O Araç Bu Karavanı Çeker Mi? Sorusuna Yanıt :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 505
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 249,781
hocam işte budur hakkaten hiç aklıma gelmezdi bu araçlarda tork konvertörlü otomatik şanzıman olacağı hele bide yaygınlar bayağı uzak kalmışız gündemden

stellantis grubu araçlarda sadece eat8 adlı şanzıman tork konvertörlü galiba diğer türler değil. peki ben biraz baktım da otomatik şanzıman türlerini takip edebileceğimiz pek bir yer bulamadım çok okuma yapmak gerek forumlardan falan güncel araçlar için bunu takip edebileceğimiz bi yer varmıdır tavsiye edebileceğiniz??
Eat 6 larda aynı şanzuman ancak 6 ileri. Maalesef doğrudan bir kaynak bilmiyorum. Ancak piyasada stelantis tork konvertörlü,wag grubu ,reno, fiat dsg ,edc ve dct ile çift kavrama şanzuman, honda cvt vs. Arada model değişiklikleri vardır. Benim tavsiye mutlaka otomatik olacaksa tork konvertöelü şanzımandır.( robotik şanzımanlar pek kalmadı, fiat 500, linea ,punto eski 307 ler vs.)

SM-M346B2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öyle bir araba olmalı ki;

Bütçeme uysun,
Az yaksın,
Bakım gideri düşük, parçası bol ve ucuz olsun,
Hafta içi işimde hafta sonu tatilimde işimi görsün,
Yük taşınabilsin,
İlerde çocuğum olursa ailecek kullanabilsin.
Yaylaya, ormana, dağa bayıra vurulabilsin, yolda kalmasın.
Gerektiğinde yük römork çekebilsin
Karavan alırsam karavanımı çekebilsin.
Karavanla yazın deniz kenarına, baharda yaylaya ormana gidilebilsin.
Karavanım ilerde çocuk olur min 4 kişilik olmalı,
Karavanımda 4 kişilik ailenin ihtiyaç duyabileceği konfor altyapısı ve eşyalar da olmalı.

Soru; Ne önerirsiniz?

Kimse kendine sormuyor araç mı öncelik karavan mı?

Araç öncelikse ihtiyaçların ne?
Bu ihtiyaçlarını hangi araç karşılar.
İlerde belki karavan da çekerim diye araç alınmaz. Karavan alınacağı zaman başka soruların cevabı netleştirilir, karavan buna göre alınır ve araç da alınan karavana uygun değiştirilir.

Karavan öncelikse nasıl bir karavana ihtiyacım var?

Bu karavanı alma/yararlanma amacım nedir?

Kamp alanında uzun süreli sabit tatil mi? Yoksa konar göçer geziler mi yapacağım?

Konar göçer gezi yapılacaksa lokasyonlar dağ bayır yayla doğa mı yoksa şehir kasaba kültür turu mu olacak?

Karavanda kiminle gezeceğim? bana kaç kişilik karavan lazım?

3 sene sonra doğacak çocuk tolere edilir. 5 yıl sonra doğacak çocuk için karavan alınmaz.

Bu soruların cevabına uygun karavan seçilir ve alınır. Sonra da uygun araç alınır.

Planlama Türk örf ve adetlerine pek uymayan bir davranış biçimidir.

Kervan yolda dizilir sözü boşuna söylenmemiştir.

Kervanı eşek, karavanı da doğru araç çeker. Yanlış aracı ise traktör!.

Eat 6 larda aynı şanzuman ancak 6 ileri. Maalesef doğrudan bir kaynak bilmiyorum. Ancak piyasada stelantis tork konvertörlü,wag grubu ,reno, fiat dsg ,edc ve dct ile çift kavrama şanzuman, honda cvt vs. Arada model değişiklikleri vardır. Benim tavsiye mutlaka otomatik olacaksa tork konvertöelü şanzımandır.( robotik şanzımanlar pek kalmadı, fiat 500, linea ,punto eski 307 ler vs.)
Ben robotize şanzımanı saymadım bile yazılımına göre biraz agresif kullansan baskı balata ömrü 3te 1 e düşüyodu manuele göre, karavan çekme durumunda her periyodik bakımda bi set baskı balata değiştirmek gerekir herhalde 😁

karavan çekme için bencede otomaik şanzımanlardan optimal seçeneğin tork konvertörlü ancan firmaları araştırınca zf ler aisinler havada uçuştu ve uçuk araçlarda. bu eat8 çok iyi seçenek...

işte tüm amacımız traktör çekecek duruma düşmemek.
Hocam tiggo baktığınıza göre uçuk bir bütçeniz yok. Alın bir eat 8. F1 kulakçık ta var. Şimdiye kadar hiçbir sorun ne duydum me gördüm. Marka model size kalmış bütçe ve ihtiyaç meselesi.

SM-M346B2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam tiggo baktığınıza göre uçuk bir bütçeniz yok. Alın bir eat 8. F1 kulakçık ta var. Şimdiye kadar hiçbir sorun ne duydum me gördüm. Marka model size kalmış bütçe ve ihtiyaç meselesi.
hocam uçuk bütçem olsa.... 😁 ya abi 3 sıra koltuk, tork konvertörlü otomatik, dizel yani torklu... dezavantajrının hepsi bu şartlarda rahat rahat kabul edilebilir bence 👌

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR