Şase Yüksekliği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan e-küp Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,902

e-küp

Ana Kamp
Yer
ankara
Merhababdeğerli form üyeleri. Uzun süredir takip ediyorum formu çok yararlı bilgiler mevcut ancak benim bir sorum olacak, hazır o1 belgeli bir şase aldım ve üzerine 3.5m uzunluğunda bir karavan yapıyorum. Ancak sonrasında gözardı etriğim bir husus oluştu. Şase yüksekliği... çeken aracımın çeki demirinin topuz merkezi yerden 45cm yükseklikte, şasedeki kaplinin yerden bağlantı yüksekliği 52cm civarında geliyor ve araca bağladığımda şase araca doğru azda olsa eğimli duruyor. Asıl sorum şuki hazır şase üzerinde yükseklik ayarını nasıl yapabiliri veya yaptırabilirim? Spp marka torsiyon dingil sistemi mevcut. Şase marin römork ürünü.

IMG 20220222 WA0005

Torsiyon dingilin yükseklik ayarının yapılabiliyor olması lazım.
Ben karavanımda reno 9 arka dingili kullanmış bunun yüksekliğini sanayiide ayarlatmıştım.

Torsiyon dingilin yükseklik ayarının yapılabiliyor olması lazım.
Ben karavanımda reno 9 arka dingili kullanmış bunun yüksekliğini sanayiide ayarlatmıştım.
Yücel bey öncelikle sizin "ÇELEBİ" nin yapım aşamasını sonuna kadar takip ettim gitmesinede üzüldüm açıkcası ne olursa olsun el emeği ilk göz ağrısı :smiley:

bildiğim kadarıyla da şuan için Polonya üretimli spp marka torsiyonum köşe profil içerisinde 4 köşesinde kauçuk olmak şartıyla press yöntemiyle yapılmış. yükseklik ayarı yapılırken sökülüp uygun olan yüksekliğe denk gelecek şekilde tekrar mı preslenmesi lazım?

Şaseyi aldığım marin römork ile iletişime geçtim arada kalan 7-8 cmlik fark için üzerine yapı inşa edildikten sonra ağırlıkla 2-3 cm sistemin aşağı yönlü esneyeceği eger yeterli gelmez ise (üzerinde 70 yanak lastik mevcut) lastik yanağını düşürmemi tavsiye etti, ancak torsiyon sistemde zaten hali hazırla bir süspansiyon desteği olmadığı için seyehatler yeterince sarsıntılı olacak üzerine birde yanağı düşürdükçe bu sarsıntı kabin içerisine dolayısıyla mobilya aksamına yansımış olacak diye düşünüyorum. henüz tecrübe etmedim.(mobilya grubu kavak kontra olacak)

Yücel bey öncelikle sizin "ÇELEBİ" nin yapım aşamasını sonuna kadar takip ettim gitmesinede üzüldüm açıkcası ne olursa olsun el emeği ilk göz ağrısı :smiley:

bildiğim kadarıyla da şuan için Polonya üretimli spp marka torsiyonum köşe profil içerisinde 4 köşesinde kauçuk olmak şartıyla press yöntemiyle yapılmış. yükseklik ayarı yapılırken sökülüp uygun olan yüksekliğe denk gelecek şekilde tekrar mı preslenmesi lazım?

Şaseyi aldığım marin römork ile iletişime geçtim arada kalan 7-8 cmlik fark için üzerine yapı inşa edildikten sonra ağırlıkla 2-3 cm sistemin aşağı yönlü esneyeceği eger yeterli gelmez ise (üzerinde 70 yanak lastik mevcut) lastik yanağını düşürmemi tavsiye etti, ancak torsiyon sistemde zaten hali hazırla bir süspansiyon desteği olmadığı için seyehatler yeterince sarsıntılı olacak üzerine birde yanağı düşürdükçe bu sarsıntı kabin içerisine dolayısıyla mobilya aksamına yansımış olacak diye düşünüyorum. henüz tecrübe etmedim.(mobilya grubu kavak kontra olacak)

Keşke bilsem de yardımcı olabilsem ama torsiyon sisteminizi hiç bilemiyorum. Belki bir oto mekanikçisine göstermelisiniz. Ben reno 9 dingilini oto mekanikçisine ayarlatmıştım.

Keşke bilsem de yardımcı olabilsem ama torsiyon sisteminizi hiç bilemiyorum. Belki bir oto mekanikçisine göstermelisiniz. Ben reno 9 dingilini oto mekanikçisine ayarlatmıştım.
Evet en mantıklısı bi sanayide torsiyon ve şase işinden iyi anlayan birisine yapıyı göstermek olacak. Teşekkür ederim Yücel bey

Merhababdeğerli form üyeleri. Uzun süredir takip ediyorum formu çok yararlı bilgiler mevcut ancak benim bir sorum olacak, hazır o1 belgeli bir şase aldım ve üzerine 3.5m uzunluğunda bir karavan yapıyorum. Ancak sonrasında gözardı etriğim bir husus oluştu. Şase yüksekliği... çeken aracımın çeki demirinin topuz merkezi yerden 45cm yükseklikte, şasedeki kaplinin yerden bağlantı yüksekliği 52cm civarında geliyor ve araca bağladığımda şase araca doğru azda olsa eğimli duruyor. Asıl sorum şuki hazır şase üzerinde yükseklik ayarını nasıl yapabiliri veya yaptırabilirim? Spp marka torsiyon dingil sistemi mevcut. Şase marin römork ürünü.

Ekli dosyayı görüntüle 639201
Şaseyi aldığınız firma işi baştan sağma yapmış. Dingili şasenin altına mantaj yaparak işin kolayına kaçmış. O dingil U şase demirinin içinin üst tarafına bağlanması gerekirdi. Sorun da bundan kaynaklanıyor.
Ekte doğru bağlantı fotoğrafını paylaştım.

20210918 122711

Şaseyi aldığınız firma işi baştan sağma yapmış. Dingili şasenin altına mantaj yaparak işin kolayına kaçmış. O dingil U şase demirinin içinin üst tarafına bağlanması gerekirdi. Sorun da bundan kaynaklanıyor.
Ekte doğru bağlantı fotoğrafını paylaştım.
anladım hocam peki bu durumun değiştirilebilmesi mümkün mü? yani dingili mevcut yerinden söküp c bükümlü şase yapının üst tarafına vidalasak, bu durumda dingil kolunun dışarı çıkabilmesi için c bükümlü sacın kesilmesi gerekecek sanırım?

anladım hocam peki bu durumun değiştirilebilmesi mümkün mü? yani dingili mevcut yerinden söküp c bükümlü şase yapının üst tarafına vidalasak, bu durumda dingil kolunun dışarı çıkabilmesi için c bükümlü sacın kesilmesi gerekecek sanırım?
hocam hiç oraları kesip zayıflatmayın aman haa tehlikeli olur şaseniz, hele bir karavanı bitirin dolu ağırlık ile ne yüksekliğe geldi bir bakın, ona göre kaplin altındaki bağlantı levhası sacını, U şasenin üstünden söküp (4 civatalı olan) bunu U şasenin altına bağlayın aynı delik ve vidalarla, tam sizin araç ile yatay konuma gelebilir karavan.

hocam hiç oraları kesip zayıflatmayın aman haa tehlikeli olur şaseniz, hele bir karavanı bitirin dolu ağırlık ile ne yüksekliğe geldi bir bakın, ona göre kaplin altındaki bağlantı levhası sacını, U şasenin üstünden söküp (4 civatalı olan) bunu U şasenin altına bağlayın aynı delik ve vidalarla, tam sizin araç ile yatay konuma gelebilir karavan.
evet hocam bende şase kısmı ile oynamayı çok istemiyorum. Tavsiye ettiğiniz gibi kaplin noktasında bir değişiklik düşündüm ancak onda da ileride frenli kapline geçiş durumu söz konusu olduğunda nasıl etki eder bilemedim o kısımla da pek oynamak istemedim açıkcası

Bu işi şase imal eden firma ile görüşün. Kendiniz müdahale etmeyin. Hassas konu. Şaseyi komple değiştirmek daha mantıklı. Yükseklik konusu ileride yük binince sorun yapmazsa bu şekilde de kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:

Siz bu konuda daha bilgilisiniz. Çelebi'nin şasesini bile kendiniz yapmışsınız. Sizin önerileriniz önemli.
Çelebi'de dingili ayarlatmıştım. Çelebi hafif ve dengeliydi. Çeken aracımın arka dingili ile uyumluydu. Çelebi deki çeki oku çok daha eski sistem bir frenli çeki oku idi. Montajıyla epey uğraşmıştım. Reno 9 arka torsiyon dingilini romork amaçlı kullanmayı uygun gördüm. İyi geceler...

Bu işi şase imal eden firma ile görüşün. Kendiniz müdahale etmeyin. Hassas konu. Şaseyi komple değiştirmek daha mantıklı. Yükseklik konusu ileride yük binince sorun yapmazsa bu şekilde de kullanabilirsiniz.
Evet şaseyi imal eden firma ile tekrar görüştüm dingilin bağlantı noktalarının c profilde üst noktaya taşınması konusunda (bu durumda yaklaşık 3.5cm daha aşağıya inecek) araçla arasındaki yükseklik farkı da 4.5 cm civarına düşecek. şuan camlar, dış kaplama, iskelet, yalıtım, ve sabitleme ayakları bitmiş durumda ve şuan ki ağırlığı 337 kg civarında üzerinde bir bu kadar daha mobilya akü tuvalet güneş paneli de geldiğinde sanırım bu yükseklik farkı da kapanmış olur eğer son şekliyle de kapanmamış olursa o zaman şaseyi değiştirme fikri daha mantıklı olacak sanırım

Tecrübeli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR