Motokaravan Ruhsatta Yolcu Sayisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 533
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 153,818
Yazıda bir kaç ufak değişiklik yaptım.Metin 1409 karakter içeriyor.

Sayın İlgili;
Motokaravanlar; yolcu nakli kullanımına müsait M1 sınıfında olmasına rağmen, yaşam alanında yolcu taşınamayacağı gerekçesiyle, panelvan ve minibüs araçların motokaravana dönüşümü sırasında; yolcu koltuğu değişikliğine (koltuklarımız standartlara uygun ve araç üreticisinin kendi koltuğu olmasına rağmen) 1+2 kişiden fazlasına izin verilmeyeceği TSE yetkililerince tarafımıza söylenmektedir.
Bu durum, motokaravanların en fazla 1+2 kişi olarak dizayn edilerek, ruhsata işletilebileceği anlamına geliyor. Bu tür uygulama üç kişiden kalabalık ailelerin motokaravan sahibi olmasına engel teşkil ediyor.Ayrıca ailenin küçük bireylerinin ön koltukta seyahat etmeleri kanunen yasak olmasına rağmen, ailelerin buna mecbur bırakılması anlamınada gelmektedir.
Karavancılık kültürünün gelişmiş olduğu AB ülkeleriyle “yapılan uyum yasalarınna rağmen” aramızda hala uygulama farkı yaratan TSE nin bu anlayışının dayanağını, mevcut yasa ve yönetmeliklerde bulamadığımızdan kişisel yorum farkından ileri geldiğini düşünmekteyiz.
İstek:
Mevcut yasa ve yönetmeliklerden hangisinin motokaravanların azami 1+2 kişilik olarak sınırlandırıldığının tarafıma bildirilmesini, yokluğu durumunda ise TSE şubelerinin başvurularımızı yasaya uygun olarak 1+2 den daha fazla standartalara uygun koltuk ilavesi talebimizi olumlu karşılaması için açıklayıcı bir yazının tarafıma gönderilmesini, saygılarımla talep ve arz ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Etiketler
Yazıda bir kaç ufak değişiklik yaptım.Metin 1409 karakter içeriyor.

Sayın İlgili;
Motokaravanlar; yolcu nakli kullanımına müsait M1 sınıfında olmasına rağmen, yaşam alanında yolcu taşınamayacağı gerekçesiyle, panelvan ve minibüs araçların motokaravana dönüşümünü sırasında; yolcu koltuğu değişikliğine (koltuklarımız standartlara uygun ve araç üreticisinin kendi koltuğu olmasına rağmen) 1+2 kişiden fazlasına izin verilmeyeceği TSE yetkililerince tarafımıza söylenmektedir.
Bu durum, motokaravanların en fazla 1+2 kişi olarak dizayn edilerek, ruhsata işletilebileceği anlamına geliyor. Bu tür uygulamanın üç kişiden kalabalık ailelerin motokaravan sahibi olmasına engel teşkil ediyor.Ayrıca ailenin küçük bireylerinin ön koltukta seyahat etmeleri kanunen yasak olmasına rağmen, ailelerin buna mecbur bırakılması anlamınada gelmektedir.
Karavancılık kültürünün gelişmiş olduğu AB ülkeleriyle “yapılan uyum yasalarınna rağmen” aramızda hala uygulama farkı yaratan TSE nin bu anlayışının dayanağını, mevcut yasa ve yönetmeliklerde bulamadığımızdan kişisel yorum farkından ileri geldiğini düşünmekteyiz.
İstek:
Mevcut yasa ve yönetmeliklerden hangisinin motokaravanların azami 1+2 kişilik olarak sınırlandırıldığının tarafıma bildirilmesini, yokluğu durumunda ise TSE şubelerinin başvurularımızı yasaya uygun olarak 1+2 den daha fazla standartalara uygun koltuk ilavesi talebimize olumlu karşılaması için açıklayıcı bir yazının tarafıma gönderilmesini, saygılarımla talep ve arz ederim.

Ilk cümlede, dönüşümünü yerine dönüşümü daha uygun olmaz mı?:smiley:

Bence harika olur. Metin içeriği sayın EvliyaCelebi2'ninki daha güzel olmuş sanki son paragraf ne istediğimizi net anlatmış.
Bu sayede dosya eklemeye falan gerek kalmaz.

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cimer’e giremedim (Alman telefon numaramı ve email adresimi beğenmedi galiba) ama resimleri büyüterek daha iyi görülebilir hale getirdim. Resim büyüyünce yazdıklarınızı daha iyi okuyabildim. Burada bir nokta dikkatimi çekti.

Siz giriş kısmına (metin yazan yer) kişisel durumunuzu, aşağıdaki dosya yazan yerede esas metni (burada hazırldığımız metne benzer) yazıyorsunuz. Dosyanın isminide „motokaravan dönüşümü“ diye kendiniz veriyorsunuz . Doğrumu anladım?

Yukardaki paylaşımınızda,
Bence harika olur. Metin içeriği sayın EvliyaCelebi2'ninki daha güzel olmuş sanki son paragraf ne istediğimizi net anlatmış.
Bu sayede dosya eklemeye falan gerek kalmaz
, „ diyorsunuz.

Bu durumda, burada hazırladığımız yazı, sizin kişisel durumunuzu yazdığınız, yukarda metin yazan yere konacak ve aşağıda dosya yerine bir şey yazmaya gerek olmayacak. Doğrumu?

Kusura bakmayın. Bende tercümanlığın getirdiği bir alışkanlık var. Konuyu en küçük tereddüt bırakmadan anlamam lazım? Ben anladıktan sonra da herkes anlar.:smiley:

Cimer’e giremedim (Alman telefon numaramı ve email adresimi beğenmedi galiba) ama resimleri büyüterek daha iyi görülebilir hale getirdim. Resim büyüyünce yazdıklarınızı daha iyi okuyabildim. Burada bir nokta dikkatimi çekti.

Siz giriş kısmına (metin yazan yer) kişisel durumunuzu, aşağıdaki dosya yazan yerede esas metni (burada hazırldığımız metne benzer) yazıyorsunuz. Dosyanın isminide „motokaravan dönüşümü“ diye kendiniz veriyorsunuz . Doğrumu anladım?

, „ diyorsunuz.

Bu durumda, burada hazırladığımız yazı, sizin kişisel durumunuzu yazdığınız, yukarda metin yazan yere konacak ve aşağıda dosya yerine bir şey yazmaya gerek olmayacak. Doğrumu?

Kusura bakmayın. Bende tercümanlığın getirdiği bir alışkanlık var. Konuyu en küçük tereddüt bırakmadan anlamam lazım? Ben anladıktan sonra da herkes anlar.:smiley:

, „ diyorsunuz.

Çok doğru anlamışsınız. Ortak metin uzunken dosya olarak eklemek gerekiyordu. Ama kısalan haliyle metin yazan yere kisalttigimiz metni kopyala yapıştır yaparak basvurumuzu yapabiliriz.
O kadar ayrıntılı ve güzel açıklıyorsunuz ki anlamayan çıkacağını sanmıyorum.

İleride campervan sahibi olunca, içimden hepinize teşekkür edicem. Şimdilik karavanım olmadığı için teşekkür filan yok
Gerçekten çok önemli bir konu sizler için ama bence birazda konun çözüm odaklı yönü tarafından da bakmanız gerekir. Yani bir örnek proje çizilmesi gerekir. Daha öncede yazmıştım, onaylı bir servis koltuğunun montajında sorun yaşıyacağınız düşünmüyorum. Sorun karavancıların ihtiyacı olan koltuk altı saklama yeri ya da yatağa dönüşe bilen bir koltuk projesinin onaylanması. Bunun için gerekli testler istenecektir. Bu konuyu bu tarz ürünleri yapan ce veya tse belgeli bir üreticiyle de görüşmek gerekir. Sonuçta ticari anlamda karavan kullanıcıların satın alımlarının test maliyetlerini karşılıyıp karşışmayacağını analiz edip bu işe girecektir. Tabikide bitmiş ürünün fiyatıda az biraz el yakacaktır. Belki yurt dışında yaşayan büyüklerimiz araştırıp avrupada bu tarz onaylı bir koltuk sistemi bulabilir. Böylece izin olayları biraz daha hızlı aşılabilir.
Özetle ne kadar birlikte haraket edilsede sonuçta gerekli proje ve testler olmadan içinizden geçen sonucun alınamıyacağı kanaatindeyim. İnşallah yanılırım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Aşağıdaki yazıda eksik olan toplu başvuru tarihi için 10 Aralık uygun olur mu?
================================================
Sevgili karavanseverler

TSE nin karavan dönüşümü sırasında yaşam bölümüne koyacağımız koltuklar için çıkardığı zorlukları hepimiz biliyoruz. Hiçbir yasal dayanağı olmadığını düşündüğümüz bu durumun aşılması için ÇİMER’e başvuru aşamasındayız.

Umudumuz; bizleri bu kadar yakından ilgilendiren bir konuda, başvuruya sizlerin de katılmasıdır. Çözüm için bizlerden başka kimsenin harekete geçeceğini düşünmek zaten gerçekçi olmamalı ? Bu arada başvuru için gerekli zamanın 5 dakikayı geçmediğini hatırlatmak isteriz.

Konu hakkında, GEZENBİLİR forumunun, “Motokaravan Ruhsatta Yolcu Sayisi” başlığının 6. sayfası sonrası yahut buradan bilgi alabilirsiniz.

Toplu başvuru ??/Aralık/2018 tarihinde olacak.

Başvuru CİMER’e, “İstek” başlığı altında e-mail, faks ve mektupla yapılabilir.

Sadece başvuru yapanların sayısının bile, bizleri daha sonra sigorta konusunda da cesaretlendireceği kanısındayız.

Kendi konularımıza, ilginizi esirgemeyeceğiniz umuduyla..

Sevgi ve saygılar

==============================================================

CIMER‘ e Nasıl Başvurulur?

Bu internet adresinden Cimer sayfasını açıyoruz.
CİMER - T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi

CIMER ILK

Burada istenen bilgileri yazarak „ onay kodu“ isteyebiliriz veya yukarada „E-Devlet ile başvuru yapmak için tıklayınız“ yazan mavi yere tıklayarak Cumhurbaşkanlığı Iletişim Merkezi-Cimer“ başvuru bölümüne girebiliriz.

Birinci sayfada istenen kimlik bilgilerini vererek ikinci sayfaya geçiyoruz. Altta „Cumhurbaşkanlığı Iletişim Merkezi Makamına“ göndermek için hazırlanan metni kopyalayarak, aşağıda metin yazan yere taşıyoruz.
BIld2

============================================================

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ MAKAMINA

Motokaravanlar; yolcu nakli kullanımına müsait M1 sınıfında olmasına rağmen, yaşam alanında yolcu taşınamayacağı gerekçesiyle, panelvan ve minibüs araçların motokaravana dönüşümü sırasında; yolcu koltuğu değişikliğine (koltuklarımız standartlara uygun ve araç üreticisinin kendi koltuğu olmasına rağmen) 1+2 kişiden fazlasına izin verilmeyeceği TSE yetkililerince tarafımıza söylenmektedir.

Bu durum, motokaravanların en fazla 1+2 kişi olarak dizayn edilerek, ruhsata işletilebileceği anlamına geliyor. Bu tür bir uygulama üç kişiden kalabalık ailelerin motokaravan sahibi olmasına engel teşkil ediyor.Ayrıca ailenin küçük bireylerinin ön koltukta seyahat etmeleri kanunen yasak olmasına rağmen, ailelerin buna mecbur bırakılması anlamına da gelmektedir.

Karavancılık kültürünün gelişmiş olduğu AB ülkeleriyle “yapılan uyum yasalarına rağmen” aramızda hala uygulama farkı yaratan TSE nin bu anlayışının dayanağını, mevcut yasa ve yönetmeliklerde bulamadığımızdan kişisel yorum farkından ileri geldiğini düşünmekteyiz.

İsteğimiz:

Mevcut yasa ve yönetmeliklerden hangisinin motokaravanların azami 1+2 kişilik olarak sınırlandırdığının tarafıma bildirilmesini, yokluğu durumunda ise TSE şubelerinin başvurularımızı yasaya uygun olarak 1+2 den daha fazla standartalara uygun koltuk ilavesi talebimizi olumlu karşılaması için açıklayıcı bir yazının tarafıma gönderilmesini, saygılarımla talep ve arz ederim.

===========================================================
„Başvuruyu Tamamla“ yazan üçüncü ve son sayfada istenilen bilgileri vererek başvurumuzu tamamlıyoruz.
Başvuru yazısı ve açıklaması için PDF dosya:

Ekli dosyalar

• Cimer Basvuru.pdf
    320.8 KB · Görüntüleme: 148
Son düzenleme:

İleride campervan sahibi olunca, içimden hepinize teşekkür edicem. Şimdilik karavanım olmadığı için teşekkür filan yok
Gerçekten çok önemli bir konu sizler için ama bence birazda konun çözüm odaklı yönü tarafından da bakmanız gerekir. Yani bir örnek proje çizilmesi gerekir. Daha öncede yazmıştım, onaylı bir servis koltuğunun montajında sorun yaşıyacağınız düşünmüyorum. Sorun karavancıların ihtiyacı olan koltuk altı saklama yeri ya da yatağa dönüşe bilen bir koltuk projesinin onaylanması. Bunun için gerekli testler istenecektir. Bu konuyu bu tarz ürünleri yapan ce veya tse belgeli bir üreticiyle de görüşmek gerekir. Sonuçta ticari anlamda karavan kullanıcıların satın alımlarının test maliyetlerini karşılıyıp karşışmayacağını analiz edip bu işe girecektir. Tabikide bitmiş ürünün fiyatıda az biraz el yakacaktır. Belki yurt dışında yaşayan büyüklerimiz araştırıp avrupada bu tarz onaylı bir koltuk sistemi bulabilir. Böylece izin olayları biraz daha hızlı aşılabilir.
Özetle ne kadar birlikte haraket edilsede sonuçta gerekli proje ve testler olmadan içinizden geçen sonucun alınamıyacağı kanaatindeyim. İnşallah yanılırım.

Aslında bizim istediğimizde sizin belirttiğiniz gibi, tip onay belgeli, aracın kendisi için yapılmış koltuklar. Bu koltukları firmaların yapması lazım. Fakat şu anda araçların orijinal koltuklarında bile sorun yaşadığını yazan karavancılar var. Bunun en belirgin örneği, önde bir veya iki kişilik koltuk olması. Bir kişilik veya iki kişilik koltuklar araçların kendi tip onay belgeli koltukları. Bunları ihtiyaca göre değiştirerek ruhsata işletebilmek sorun olmamalı. Çabalarımızın önemli amacı konuya bir açıklık getirmek.

Şahsen benim istediğim asagidaki gibi bir motokaravan yapımına izin verilmesi. Şu an izin verilenlerden tek farkı şoför arkasındaki oturma grubu yerine aracın orijinal yolcu koltuğu bulunması. Yatağa dönüşmesi veya saklama alanı olmasa da olur. Ben onun çözümünü farklı şekilde bulurum.
https://tr.pinterest.com/pin/546413367274485595/

.

İnternet erişimimin kısıtlanacağı birkaç gün için yanınızda olamayacağım.
Zaten son cevabımla neredeyse söylemek istediklerimi sonlandırmıştım.

* Paragrafları ayırmayı unutmayın.
* Başına da hitap olarak “T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM
MERKEZİ MAKAMINA“ koyabilirsiniz. Bkz.

Karakterinizi biraz arttırır, o kadar.. :yum:

...
Curcunayı önlemek için “işte metnimiz bu” diye vurgu yapıp, artık daha fazla müdahele yapılmaması, hatta bu iş için adresini vererek yeni yalın bir başlık açılması, kanımca yerinde olmalı ?

Kabul edelim; konuyla ilgilenmesini beklediklerimiz için burası oldukça uzun ve kafa karıştırıcı.

.

Son düzenleme:

EVLİYA hocamızın istekleri doğrultusunda son rötuşlar yapılmış şekli bu. Herkes hemfikirse artık oynamayalım. AYRI BİR FORUM BAŞLIĞI ALTINDA METNİ YÜKLEYELİM. isteyen o foruma girer copy yapar CİMER'de ister direkt metin kısmına yazar, kişisel ekleyeceği şeyler varsa ekler ya da isterse ek bir dosya şeklinde yükler. HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Bu durum, motokaravanların en fazla 1+2 kişi olarak dizayn edilerek, ruhsata işletilebileceği anlamına geliyor. Bu tür uygulamanın üç kişiden kalabalık ailelerin motokaravan sahibi olmasına engel teşkil ediyor.Ayrıca ailenin küçük bireylerinin ön koltukta seyahat etmeleri kanunen yasak olmasına rağmen, ailelerin buna mecbur bırakılması anlamınada gelmektedir.
İsteğimiz:
Mevcut yasa ve yönetmeliklerden hangisinin motokaravanların azami 1+2 kişilik olarak sınırlandırıldığının tarafıma bildirilmesini, yokluğu durumunda ise TSE şubelerinin başvurularımızı yasaya uygun olarak 1+2 den daha fazla standartalara uygun koltuk ilavesi talebimizi olumlu karşılaması için açıklayıcı bir yazının tarafıma gönderilmesini, saygılarımla talep ve arz ederim.

unutmadan yeni bir forum başlığı açtığımızda o forumda sadece dilekçe olsun yorum yapılmasın, yorumlar için bu foruma yönlendirelim derim

İzninizle bir iki harf hatasını düzelttim.

Bu durum, motokaravanların en fazla 1+2 kişi olarak dizayn edilerek, ruhsata işletilebileceği anlamına geliyor. Bu tür bir uygulama üç kişiden kalabalık ailelerin motokaravan sahibi olmasına engel teşkil ediyor.Ayrıca ailenin küçük bireylerinin ön koltukta seyahat etmeleri kanunen yasak olmasına rağmen, ailelerin buna mecbur bırakılması anlamına da gelmektedir.
Karavancılık kültürünün gelişmiş olduğu AB ülkeleriyle “yapılan uyum yasalarına rağmen” aramızda hala uygulama farkı yaratan TSE nin bu anlayışının dayanağını, mevcut yasa ve yönetmeliklerde bulamadığımızdan kişisel yorum farkından ileri geldiğini düşünmekteyiz.
İsteğimiz:
Mevcut yasa ve yönetmeliklerden hangisinin motokaravanların azami 1+2 kişilik olarak sınırlandırdığının tarafıma bildirilmesini, yokluğu durumunda ise TSE şubelerinin başvurularımızı yasaya uygun olarak 1+2 den daha fazla standartalara uygun koltuk ilavesi talebimizi olumlu karşılaması için açıklayıcı bir yazının tarafıma gönderilmesini, saygılarımla talep ve arz ederim.

.

Yeni başlıkta paragrafların arasını açmayı unutmayın.
Hatta bu başlığın adresi forum üyelerine yazılacak toplu bildiriye de eklenmeli.
...
Yahu ben de karışmadan duramıyorum...:p
Biri beni tutsa iyi olacak.:yum:

Son düzenleme:

Cimer’e Başvuru Klavuzu taslağını hazırladım. Türkçe yazılımı dahil, imza hatalarının da kontrolünü yaparsanız çok iyi olur. Çünkü benim Türkçem hemen 50 yıl öncesinin Türkçesi.

==============================================================

CIMER‘ e Nasıl Başvurulur?

Bu internet adresinden Cimer sayfasını açıyoruz.
CİMER - T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi

Ekli dosyayı görüntüle 508189
Burada istenen bilgileri yazarak „ onay kodu“ isteyebiliriz veya yukarada „E-Devlet ile başvuru yapmak için tıklayınız“ yazan mavi yere tıklayarak Cumhurbaşkanlığı Iletişim Merkezi-Cimer“ başvuru bölümüne girebiliriz.

Birinci sayfada istenen kimlik bilgilerini vererek ikinci sayfaya geçiyoruz. Altta „Cumhurbaşkanlığı Iletişim Merkezi Makamına“ göndermek için hazırlanan metni kopyalayarak, aşağıda metin yazan yere taşıyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 508190
============================================================

İsteğimiz:

===========================================================
„Başvuruyu Tamamla“ yazan üçüncü ve son sayfada istenilen bilgileri vererek başvurumuzu tamamlıyoruz.
Başvuru yazısı ve açıklaması için PDF dosya:

Istenilen değişiklikleri bu paylaşımda yaptım.
Motokaravan Ruhsatta Yolcu Sayisi
Altına başvuru metni ve açıklamasının PDF dosyası, baştarafa da karavancılara duyuru yazısı gelecek.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,508
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR