Off-Road Sonrası Araçlarınıza Ne Gibi Bakımlar Yapıyorsunuz ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,292

Jeep34

Zirve
Yer
İSTANBUL
Arkadaşlar araçlarımıza periyodik olarak bakım yaptığımız muhakkak.

Ama burada off-road sonrası gözden kaçırılmadan yapılması gereken bakımları paylaşabiliriz.

Örneğin bir gezi sonrası aracınıza neler yapıyorsunuz ;
Ağır çamur off-road undan sonra neler yapıyorsunuz ;
Derin su geçişlerinden sonra neler yapıyorsunuz... v.b.

Etiketler
HRV için toprak yollara girdiysem dönüşte lifte alıp alt takımı kontrol ettiriyorum, alt takımı sıktırıyorum, rot ayarını periyodik olarak kontrol ettiriyorum. Çamur varsa araç iç / dış yıkamadayken altına su tutturuyorum, zaten küçük olduğu için temizlenebiliyor.

XJ ve Pajero.da son zamanda alt yıkama ve yağlamaya girmeye başladık, alt yıkamayla çamurları attırıp, ön süspansiyonda içine yağ basılan parçalara yağ bastırıyoruz. Arada bir rot ayar kontrolüde yapılıyor. Alt tarafta vidaların sıkılmasıda önemli. Aslında normal zamanda da kullanılan araçlar için her arazi dönüşü araç altının kontrol edilmesi gerekiyor bence.

Önce 2-3 posta iyice yıkanıyor (Her yıkamada külliyatlı çamur çıkıyor çünkü).

Akabinde servise gidiyor, lifte kalkıyor, tüm yürüyen gözden geçiyor, kuru yağlaması yapılıyor, su geçişleri yapılmışsa kutulardaki yağlar kontrol ediliyor, su almışsa değişiyor. Lastikler sökülüp balata, kampana, vs toz ve çamurdan arındırılıyor.

Arazi sonrası bünyede karıncalanma yaratan bir ses, bir aksama, vs hissedilmemişse standart yaklaşım bu.

Oluyor çiçek gibi..

Ynt: Off-Road Sonrası Araçlarınıza Ne Gibi Bakımlar Yapıyorsunuz ?

Olmaz ise olmaz bir bakımıda ben anlatayım;

Her 3-4 seferlik yoğun çamur off-road undan sonra mutlaka fren kaliperlerinin sökülüp temizlenmesi şart. Bu da duruma göre 1-2 aya denk gelir.
Balatayı diske doğru iten pistonun lastik contasından içeri çamurlu su girmesi olası. Pas ve tutukluk yapabilen bu arıza balatalarınızın ve diskin erken aşınmasına ve yakıt sarfiyatına sebebiyet verir. Rahat çalışamayan piston balatayı diske yapıştırır. Bunu araç liftte iken lastiğin rahat dönmemesinden anlayabilirsiniz.

yoğun çamur sonrası radyatör peteklerinin sadece dıştan değil içten de basınçlı su ile yıkanması gerekir, özellikle yazın (eğer ki çamur bulursanız) parkur sonrası hararet problemi yaşayabilirsiniz

basınçlı su petek aralıklarını ezip yamultuyor. peteğe dışardan kimsayal bişi sıkıp sonradan basınçsız su ile yıkamak daha az zarar verir diye düşünüyorum.

Bende genelde her offroadta için aşırı zorlama olduğundan ilk baktığım şaft istavrozları, boşluk varmı kırık çıkık varmı. İkinci olarak fren hortumlarına bakarım, aşırı esnemelerde ya da kayalık arazide ezilme büzülme varmı diye. Sonra makas burçlarıma ve şasiye bağlantı noktalarını şöyle gözden geçiririm. Derin su ile uzun süre muhatap olmuşsam kesin diferansiyel yağlarım bozulmuş ön kilit çalışmıyordur. CJ ler aks keçelerinden su alıyor, diff havalandırmaları hava civa.. Diff tapalarını söker parmağımı sokar yağın rengine bakarım. Radyatör su seviyesi çok önemli aşırı sallantıdan kopan kırılan hortum varmı ona bakarım. Kötü benzin aldıysam bir tane buji söker kararma varmı diye bakarım. Bunlar yarım saatte biter. Sanayiye gittiğimde %90 arızayı ben söyler tamiratını öyle yaptırırım. Yoksa CJ yürümez. Huyunu suyu bileceksin. Normal çamura girip çıksam düz arazide 5 offroadta bir bakmak gerekir sanırım bunlara.. ;D

Bakım yapıyorum desem yalan olur. Hatta bazen bir hafta çamurlu kaldığı oluyor. Alttaki çamurları döke döke dolanıyorum. Lada'da arada sorun olurdu o da 3 otuz paraya hallolurdu suzuki x90 da henüz sorun yaşamadım sanırım 8 000 km oldu yani tamirciye servisten servise uğramış olacağım hayırlısıyla. Ama bu başlığı okuyunca dün arabanın yağına ve suyuna baktım :D eksik yok devam......

genelde iyice çamura bulamadan offroad yapmış hissetmem...ilk önce dış yıkama sonrası alt yıkama en son iç temizlik yaparım..sonra kullanmaya başlamadan lift avantajım oldugundan dört tekeri söküp fren kampanalarının ve ön disklerin temizligini yaparım.ön takım şaftlar ve arka tarafa göz gezdirdikten sonra eger derin su geçişi yaptıysam difransiyel yaglarını kontrol ederim..en son olarak kuru yaglamasını yaparım..ve arabanın içinde büyük ihtimalle dagınık olan takım taklavat ne varsa düzgünce yerlerine kaldırım...bu işlemleri 2-3 günde ancak bitirim

tuncaaayy' Alıntı:
genelde iyice çamura bulamadan offroad yapmış hissetmem...ilk önce dış yıkama sonrası alt yıkama en son iç temizlik yaparım..sonra kullanmaya başlamadan lift avantajım oldugundan dört tekeri söküp fren kampanalarının ve ön disklerin temizligini yaparım.ön takım şaftlar ve arka tarafa göz gezdirdikten sonra eger derin su geçişi yaptıysam difransiyel yaglarını kontrol ederim..en son olarak kuru yaglamasını yaparım..ve arabanın içinde büyük ihtimalle dagınık olan takım taklavat ne varsa düzgünce yerlerine kaldırım...bu işlemleri 2-3 günde ancak bitirim

Keşke ben de yapabilsem... ama şu halimle 6 ay sürerdi :(

Jeep34' Alıntı:
Olmaz ise olmaz bir bakımıda ben anlatayım;
Her 3-4 seferlik yoğun çamur off-road undan sonra mutlaka fren kaliperlerinin sökülüp temizlenmesi şart. Bu da duruma göre 1-2 aya denk gelir.
Balatayı diske doğru iten pistonun lastik contasından içeri çamurlu su girmesi olası. Pas ve tutukluk yapabilen bu arıza balatalarınızın ve diskin erken aşınmasına ve yakıt sarfiyatına sebebiyet verir. Rahat çalışamayan piston balatayı diske yapıştırır. Bunu araç liftte iken lastiğin rahat dönmemesinden anlayabilirsiniz.
Şuan bu olayı yaşıyorum sağ disk sıkıyor, fren kaliperinin rahat çalışmadıgını gördüm. 10-11 anahtar ile bir miktar fren hidroligi boşalttım, hidrolik sim siyah çıktı, temiz akana kadar boşalttım. Ancak Kaliper yinede rahat değil frende araç sola gitmek istiyor. Bu Cumartesi fren kaliper tamir takımını değiştirip olayı çözecem.

Offroad sonrası araç yıkanırken ön düzen ve jant içleri fren kaliper böllümleri iyi yıkanmalı uygun zamanlarda kontrol edilmelidir.

gezi öncesi mutlaka servise uğrayıp tüm genel bakımlarını ve kontrollerini yaptırıyorum gezi parkurundan asfalta çıktığım andan itibaren her sese kulak veriyorum yolda bir aksilik yaşamamak için, o gece hemen aracımı yıkatıp ertesi günde alt yıkama ve detaylı temizliğini yaptırıp tekrar serviste bi kontrolden sonra yola devam ediyorum :D

bende iç dış yıkattıktan sonra aracı servise sokuyorum servisle anlaşma yaptım off road bakımı diye her yerini kontrol edip frenleri söküyorlar çamurları temizleyip bana teslim ediyorlar .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR