Scooter ile Güneydoğu Anadolu Gezisi Duyurusu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enigmaxi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,555

enigmaxi

Ana Kamp
arkadaşlar merhaba. bende keeway matrix var, evet kulağa biraz saçma gelebilir ama bunu yapmak istiyorum. hakkari ye kadar benimle gidecek bir kaç yol arkadaşına ihtiyacım var. afrika yı boydan boya geçen Türk bayanı düşündükçe hayatta hiç bir şey yapılamaz gelmiyor. çadır sırtımda gideceğim, iron butt gibi bir amacım yok. adeta kendimi tanımak için çıkacağım bir yolculuk gibi bişey olacak. 27 ağustos ta çıkmak istiyorum. lütfen birileri duysun bu dileğimi

Etiketler
Ynt: Scooter ile Güneydoğu Anadolu Gezisi Duyurusu

hayırlı yolculuklar sana ah 10 sene önce okurken olacaktı

Motorumu daha alamadım alınca olabilir ama :smiley: Ehliyetim bir dahaki ay geçicek elime, istediğim motorun 2.elini son anda kaçırdım bugün.. :( Seneye bu tarz etkinlikler yapmak istersen görüşürüz.. Tabi çalışan biri olarak saman kısıtlı olmak şartıyla :smiley: Sana hayırlı yolculuklar dostum..

Zaman sorunu olmasaydı güzel olurdu gerçekten... Umarım gezinizi yapabilirsiniz ve her şey çok güzel olur. Öte yandan, o bölgede çadırda konaklamak ve tek başına olmak güvenli mi, bu konuda bilgim yok. Yine de motorla tek başına yolculuğun riskli olduğunu biliyorsunuz değil mi? En azından yol tecrübeniz ve teknik bilginiz bunun için yeterli mi, bunu iyice gözden geçirmenizi öneririm (scooter kullanmanız ve bu heyecanınızdan yola çıkarak ilk motorunuz olabileceğini düşünüyorum ?)

Scooterla uzun yol zor olacaktır. Önceki motorum 125 cc idi ve sollamalarda vb. neler yaşadığımı ben bilirim. Hele yokuş yukarı ise..

Lütfen dikkatli olun.

Hatta bence mümkünse (buradan ilgilenen çıkmazsa) diğer motosiklet forumlarında da duyuru yapıp partner arayın :-\

Her motosiklet ve yol tutkununun mutlaka tanışması gereken müthiş insan, motosiklet bölümümüzün sorumlusu; Tanju abi ve bir yol hikayesi :smiley:

Belki faydası olur...

http://www.mobyletteboy.com/Htm-tr/Mobylette-Yol-Istanbul-Bodrum-Istanbul-1500km.htm

http://www.gezenbilir.com/index.php?action=profile;u=12522

Merhaba,
yapmak istediğini çok iyi anlıyorum, bilahare 125cc'lik motorla Türkiye içinde 50,000 km yapmış biri olarak motorunun teknik konularını iyi derecede gözden geçirdikten, elin biraz anahtar tuttuktan sonra ve yedek malzemelerini yanına alman şartıyla yol arkadaşı bulsan da bulmasan da bu yola gitme cesareti göstereceğini düşünüyorum. Ancak bahsettiğim üç maddeyi lütfen atlama zira bağışıklık sistemi güçlü, kolay kolay solunum ve boğaz enfeksiyonları geçirmeyen biriysen bütün zorlukların sadece bunlar olacaktır.

Aklıma gelen yedek malzemelerini sayayım..

* Yedek kayış
* Kalitelisinden lastik tamir kiti
* Çift taraflı basan küçük bisiklet pompası
* Sibop iğnesi
* Buji, başlığı ve anahtarı
* Ön/Arka Fren balataları
* Motorunda bulunan hemen hemen tüm vidaların sayılarına göre yedeği
* Uygun alet çantası
* Koçtaş'ta satılan kayışlı yağ filitresi açma aleti (kayışı değiştirirken varyatörü tutmak için)
...vs...vs...

Motorun bakımında dikkat edeceğin hususlardan önce önerim Servis manuelini internet kanalıyla bulup küçük baskı bir çıktısını alıp yanında bulundurman..

* Karbüratör hava ayarının kontrolü (Servis manuelinde yazar örnek; 1/2= yani hava ayar vidasıını tamamen kapattıktan sonra önce 1 tam tur açman devamında yardım tur daha döndürmen gerektiğidir.)
* Varyatör bilyalarının(baga'ları) temizliği (kesinlikle gres yağı sürdürme, gres bir müddet sonra balata tozları ve havalandırmadan giren tozların yapışmasına ve rahat hareket etmelerini önler, ancak bir çok usta Servis Manuelinde yazmamasına rağmen "aman iyi açılsın" diyerek gres kullanır.)
* Hava filitre temizliği ve yağlanması (Filitren sünger ise sabunlu su ile temizledikten sonra kurumasını bekleyip, çok az 90 numara temiz yağ ile süngerin hava emen dış kısmına çok çok ince tabaka halinde elinle yaymalısın. Doğu şuan duble yol çalışmaları için kazılıyor, toz toprak olan yollarda var, toz girişi karbüratörünü tıkayıp düzensiz çalışmasına motorun ömrüne etki eden bir unsur.)

Aklıma şimdilik gelenler bunlar, senin bahanenle daha önce yazmak istediğim scooter ile uzun yol öneri ve ipuçları yazsına bir giriş olmuş oldu... Şimdiden iyi yolculuklar...

Tekilay arkadaşımın yazdıkları tamamne doğru ve kendisine katılıyorum. Ekleyecek hiçbirşeyim yok.

O bölgenin her yerinde yollar kaymak gidi düzgün değil, Yol alacağınız motosikletin konfor katsayısınız da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim, seyahat sonrası oturma pozisyonundan sonra sırt, bel ağrısı, sarsıntıdan dolayı böbrek ağrısı kaçınılmaz.
Tam olarak rotanızı bilemiyorum ama bazı ara yollarda derin virajlar var ve motosikletinizin lastik yapısı nedeniyle virajlarda sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz yollar stabil, çakıl, mıcır, taş toprak ne arasan var.
yanınızda mutlaka yedek bir benzin bidonu ve fotoğraf makinası bulundurun.

gezi fotoğraflarını bekliyoruz

Önümüzdeki yaz sezonunda boydan boya karadeniz turu düşünün arkadaşlarla görüşebiliriz

Murat VURAL
KOCAELI

türkiye'yi scooter ile 10 defadan fazla gezen ve halen gezmekte olan ,ümmet abimizden sizide haberdar etmek isterim bütün motor sitelerinde tanınmışlıgı vardır ismi ümmet perkitan diye google de ararsanız ve gezilerine göz atarsanız hayran kalacaksınız http://www.perkitan.com/

not: ( bu yazı alıntıdır )....... Bu abimiz 55 yaslarında cocuk esirgeme kurumunda buyumus hic evlenmemis, esi ve cocukları olmadıgı gibi, hic bir akrabasıda yok. Buraya kadar huzunlu. ama adamın ozelligi yıllardır 20 yıldır motorsikletiyle yollarda Turkiye'yi geziyor artık sehirleri ona sormuyoruz kasabalar ve koyleri biliyor bir gezgin anlıyacagınız. Su anda mondial sponsoru. Turkiye genelindeki tum motorcular ve motor formları bu adamı tanır.

pancarmotorcu' Alıntı:
not: ( bu yazı alıntıdır )....... Bu abimiz 55 yaslarında cocuk esirgeme kurumunda buyumus hic evlenmemis, esi ve cocukları olmadıgı gibi, hic bir akrabasıda yok. Buraya kadar huzunlu. ama adamın ozelligi yıllardır 20 yıldır motorsikletiyle yollarda Turkiye'yi geziyor artık sehirleri ona sormuyoruz kasabalar ve koyleri biliyor bir gezgin anlıyacagınız. Su anda mondial sponsoru. Turkiye genelindeki tum motorcular ve motor formları bu adamı tanır.
hasancım ümmet abi ile uzun yolumuz var,ama gittiği yerlerde uzun bir zaman konaklar,gene yoluna devam eder,bugün kırklareline gidiyordu otostop ile,şimdilik sponsor yok malesef ona. :smiley:

Ya valla helal olsun Ümmet abiye, tam bir gezgin..
Tanışmak sohbet etmek isterim..

Ümmet abiyle Adapazarın'da yolda giderken tesadüfen karşılaşmıştım. Bolu'da yatacağım dağda sonra nereye olursa diye ayrılmıştık..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR