Neden Enduro?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PrometheusTR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 159
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,159
Ynt: Neden Enduro?

TOAXE arkadaşım,düşüncelerini yazdığın bu bilgiler için teşekkür ederim,şu konuya müdahil olayım,

Motosiklet devirmek her türlü araç için sorundur. 50-100 kg arası bir aracı bile kaldırmak eğer tekniği bilinmiyorsa çok güçtür. Yeni motosikletler ise ortalama 200 kg civarında seyretmektedir (örneğin benim motosikletim yanılmıyorsam boş haliyle 260 kg) bundan daha ağır enduro motosikletler var. Estetik kaygı ise sadece full grenaj motosikletlerde değil tüm motosikletlerde var. Önemli olan düştüğümüzde yada devrildiğimizde motosiklete birşey olmaması değil bize birşey olmamasıdır. Bu nedenle gördüğüm neredeyse tüm motosikletler koruma demirleri ile donatılmışdır. İyi bir endurocunun işe yarayacak her parçayı kullanacağına inanıyorum ancak unutmayalım ki sadece ve sadece enduro makinalar için aksessuar üreten ve bunları oldukça pahalıya satan firmalar var. Ne hikmetse Şekilci olmayan Enduro sahipleri bunlara çok ciddi paralar verip alıyorlar. Çünkü aldığında ne kadar kullanacağının hiçbir garantisi olmayan çin malı parçalar yerine kendilerinin ve motosikletlerinin hayatını uzatacak parçalar almayı şekilcilik olarak görmüyorlar.

evet haklısınız tamamen fakat sahibi tarafından fuul koruma yapılmamışsa şayet, malesef 0 km alacak isek hiç bir koruma üzerinde yok siz bir bedel ödeyerek bunu extradan yaptırıyorsunuz buda az bir maliyet değil korumalar motoikletlerin üstünde beraber geliyorlar,fakat burada sökülerek haricen satışa sunuyorlar,avrupada bu korumalar motorların üzerinde satılır,çok güzel bilgiler sunmuşunuz bize zevkle okudum teşekkür ederim. :smiley:

Etiketler

Şu anda 2 tane motorsikletim var, ikiside enduro...
Enduro bir zevk meselesidir, yaşam tarzıdır ve rahattır...
Enduro'dan daha rahat olan tek bir motorsiklet cinsi vardır, o da scooter'dır...
Yukarıda bir arkadaşımızın yazdığı gibi Sport-Touring veya Cruiser değildir...
Stabilize bir köy yoluna Sport-Touring bir makineyle girebilmek için ciddi motorsiklet tecrübesine sahip olmak gerekir, aksi taktirde düşmek, motoru devirmek kaçınılmaza yakındır...
Sport-Touring makineler Enduro'ya pek benzemezler, daha çok racing sınıfını andırırlar...
Oturuşları ve karakterleri daha çok hıza yöneliktir, rahatlığa değil...
Enduro motorların genelde tek silindir olması daha çok tork üretmelerinden kaynaklanır...
Tek silindir sarsıntılı çalışır doğrudur ama bu sarsıntı veya titreşimin sürücüyü rahatsız ettiği bir şehir efsanesidir, kesinlikle etmez hatta daha bile çok keyif verir...
Sonuçta motorsiklet özgürlüğü simgeler, eğer sesssiz sakin titreşimsiz yolculuk istersek otomobillerimizi kullanırız...
İstanbul - Antalya yolculuğunu Sport veya Sport-Touring bir motorsiklet yapamaz mı? Tabiki yapar ama Antalya'da geçirilecek 1 hafta tatilin ilk 2 gününde kendine gelmeye çalışır:smiley:
Oysa bir Enduro aynı yolu büyük bir keyifle 100-120 km. hızlarda sürücüsünü hiç yormadan kateder...
Sonuçta bunların hepsi zevk meselesidir ama bildiğim ve iddia ettiğim tek şey;
Enduro alan kendine alır, açık havanın ve özgürlüğün zevkini çıkarır ama Sport veya Cruiser alan başkasına göstermek için alır...

Enduro, bir yaşam biçiminin dışa vurumudur diyebiliriz,doğa ile barışık bir insanın bunu motor tutkusu ile perçinleyip 'maksimum keyif minimum dert' parolası ile sanırım tercihimizi tam olarak ifade edebilir...

bir abim demişti ki enduro için '' sistemin emrettigi yoldan her zman gidiyorum , asıl güzellik sistemin dışanda '' özgürlük ise neden başkalarının izin verdigi yerlerden gideyimki özgürsem istediğim yoldan giderim...

yazı harika , teşekkürler

celiloglu' Alıntı:
bir abim demişti ki enduro için '' sistemin emrettigi yoldan her zman gidiyorum , asıl güzellik sistemin dışanda '' özgürlük ise neden başkalarının izin verdigi yerlerden gideyimki özgürsem istediğim yoldan giderim...

yazı harika , teşekkürler

şafak kaç oldu kardeşim. ;D (ebduroclupten bora33)

iyi maşallah. dikkat et kendine. güzel gezi yazılarını özledik. bende ktm 640'ı sattım 10 gün önce land rover defender aldım, mutluyum ;D

bora1071' Alıntı:
iyi maşallah. dikkat et kendine. güzel gezi yazılarını özledik. bende ktm 640'ı sattım 10 gün önce land rover defender aldım, mutluyum ;D

OO HAYRILI OLSUN... BU ARALAR DEFENDER MODA KEÇİ CİP AMA. BENDE BATMANDAN CROSS 250 ALDIM TESKERE DÖNÜŞÜ 2000 KM YOL YAPMAYI PLANLIYORUM. GEZE GEZE DÖNECEM EVE YANİ

celiloglu' Alıntı:
OO HAYRILI OLSUN... BU ARALAR DEFENDER MODA KEÇİ CİP AMA. BENDE BATMANDAN CROSS 250 ALDIM TESKERE DÖNÜŞÜ 2000 KM YOL YAPMAYI PLANLIYORUM. GEZE GEZE DÖNECEM EVE YANİ

o zaman uyarsa mersin'i rotana dahil edersin. şaka gelmesin kardeşim, geldiğinde biraz teakvando çalıştırırsın, birazda yakın savunma teknikleri :smiley:

bora1071' Alıntı:
o zaman uyarsa mersin'i rotana dahil edersin. şaka gelmesin kardeşim, geldiğinde biraz teakvando çalıştırırsın, birazda yakın savunma teknikleri :smiley:

abi insallah bakalım ramazan ayında bitecegi için askerlik belki direk gidebilirim ama sana sözüm olsun birgün çayını içmeye gelirim.
taekwondoya gelince yaşlandık be abi :smiley: üst çene kemigim yeni iyileşti bakalım zaman ne gösterecek...

celiloglu' Alıntı:
abi insallah bakalım ramazan ayında bitecegi için askerlik belki direk gidebilirim ama sana sözüm olsun birgün çayını içmeye gelirim.
taekwondoya gelince yaşlandık be abi :smiley: üst çene kemigim yeni iyileşti bakalım zaman ne gösterecek...

her zaman beklerim. kendine iyi bak.

PrometheusTR arkadaşım vermiş oduğun önemli bigiler için teşekkürler.
Küçük bir sorum olacak KTM 500 mü XT660 mı desem ne dersiniz.
Şimdiden teşekkürler.

Ba$aR' Alıntı:
Şimdiden teşekkürler.

ktm 500 hangi modeli. yamaha daha uzun ömürlü motora sahip bence.

Lastman' Alıntı:
Enduro, bir yaşam biçiminin dışa vurumudur diyebiliriz,doğa ile barışık bir insanın bunu motor tutkusu ile perçinleyip 'maksimum keyif minimum dert' parolası ile sanırım tercihimizi tam olarak ifade edebilir...

kısa ve öz olarak en güzel tarifi bu olmuş enduronun.

"her kez bir gün endurocu olacak"
"endurocu olsunda çamurdan olsun varsın"

Ba$aR' Alıntı:
Şimdiden teşekkürler.

tabiki ktm düşünme bile

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR