Ses İzalasyonu ve Boya Koruyucu Sistemler & Malzemeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fosilbulent Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 89
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 46,825

Etiketler
Ynt: Ses İzalasyonu ve Boya Koruyucu Sistemler & Malzemeler

Bu araçlarda sesin en fazla olduğu bölüm maalesef tünel tabir ettiğimiz yer yani şanjmanın olduğu bölüm...Motor haznesinden gelen ısınında en fazla olduğu yer..Bu nedenle aracın alt kısımında ısı , iç kısımında ses izalasyonu kullanıyorum..Havuz tabir ettiğimiz koltukların altını alttan ısı içindende ses izalasyonu yapıyorum..Aracın ön taban altlarınıda hem içden hemde dışdan ısı izaalasyonu yapdıkdan sonrada ses izalasyonu yapıyorum paspas altına...Malzemeye gelince ısı izalasyonunu yapıştırmak kolay değil..Nedeni arkadaki yapıştırıcı malzeme ısıtılarak erime noktasına yakın yapıştırılıyor ki bırakmasın..Bu malzemeyi bir arkadaşım İstanbuldan alıyor ama ben nereden alındığını bilmiyorum..Ses izalasyonu 2X1 metresi yani 2 metrekaresi 30 TL .Ankara ostimde ...

Arkası kendinden yapışkanlı bu tip yalıtım malzemelerini istanbul karaköy de perşembe pazarı diye bilinen caddede karaköy yönünden girince sağda şişhane yönünden girince solda ki bir çok arasokakta bulmak mümkündür. ilk gördüğünüz yerden almayın bence her dükkanı gezin sonra karar verin ve mümkün olduğunca malzemnin kimyasal fiziki yapısı hakkında bilgi alın karşılaştırın ses geçirim kat sayısı yoğunluğu ısı dayanım kat sayıyı alev yürümezliği zararlı gaz çıkartması ısındıkça kokması yırtılması esnekliği kalınlığı arkasındaki yapışkanın ısıya direnci vs.

caddenin diğer tarafında şişhaneye yakın yat aksessuarı satan yerler var belki bişey çıkar çekmek takmak için yedek depo vs. gibi

ayrıca izalasyon malzemelerini bulabileceğiniz bir yerde Zeytinburnu demirciler sitesi - Ambarlar diye geçer metrobüsün güzergahında ( yanılmıyorsam merter durağında inip arkanızı Shell e döndüğünüzde üst geçitten geçin bir büyük pastane var adı dilim onun arkası )

kolay gelsin

arkadaşlar bu malzemeyi kullanan varmı bilgi alabilirmiyim
http://shop.wurth.com.tr/ses-izole-edici-tab-2-adet-1000-x-500-x-11?keyword=ses%20&description=1

arifatacan' Alıntı:
arkadaşlar bu malzemeyi kullanan varmı bilgi alabilirmiyim
http://shop.wurth.com.tr/ses-izole-edici-tab-2-adet-1000-x-500-x-11?keyword=ses%20&description=1

Arif Bey merhaba;

Vermiş olduğunuz linkteki malzemeyi inceledim, malzeme çok güzel, bir çok özellik barındırıyor. Kullanan varmıdır bilemiyorum fakat dikkatimi çeken FİYAT oldu.

Ben çok pahalı buldum ürünü. Malzeme bu ölçülerde ise çok masraflı olur diye düşünüyorum.

SAYGILAR.

malzemenin güzel olduğuna şüphe yok ki adı geçen firma güzel malzeme satar. Fiyatı konusunda bir aracın izolesi düşünüldüğünde totalde pahalı fakat bu ürünü sanırım yapan biliyorum zemine kullandılar diye hatırlıyorum. sorarım sabah olsun :smiley:

ben würth ü o fiyatlarda değil 40 iskonto artı kdv ile alabiliyorum valla puma motoru koydum gerekirse 2 m2 alabilirim

arifatacan' Alıntı:
ben würth ü o fiyatlarda değil 40 iskonto artı kdv ile alabiliyorum valla puma motoru koydum gerekirse 2 m2 alabilirim

içinden gelen sesi dinle :smiley: hayırlısı olsun

İlk önce konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum. Ses ve ısı izolasyonunda kullanılan farkli birkaç yöntem tanıtıldı şu ana kadar. Bu uygulamalardan hangisi en iyi sonucu verir acaba???
1- İzocam ve taş yününden yapılan mı.?
2- Alemiyum folyolu süngerimsi maddemi?
3-Ercan beyin kullandığı siyah olan maddemi?

Bu uygulamaları yapmadan önce taban içi ve altına kalın pütür atılsa eksra bir katkı sağlar düşüncesindeyim.

tahaozak' Alıntı:
İlk önce konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum. Ses ve ısı izolasyonunda kullanılan farkli birkaç yöntem tanıtıldı şu ana kadar. Bu uygulamalardan hangisi en iyi sonucu verir acaba???
1- İzocam ve taş yününden yapılan mı.?
2- Alemiyum folyolu süngerimsi maddemi?
3-Ercan beyin kullandığı siyah olan maddemi?

Bu uygulamaları yapmadan önce taban içi ve altına kalın pütür atılsa eksra bir katkı sağlar düşüncesindeyim.

taha bey,

öncelikle profil resminiz çok güzel söylemeliyim
bence sayfığınız 3 maddeden 3 üde ayrı ayrı yerlerde kullanılacağı gibi ( örnek izocam kapı içleri aynızamanda çökmelere karşıda dayanım sağlıyor arayı doldurduğundan - cama çalışma sına dikkat etmek lazım + folyolu malzeme kaput içi ve motor içine + siyah yapışkanlı olan döşeme altına gibi ) yinede 3 den biri seçilcek olsa ben parlak bir yüzeyden hoşlanmadığım için ( her nekadar artı bir yansıtma katsayısı avantajı olsada ) siyah ve arkası yapışkanlı derim
yinede söylemeliyimki çok malzeme çeşidi var ve ses ısı dediğimiz şey e karşı bizim yaptığımız şiddedi azaltmak ve zayıflatmak seviyeyi düşürmekten ileriye gidemez bir igne deliği kadar açıklık kalsa oda bir kayıptır yansıma sesi çoğaltan etkendir akustik bu konuda önemlidir ve bildiğim öyle 1 2 cm malzeme ile sağlanmasıda çok mumkun değil. tabiki şunuda unutmayalım ki biz bir aracı izole ediyoruz ses odası studio yapmıyoruz.

yinede detaylara birleşimlere malzemenin yan yana geldiği yerlerde derz aralarına dikkat etmek son derece yararlı sonuç almanızı sağlar. hiç olmamasındansa gazete koysanız yerideir. :smiley: kolaylıklar dilerim

Daha önce konusu geçmiş ve de link verilmiş olabilir. aşağıdaki firmanın ürünleri LR markası için özel ve de güzel ürünler sunuyor... detaylarını inceleyin, kullanılan malzemenin benzerlerini TR piyasasında da bulabileceğimizi düşünüyorum. bu firmanın avantajı, döşeme ölçülerinde kesilmiş/dikilmiş ve alıştırılmış halde olması.

http://www.noisekillergb.com/landrover_products.asp

kolay gelsin.

110 için gereken tüm liste. ürün detaylarını inceleyin.

http://www.noisekillergb.com/product_details.asp?ItemID=99

Öncelikle teşekkürler Bülent bey. O benim aylardır binemediğim defenderen son arazi resimlerinden biri. Kısmetse yakında kavuşuyoruz. Bende kapı içleri ve motora İzocamın palakasından koyacam. İç mekana da Ercan beyin kullandığı malzemeden koymayı planlıyorum. Amacım stüdyo yapmak değil sadece aracın içini araçtaki insanların dediğini anlayabilecek bir seviyeye getirmek ;D

Göğüsü temizlemeniz ve hiç pas kalmaması lazım ..Anti pas ve astar kullanmak gerekiyor..Araçda demir malzeme sadece göğüste ve paslar temizlenmeden yapılacak işlem ileride sorun çıkarabilir

HPIM2748

HPIM2744

HPIM2748

HPIM2751

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.