Monoblok Fiber Karavan Koku Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan İlker19 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,056

İlker19

Yeni Üye
Merhabalar
Bir konu hakkında bilgi almak için başlık açtım. 2 Hafta önce kampkon firmasının mikro 2.80 modeli 2 kişilik monoblok karavanını aldım. Aldıgım kişide 1 ay kadar süre kalmış yani karavan 1 bucuk aydır fabrikadan çıkma.
Benim sıkıntım karavanda inanılmaz derecede kapıdan içeri girdiğiniz anda gözleri ve burunu yakacak kadar bir koku olması
Koku yeni mobilya kokusu ile karışık kimyasal bir kokuya benziyor fakat camları açıp havalandırmadan içeride durmak imkansız o derecede.
Firmayı arayıp sordugumda kavak kontraların dış kaplamalarını yapıştırmak için kullanılan malzeme kokuyor 1.- 1 bucuk aya cıkar havalandırın diye söylendi.
2 haftadır yaklaşık hergun 2 saat kadar havalandırıyorum ama hala aynı derecede koku var.
aklıma takılan soru acaba karavanın fiber yapısı mı kokuyor fırınlanmamış fiber koku yapabilir diye okudum bi kaç yerde ondan kaynaklımıdır yoksa firmanın söyledıgı gibi gercekten kaplama için yapıştırma malzemesi mi bu kadar koku yapıyor
Ve bu koku gerçekten geçer mi , bana pek geçecek gibi gelmedi çunkü tüm mobilyaları sirkeli su ile silmeme ragmen aynı

Etiketler
yoksa firmanın söyledıgı gibi gercekten kaplama için yapıştırma malzemesi mi bu kadar koku yapıyor

Bu güne kadar böyle bir iddia hiç duymadım..
Sefertası gibi karavnları hiç sevmem..
En büyük iddiaları olan su geçirmez iddiasını da
hemen bütün firmalar aştı gitti..

15 sene kadar önce ilk karavanım olan GÜNEYin en ilkel imalatlı karavanı ile,
Samsunda sağanak bir yağmura yakalanmıştım.
O ilkel gariban bile damla yağmur almamıştı..

Bu mesajınız benim aklıma iki tane tecrübemi getirdi:

Birincisi; eski kitap vb eşyalarımı depoladığım, kapalı kapısı olan ufak bir merdiven altı bir depom var. Bir süre bu depoya girmedikten sonra içeri girdiğimde, içeride bir dakika bile duramayacak kadar gözlerim yanıyor. Daha büyük başka bir depo var. Orada da benzer olayı yaşadım. Sebebin hangi eşya olduğunu anlamam imkansız olduğu için fırsat buldukça kapılarını açık bırakıyorum. Havalandıkça sorun azalıyor ama uzun süre kapalı kalınca yine aynı olay oluyor.

İkincisi; hem evde hem de ofiste mdf veya suntalamdan yapılmış üzeri kaplamalı kitaplık, dolap, masa gibi eşyalar ilk kez odaya geldiğinde birkaç ay boyunca hem bir kokusu oluyor hem de beni öksürtüyor. Sürekli havalandırınca bazen bir haftada bazen aylardan sonra öksürmüyorum. Ürüne göre değişiyor.

Bildiğim kadarıyla kontraplakların, mdflerin ve suntalamların imalatında hep fenol formaldehit kullanılıyor. Zehirli ve kanserojen olduğunu söylemeye gerek yok. 🤢
Bizi rahatsız eden kokunun suçlusu muhtemelen bu madde. Zamanla uçuyor ve kokusu azalıyor ama az biraz da olsa ben bu kokuyu alıyorum yıllar geçse bile.

Fiberde de bu şekilde öksürten zararlı kimyasallar kullanılır ama sizin sorunun kontraplaktan mı yoksa fiberden mi kaynaklandığını anlamak zor. Anlamaya gerek de yok zaten. Çünkü çözümü yok. Mecburen havalandırıp azalmasını bekleyeceksiniz.

Ayrıca tiner ve vernik kokusu da fena öksürtür. Eski tinercilerden kim kaldı be 🤪

Sizin karavanın havalandırmasını bilemiyorum ama avrupa karavanlarda altta 3 cm çapında taze hava girişini sağlayan havalandırma delikleri oluyor. Karavanın boyutuna göre dört bir yanına birkaç tane koyuluyor bu hava girişlerinden. Yukarıya da hava tahliyesi için bir tane havalandırma menfezi koyuluyor. Bu menfezin yağmur ve haşere girmesine müsaade etmeyen mantar başlı bir tasarımı var. Tam adını bilemediğim için şimdi bulamadım ama benzer bir şey buldum. LİNK
Bu üründe pasif çalışan fan olduğu için biraz pahalı. Bence fansız olsa daha ucuz olurdu. Plastik kapak neticede. Avrupa karavan distribütörlerine sorarsanız servislerinde vardır muhtemelen bir iki tane. Çok satılan bir şey değil.

Sizin karavanda bu şekilde bir havalandırma muhtemelen yok. O yüzden kendiniz yapmanızı tavsiye ederim. Tabana pançla bir delik açıp haşere girmesin diye cibinlik tülünü deliğin etrafına zımbalarsınız. Tavana da bir tane mantar şeklinde veya başka türlü sürekli açık kalabilecek bir havalandırma yapınca umarım koku belirli bir süre sonra içinde yaşanabilecek seviyelere düşer.

1684636950501

.
Tahminim;
* ya gövde yapımında fiberglas elyafla beraber kullanılan epoksit reçinesinin monomeri doyma derecesi üzerinde bulunmakta (zayıf olasılık)
* ya Aytaç beyin dediği gibi MDF veya sunta kullanılmış ise ahşap yongalarını birleştirici tutkal olarak kullanılan formaldehit
* ya da Konya’lı Kampkon’un açıklaması olan kaplama yapıştırıcısındaki olası formaldehit veya benzeri bir kimyasal, bu sorununuza sebep olmakta.

Konu sağlığınız.
Bence bu adrese danışın derim.

Şimdi baktım. Almanya’da bu malzemelerde kullanılması yasak olan formaldehitin Türkiye’de sadece etiketlenmesi yeterli olmakta. Kozmetiklerde ise kullandırılmıyormuş.
Link

Son düzenleme:

Bu mesajınız benim aklıma iki tane tecrübemi getirdi:

Birincisi; eski kitap vb eşyalarımı depoladığım, kapalı kapısı olan ufak bir merdiven altı bir depom var. Bir süre bu depoya girmedikten sonra içeri girdiğimde, içeride bir dakika bile duramayacak kadar gözlerim yanıyor. Daha büyük başka bir depo var. Orada da benzer olayı yaşadım. Sebebin hangi eşya olduğunu anlamam imkansız olduğu için fırsat buldukça kapılarını açık bırakıyorum. Havalandıkça sorun azalıyor ama uzun süre kapalı kalınca yine aynı olay oluyor.

İkincisi; hem evde hem de ofiste mdf veya suntalamdan yapılmış üzeri kaplamalı kitaplık, dolap, masa gibi eşyalar ilk kez odaya geldiğinde birkaç ay boyunca hem bir kokusu oluyor hem de beni öksürtüyor. Sürekli havalandırınca bazen bir haftada bazen aylardan sonra öksürmüyorum. Ürüne göre değişiyor.

Bildiğim kadarıyla kontraplakların, mdflerin ve suntalamların imalatında hep fenol formaldehit kullanılıyor. Zehirli ve kanserojen olduğunu söylemeye gerek yok. 🤢
Bizi rahatsız eden kokunun suçlusu muhtemelen bu madde. Zamanla uçuyor ve kokusu azalıyor ama az biraz da olsa ben bu kokuyu alıyorum yıllar geçse bile.

Fiberde de bu şekilde öksürten zararlı kimyasallar kullanılır ama sizin sorunun kontraplaktan mı yoksa fiberden mi kaynaklandığını anlamak zor. Anlamaya gerek de yok zaten. Çünkü çözümü yok. Mecburen havalandırıp azalmasını bekleyeceksiniz.

Ayrıca tiner ve vernik kokusu da fena öksürtür. Eski tinercilerden kim kaldı be 🤪

Sizin karavanın havalandırmasını bilemiyorum ama avrupa karavanlarda altta 3 cm çapında taze hava girişini sağlayan havalandırma delikleri oluyor. Karavanın boyutuna göre dört bir yanına birkaç tane koyuluyor bu hava girişlerinden. Yukarıya da hava tahliyesi için bir tane havalandırma menfezi koyuluyor. Bu menfezin yağmur ve haşere girmesine müsaade etmeyen mantar başlı bir tasarımı var. Tam adını bilemediğim için şimdi bulamadım ama benzer bir şey buldum. LİNK
Bu üründe pasif çalışan fan olduğu için biraz pahalı. Bence fansız olsa daha ucuz olurdu. Plastik kapak neticede. Avrupa karavan distribütörlerine sorarsanız servislerinde vardır muhtemelen bir iki tane. Çok satılan bir şey değil.

Sizin karavanda bu şekilde bir havalandırma muhtemelen yok. O yüzden kendiniz yapmanızı tavsiye ederim. Tabana pançla bir delik açıp haşere girmesin diye cibinlik tülünü deliğin etrafına zımbalarsınız. Tavana da bir tane mantar şeklinde veya başka türlü sürekli açık kalabilecek bir havalandırma yapınca umarım koku belirli bir süre sonra içinde yaşanabilecek seviyelere düşer.

Ekli dosyayı görüntüle 642030
Değerli yorumlarınız ve bilgileriniz için teşekkür ederim
Alt dolapların zeminine 2 tane delik açmayı bende düşündüm ama tavan havalandırmasını nasıl yaparım bilemiyorum öğrenmek istediğim diğer hususta bu koku zamanla etkisini yitirecekmidir aca yoksa kapalı kaldıgında yine aynı kokuyu yayacakmıdır

Değerli yorumlarınız ve bilgileriniz için teşekkür ederim
Alt dolapların zeminine 2 tane delik açmayı bende düşündüm ama tavan havalandırmasını nasıl yaparım bilemiyorum öğrenmek istediğim diğer hususta bu koku zamanla etkisini yitirecekmidir aca yoksa kapalı kaldıgında yine aynı kokuyu yayacakmıdır
Koku neredeyse geçmiştir bilgileriniz için teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri