hatırlamıyorum. Ben de sizin gibi genellikle kullanacağım araç gereçleri kendim yapmayı seviyorum. Buradan hareketle size bir projemden bahsedeyim.

1 adet reşo yakıtının metal kutusunun içini boşaltınız, tıpkı sobalarda olduğu gibi kutunun alt tarafına zeminden 3cm yukarıya kabaca 3cm kadar uzunlukta, 2cm kadar genişlikte bir havalandırma deliği açınız.

reşo kutusunun içine bir miktar 80 derece limon kolanyası, alkol, ispirto gibi sıvı yakıtlardan birisini dökün. Reşo kutusunun alt tarafına açtığınız havalandırma deliğinden çakmak yardımı ile el yapımı sobayı yakınız. Alevler reşo kutusunun üstündeki açık kapaktan yukarı doğru çıkmak suretiyle yanacaktır. Isıtacağınız su kabı, yemek tenceresi vb. eşyaları ocağın üst kısmından yaklaşık 3 - 4 cm. yukarıda tutarsanız bu soba ile limon kolanyası (ki köylerde dahil kolayca bulunabilen bir yakıttır) alkol, ispirto ve benzin gibi sıvı yakıtlar yakabilirsiniz. Kolanya her türlü yerleşim yerinde bulunabilirken benzin ise yerleşim yeri olmayan ıssız yerlerdeki petrol istasyonlarından temin edilebilir. Ayrıca reşo yakıtı kutusunun altına açtığınız havalandırma deliği sayesinde bu el yapımı sobayı otlarla veya katı yakıt tabletleri ile de yakıp yemek ve çay yapmaya yarayan minik bir soba olarakta kullanabilirsiniz. Duman çıkarak yakıtların dumanı da reşo yakıtı kutusunun üstündeki açık kapaktan çıkacaktır. Bu sobanın üstüne aşağıdaki videoda 07:32 deki tel vb. yöntemle tencere oturtabileceğiniz metal bir ayak uydurursanız katı ve sıvı her türlü yakıtla çalışan el yapımı bir soba elde etmiş olursunuz.

http://www.youtube.com/watch?v=OWaZ96zYVvQ&feature=related

Ot yakınca dumanın kokusu yemeğe sinmesin diye tencerenin veya minik çaydanlığınızın ağzını kapatınız.

düzenleme: bahsettiğim ocak katı yakıtlarla alttaki videodaki ocak gibi çalışacaktır. Tip olarak böyle birşey olacak. http://www.youtube.com/watch?v=P6ValmUnjz4&feature=related Bizim reşo ocağımızın alttaki havalandırma deliği daha küçük olacak tabiki.

ayrıca bakınız hobo tipi ot, çalı vs. ocakları : http://www.youtube.com/watch?v=BGF5msr92tk&feature=related

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR