DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Neden Enduro?

'MOTOSİKLET KÖŞESİ' forumunda PrometheusTR tarafından 26 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu 31051 kişi tarafından okunmuş, 159 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. PrometheusTR

  PrometheusTR BMW F700GS & PCX 125

  Mesaj:
  969
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  "Koskoca boyutları, tipsiz görüntüleri, kocaman lastikleri... Buna binen nasıl biniyor ya? Ne anlıyorlar hiç bilmiyorum" derken birden kendimi enduro-sever buldum Sonra bu yazıyı yazmak istedim "enduroyu hiç düşünmeyen" diğer insanlara da katkım olsun diye. Umarım sizlerin de aklına "enduro mu alsam ki?" gibisinden bir soru yerleştirebilirim.


  - Abi dağda taşta ne işim var neden enduro alayım?
  --> Dağ, taş, tepe vs. tek başlarına ele alındıklarında cross'u tanımlıyor aslında. Endurolar düz yolda da gitmek üzere tasarlanmıştır. Gireceği arazi de sert ve taşlı arazi olarak düşünülmüş değildir, toprak ve hafif engebeli arazi için uygundur. Amacı hem aslfaltta, hem bozuk yolda, hem de köy yollarında vs. konforlu bir şekilde gidebilmektir. Hatta bu yüzden isimleri yavaş yavaş "funduro" olarak değişiyor. Enduronun dar ve engebeli yoldaki avantajı, manevra kabiliyetinden de geliyor. Ülkemiz yol şartları göze alındığında otoban hariç (ki kısmen bazı kesimlerde o da dahil) çoğu yolumuz yamalı bohça gibi olduğundan ne zaman karşımıza ne çukur çıkacak önceden kestiremiyoruz. Gittiğimiz yolun %90 ı asfalt olsa bile geriye kalan kısımda karşılaşabileceğimiz arazi problemlerinin aşabilir olması hiç kimsenin hayatında görmediği manzararları görmemizi sağlayabilir.

  - Abi bu endurolar kocaman ya şehir içinde ne yapacağız?
  --> Yüksek cc'li endurolar biraz daha touring'e yanaştıkları için bu söylem doğru ancak 650cc'lik bir enduronun ön çatal açısının dik olması motorun manevra kabiliyetini artırıyor ve dar yollarda daha az sorun çıkarıyor.

  - Endurolar çok yüksek abi...
  --> Sele yükseklikleri endurolar ile diğer motorlar arasında 3 ila 5 cm civarı oynar. Endurolar cross'a yaklaştıkça bu yükseklik daha da artar. Endurolar standart motorlardan arazi özelliğinden dolayı yüksek olmak zorundalar... Ancak üreticiler ağırlık merkezlerini çok daha aşağılara çekerek dengeli motorlar üretiyorlar (F650'nin deposunun sele altında olması bu nedenledir). Bu yükseklik bir handikap gibi görünsede süspansiyon yapısı nedeniyle (çok esnek) arazide ve yolda diğer motorlardan çok daha dengelidir. Sele yükseklikleri diğer motorlarla aynıdır ve hatta en alçak seleli motor yine bir endurodur (F650GS)... Sele yüksekliği R6 dan daha alçaktır.

  - Enduroların oturuş pozisyonları da çok dik ama..
  --> En rahat oturuş pozisyonu budur. Sadece rüzgarı daha fazla aldığınız için bir dezavantajı vardır, ancak saatte 120-140 km süratleri arası yorulmadan, rahatlıkla yol alabilirsiniz. Aksine yumuşak seleli oldukları için poponuz ile motorunuz büyük bir uyum içindedir.

  - Endurolar genelde tek silindir ya da iki silindir, bunun da titreşime neden olduğu söyleniyor.
  --> Düşük devirlerde tek silindir enduroların bir titreşim verdiği doğru ancak bunu size yolu işkenceye çevirecek diye düşünmenize gerek yok. Aksine tek silindirin bakım kolaylığı gibi bir avantajı vardır. Hatta kendi bakımınızı kendiniz bile yapabilirsiniz.

  - Neden dört silindirli değiller?
  --> Dört silindir motorlar düşük süratlerde hararet yaparlar ve bu yüzden 90-100 km hızla seyreden grup sürüşünde, önceden gidip sizi ilerdeki benzinlikte beklemek zorunda kalırlar. Ancak hiç sıkılmazlar çünkü benzin almakla meşguldurler.

  - Biz sürekli otoban ya da güzel asfaltı olan yerleri seçiyoruz gezmek için. Neden enduro alayım ki?
  --> Bu sorunun cevabı kısmen ilk cevapta verilmiş olmasına rağmen birkaç noktaya daha değinmek istiyorum. Güzel gezi yapacaksınız, eşyalarınızı nereye koyacaksınız? Artçınızın sırtına mı takacaksınız? Yoksa bir fileyle selenin arkasına mı sabitleyeceksiniz? Tabi yol boyunca durmadan, "lan noldu bizim çanta düştü mü acaba?" diye düşünerek yol zevkinden mahrum mu kalacaksınız? Peki diğer yandan endurocular gideceğiniz yere bir depo benzinle giderken, siz tekrar benzin almak zorunda kalacak mısınız?

  - Ön kısımları çok çirkin be bu enduroların.
  --> Bunun sebebi yumuşak amortisörlerdir. Amortisörlerin yumuşak olması, bozuk yollarda motorun zıplayıp yol tutuşunun azalmasını engellemektir. Bazen çirkinlik motoru devirip canınızı acıtmanızdan daha önemlidir.

  - Alaşım jantlar daha çekici değil mi?
  --> Yüksek cc'li endurolarda da yavaştan bu jantlar kullanılmaya başlandı. Alaşım jantların enduroda kullanılmamalarının sebeplerinden birisi, bu jantlar kırıldıklarında yapacak bir şey kalmıyor.

  - Sahi motoru devirirsek ne olacak?
  --> Hiçbir şey (altında kalmadıysanız tabi). Motor koruma demiri, elcik koruma, karter koruma... Özetle her tarafı korunuyor. Yine bunlara rağmen başka bir sorun çıktığında parçası çok daha ucuzdur. Bir de full grenaj bir spor motosikletle düştüğünüzü düşünsenize Üstelik enduroların tip gibi bir kaygıları olmadığı için (yani modern deyimle "şekilci" olmadıkları için) kırılan sinyal yerine Çin malı bir motosiklet sinyali bile takabilirsiniz. Uysa da taktık, uymasa da..

  - Nasıl yani şekilci?
  --> Endurocu adam, "lan bu dizlikler de çok sırıttı, çıkartayım en iyisi", "kaskı şöyle janjanlı bir şey alayım", "dur motoru biraz öne koyayım da görülsün", "len daha 10 dakika oldu yıkatalı kuş pislemiş bak" tarzı şeyler düşünmez. Hatta onun tek şekili bulandığı çamurdur. Öyle ki temizlerken bile keyif alır bu çamuru, çünkü her çamura bir kahkaha saplanmıştır.

  - Otobanda gazlayamayacak mıyız bu endurolarla?
  --> 650cc bir enduro 140 km hızla konforlu olarak götürebilir sizi. Sürat yükseldikçe bu konfor tek silindirin titreşimine yenik düşüyor ve çok rüzgar yemeye başlıyorsunuz. Zaten izin verilen hız limitleri belli. E5'te 90'la radara giren biri olarak iyi ki daha yüksek değildi süratim diye düşünüyorum. Üstelik kötü haber, yakın zamanda otoban polisi uygulaması başlayacak.


  - Bu enduronun bir felsefesi var mıdır?
  --> Enduroların felsefesi, motosikletin felsefesi ile aynıdır. "Motosiklet özgürlüktür", "Enduro da özgürlüktür, yolun hiç bitmemesidir". Enduro, "bir yere gidilecekse, bir gezi yapılacaksa yol durumunu düşünmemektir, lastiğim biter mi acaba dememektir, bu kadar eşyayı neremize sokacağız diye küfür etmemektir, grenaj çizilirse kaç paradır araştırmamaktır, yol kapalıyken ya da park etmek için kaldırımdan aşmak gerekirse altı sürtecek mi diye kafayı uzatıp bakmamaktır".

  - Endurocuların muhabbetleri nasıldır?
  --> Endurocular çok muhabbet adamlardır Bu insanlar sadece trafikte ya da otobanda gitmedikleri için, değişik yerler görebiliteleri fazladır. Oturduklarında "şurda 200 bastım, 20 derece kadar yattım, 30 metre tek teker gittim, 20 litre benzin yaktım, lastikleri değişeli 10 gün oluyor" muhabbetlerinin değişen tek yanı rakamlar değildir. Hatta bu muhabbetleri neredeyse hiç yapmamaktadırlar. Onlar için çadırda kalınan bir gece, yakılan kamp ateşi, dağ başında yenen öğle yemeği çok daha önemlidir. Üstelik yeni muhabbetler de burada türemektedir. Zaten dikkat ederseniz en kalabalık motorcu grupları genelde enduro-touring gruplarıdır.
   
  Etiketler:


 2. TekiLay

  TekiLay Ana Kamp

  Mesaj:
  25
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Neden Enduro?

  Bir endurocu olarak, şahsım adına takdir edilecek bir yazı...
  Elinize sağlık...
   


 3. Sülyman

  Sülyman Ana Kamp

  Mesaj:
  37
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  ANKARA
  Ynt: Neden Enduro?

  Motorsuz motorcu bir Endurosu bile yok :D :D :D
   


 4. PrometheusTR

  PrometheusTR BMW F700GS & PCX 125

  Mesaj:
  969
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Neden Enduro?

  teşekkür ederim, bu yazıyı kaleme aldığımda kullanmaktan en çok zevk aldığım motorum Aprilia Caponord'um vardı. O duygusallıkla böyle bir yazı hazırlamıştım.
   


 5. bora1071

  bora1071 Zirve

  Mesaj:
  1.197
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  mersin
  Ynt: Neden Enduro?

  enduro motorunuz ile arazi gezileri yapıyorsanız, her hafta yeni bir doğal engeli aşma zevkini tadacaksınız. geçen hafta zorlandığınız belki motoru yatırdığınız yeri bir sonraki geçişte kayıpsız geçeceksiniz ;D bunu yapabilmek için çevredeki tecrübeli endurocuların talimatları ve yol göstermeleri işinize yarayacak. gün gelip yeni arazi sürüşü yapmaya başlayan arkadaşlarınızı bildiğiniz kadar yönlendirebilmek, yardımcı olabilmek size keyif verecek. arazide bir engel geçerken düştüğünüzde bile çoğu zaman güldüğünüz başka tarz motorsiklet varmı ;D çamurlanacaksınız kışın ama bunuda seveceksiniz. ayrıca bana göre kişisel sürüş gelişimi cross ve enduro motorlarda bence diğer tarzlara göre daha fazla oluşur.

  işin uzun yol boyutlarına gelince; ülkemiz yollarının çukurları, mıcırlı yollar vb. etmenlerde ilerlemek için görüşüme göre enduro motorlar en uygunudur.
   


 6. mrtvural

  mrtvural Zirve

  Mesaj:
  1.161
  Alınan Beğeni:
  8
  Şehir:
  KOCAELI / Merkez
  Ynt: Neden Enduro?  Güzel bir yazı.. Her kelimesine katılıyorum. Her ne kadar bir süre chopper motosiklet kullanmam ve mali durumlardan dolayı ucuz ve alçak bir enduro makina almak zorunda kalsam bile iyiki de Enduro'ya geçmişim diyorum.

  Aslında kendi aramızda da bir grup oluşturup t-shirt te mi yaptırsak napsak acep.. :-\

  Murat VURAL
  Kocaeli
   


 7. beaconsfield

  beaconsfield Ana Kamp

  Mesaj:
  44
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Neden Enduro?

  PrometheusTR çok teşekkürler. Çok güzel bir yazı olmuş. Ben de motosiklet ehliyetini yeni almış, ne alsam, nasıl alsam, nerden alsam sorularını mütemadiyen kendine soran bir motosiklet sevdalısıyım. Eskiden chopper/cruiser alayım, kafaya Alman baretini takayım, parlayan jantlarla birlikte gaza basayım diye düşünüyordum. İşin içine girince, okudukça, öğrendikçe ben de Enduro sevdalısı oldum.

  Yollarda görüşmek üzere.
   


 8. PrometheusTR

  PrometheusTR BMW F700GS & PCX 125

  Mesaj:
  969
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Neden Enduro?

  Hiçbir motorcu enduro alayım diye başlamaz motosiklete :smiley: Bunların atası ya SS'tir ya da crusier'dır. Ben de cruiser alayım diye başladım motosiklete, sonra SS'e döndüm ama huzur enduroda :smiley:
   


 9. Sada

  Sada Ana Kamp

  Mesaj:
  87
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Neden Enduro?

  Neden başlamasın? Bence hayata bakışla alakalı tercihlerdir bunlar PrometheusTR. ;) Ben enduro motosikletleri ve enduro kültürünü sevdiğim için motosikletli yaşama başladım. :smiley:
   


 10. mrtvural

  mrtvural Zirve

  Mesaj:
  1.161
  Alınan Beğeni:
  8
  Şehir:
  KOCAELI / Merkez
  Ynt: Neden Enduro?


  Bravo seda hanım.. Taktir ettim sizi. Bu arada aramıza hoş geldiniz.

  Birgün hep beraber yol alabilmek dileğiyle.. Buradan ayrılmayın

  Murat VURAL
  KOCAELI
   


 11. metinagca

  metinagca Yeni Üye

  Mesaj:
  15
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Neden Enduro?

  her motorucunun eninde sonunda deneyeceği ve içerisinde doğa sevgisi ağır basınca da kullanacağı bir tarz, herşeyi akışına bırakmak daha güzel oluyor şahsen almış olduğum motorsikletler honda cbr125-honda 600 f-honda transal-ktm 640 ve suziki 400 enduro..
   


 12. mrtvural

  mrtvural Zirve

  Mesaj:
  1.161
  Alınan Beğeni:
  8
  Şehir:
  KOCAELI / Merkez
  Ynt: Neden Enduro?

  Metin kardeşim.. Sen bayaa yol almışsın...

  Yolun her zaman açık olsun, Allah kaza-bela vermesin

  Murat VURAL
  KOCAELİ
   


 13. Sada

  Sada Ana Kamp

  Mesaj:
  87
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Neden Enduro?

  Hoş bulduk Murat Bey,sağolun. :smiley: Hep beraber tozlu, topraklı yollar alabilmek dileğiyle. ;)
   


 14. Lila

  Lila Ana Kamp

  Mesaj:
  41
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Neden Enduro?

  İlk, kayak yaparak doğada özgürlüğün kendi kendinle başbaşınalığın ne kadar güzel olduğunu hissetmiştim. Sonrasında enduro bir motorsikletle bunu yaşadım. Havayı koklayarak, doğanın tam içinde olarak ilerlemek tadılası bir duygu. Fotoğraf da çeken biri olarak artçı olduğum zamanlar yavaş hızlarda fotoğraf çekmeyi de başardım.

  Yazınız çok değerli. Sizi tebrik ediyorum. Keyifle ve onaylayarak okudum. Bir iki ilave de ben yaptım :smiley:
  Aşağıda...
  Sevgilerimle...


  - Abi dağda taşta ne işim var neden enduro alayım?
  Şehir içi yolların dağdan, taştan farkı yok. Kasisler, çukurlar, bozuk virajlar, bozuk yollar.

  - Endurolar çok yüksek abi...
  Ne güzel işte. Görüş mesafeniz o kadar uzun ki. Öndeki otomobillerden yüksekte olduğunuz için akan trafiği üç beş kez evvelinden görüp, tedbir alma şansınız var.
  Büyük bir motorsiklete bindiğiniz için otomobiller size kafa tutup, dalaşmaya kalkmıyor, trafikte adamdan sayılıyorsunuz :smiley: Varadero kullanıcısı iseniz, üstelik kırmızı siyah montlarınız da var ise polis sanılma ihtimaliniz de yüksek. Diğer sürücüler geçiş önceliğini size veriyor.

  - Enduroların oturuş pozisyonları da çok dik ama..
  Koltukta oturur gibi ergonomik. Kollarınız yüksekte değil, bacaklarınız da doğru pozisyonda, sırtınız öne eğik değil, kan dolaşımınız mükemmel.

  - Otobanda gazlayamayacak mıyız bu endurolarla?
  200’ü hep görüyoruz :smiley:

  - Bu enduronun bir felsefesi var mıdır?
  YOL’dur felsefeleri.

  - Endurocuların muhabbetleri nasıldır?
  Derin :smiley:
   


 15. mrtvural

  mrtvural Zirve

  Mesaj:
  1.161
  Alınan Beğeni:
  8
  Şehir:
  KOCAELI / Merkez
  Ynt: Neden Enduro?

  Siz hiç merak etmeyin Seda hanım..

  Arkadaşlar benim için derler ki " Yaa Murat. bir kere de düzgün yoldan gitsen ne olur sanki.. "

  Lila hanım.. Yazınızı çok beyendim.. herkes Enduro ruhunu anlamaz, anlayamayanları da anlayışla karşılıyorum çünkü ben Chopper'den geldim. Enduro'cuların kapıları herkese açık..

  Seneye ciddi bir Enduro organizasyonu planı var.. Bizden ayrılmayın, irtibatta olun. Bayram için de birkaç gezi var, kamplı. Onlara da katılabilirsiniz..

  Lila Hanım fotoğrafla ilgileniyorsanız katıldığım bir fotoğraf yarışmasına desteklerinizi beklerim

  Murat VURAL
  KOCAELI
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. enduro mu racing mi

  ,
 2. enduro mu chopper mı

  ,
 3. enduro mu atv mı

  ,
 4. enduro mu ,
 5. racing mi enduro mu,
 6. chopper mi end,
 7. enduro dan chopper à geçiş

Yükleniyor...