Sıfırdan Çekme Karavan Yapımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Maxi350 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 98
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 49,527
Emeğinize sağlık. Başlarken 750 kg altı hedefinizi tutturdunuzmu? Kantarda kaç kg görünüyor. Yaşamsal malzemeler için öngörülen eşya ağırlığı payı ne kadar planlandı. Sanırım maxi 350 ebat olarak kendi karavanını yapmak isteyenlere 750 kg altı karavan için istiap olarak fikir verecektir.

Emeğinize sağlık. Başlarken 750 kg altı hedefinizi tutturdunuzmu? Kantarda kaç kg görünüyor. Yaşamsal malzemeler için öngörülen eşya ağırlığı payı ne kadar planlandı. Sanırım maxi 350 ebat olarak kendi karavanını yapmak isteyenlere 750 kg altı karavan için istiap olarak fikir verecektir.
700 kg

Merhaba iyi günler bende kendi karavanimi kendim yapmak istiyorum ama yeterli bilgiye sahip değilim. Sizin yaptığınız gibi karavan yapmak istiyorum bana ulaşabilir misiniz rica etsem?

.
Tente üzerine:

Resimden görüldüğü kadar; ence uzun ve uçları yukarı ve aşağı hareketi önleme amacıyla yerden sabitlenmemiş olan tentenin rüzgar ve yağmura dayanaksız olması kaçınılmaz. Aslında sadece güneş amaçlı böyle bir ürünün, başında olunmadığı zamanlar mutlaka kapanması gerekiyor !

Bazen yanında olunsa bile âni bir rüzgar tenteyi birkaç saniyede tersine çevirebilmekte.
En kısa boylu tentelerin bile sıkı bir yağmurda enden bel verip çökmemesi için de ortadan omurga çubuğuyla desteklenmesi gerekmekte.

Tecrübe; söylenince değil de aslında yapılınca edinebilecek olsa da meraklısı için yazayım dedim..
Forum belki hala bu amaçla da vardır ? 😉

Son düzenleme:

.
Tente üzerine:

Resimden görüldüğü kadar; ence uzun ve uçları yukarı ve aşağı hareketi önleme amacıyla yerden sabitlenmemiş olan tentenin rüzgar ve yağmura dayanaksız olması kaçınılmaz. Aslında sadece güneş amaçlı böyle bir ürünün, başında olunmadığı zamanlar mutlaka kapanması gerekiyor !

Bazen yanında olunsa bile âni bir rüzgar tenteyi birkaç saniyede tersine çevirebilmekte.
En kısa boylu tentelerin bile sıkı bir yağmurda enden bel verip çökmemesi için de ortadan omurga çubuğuyla desteklenmesi gerekmekte.

Tecrübe; söylenince değil de aslında yapılınca edinebilecek olsa da meraklısı için yazayım dedim..
Forum belki hala bu amaçla da vardır ? 😉
Aynı fikirdeyim. Tentenin kumaşı ile destek ayakları arasındaki açı çok dar. Üstten hafif bir rüzgar bile bu tenteyi aşağı basabilir veya tersi. Tente ayakları, karavan gövdesine olabildiğince aşağı bir noktadan bağlanmalı. Evet, bu karavan önünde yürürken engel oluşturur ama daha sağlıklıdır. Ayrıca en uçtan, yere veya bir ağaca bağlamak da gerekli tabi.

İkinci önerim; atık deposunu sökünüz. 23 litrelik plastik seyyar depolar işinizi gayet iyi görür ve taşırken sac depoya kıyasla neredeyse sıfır ağırlık oluşturur. Ağırlık, bir çekme karavanın "herşeyden daha önemli" konusudur.

Üçüncü önerim; lastiklerinizin niteliğini bilemiyorum ama eğer normal otomobil lastiğiyse, mutlaka hafif ticari araçlar için olan "C" tipi lastik olmasını sağlayın. Bu lastiklere 45-50 Psi hava basılabiliyor. Normal lastikler ve 33-35 Psi hava ile karavan, lastikleri ezerek yol alır ki, bu oldukça tehlikelidir. Çünkü otomobilde ağırlık 4 lastiğe dağıtılır ama karavanda 2 lastik tüm yükü taşımak zorundadır.

Son düzenleme:

Sayin Maxi350 ,
Antalya da yaşıyorum karavan yapmak istiyorum. Mümkünse yapmış olduğunuz karavan ile ilgili teknik bilgi, ölçü ve malzemelerin turgutonaral@gmail adresine gönderilmesini rica edebilirmiyim. Kıymetli işbirliğinin için teşekkür ederim

Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. İyi gezmeler.

Tasarımda kullanmış olduğunuz çizim programı nedir ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.