Project Gülazer: 38" TSL, D60, D44 Diferansiyel, Doubler, Beadlock ve Fazlası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan moonwalker_arc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,054
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 149,868
Yer
Trabzon
Web
www.fanusgida.com
Arkadaşlar Merhaba öncelikle daha önce farklı bir konuda (Dacia Dusterla ilgili bir konuda) yazdığım yazıdan alıntı yaparak bu konuya başlangıç vermek istiyorum;

moonwalker_arc' Alıntı:
Ben kendi nacizane görüşümü ve 2 yılda edindiğim tecrübeyi yazayım ilgilenen ve öğrenmek isteyenler benim gibi para harcıyarak öğrenmektense biraz da olsa okuyarak faydalansın;

Not:Keşke bana biri bunları daha önce anlayabileceğim şekilde anlatsaydı da bu arabanın peşine bu kadar masraf ederek bunları öğrenmeseydim.

Ben 85 model tek kapı Chevy Blazer S10 sahibiyim 2 sene önce aracımı ilk alırken ortalığın tozunu dumanını attıracağımı düşünüyordum.

Nede olsa safkan amerikan bir arazi aracı almıştım tüm araçlara yukardan bakıyordum.Daha ne monoblok şase ne ayna mahruti ne arazi vites sistemleri ne de difransiyel kilidi hiçbirşeyden haberim yoktu.

Aracımın basitçe standart özelliklerinden bahsedeyim.S10 merdiven şaseye (sağlam bir şaseye) sahip, önler torsiyonlu bağımsız süspansiyon arkalar ise makaslı sabit akstan oluşuyor.2,8 V6 standart 110hp güç üreten, 4 ileri otomatik şanzımana sahip (1. vites oranı 3,06) 2h, 4h, 4l seçeneklerine sahip arazi şanzımanı (2,72 ağır vites dişli oranı) yani L 1 de iken 8,32 orana sahip bir araç.Ayna mahruti oranı ise 3,42 yani tekere iletilen son oran 28,46.Wheel base olarak tabir edilen iki dingil arası mesafesi 100,5" yani kısa şase olarak tabir edilen göbekten oturma sorunu fazla olmayan bir araç.

Aracı alır almaz ilk işim 3" kupa yükseltme ve az bir çamurluk traşlamasıyla 31" MT lastikleri flanşlarla birlikte takmak oldu.

Lastiklerle birlikte araç çok vahşi görünmüştü tavana 4 tanede sis takınca tamamdır demiştim.

Araziye çıkınca (bizim tabirimizle zehri alınca) aracın yüksek rakımlarda motorunun yeterli gelmediğini 28.46 son dişli oranı ile bile dik tırmanışlarda zorlandığını ve yüksekliğinin yeterli gelmediğini gördüm.

Daha sonra motorda yatak dökünce 4,3 V6 motora geçiş yaptım (160hp fabrikasyon verisine sahip) edelbrock performer manifold ve 4 bare karbüratör ile tahmini 180 HP civarı güç üretebildik.Yükseklik yeterli gelmediği için arka makaslara kavis vererek arkayı yükselttik ancak ön torsiyonlu salıncak olduğu için (duster ile benzer) önü yükseltmekte fazla bir seçeneğimiz yoktu.Torsiyon ayarını sonuna kadar sıkarak önü de 2" kadar yükselttik.

Daha sonra gördüm ki araç kupadan 3" yükseltildiği için atlama zıplama işlerinde kupa çok esniyor ve bazı aksamlara zarar veriyordu, aynı zamanda torsiyonlar çok kasıldığı için aracın ön tarafının esneme kabiliyeti de azalmış ve tüm rotların ve ön aksların çalışma açıları standart dışı olduğu için tabla burçları, rotiller ve rot başları çok erken deforme oluyor ve rot koparıyordu araç.Tabii bu dengesiz yükseltme sebebiyle araç bir süre sonra rot ayarı da tutmamaya başladı.Ayrıyetten yine ön tarafın enseme payı kalmadığı için çaprazlarda çok kolay bir şekilde tekerler boşa düşüyor panitaja kalıyordu araba.

Tabii bu esnada çelik tampon, vinç, port bagaj yan basamaklar vs. bunlar yapıldı bunları saymıyorum bunlar tüm araçlara yapılabilecek işlemler.Ancak torsiyonlu olan ön süspansiyon sistemi ön tarafta yer alan tampon ve vinç ağırlığı sebebiyle çok haylanmaya başladı.

Standart Np231 kodlu arazi şanzımanı çok da dayanıklı bir şanzıman deği, zorlamadan kaynaklı bir süre sonra zinciri bollandı ve ses yapmaya başladı en son gezideki zıplama hareketinden sonrada ön şaftın bağlandığı mili kesti.Difransiyel kilidinin olmamasından kaynaklanan dezavantajdan hiç bahsetmiyorum bile.

Sonuç olarak 2 sene sonra anladım ki benim yapacağım off-roadu bu aracın alt yürürü kaldırmıyor ve komple alt sistemi değiştirme kararı aldım.Şu an başladığım modifikasyon ise sırasıyla şöyle;

31 lastik başta çok büyük gibi gözüksede benim ihtiyaçlarımı karşılamıyordu bu sebeple 38 lastiğe geçme kararı aldım.Tablalı sistemi ne 38 lastiği sığrıdabilmek ne de sağlıklı yürütebilmek gibi bir şansı yok.Ön tablalı sistemi iptal edil önü makaslı sabit aksa çevirmek.Yani SAS (solid axle swap) yapmak öne Dana 44, önü değişmişken arkayı da sağlamlaştırıp %100 kilitli Dana 60 diferansiyel ile değiştirmek.Diferansiyel ayna mahruti oranları 4,10 olarak belirledim.4,10 u tercih etme sebebim bu oranlı diferansiyel bulabilmem di bulabilseydim 4,88 ya da daha üstü bir oran tercih ederdim olmazsa daha sonra değiştirme planım var.

Arazi şanzımanını da daha güçlü bir şanzımanla deiştirmem gerekiyordu bu sebeple zincirsiz sadece dişli sistemine sahip olan np205 kodlu şanzımana geçme kararı verdim.Bu şanzıman heavy duty(ağır hizmet) şanzımanı olarak geçiyor ve komple demir döküm kasadan oluşuyor.Ancak bu şanzımanın L ağır oranı 1,96 yani benim mevcut şanzımanımdan daha seri ve dik tırmanışlarda hele ki 38 lastiği çevirmekte zorlanacağını düşünerek bu sebeple bunu da ağırlaştırmak için np203 kodlu 2,01 orana sahip şanzımanla birleştirme kararı aldım yani çift şanzıman takacağım.Yabancı forumlarda doubler olarak geçiyor ve yaklaşık 4,0 ağır vites oranı elde edebileceğim.

Bunları sadece özet olarak ve kaba taslak anlattım, değinmek istediğim nokta şu benim aracım standart halde hem beygir hem ağır dişli oranı hemde yükseklik olarak dusterdan çok daha üstün olmasına rağmen aslında standart haliyle off roada hiçte elverişli olmadığını 2 sene sonra tecrübe ederek anlayabildim.Bu süreçte de sadece modifikasyonuna (son işlemler hariç) 20 binlira para harcadım.Şimdi en son bu anlattığım değişiklikleri yaparak aracı gerçek bir arazi canavarına çevirmeyi hedefliyorum ki bu son yapılacak işlemlerin de masrafı tahmini 10 bin civarı.

Ben bunları tecrübe ederek ve sürekli yabancı forumları okuyarak öğrendim, zaten Türkiyede yurtdışına göre off road emekleme evresinde.31 lastik vinç snorkel takınca herkez full donanımlı arazi aracı yaptım diyor.Ayna mahrutiden, şanzıman oranlarından, kilitlerde süspansiyon sisteminden bahseden yok.Off road snorkelle yapılmıyor.

Not:Konu ile alakasız yerleri çıkardım.

Etiketler
Ynt: Project Gülazer: 38" TSL, D60, D44 Diferansiyel, Doubler, Beadlock ve Fazlası

Kaba taslak neler yapmak istediğimi yukardaki alıntıyla anlatmış oldum, şimdi biraz arabanın geçmişine giderek ilk aldığım haldeki fotoğraflarını yüklemek istiyorum.

Yaklaşık 1.5 sene kadar önce Aracı aldığımda bu haldeydi.

IMG 0336

IMG 0338

IMG 0339

Ynt: Project Gülazer: 38" TSL, D60, D44 Diferansiyel, Doubler, Beadlock ve Fazlası

Sonra ufak tefek başladık ancak o kadar çok şey yaptım o kadar çok şey değiştim ki bir aralar excel tablosu tutuyordum tarihleri ve miktarları :smiley: sonralardan toplam rakam beni korkutmaya başlayınca birazda üşengeçlikten bıraktım.

İlk iş çatlak olan ön cam değiştirildi

Daha sonra bir far ayağı yapılarak sis farları dizildi

Amerikadan 3" Body Lift yükseltme kiti sipariş ettik.Kupa takozlarından aracı 3" yükselttik.

IMG 0340

IMG 0341

IMG 0351

IMG 0354

IMG 0364

31.10,5.15 Lastiklerimizle 8*15 jantlarımız geldi ancak gelen jantları bijon aralığı 5*114,3'tü, Blazerın bijon aralığı ise 5*120,1 imiş biz yanlış sipariş vermişiz daha doğrusu lastikçi yanlış ölçü almış.Neyse jantları da geri gönderemedik, bu sefer 3cmlik flanş yaptırdık bir tarafı 114,3 diğer tarafı 120,1 olarak ve lastikleri taktık ancak ön tarafta çok ciddi bir sürtme vardı.

Biraz çamurluk tadilatı yaptık.

Daha sonra Snorkel arayışına girdim ancak Blazera uygun model bulamayınca kendim yapmaya karar verdim.

IMG 0390

IMG 0391

IMG 0392

IMG 0397

IMG 0398

Snorkeli boyayıp yerine monte ettim.Biraz zaman sonra vinç alarak tampon yapmaya karar verdim.Tam tamponu nerede yapacam nasıl olacak endişesine kapılmışken Akçaabatta Erkan ustayla tanıştım, istediğim tamponun çizimlerini kendisine gösterdiğimde yaparız sıkıntı yok desede içime bir türlü sinmemiş nedense istediğim tamponu yapamayacağımızı düşünmüştüm.Ancak Erkan ustanın Demirle olan sanatını işe başladıktan sonra gördüm.

Ben çizdim o yaptı.[SIZE=78%] [/SIZE]

IMG 0473

IMG 0500

IMG 0504

IMG 0507

IMG 0512

Bu sırada motor yatak döktü, tampon ve diğer işlere ara verip motora yöneldik derken baya bir zaman geçti.Ama yarım yamalak demeden de gezilerden geri kalmadık :D

IMG 0526

IMG 0530

IMG 0558

IMG 0524

IMG 0567

Tamponu, bagajı, yan merdiveni, basamakları, alt muhafazayı ve motorun işlerini bitirip ufak tefek ince işlere ve aksesuarlara başlayıp onları da tamamlayınca bir boşluğa düştüm, aracımdan da artık yapacak birşeyim kalmadığından zevk alamıyordum.Başlarda beni tatmin eden arazi performansı da yetersiz gelmeye başlayınca yeni proje için ar-ge çalışmalarına başladım.

IMG 0569

IMG 0570

IMG 0574

IMG 0573

IMG 0580

Uzun araştırmalar sonucu, ön torsiyonlu sistemi iptal edip makaslıya geçmek bunun için bir ön diferansiyel almak gerektiğine karar verdim.Önü değişmişken arkayı da güçlendirmek için Arka Dana 60, Ön Dana 44 Diferansiyelde karar kıldım.

Lastik olarak aslında çok kararsızdım, büyük ebat olacağından şüphem yoktu ancak desen ve ebat konusunda kararsızdım.O kararsızlığımla Erkan beyi aradım ve elinde gelecek olan partide boş olan 1 set 38*12,50*15 Super Swamper TSL olduğunu söyledi bende herşeyde bir hayır vardır diyerek seçimimi yaptım.

Aslında 35 yeterli bir lastik boyutu, iş biraz fantaziye kaçarsa 38 yine güvenlik sınırları içerisinde uçta kalıyor, daha yüksek ebatlar için daha ciddi tadilatlar gerekeceği düşüncesindeyim.

Lastikler geldi ve ufak çaplı bir sığdırma operasyonu yaptık ancak başarısızlıkla sonlandı

IMG 0898

IMG 0902

IMG 0903

Merhaba

harika bir çalışma birde bende önler sabit aks cevirebilsem.
İlgi ile çalişmalrınız izliyorum.

ALLAH kolaylık versin.

yazılarınızı ilgiyle okudum aracta makas yerine dört bara kol baglantı sistemi kulanarak ve aracın ön ve arka camurluklarını traşlamanız halinde 38 leri araca sıgdıra bilirsiniz öve ön tanponu söküp ön lastiklerin önünü tamamen boşaltınve ön dingili daha ileri alın aracın dingil arasını biraz acın ki dik cıkış ve inişlerde devrilme riskini azaltırsınız calışmalarınızda başarılar dilerim merakla takip ediyorum

Gelen arka diferansiyelimizin mahruti dişlisi kırık çıkınca Trabzondan araştırdım ve 4,56 ayna mahruti buldum.Aslında başlangıçta 4.10 seçmemin sebebi Doubler arazi şanzımanı yapacağım için 4.10'un yeterli geleceğini düşündüğümdendi.Çekişin yeterli gelemdiği yerde 2. takviyeyi kullanacak ve bu sayede asfalttaki son süratimi de düşürmeyecektim.Ama yinede içime 4.10'u sindirememiş çekişin çok güçsüz kalacağını düşünmüştüm bu sebeple 4,10'unda bozuk çıkması 4,56'ya bahane oldu.

Ancak daha kalın olması gereken ayna dişlisi öbüründen daha ince çıktı ve çok ciddi boşluk yaptı, internetten araştırınca dana 60 için satılan kilitlerde 4,10 ve aşağısı için farklı 4,10 ve yukarısı oranlar için farklı kilit satıldığını gördüm.Yani bendeki kilit 4,56'ya uygun değildi.kilidi değişme şansımız olmadığı için kilidin ön tarafını tornada aldırıp, arkasına da pul yaptırarak boşluğunu aldık ve ayarını yaparak arka diferansiyeli topladık.

Aracı ciddi anlamda yükseltmeye niyetim vardı, amaç sadece 38'leri sığdırabilmek değil belki tehlikeli olacaktı ancak aynı zamanda yüksek bir araç yapmaktı.Özelliklede çok iyi artikülasyon yapmasını istiyordum bu sebeple uzun amortisör almaya karar verdim ve amerikadan 84 cm uzunluğunda Skyjacker Nitro 8000 amortisörlerin siparişini verdim.4 adet amortisör Trabzon gümrüğünde takıldı, benden ithalat beyannamesi açmamı istediler ben ürünlerin şahsi kullanım amaçlı olduğu ve ticari mahiyet taşımadığında ısrar ederek %20 vergisini ödeyerek almak istedim izin vermediler.Şikayet ettim, dilekçe verdim, bağırdım, çağırdım, Gümrük Baş Müdürünün kadar yanına çıktım, Ankaraya dilekçe yazdım ama olmadı :smiley: Memurun ilk aldığı kararı hiçbiri çiğnemedi.Tabii ben bu kadar dik başlı durunca da bana iyice gıcık gittiler ve olabilecek en ağır mevzuatı uyguladılar.

Kargo dahil toplamda 620 TL gibi bir ücret ödediğim amortisörleri Trabzon gümrüğünden çıkarmak için toplamda 750 TL gibi bir ücret ödedim.Koliyi teslim alır almaz heyecanla açtım ancak ne göreyim.Gelen 4 adet amortisörün 2 tanesinin kartonlarında yağ var.Kargoda darbe alarak kaçırmışlar.Biri hiç çalışmıyor diğerinde ise biraz can var ancak yumuşak.Summitracing.com'a mail attım durumu izah ettim benden hiçbir kanıt yada iade istemeden hemen 2 tane daha amortisör yolladılar.Bu sefer amortisörler ne hikmetse gümrükten direk geçti adresime geldi.Ancak gelenlerden 1 tanesinin kutusunda yine yağ vardı diğerlerine göre nispeten daha azdı.İkisini de aynı anda sıkıştırdığımda hem yağlı olan daha yumuşaktıu hemde daha yavaş çıkıyordu.Tekrar mail atmaya gönlüm el vermedi başta, ancak yaptığım işin düzgün olmamasına da içim el vermedi tekrar mail attım buı sefer benden fotoğraf istediler.Çok da haklılar gerçi ama zorumada gitmedi değil :smiley: neyse çektim fotoğrafları yaptım güzelce açıklamasını yolladım maili hemen 1 tane daha ücretsiz amortisör yolladılar ve o da geçen hafta elime geçti.Sağlam olarak :smiley: Yani toplamda 7 amortisörden 4 tane sağlam çıkarabildik :smiley:

IMG 0961

IMG 0962

IMG 0923

Bu süreçte Arka diferansiyeli bir güzel yıkayıp yeni ayna mahrutiler ve kilit ile birlikte topladık.Kampanaları bitik ancak aracı yürüttükten sonra ince işlere dönmeyi düşünüyorum.

Ön diferansiyeli motorcu ustamıza bırakıp, arka diferansiyel ile birlikte tamponumuzu yapan demir sanatçısı Erkan Ustamızın yolunu tuttuk.

Erkan ustanın dükkanında kanal yada lift olmadığı için düşündük taşındık ilk başta eşek yapmaya karar verdik ::smiley:

Eşek modeli konusunda baya bir tartıştıktan sonra aklın yolu bir diyip 4 ayaklı ayarlanabilir bir eşek yaptık

Arabayı askıya aldıktan sonra ilk iş arka diferansiyeli sökmek oldu.

Eski diferansiyelimiz makasların üzerinde duruyordu, yeni diferansiyelimiz ise makasların altında olacak.

Ancak bu yükseklik yinede kurtarmıyordu bunun için diferansiyel ile makas arasına 9 cm'lik bir takoz yaptık.

IMG 0990

IMG 0991

IMG 0992

IMG 0999

Arka diferansiyeli daha uzun U civatalar alıp yerine oturttuktan sonra sıra amortisörlerin montajına geldi.Amortisörlerin eski kulesini kullanmadık.Artikülasyonda hiçbir şeyin sınırlama yapmasını istemediğim için amortisörler çapraz çalışacak.

Amortisörlere yeni bağlantı ayakları yaparak yerlerine monte ettik.

Daha sonrasında ise ufak bir esnetme denemekesi yaptık araç eşekte olduğu için fazla zorlamadık ancak sınırlı imkanlarda yapılan bu deney sonucun çok olumlu olacağını gösteriyor.

IMG 1001

IMG 1002

IMG 1003

IMG 1004

En son gelinen aşama bu.Jantların siparişleri verildi şu an jantları beklemedeyiz.Ön diferansiyelimizde bugün yarın hazır olur.

IMG 1005

IMG 1009

IMG 1008

IMG 1006

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.