Otomatik Vites, Geçişlerde Titremeye Başladı Yardım Lütfen

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KLL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,300

KLL

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir.
Yer
Ankara
4 ileri otomatik vitesim 3. vitesten 4 e geçerken sanki yerde kedigözleri varmışta yaya geçidinden hızlıca geçiyormuşum gibi 1 saniyeliğine titremeye başladı. bu sorun 3 ten 4 e geçerken çok bariz 4 ten 3 e düşerken ise çok hafifiçe hissediliyor. alt devirde vites büyürse, yada yük yoksa mesela hafif yokuş aşağıysa titreme olmuyor. hava soğuduktan sonra hissetmeye başadım 20 li derecelerde bu sorun yoktu.

motor soğukken 2 3 dk ısıtmadan kalkarsam ve durmak üzere yavaşlarsam, özellikle "hava nemliyse" sanki debriyajına basmayı unuttuğum bir düz vites araba gibi istop edecek kadar titremeye başlıyor, 500 devire kadar düşüyor,gaza basınca yürüyor, boşa atınca titreme kesiliyor. 1 2 dk içinde ise motorun yavaş yavaş ısınması ile sorun kayboluyor. benzin yada lpg kullanımı fark etmiyor. görünürde değişen tek şey motor ve bağlı sistemlerin ısısı.

motor devir sabit, titreme yok, aşırı tüketim ve performasn düşüklüğü yok. otomatik vites yağı değişeli 35 bin km civarı olmuş. sizce sorun nedir nasıl teşhis edilir ve çözüm ne dir?
yağ değişimi ise zaten hemen yapabileceğim birşey.

Etiketler
Ynt: Otomatik Vites, Geçişlerde Titremeye Başladı Yardım Lütfen

pathfinder98 araçta 3defa şanzuman arızası yaşadım ilkinde 2den 3 geçmiyordu yaptırdım 3000ytlme mal oldu içindeki balatalar değişti kırık olan parça değişti araç düzeldi arçataki titremeler kesildi seninki kadar olmasada titreme vardı 2ay sonra araç 3den 4 geçmez oldu tekrar götürdüm şanzumanın altındaki elektronik parça değişti 750 ytl mal oldu araç bir müddet sonra titremeye başladı çalışırken yolda giderken titriyordu başka bir ustaya götürdüm şanzuman takılırken şanzuman kulakları sıkılmamış hepsi gevşemiş aslında laşka olmuş yeniden somun civata yapılıp sıkıldı düzeldi . senin titreme şanzumandan geliyorsa 150milden sonra bu araçlar şanzuman balataları ölüyor bunun yapması ihtimal 2.ihtimal daha önce bahsettiğin şaft arızası şalank sesi şaft burcunun boşluk yapmasından kaynaklanıyor eğar burçu yaptırmadıysan şaftın ucu şanzumanlan bağlantılı olğu için titreme vs gibi her türlü dengesizliği yapar 3.ihtimal grank sensörü bu araçlarda vites geçiş zamanını ayarlıyor bozulmuş olablir ...zor ihtimal...4.ihtimal hava akış metresi genelde lpg sıralı değilse yapareğer şanzuman olduğunu tespit edersen 2-3ytlyi gözden çıkar

lpg yada benzinden kaynaklı hiçbir sıkıntım yok. devirlenme tüketim performans herşey yerli yerinde. krank sensörü bozulmakta ise cihaz bunu henüz gösteremiyor sağlam diye kabul etmekten başka çare yok. şaft ile ilgili olabilirmi bilemiyorum şaftçıya gösterdim ve şaftın normal olduğunu söyledi. iyi bir usta.

nissan servisinde kontrol cihazına bağladık, tek tek baktım orada, görünen hatalar tamamen lpg ile ilgili önemsiz şeyler. bir tanesi buhar emisyon sensörü, diğeride olmayan benzin ve farkıl oranda yanan LPG nedeni ile lean burn. yani fakir karışım.

benimkinde geçiş problemi yok tamamen aynı. sadece 3 4 arasında titreşim yapıp geçiyor (idi). ustalara gösterdim geçen hafta, kimi tork konvertörü diyor kimi balata diyor ,açmadan belli olmaz diyor. yani herkes sallıyor bol keseden.açmaya para alıyorlar herhalde.yapmaya değil. oysaki sizinki gibi benzer sorunu deneyimlemiş biri olsa keşke. burada esnaf odluğum için daha uygun yaptırabiliyorum. 1500 ytl civarı balataları değiştirecek bir başka ustam var. revisyon yaparız ama 1 ay süre ver bana dükkanımı değiştiriyroum bu şlem 5 6 gün sürer dedi.

bu arada arabadaki titreme kayboldu. işte en kötü arıza türü. tabi arıza var ise. sadece yağı değiştirdim geçen hafta. castrol dexron 3 yağ koydum. 8.5 litre yağın 6 litresi yenilendi. giderek titreme azaldı. çıkan yağ kahverengi idi. açık kahve. partükül yoktu içinde.

bu sabah -10 derece idi. dün artı 4 derece idi. iki gündür titreme yok. hava soğudu yağ katılaştı desek dün 4 derecede sorunun devam etmesi gerekirdi. yağ katılaşsa bu sefer sorunların oluşması gerekir sorunların iyileşmesi değil çünkü akışkanlığı azalıyor. eğer yağ katılaştığı için düzeliyorsa herkes daha koyu kıvamda yap koyardı.yada katkı koyalım çözülsün sorun. garip bir tezat var. bir yabancı forumda kanadalı bir adam soğutucunun önünü kapattığını katkı koyduğunu ve titreme sorununun gittiğini söylemiş. kafam karman çorman oldu hangi soğutucudan bahsediyorki?

bahse konu olan şaft arızası şaftın ucunun girdiği yatakyani bir ucu şanzumana bağlı burç .bu konu tamirci ve şanzumancıyla alakalı şaftçılar anlamaz ve yapamaz .tamirci veya şanzumancı veya tornacı yatağa bakınca anlar

tamam öyleyse ilk bakıma gittiğimde tekrar şaftı söktüreyim.

bu gün eve dönerken ısı -6 dereceydi ve kesinlikle titreşim yoktu.

bugün vites 4 kez 4.vitese geçti bunlardan sadece birinde hafifiçe titredi. eskiye göre çok daha az. hava -7 derece idi. araba ısınmıştı. birşey fark ettim, kickdown yaptırdığımda biraz düşünüyor araç. sonra geçiyor. hava ısınsa keşke böyle sağlıklı gözlem yapamıyorum. alışkın olmadığımı koşullar.

acaba dediğiniz gibi bir sensör ile alakalı bir saçmalık mı var. mekanik birşey bozulsa bozulduğu gibi kalır. arada düzelmezki? elektronik arızalar arada düzelir gibi olur.

bir vectramız vardı krank poziyon sensörü bozulmuştu 35 bin km deydi araba. yürümüyordu,düz vitesti, silkeliyor istop ediyordu.

4. vitese geçmemesi sensörle alakalı olmaya bilir benim araçta 3den 4e geçmediğinde şanzumanın alt kapağın altında elektronik parça değişmişti hatta terronanın elektronik parçası takıldı

benimki geçiyor ama zatne 4 e sorun yok ki?

bugün -4 derecede kullandım. Hiçbir sorun yaşamadım . Garip.

bugün -3 dereceydi ve titreşim yoktu. eskimiş A/T yağ nedeni ile bu sorunun oluştuğunu düşünüyorum.

arabayı servise bıraktım. otomatik vites rezviyona girdi. içindeki herşey değişiyor. baskı plakaları aşınmış bir miktar. geri kalan parçalar normal idi.

otomatik şanzıman için servis ne maliyet çıkardı bildirimisiniz

yetkili servis 6500 ytl dedi tork konvertörünün yenisi dahil. 2500 ytl miş alet. sadece vites sisteminin revizyonu içinde 4000 ytl parça ve işçilik parası çıkarttılar. tabiki orada yaptırmadım, salak değilim nissandan kazık yiyecek kadar. özel bir serviste 2000 ytl civarına yaptırdım yağ,ön şaft ıstavrozlarının tamiri, ön z rotları, kas körüğü değişimi, ıvır zıvır bakım parçaları dahil. tork konvertörü sağlam olduğu için zaten değişmesine gerek olmadığı kanaatine vardılar. sadece vites sistemi için 1700 ytl ödemiş oldum.

ne biçim maliyet çıkarıyo bu servisler ya. nerdeyse tamiri karşılığı arabayı bırak git diycekler.ben de gitmiyorum servise artık. başka yerlerde yaptırıyorum böyle şeyleri.sevindim işin hallolmasına.

evet adamlar resmen fırsatçı. ben bu adamların istanbuldaki büyük bir japon parçacısından bütün TYC marka ön farları toplayıp sonra servisten sattığını biliyorum. Sırf o yüzden bana alacak far kalmamıştı 2 sene önce...

Merhaba aynı sorunu şuan aracımda yaşıyorum. Sorunu yaşamış biri olarak ne öneriyorsunuz.
Teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.