Motor Soğutma Kanalları Temizliği Hk.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ugur89 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,362

ugur89

Yeni Üye
merhabalar herkese.sizden öğrenmek istediğim bir konu var.aracımda silindir kapak contasında yağ kaçağı vardı.açılarak düzeltildi fakat öncesinde soğutma suyuna yağ karışmış soğutma kabını temizledim çamurumsu kalıntı vardı ve sanırım bu nedenle hareret yükseldi soğutma kanallarında tıkanma olmasında şüpheleniyorum ve radyatörü temizletmeyi düşünüyorum.fakat tabi radyatörle bitmiyor motor iç bölümlerindeki soğutma kanallarınıda temizlemek için ne yapabilirim??radyatörü temizlemek içinde bu tozlar var içindeki tortu ve yağ kalıntılarını temizliyormuş onu kullanmayı düşünüyorum.bu konuda başka önerisi olan var mı??

Etiketler
Ynt: Motor Soğutma Kanalları Temizliği Hk.

Aracımı aldığımda içinde klasik yeşil-mavi renkli antifrizlerden vardı. Kırmızı antifriz koymayı düşündüğüm için içerde eski antifrizin kalıntılarıyla karışmasın diye önce radyatörün alt borusunu söküp suyu saldım. Tekrar boruyu takıp kelepçesini sıkmadan radyatörün üst kapağından çeşme hortumuyla suyu doldurup aracı çalıştırdım, motor normal çalışma sıcaklığına gelip termostat açana kadar bekleyip suyu iyice devir daim ettirip stop ettim, suyu boşalttım. Bu işlemi birkaç kez tekrarladım, sonuncuda saf su ile aynı işlemi yaptım. Kendimce kanalları yıkamış oldum. Daha uygun bir fikir çıkmazsa bu şekilde yapabilirsiniz.

veteriner' Alıntı:
Aracımı aldığımda içinde klasik yeşil-mavi renkli antifrizlerden vardı. Kırmızı antifriz koymayı düşündüğüm için içerde eski antifrizin kalıntılarıyla karışmasın diye önce radyatörün alt borusunu söküp suyu saldım. Tekrar boruyu takıp kelepçesini sıkmadan radyatörün üst kapağından çeşme hortumuyla suyu doldurup aracı çalıştırdım, motor normal çalışma sıcaklığına gelip termostat açana kadar bekleyip suyu iyice devir daim ettirip stop ettim, suyu boşalttım. Bu işlemi birkaç kez tekrarladım, sonuncuda saf su ile aynı işlemi yaptım. Kendimce kanalları yıkamış oldum. Daha uygun bir fikir çıkmazsa bu şekilde yapabilirsiniz.
uzmanlık sorusu ???

yağçöz nasıl öneri ;D

muratbilici' Alıntı:
uzmanlık sorusu ???

yağçöz nasıl öneri ;D
Uzman değilim ama, bence yağ çöz plastik aksama zarar verebilir. Ben önceki mesajımda anlattığım mavi-yeşil antifirizden kırmızıya geçince belli aralıklarla önce ana radyatör sonra plastik borular, en son da kalorifer radyatörü değiştirmek zorunda kaldım.

veteriner' Alıntı:
katılıyorum..
radyatör şişlenebilir.
motor bloğu uygun deliklerinden basınçlı hava uygulaması...
............
bence antifirizi bolca koyarak motorunuzu fan çalışıncaya kadar gaz vererek sıkıştırınız...bir kaç kez tekrarlayınız... antifiriz iyi bir çözücüdür...
sonrasında radyatör kapağını kaldırıp bir bakın... hala yağmı var..... tekrarlayınız... temizleninceye kadar...
kolay gele...
daha iyi öneri gelinceye kadar , en iyisi bu...

Radyatörü temizleyeyim derken motoru,da yakmayalım

1- bildiğimiz kristal çamaşır sodasını suda eritin iki kg yeter
2- radyatör musluğunu açın radyatör üst kapağını da açın hazırladığınız eriyik kadar suyu boşaltın alt musluğu tekrar kapatın
3- hazırladığınız eriyiği radyatöre doldurun ve radyatör kapağını kapatın
4- termostat açana kadar çalıştırın bu işlemi iki defa yapın motor tertemiz

ÖNEMLİ!!!!!

radyatörü eski ve kaçak olan araçlara önerilmez çünkü soda tüm kireci yağı temizler eğer varsa eski delikler tekrar açılır kolay gelsin

dopamin' Alıntı:
Radyatörü temizleyeyim derken motoru,da yakmayalım

1- bildiğimiz kristal çamaşır sodasını suda eritin iki kg yeter
2- radyatör musluğunu açın radyatör üst kapağını da açın hazırladığınız eriyik kadar suyu boşaltın alt musluğu tekrar kapatın
3- hazırladığınız eriyiği radyatöre doldurun ve radyatör kapağını kapatın
4- termostat açana kadar çalıştırın bu işlemi iki defa yapın motor tertemiz

ÖNEMLİ!!!!!

radyatörü eski ve kaçak olan araçlara önerilmez çünkü soda tüm kireci yağı temizler eğer varsa eski delikler tekrar açılır kolay gelsin

por-çöz
yağ-çöz

hımmmm

motor soğutma kanalında tıkanıklık varsa araç hemen hararet yapmaz mı. yani rölanti de bile giderek yükselen bir hararet olması gerekmez mi?

sanırım bu araçta hararet problemi olmuş ve conta yakmış. benim bildiğim silindir kapak contası değişecek elbette ama buna sebep olan hararetin kaynağı bulunacak.yoksa gene yanar.

hararet çözülmeyecek bişi değil. ama motor soğutma kanallarının tıkanması da sanırım pek sık rastlanan bir durum değil. bence hararet sebebi daha basit bişi olmalı. buna katılan ya da aksi düşünen var mıdır ?

rechargeable' Alıntı:
motor soğutma kanalında tıkanıklık varsa araç hemen hararet yapmaz mı. yani rölanti de bile giderek yükselen bir hararet olması gerekmez mi?

sanırım bu araçta hararet problemi olmuş ve conta yakmış. benim bildiğim silindir kapak contası değişecek elbette ama buna sebep olan hararetin kaynağı bulunacak.yoksa gene yanar.

hararet çözülmeyecek bişi değil. ama motor soğutma kanallarının tıkanması da sanırım pek sık rastlanan bir durum değil. bence hararet sebebi daha basit bişi olmalı. buna katılan ya da aksi düşünen var mıdır ?
dedikleriniz doğrudur.
bizim konuya ilişkin arzettiğimiz çözüm önerimiz, motor bloğu içerisindeki kanallarda kalan yağ kalıntılarıdır. tamamen motor bloğunuın kanallarının kilitlenmesi durumunda yeniden.............. :-*

Aracın modeli ve markası neki böle bir sorun yaşıyorsun abi araç yeni modelse biraz daha böle ustadan yardım alarak yapsan diğer aksama sorun vermemiş olursun ama eski araçlarda ben şahsen 96 model aracı senede bir tuz ruhu ile (kezzap) dökerek temizliyorum sıfırı bu kadar temiz olamaz.

saygılarımla. :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR