Periyodik Bakım Masraflarına Göre Arazi Araçları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TATRA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,690

TATRA

Kamp I
Merhaba arkadaşlar
Periyodik bakım masraflarına göre ,arazi araçları içinde en uygunu hangileridir

nivalarda bakım / saat aralığı ,LR yada suzikiye göre çokmu kısa ?

Etiketler

Ynt: Periyodik Bakım Masraflarına Göre Arazi Araçları

Bizim cj lerde peryodik bakım 3500 diye söyleniyor. Tabi bu standart km saati çalışan cj lere. Lastikler büyük olduğu için sağlıklı sonuç alamıyorum zaten. Peryodik bakım bana her gün ve zevkle..

bakım saat aralığı ve bakım maliyeti olarak sizce bu sıralama doğrumudur ,niva,LR disco,dihatsu feroza

TATRA' Alıntı:
bakım saat aralığı ve bakım maliyeti olarak sizce bu sıralama doğrumudur ,niva,LR disco,dihatsu feroza

Doğal olmayan ortamlarda ve standart dışı kullanılan bizimkiler gibi araçlar için, bu tür sorular ve karşılaştırmalar sağlıklı değildir diye düşünüyorum.
Su, çamur, sulu çamur, toz, toprak, vibrasyon... say say bitmez.
Motor yağı, şanzuman yağı, defransiyeller... Fabrika verilerini istiyorsanız başka ama...
Kullanım şartlarına göre bunların dayanma ve kullanım süreleri çok değişkenlik gösterecektir.

Örnek: Genellikle iki-üç aktivite sonrası hava filtresini değiştiriyorum.
Km'ye bakarsanız en fazla 500-600 gösterir.

MK51' Alıntı:
Doğal olmayan ortamlarda ve standart dışı kullanılan bizimkiler gibi araçlar için, bu tür sorular ve karşılaştırmalar sağlıklı değildir diye düşünüyorum.
Su, çamur, sulu çamur, toz, toprak, vibrasyon... say say bitmez.
Motor yağı, şanzuman yağı, defransiyeller... Fabrika verilerini istiyorsanız başka ama...
Kullanım şartlarına göre bunların dayanma ve kullanım süreleri çok değişkenlik gösterecektir.

Örnek: Genellikle iki-üç aktivite sonrası hava filtresini değiştiriyorum.
Km'ye bakarsanız en fazla 500-600 gösterir.

+1 hocam. Geçen yazdan beri yağ+filtre dışında bir masrafım olmadı, bunların da masrafı çok düşük.

japon arazi araçları içinde yedek parçası en ucuz olan daihatsu ferozamıdır?

Discoda çamur öncesi ve sonrası bakımı ihmal etmezseniz yağ ve filtre dışında ekstra masraf çıkarmaz, çamur sonrası alt yıkama, şaftların yağlanması, motor yıkama şart, hava filtresi kontrol edilmeli, differansiyel yağları da parkura giriş sıklığına göre en az senede 1-2 kez kontrol edilmeli, çamur öncesi de şnorkel ters çevrilmeli ve şarj dinamosuna WD-40 sıkılmalı

Mert, yapılması gerekenler aslında diğer araçlar için de gerekli, değil mi?

geçenlerde bilyaları kapalı olan bir şarj dinamosu buldum. çamur ve sudan etkilenmiyormuş... denemeye değer mi? satıcı 300 ytl istiyor, alman malı dedi ama emin olamadım.

evet Engin tüm araçlar için geçerli tabii, o şarj dinamosunu bi incelemek gerek 300 YTL de gayet iyi fiyat gerçekten çamurdan etkilenmiyorsa büyük bir problem çözülmüş olur

yaw benim yıllardır kafama takılan mesele motorun periodik bakımının saate göre yapılması gerektiği... sırf bu sebepten kendi aracımda 10.000km'de bir yerine 7.000de bir servise giderim... Allah'tan şimdi Corolla'da saat var ama kaç saatte servise gitmem gerektiğini bilmiyorum :( ...

Ne demek istediğimi anlamayan var ise; aynı araçtan 2 tane düşünün 2side günde 50km yol yapıyor.. biri mesela ufak bir şehirde 50km'yi 25dk'da alıyor diğeride istanbulda 1 saatte alıyor. Böyle olunca 10.000km'de ufak şehirdeki aracın motoru 80saat civarı çalışırken istanbuldakinin motoru 200 saat çalışıyor... aynı km'de bakıma gitmeleri ne kadar mantıklı bilmiyorum... ::smiley: acaba ortalamadan mı gitmek lazım... yani 90km/h ile 10.000km yol yapan araç bakıma gelmelidir diye bir mantık olabilir mi? buda 111saat yapar..

Corolla ile 19saat'te 500km yol yapmışım ortalama hızım 26km/h rezalet.... düşünsenize hayatımın 19saati trafikte geçmiş ve sadece 1 depo benzinlik yol gitmişim.... :mad:
bu ortalama ile 10.000kmyi bulmam 400saate yakın olacak yukarıdaki ortalamanın nerdeyse 4 katı....

çok mu kafaya takıyorum acaba? :-[

Yalnız değilsin Orkun... Aynı şeyi bende düşünürüm hep.

Yapılan km, yürüyen aksam için doğru olabilir ama motor için "çalışma süresi" dikkate alınmalı derim.

internettede bunla ilgili pek birşey yok... :(

Bizim şantiyelerde iş makinaları hep saatlik bakım üzerinden değerlendirilir. Mesela yeni alınan bir jcb (beko loader) fabrikadan çıktıktan sonra ilk 125 saatte bakımı yapılır. Sonrasında ise 250 saatte bir bakımları yapılır. Her 1000 saatte ağır bakımları vardır.Tabi iş makinalarının ağırlıklı hidrolik sistem üzerinden çalıştığını varsayarsak, bizim araçlarla pek benzerlik göstermez ama motorlarında fark yoktur. Motorun esas görevi hidrolik pompasını çevirmektir. Diğer işlemlerin hepsi merkezi pompadan tüm hareketli elemanlara başınçlı yağ göndererek devam eder. Yani şanzumanda mekanik bağlantı yoktur. Yada diferansiyellere mekanik bağlantı yoktur. Hep hortumlar gider, hidrolik motorlar çevrilir. Zorlama anında şaft kesmez hortum patlar yada keçe patlar. Makinenin her tarafı pistonlarla doludur. Yüksek basınçlı yağ hortumdan çıktığı anda o basınçla insanı öldürebilir. Delik deşik edebilir. Birde her 1000 saatte bir komple hidrolik yağı değişir ki bu bayağı maliyettir. 30 tonluk bir kazıcı makinanın komple hidrolik yağı 350 litre civarındadır. Bu iş makinalarında ki zaman saati elektrikli olup motor çalışmaya başlayınca çalışır. Durunca durur. Saate göre araçlarımıza bakım yaptırmak bence en doğrusu olacaktır. Ben hatırlarım karda 7 saatte 300 metre yol gidebilmiştik. Araç hiç durmamış devamlı çalışmıştı. Bu km ye 0.3 km olarak eklendi. Ama 300 km lik yakıt yaktık. Bu şekilde kullandığını düşünürsen hep ki bende öyle oluyor. Ayda bir yağını değiştiriyorum.

ya arkadaslar bu arazi araclari ock enteresan araclar nedenine gelince burda bir arkadasimiz var arazi aracvlari uzerinde 20 yil test yapiyor . ulastgi sonuclar problemli araclari siraliyor elindeki 20 yillik veriler 1 no ingiliz -2 fiansiz -3 italyan 4almanlar 5 amerikn 6 japon araclari diye siraliyor ez az sorun cikartan arclarinjapon arci oldugunu yaptigi teslerle kanitliyor cunku bu kurum arc test kurumu dakarda dunyanin en zorkosullarinda arclar 9800 km collerde deneniyor dikat ederseniz japon araclariorda daha basarili buda gosteriyorki kurumun testlerinin dogrulugunu saygilar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri