Rota Maliyeti Hesaplama Tablosu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 12:01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,186

12:01

Kamp II
Yer
Bursa
Merhaba,

Ekte Libre Office Calc programında yaptığım basit bir rota maliyet hesaplama tablosu bulunuyor.

Yakıt ve dövizin sürekli oynadığı bugünlerde herhangi bir rotada alternatif ulaşım araçlarından hangisiyle daha ekonomik gidilebilir düşüncesiyle böyle bir tablo oluşturdum. Sadece karavancıların değil, araçsız otobüsle veya motosikletle gezenlerin de kendilerine göre değiştirip kullanabileceği bir tablo oldu.

Ülke ve araç, rota sayfasında açılır listeden seçilebiliyor. Bu seçenekleri parametreler sayfasından alıyor.

Parametreler sayfasında döviz kurunu ve yakıt fiyatlarını değiştirdiğinizde Rota sayfasında güncelleniyor.

Parametreler sayfasına 3 tane araç koydum. Siz kendi aracınızın ismini, tüketim miktarını ve yakıt türünü girerek Rota sayfasında kendi aracınıza özgü hesaplama yaptırmış olursunuz.

Bu program Excel benzeri ama ücretsiz bir program. Başka bir programda açınca belki formüller düzgün çalışmayabilir.
Buradan ücretsiz olarak programı indirip kurabilirsiniz.

Rota

Parametreler

Ekli dosyalar

• Seyahat rotası ücret planlama GB.zip
    23.7 KB · Görüntüleme: 150

.....

Ülke ve araç, rota sayfasında açılır listeden seçilebiliyor. Bu seçenekleri parametreler sayfasından alıyor.

Parametreler sayfasında döviz kurunu ve yakıt fiyatlarını değiştirdiğinizde Rota sayfasında güncelleniyor.
...

Bu program Excel benzeri ama ücretsiz bir program. Başka bir programda açınca belki formüller düzgün çalışmayabilir.
Buradan ücretsiz olarak programı indirip kurabilirsiniz.

Dosyayı indirip excellde açmaya çalıştığımda uygun biçimde açmadığı için kafasına göre düzenleme yaptırarak açtığımda;
1- Rota sayfasında açılır (seçilir) pencere çıkmadı.
2- Paremetreler sayfasındaki ülkelere göre olan yakıt fiyatları ve euro dış kaynaktan otomatik güncelleniyormu ? Yoksa her ülke için tek tek girilmesi mi gerekiyor?

michelin rota planlamacısı

bu link bir zamanlar iyi iş görüyordu.

Dosyayı excel formatında kaydettim, ekteki dosyayı bir dener misiniz?

Aslında formüllerin yapısı benzemekle beraber excel'de çalışmasını beklemiyordum. Bende excel yok ama online excel'e yükleyip orada çalıştırdım. Çalıştı dosya hatasız. Hem açılır liste çıktı hem de formüller düzgün çalıştı.

Yakıt fiyatları ve döviz kuru elle girilmesi gerekiyor. Biraz baktım ama Libre Office'de kolay bir yolunu bulamadım.

Excel'de döviz kurunu otomatik Tcmb'den çekme burada anlatılıyor. Belki aynı yöntemle yakıt fiyatları da güncellenebilir. Online excel'de bu yöntemi deneyemedim.

Not: Google Sheets'de döviz kurunu otomatik çeken özel bir fonksiyon var. Çok kullanışlı, keşke diğer programlarda da olsa.

1647469074480

Ekli dosyalar

• Seyahat rotası ücret planlama GB-Excel.zip
    10.5 KB · Görüntüleme: 162

.
Orhan bey, @12:01 'in ilk komprime gönderdiği .odt dosyası, Libre Office veya bendeki Open Office programlarının kullandığı format. Excell ile açmak isterseniz Microsoft Office Sun ODF eklentisini yüklemeniz lazım.
Benim bu ücretsiz programım ikisini de açıyor.. ;)
Fakat forum ise .xlx bile değil sadece .xlxs dosyasını kabul etmekte. :confused:
Zaten @12:01 de o yüzden komprime göndermiş olmalı ? Videolar için de durum ayni.

@12:01 , biliyorsunuz ülkelerdeki yakıt fiyatları kadar yollarda deponun ne zaman doldurulacağı da önem kazanmakta. Bu açıdan ülkelerdeki ucuz dolum hedefi, depo kapasitesiyle de uyumlu olmak zorunda diye düşünüyorum.
Örneğin bu günkü fiyatları baz alırsak, Edirne’de doldurduğunuz depoyla Belgrad’a ulaşabildiğinizden Bulgaristan fiyatlarının bir önemi yok. Macaristan fiyatı Sırbistan’dan daha ucuz olduğundan Belgrad’da depoyu ancak Macaristan’a kadar doldurmak yeterli olabilir. Fakat Avusturya va Almanya’da fiyatların uçması yüzünden Avusturya’ya girmeden depoyu Macaristan'da bu sefer fullamak en doğrusu. Bu durumda sadece bir kere fazladan dolum gerekiyor. Fakat günümüzdeki bu farklı fiyatlar ile güzergaha göre durum daha da karmaşık hal alabilir.

Diğer önemli noktalar ise
* ülkelerin para birimlerinin bilinmesi ile
* otobanlardaki yakıt istasyonlarını kullanmamak.
Off-line olarak da kullanılabilen Maps.me harita uygulaması, bu konuda gayet yardımcı olmakta.
Almanya için ADAC’nin ücretleri saat bazında güncellenen haritalı yakıt istasyon uygulamaları var.

Son düzenleme:

.
Orhan bey, @12:01 'in ilk komprime gönderdiği .odt dosyası, Libre Office veya bendeki Open Office programlarının kullandığı format. Excell ile açmak isterseniz Microsoft Office Sun ODF eklentisini yüklemeniz lazım.
Benim bu ücretsiz programım ikisini de açıyor.. ;)
Fakat forum ise .xlx bile değil sadece .xlxs dosyasını kabul etmekte. :confused:
Zaten @12:01 de o yüzden komprime göndermiş olmalı ? Videolar için de durum ayni.

@12:01 , biliyorsunuz ülkelerdeki yakıt fiyatları kadar yollarda deponun ne zaman doldurulacağı da önem kazanmakta. Bu açıdan ülkelerdeki ucuz dolum hedefi, depo kapasitesiyle de uyumlu olmak zorunda diye düşünüyorum.
Örneğin bu günkü fiyatları baz alırsak, Edirne’de doldurduğunuz depoyla Belgrad’a ulaşabildiğinizden Bulgaristan fiyatlarının bir önemi yok. Macaristan fiyatı Sırbistan’dan daha ucuz olduğundan Belgrad’da depoyu ancak Macaristan’a kadar doldurmak yeterli olabilir. Fakat Avusturya va Almanya’da fiyatların uçması yüzünden Avusturya’ya girmeden depoyu Macaristan'da bu sefer fullamak en doğrusu. Bu durumda sadece bir kere fazladan dolum gerekiyor. Fakat günümüzdeki bu farklı fiyatlar ile güzergaha göre durum daha da karmaşık hal alabilir.

Diğer önemli noktalar ise
* ülkelerin para birimlerinin bilinmesi ile
* otobanlardaki yakıt istasyonlarını kullanmamak.
Off-line olarak da kullanılabilen Maps.me harita uygulaması, bu konuda gayet yardımcı olmakta.
Almanya için ADAC’nin ücretleri saat bazında güncellenen haritalı yakıt istasyon uygulamaları var.

Tabloyu yaparken bahsettiğiniz konu benim de aklıma geldi. O yüzden mümkün olduğunca hem kendim için hem de başkaları için basit ve esnek yapmaya çalıştım. Herkes kendi ihtiyacına göre tabloyu düzenler diye tahmin ediyorum.

Mesela; A-C arası 600 km ise, yakıt fiyatına göre bu rota birden fazla adıma bölünüp parçalı olarak hesaplanabilir. A-B arası 200 km, B-C arası 400 km gibi.

İlk mesajımdaki ekran görüntüsünde, üçüncü satırda tüm adımları tek bir satırda topladım. Ama bu yöntem az yer kaplamakla beraber, geriye dönüp bakıldığında kafa karıştırmaya daha müsait görünüyor. Hücrelere yorum yazarak açıklama eklenebilir ama takdir edersiniz onu kullanmak da pek pratik olmuyor.

Bence en iyisi beşinci ve altıncı satırdaki örnekler gibi her ulaşım çeşidini ayrı bir satırda gruplayıp, en son altta hepsini toplamak.
----
Artık karavanda su deposu hacmini konuşmak yerine ilave yakıt deposu hacmini konuşmaya başlayacağız gibi geliyor. Dünyanın gidişatına bakıldığında Mad Max filmindeki sahneler yakınmış gibi düşünceler kafamda dolaşıyor bu aralar.

Maps.me ve Adac tüyosu için teşekkürler.

herşey bir exel tablosu ile başlıyor. bunlar büyük bir avrupa turunun ayak sesleri diye umut ediyorum :smiley:

Bir gaza gelip hesap yapıyorum, rakamları görünce vazgeçiyorum :tearsofjoy:

En son Rodos planım vardı, amaan deniz aynı deniz, ha o tarafında ha bu tarafında aynı şey deyip :p Datça'da otelde kaldık kahvaltı dahil 500 TL'ye.

Bir gaza gelip hesap yapıyorum, rakamları görünce vazgeçiyorum :tearsofjoy:

En son Rodos planım vardı, amaan deniz aynı deniz, ha o tarafında ha bu tarafında aynı şey deyip :p Datça'da otelde kaldık kahvaltı dahil 500 TL'ye.
Karavandan soğutursunuz adamı :tearsofjoy: kahvaltı dahil 500 tl ye otel vs 700 tl karavan parkı. bu yaz çok çekişmeli geçecek. ama ücretsiz kamp yerleri candır öyle değil mi :smiley:

Karavandan soğutursunuz adamı :tearsofjoy: kahvaltı dahil 500 tl ye otel vs 700 tl karavan parkı. bu yaz çok çekişmeli geçecek. ama ücretsiz kamp yerleri candır öyle değil mi :smiley:
BITMAIN , GOLDSHELL, INNOSILICON MINERS 2022 IN STOCK

All equipment will be shipped from our warehouses in Shenzhen China. Additional shipping charges apply to orders shipping to international destinations.

BITMAIN ANTMINER S19J PRO

WORLD DELIVERY 3-7 DAYS

Dosyayı excel formatında kaydettim, ekteki dosyayı bir dener misiniz?

Aslında formüllerin yapısı benzemekle beraber excel'de çalışmasını beklemiyordum. Bende excel yok ama online excel'e yükleyip orada çalıştırdım. Çalıştı dosya hatasız. Hem açılır liste çıktı hem de formüller düzgün çalıştı.

Yakıt fiyatları ve döviz kuru elle girilmesi gerekiyor. Biraz baktım ama Libre Office'de kolay bir yolunu bulamadım.

Excel'de döviz kurunu otomatik Tcmb'den çekme burada anlatılıyor. Belki aynı yöntemle yakıt fiyatları da güncellenebilir. Online excel'de bu yöntemi deneyemedim.

Not: Google Sheets'de döviz kurunu otomatik çeken özel bir fonksiyon var. Çok kullanışlı, keşke diğer programlarda da olsa.

Ekli dosyayı görüntüle 638843
Merhaba bir süre önce bende ekteki maliyet haritası mevcuttu ama silinmiş ve hatırlamıyorum. Hangi program olduğunu bilen varmıdır ? ( İngilizce idi orjinali )

Austos maliyet

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR