Pickup Üstü Yaşam Kabini Üreticileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 12:01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,400

12:01

Kamp II
Yer
Bursa
Pickup Üstü Yaşam Kabini = Pickup Karavan = Truck Camper = Pickup Camper gibi adlarla anılan bu türün üreticilerini ve hatta varsa ithal eden firmaları tek bir başlık altında toplamak istedim. Başka bildiğiniz firmalar varsa lütfen ekleyin.

Başlığı yazarken hem dört tarafındaki kancalarından kasaya bağlanarak sökülüp takılabilen, yük olarak düşünülen ve ruhsatta bir değişiklik gerektirmeyen modelleri ve hem de Crawler'in kasayı söküp monte edilen Kmp 190 modeli ve diğer ruhsatta değişiklik gerektiren üzerinde çadır olan kanopi (canopy) camper'ları düşündüm.

Bu tür pickup üstü yaşam kabinlerinin yasal olarak trafikte sıkıntı yaratıp yaratmayacağı forumda farklı başlıklarda zaten tartışılmış. Dolayısıyla bu konuyu bu başlık altında yeniden tartışmayalım.

Konu ile ilgilenenlere hızlı bir referans kaynağı olması açısından bu başlığı açıyorum.

Modellerle ilgili bildiklerimi kısaca yazdım. Bu bilgiler eksik veya yanlış olabilir. Güncel bilgiler için üreticiyle bire bir muhatap olmalısınız.
Fiyatlarını yazmadıklarımı biliyorsanız güncel olabilmesi açısından fiyatı öğrendiğiniz tarihi belirterek lütfen fiyatlarını ekleyin.

Ayrıca bu modelleri kiralayan firmaları da buraya ekleyebiliriz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Crawler Kmp 190 : Arka kasa sökülerek monte ediliyor. Ruhsata kapalı kasa olarak yazılıyor. Sök-tak yapılamaz yani. 2020'de ~5.600€ idi. Bir hafta montaj süresi. Yanlış hatırlamıyorsam 400 kg ağırlığı var. 150 kg'lık kasa söküldüğü için araca ilave ağırlığı 250 kg oluyor.

Crawler Anka 300 : 07.12.2021'de telefonda konuştum. Standardı 450 kg olan bu modelin fiyatı 8500€+kdv. Standartta yalıtımı yokmuş.

Crawler artık kiralama yapmıyormuş. Enterprise şirketi yapıyormuş.

Stork Camper : İtü teknokentte geliştirilmiş pickup camper. Ocak 2021'de satışa sunulmuş.

Capra Camper : Bursa Alaaddinbey'de üretiliyor. 270 kg. sahibinden ilanı 69.000 TL (08.12.2021)

Hotomobil Gladiator : Diğerlerinden farklı olarak yanlarından çadır kumaşıyla yukarı doğru açılmıyor. Monoblok polyester gövdeli. Yalıtımı çok iyi ama sabit banyo-wc alanı içerisini epey daraltıyor. Satış fiyatı Eylül 2020'de ~6.500€ idi. Ford Ranger 2015 ile en az 3 günlük kiralayabiliyorsunuz, 850 TL/gün.

Pino karavan artık pickup türünü üretmiyor sanırım. Sitesinde bu türle ilgili bir bilgiye rastlamadım.

Winkle Camper : 1.5mm sacla kanopi yapıp üstüne açılabilen çadır koyuyor. Daha başka üretimleri de var.

Gergin Garage : Antalya'da. Kanopi yapıp üstüne açılabilen çadır koyuyor. Daha başka üretimleri de var.

Faideli bir başlık. Teşekkürler...
Bu sınıftaki araçlar hep ilgimi çeker,
Ancak MTV'leri yüksek çıkıyor.
Bununla birlikte bir Adria Adora mesela tadından yenmez.
4x4 avantajları kullanılabilir...

Crawler'dan 18.02.2023 tarihinde fiyat aldım. Kamp 190 13.500 Avro standart donanımın kdv'siz fiyatı, olmazsa olmaz buzdolabı, webasto, wc, tente, güneş paneli vs. opsiyonlarla kdv dahil 21.671.88 Avro. Anka 300 ise çıplak fiyatı 18.865 Avro, opsiyonlar ve kdv dahil 25.115.84 Avro. Anlamadığım nokta Avro'daki enflasyon. 07.12.2022 de 8.500 Avro olan Anka 2 ay içinde nasıl 13.500 Avro olur? Anlayan varsa anlatsın.
Hotomobil Gladiator yeni fiyatı 419.000, 2.ci el fiyatı 300.000 civarında.
Winkle Kabin+Çadır 4650 Avro, Tente 700, Solar sistem 950, Webasto, buzdolabı, wc vs opsiyonlarla herhalde 10.000 Avroyu bulur, sonuçta aldığınız pikabınıza camlı kabin ve üstünde çadır.
Capra ihracata yetiştiremediği için yurtiçinden sipariş almadıklarını söyledi.
Stork cevap bile vermedi.
Vardığım sonuç biz bu kafayla gidersek askere zor alırız teskere.

Crawler'dan 18.02.2023 tarihinde fiyat aldım. Kamp 190 13.500 Avro standart donanımın kdv'siz fiyatı, olmazsa olmaz buzdolabı, webasto, wc, tente, güneş paneli vs. opsiyonlarla kdv dahil 21.671.88 Avro. Anka 300 ise çıplak fiyatı 18.865 Avro, opsiyonlar ve kdv dahil 25.115.84 Avro. Anlamadığım nokta Avro'daki enflasyon. 07.12.2022 de 8.500 Avro olan Anka 2 ay içinde nasıl 13.500 Avro olur? Anlayan varsa anlatsın.
Winkle Kabin+Çadır 4650 Avro, Tente 700, Solar sistem 950, Webasto, buzdolabı, wc vs opsiyonlarla herhalde 10.000 Avroyu bulur, sonuçta aldığınız pikabınıza camlı kabin ve üstünde çadır.
Güncel fiyatları yazdığınız için teşekkürler. Euro bazında fiyat artışı otomobillerde de oluyor ve bence de mantıksız. Neticede otomobiller ithal ediliyor. Eğer gümrük vergilerinde bir artış olmamışsa, yurtdışında dolar ve euro bazındaki enflasyondan dolayı senelik %10 artış beklenebilir ama hem otomobillerde hem de sizin verdiğiniz fiyatlarda bu denli bir yükseliş olması iyi niyetli değil.
Biz de ufak tefek imalat ve satış yapıyoruz otomotiv sektöründe. Ancak fiyatlarımızı euro bazında yıllık %5-%10 arası artırdık, o da iki ay önce yıl başında mecburiyetten. Hem asgari ücret artışından hem de hammadde fiyatlarının artışından dolayı. Lakin enflasyon var diye TL bazında %50 koymadık. MB Euro kuru neyse o günün kuruyla çarpıp satıyoruz.

Stork konusunda acele karar vermişim, evveli gün mail gelmiş. Fiyatlar: Standart donanım 16.500, opsiyonlarla beraber 22.900 Avro. Vergi hariç fiyat.

Sıkıntı nereden geliyor diye sorarsanız TL giderlerde aylık artış en az % 10. Yılbaşında askeri ücret artışı , kira artışı da eklendi.

Giderlerini TL hesaplayıp satış fiyatı belirlerken , Euro kurununun düşük olması sebebi ile Euro fiyatlarda anormal artış olması normal. Anormal olan aylık enflasyon % 10 iken, Euro kurunun sabit olması.

Gün imalat yapanların değil, sadece ithalat yapanların günü, dış ticaret açığı çok artıyor bu nedenle.

@12:01 biz de ithalatcıyız, eskiden pazarlık edenler, şimdi hiç fiyat sorgulamıyor, hatta fiyatlar euro bazında son 3 senede % 20 artmasına rağmen.

Çilolatadan örnek veriyim. Eskiden marketlerde satılan normal çikolatalar 0.5 Euro civarında idi. Bugün marketlerde 1 Euro dan düşük çikolata yok.

Sıkıntı nereden geliyor diye sorarsanız TL giderlerde aylık artış en az % 10. Yılbaşında askeri ücret artışı , kira artışı da eklendi.

Giderlerini TL hesaplayıp satış fiyatı belirlerken , Euro kurununun düşük olması sebebi ile Euro fiyatlarda anormal artış olması normal. Anormal olan aylık enflasyon % 10 iken, Euro kurunun sabit olması.
Bu durumda Euro ile fiyatlandırma nasıl oluyor?. Bu firmalar aynı zamanda ihracat yapıyorlar. Capra İhracata yetişemedikleri için yurtiçine teklif vermediklerini söyledi. Euro bazında artış yurtdışı fiyatlara aynen yansımıyor herhalde. Neresinden bakarsanız bakın bir mantık bulamıyorum. Anladığım kadarıyla bu işte kar marjı epey yüksek, deprem olunca rağbet arttı, ince hesaba gerek kalmıyor.

Bu durumda Euro ile fiyatlandırma nasıl oluyor?. Bu firmalar aynı zamanda ihracat yapıyorlar. Capra İhracata yetişemedikleri için yurtiçine teklif vermediklerini söyledi. Euro bazında artış yurtdışı fiyatlara aynen yansımıyor herhalde. Neresinden bakarsanız bakın bir mantık bulamıyorum. Anladığım kadarıyla bu işte kar marjı epey yüksek, deprem olunca rağbet arttı, ince hesaba gerek kalmıyor.
Çoğu malzeme özellikle aksesuarlar ithal. USD/EUR kur baskı altında. İç maliyetlerde sürekli artıyor. Teslim süreleri genelde 2-3 ay, önlerini göremedikleri için üreticiler de korumalı fiyatlar giriyorlar.

Ben kendi camperimi yaparken işlerden dolayı yavaş yavaş yaptım. ilk hesapladığım malzeme maliyeti ay ve ay sürekli arttı sonuçta hesapladığımın 2.5 katına geldi. Zamana yayılmadan hızlıca üretilse daha stabil fiyatlar çıkabilir tabiiki.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR