Otomatik Şanzıman Ustası Veya Şanzıman Beyin Tamiri Yapacak Usta Arıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sisdagili61 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 55,472

sisdagili61

Zirve
Yer
Beşikdüzü, Trabzon ve Çanakkale
Merhaba arkadaşlar,
Benim Hyundai Galloper ll 2000 model, V6 3000 makine otomatik şanzımanlı bir arabam var.
Geçen sene arabamın şanzımanındaki bir sıkıntı için bir arkadaşımızdan yardım istedim. Çok sağ olsun aracımızı kendi yakını olan bir şanzıman ustasının yapabilecek olduğunu, 25 sene kadar yurt dışında bu işleri yaptığını söyledi ve bizde arkadaşımızın sözlerine güvenip (yanlış anlaşılma olmasın arkadaşımın sözüne bu gün dahi sonuna kadar güveniyorum, iyi ki var ve tanışmışız) arabamı tamir için bıraktım. Usta çok iyi bir insan dükkandaki lift benim arabayı kaldırmadığı için yan dükkanda söküm işleri yapıldı, o dükkan için parayı verdik, şanzımanın içindeki bütün parçalar yenisi satın alınıp değişti.
Sıkıntım şu, benim ustaya arabamı teslim ederken olan şikayetim vites değişimi yüksek devirlerde oluyordu ve son vites iptal için düğmeye basınca devirde hiç bir değişim olmuyordu. Başka bir sıkıntım yoktu.
Ustadan sonra, vites değişimi hala yüksek devirde, son vites iptal hala çalışmıyor ve araba artık geri vitese her vakit geçmiyor. Bazen hiç sıkıntı olmadan geri vitese geçiyor.
Bana bu konuda akıl verecek birileri var mı? Ettiğim masrafı sorarsanız söylemem fakat her şeyi üzerinde arazi şanzımanı dahil bir şanzıman buldum dün istenilen para 2.250 lira, bu para benim ettiğim masraftan az.
Sonradan yaşadığım sıkıntıları arkadaşıma asla anlatmadım, iki defa ustanın yanına gittimse de sorun çözülmedi.
Artık benim için o konu bitti. Ustanın nerede ve kim olduğunu asla söylemem arkadaşıma karşı yakışık almaz.
Şimdi sizlerden bana bu işi yapabilecek bir usta lazım, var mı önerebilecek olduğunuz Çanakkale ye yakın birileri,
Bilen arkadaşlardan yardım istiyorum.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın,

Etiketler
Ynt: Otomatik Şanzıman Ustası Veya Şanzıman Beyin Tamiri Yapacak Usta Arıyorum

Kolay gelsin Niyazi Bey.
Bizim arkadaşlara bir sorayım bakalım.
Nissan olsa,sormadan burada yaptırırız derdim.
Benim Galloper düz,otomatiği sormam gerekiyor.
Her işe atlayan,hallederiz diyen tipler değiller.
Umarım yakın çevreden olabilir,sıkıntı giderilir.

0312 3964782 den Ali usta ile bir görüşün abi. Adımı verin lütfen her marka model şanzuman geliyor, yapıyorlar.

Yavuz bey, Ali ustayı aradım okuyucu sensörler varmış onlar ters takılmış olabilir ve algılamaz dedi beni Baki usta diye birine yönlendirdi birde ona sormamı söyledi o da aynı şeyleri söyledi. Şimdi ustama gidip baktıracağım. Ustamı İstanbul ekibi tanır eski yarışçılardan.
Sonucu buradan paylaşacağım.

Niyazi Bey probleminiz çözüldü mü ?
benzer problemleri babamda görmüş biri olarak otomatik vitesten hala korkarım yanaşmam.

Aslında çok fazlada sıkıntım yok, ustama gittim, Yavuz beyin ustasından ve onun önerdiği ustadan aldığım bilgileri kontrol ettik fakat zaman sıkıntısı olduğu için birkaç gün erteledik. Ben birde şanzıman beyni için bir arkadaşımdan yardım istedim, birkaç güne kadar bana fiyat bilgisi gelecek. Belki de beyin değişmeden olay bitecek. Bu benim ikinci otomatik olan büyük aracım, bu sınıfta Ford Ranger im vardı 0 km almıştım 2009 model fakat bu arabaya hiç şanzıman bakımı yapılmamıştı. O nedenle sıkıntı yaşadım. Yeni araba alacak olsam otomatik olanını hep tercih ederim özellikle büyük şehirlerde, 50 km lik yolu 7 buçuk saatte gidince iş değişiyor.

Tekrar merhaba,sıkışık trafikte ulen niye otomatik almadım diye hayıflandığım çoktur.
Fakat genelde araziye çıktığımız için bende düz vites tercih edenlerdenim.
Galloper hanımda ben pek dolaşmıyorum,o da işe gidiş,geliş saatlerinde çok kullanmıyor.
İdare edip gidiyoruz işte,şimdilik.Yaş daha da ilerleyince otomatik kaçınılmaz olacak galiba.

Bu arada sizin şanzımanı halledebilir miyiz diye servisçi arkadaşlarla görüştüm.
Önceden dediğim gibi Nissan olsa kendileri başarılı bir şekilde hallediyorlar.
Farklı markalarda da yıllardır iş yaptırdıkları sadece otomatik şanzımancı var ona gidiyorlarmış.
Olurda bu taraflara böyle bir tamir işi için gelecek olursanız yardımcı olabiliriz dediler.

Sizin yazdıklarınızı okuttuğumda onlar da beyin arızası gibi görünüyor kanısına vardılar.
Ancak yakın çevrenizde halledemezseniz,bu alternatifi düşünmenizi tavsiye ediyorum.
Diğer otomatik şanzımancı arkadaşları hiç bilmiyorum,çevremde de pek işi düşen olmadı.
Fakat kendi arkadaşlarım olan servisçilerin dediğine genelde güvenirim,sorumluluk sahibidirler.
Umarım kısa zamanda sorununuz hallolur.

sizin ilk sorununuz gaz teli ile alakali diye dusunuyorum.suan ki sorun kapali kutu :smiley:

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Çanakkale de bu işler, zor bile değil imkansız gibi. Ancak ampul ve sigorta bulunuyor.
Bahadır bey, bir yere sipariş verdik haber bekliyorum beyin için.
Oğuzhan beyin dediği gibi, belki de gaz teli ile alakalı bir sıkıntı olabilir fakat anlayıp işi çözecek usta yok.
Eğer beyini bulup alırsam ya İstanbul veya İzmir yolu görünecek gibi.
Burada ancak yağ değiştirilebilir.
Sonucu buradan paylaşacağım. Mesela bugün hiç bir sıkıntı olmadı gayet güzel çalıştı şanzıman.
Kısmet bakalım en kötüsü, manuel şanzımana dönmek.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

bizim jeeplerde gaz teli ile ileri geri 1-2tik hareket ettiriyoruz bi deneyin acikta biyerdeyse

Az önce beklediğim telefon geldi ve aradığım beyin yokmuş. Bir arkadaşım aracılığıyla Kilis te bir tamirciye sormuştuk sağ olsun yokmuş.
Oğuzhan beyin dediğini ve ustamın başka bir önerisi var onu deneyeceğiz.
Sonucu paylaşacağım.

merak ettim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR