Römork Ruhsata İşlenmeli mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan safari2000 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 135,331

safari2000

Kamp II
Yer
ERZURUM
römorkların hepsi ruhsata işlenmek zorundamı 750kğ a kadar gerek yok diye bir yazı okudum doğrumu acaba bu konuda bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

Etiketler
safari2000' Alıntı:
römorkların hepsi ruhsata işlenmek zorundamı 750kğ a kadar gerek yok diye bir yazı okudum doğrumu acaba bu konuda bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

işlenmek zorunda.. 750 kg olayı B sınıfı ehliyet için geçerli. Yani B sınıfı ehliyeti olanların kullandıkları ruhsata işlenmiş araçların taktığı römorklar 750 kg mı geçmemelidir.

safari2000' Alıntı:

Konuyu iki madde altında toparlayacak olursak;
1-Römorkların ruhsata işlenmesi veya işlenmemesi gibi bir durum sözkonusu değildir. Yalnızca azami yüklü ağırlığı (AYA) 750 Kg.'a kadar olan römorkların trafikte tesciline (ruhsat çıkartılmasına) gerek yoktur. Bu tür römorklar, trafikte çekilmekte oldukları motorlu taşıtın tescil belgesi (ruhsatı) ve plakası ile seyredebilirler. Azami yüklü ağırlığı 750 Kg.'ı geçen römorklar ise trafiğe çıkabilmeleri için bağımsız olarak tescil edilmeleri yani römork için de bir ruhsat çıkartılmış olması dolayısı ile çekmekte olan motorlu taşıttan farklı bir plakasının olması gerekir.
2-Herhangi bir motorlu taşıtın trafikte römork çekebilmesi için, gerekli standartlara uygun bir çeki demirinin projeli olarak uygulanması gerekir. Motorlu taşıtın arkasında eğer römork çeki demiri varsa bu çeki demirinin istisnasız olarak ruhsata işlenmesi gerekir.

Sanırım sizin sorunuz daha çok 2. maddede yoğunlaşıyor.
Başka bis söyleyişle tekrar ifade etmem gerekirse;
Römork çekin yada çekmeyin eğer aracınıza ÇEKİ DEMİRİ taktıracaksanız bunu aracın ruhsatına işletmek zorundasınız. Aksi halde bol bol ceza yersiniz, aracınızın trafikten men edilmesi sözkonusu olabilir ve aracınız priyodik muayeneden vize alamaz.
Römork çeki demirini taktırdınız ve ruhsata işlettiniz diyelim; bu taktirde 750 Kg.'a kadar olan römorkları arkasına kendi aracınızın plakasını takarak çekebilirsiniz.
Eğer römorkunuz 750 Kg.'dan ağır ise o taktirde römorkunuzu tescil ettirmeli yani römorka özel ruhsat ve plaka çıkarttırmalısınız.

jeep' Alıntı:
işlenmek zorunda.. 750 kg olayı B sınıfı ehliyet için geçerli. Yani B sınıfı ehliyeti olanların kullandıkları ruhsata işlenmiş araçların taktığı römorklar 750 kg mı geçmemelidir.

Ben bu noktada da bir ekleme yapmak istiyorum, Römork ağırlığının Sürücü Belgesi sınıfı ile direkt bir alakası yok yalnız römorku çekmek için kullanılan araçla alakalı yani siz "B" sınıfı sürücü belgesi ile hangi sınıf araçları kullanabiliyorsanız o araçların çekeceği römorkları da kullanabilirsiniz dolayısı ile İstiab haddi 1000 Kg. olan bir kamyoneti "B" sınıfı sürücü belgesi ile kullanırken yine istiab haddi 1000 Kg. olan bir römorku çekebilirsiniz.
Bununla birlikte yeni tarfik yasası tasarısında yer alan şekli ile sürücülerin römork çeken araç kullanabilmeleri için standart olana ek olarak yetki alması gerekecek (şu anda Avrupada uygulanan şekli) yani "B" sınıfı sürücü belgesi sahibisiniz ancak römork çekmek istiyorsunuz o zaman kursa gidip, sınava girip "BE" olarak üst sınıfa yükseltiyorsunuz.

http://images.google.com.tr/images?hl=tr&q=yeni%20ehliyetler&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=yeni+ehliyetler&meta=

Bu linklerden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ynt: Römork Ruhsata İşlenmeli mi?

mehmet bey ilginize teşekkür ederim meseleyi anladım benim aracım land rover defender tasişten ihale ile aldım araç sağlık bakanlığında kullanılmış üzerinde nato tipi dedikleri çeki demiri var ama bir türlü bunun orjinal olduğunu ispatlayan bir belge bulamadım ve ruhsata işletemedim şimdi ben yeniden çeki demiri alıp montaj yaptırıp ruhsata işletmek te adamın zoruna gidiyor doğrusu

safari2000' Alıntı:
mehmet bey ilginize teşekkür ederim meseleyi anladım benim aracım land rover defender tasişten ihale ile aldım araç sağlık bakanlığında kullanılmış üzerinde nato tipi dedikleri çeki demiri var ama bir türlü bunun orjinal olduğunu ispatlayan bir belge bulamadım ve ruhsata işletemedim şimdi ben yeniden çeki demiri alıp montaj yaptırıp ruhsata işletmek te adamın zoruna gidiyor doğrusu

Selamlar,
Siz bir tür brokrasi kurbanı olmuşsunuz, bizim de trabzonda kullandığımız bir jeep'imiz var, onun da çeki kancası orjinal ancak ilk tescil sırasında ruhsata işlenmemiş olduğundan aynı şekilde biz de römork çekemiyoruz.
Çeki kancasını ruhsata işletmeniz için iki yol var; birincisi ve daha kolay olanı aynen proje çizdirip tesbit yaptırmanız, ikincisi ve zor olanı ise aracın AİTM (araç imal tadil montaj) uygunluk belgesini bulmanız, o belge üzerinde araçta fabrikasyon olarak çeki kancası olduğunu ve bunun tescil sırasında gözden kaçmış olabileceğini ıspatlamanız gerekir.
Eğer araç ithal edilirken gerçek belgeler kullanılmışsa muhtemelen aracın çeki kancalı olduğu bu belgeler üzerinden de anlaşılıyor olmalı ancak sizin bu belgelere ulaşarak çözüm bulmanız deveye hendek atlatmaktan daha zor maalesef.
Bu durumda benim izleyeceğim yol: 100 YTL civarı proje çizdirerek 110 YTL muayene tesbit ücreti ile birlikte 200-250 YTL civarında bu işi bitirmek olurdu (buraya eklemediğim bir de çeki demiri imal ve montaj faturası istenecek, tabii onun da bir maliyeti söz konusu), bu arada eğer bu işlemi periyodik muayene vizesini alacağınız döneme denk getiriseniz otomatik olarak 110 ytllik muayene tesbit ücretinden tasarruf edebilirsiniz.

Mehmet bey verdiğiniz bilgiler çok işimize yaradı bende yeni üye ve kamp doğa sevdalısıyım hayırlısı ile çekme karavan alma konusunda ciddi araştırma yapıyorum Allahın izniyle en kısa zamanda karavanıma kavuşmak istiyorum selamlar.

mehmet bey ben erzurumda araştırdım çeki demiri projesi çizecek yetkili mühendislik yokmuş trabzonda varmı acaba teşekkürler

safari2000' Alıntı:
mehmet bey ben erzurumda araştırdım çeki demiri projesi çizecek yetkili mühendislik yokmuş trabzonda varmı acaba teşekkürler

Gecikme için özür dilerim, işlerin yoğunluğu ve geçirdiğim bir kaza nedeni ile forumları ister istemez ihmal etmişim.
Doğrusu Trabzon için bir şey söyleyemeyeceğim, ben Istanbulda yaşıyorum, size Istanbuldan benim daha önce proje çizdirdiğim bir mühendislik firmasının telefonunu vereyim "Gökçin Mühendislik" 0 216 3061703 - 0 216 3534707
2004 yılında bu arkadaşlar bize bir proje çizmişler ancak ben şahsen tanışmıyorum, işlemleri müşavir aracılığı ile yaptırmıştım. Eğer telefonlar hala aktifse bir danışın size de yardımcı olabileceklerini sanıyorum.
Bu arada Erzurum gibi bir şehirde araç tadil ve montaj yetki belgesi olan bir makine mühendisi olmaması da çok ilginç ! Bu konuda size Erzurum Makine Mühendisleri Odası'nın yardımcı olması gerekir.

arkadaşım proje çizdireceğiniz mühendis makine mühendisler odasına kayıtlı olması gerekiyor. Bunu bulabilmen için en kolay trafik takip bürolarına sormalısınız veya şöferler odasına danışırsanız size yardımcı olacaklarını sanıyorum...

bir arkadaş aracın yetkili servisinden çeki demirinin orjinal olduğuna dair bir yazı alırsam ruhsata işletebileceğimi söyledi en pratiği bu eğer kabul ederlerse

safari2000' Alıntı:
bir arkadaş aracın yetkili servisinden çeki demirinin orjinal olduğuna dair bir yazı alırsam ruhsata işletebileceğimi söyledi en pratiği bu eğer kabul ederlerse

Hocam yanıt yazmamdaki gecikme için yine özür dilerim,
Bu konuda yetkili servisin verebileceği herhangi bir evrak yok, yalnızca distribütör firmanın ithal izni alırken kullandığı araç imal tadil montaj planını bulabilirseniz ve bu planda bahsigeçen çeki demiri var ise düzeltme yapılır, bu düzeltmenin yapılabilmesi için de sizin EK1 belgesi doldurarak aracı muayene istasyonunda muayene ettirerek projeye uygunluğunu onaylatmanız gereklidir. Sonuç olarak eğer başarabilirseniz bu yolu izlemekteki kazancınız projelendirme için ödemek zorunda kalacağınız ücret olacaktır.
Not: Bir çok Amerikan 4x4 offroad tarzı araçta fabrikasyon olarak sök/tak çeki demiri orjinal olarak bulunmaktadır, öyleki bagajlarında çeki demiri için fabrikasyon olarak hazırlanmış setler tıpkı bijonanahtarı/stepne/kriko gibi yerleştirilmiştir, ancak ithal sırasında bunlar evrak üzerine işlenmediğinden bu araçlar RÖMORK ÇEKEMEZ olarak tescillenirler.

çeki demirini ruhsata işlettim 670 tl masrafım oldu şimdi sıra 750kğ altı römork ta sıra

Sayın Safari2000 tekrar hoş geldiniz uzun zaman oldu son yazınızdan beri,yaptığınız işlemleri aşama aşama yazabilirseniz sizden sonraki yapacaklar için rehber olur kalın sağlıcakla.

bildiğim kadarı ile 750kg ve altı römorklara ruhsat gerekmiyor ve kimsede sormuyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,463
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR