Simbonun Karavanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erdeman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 133
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 46,721

erdeman

Simbonun Karavanı
Yer
Ankara
Merhaba, aşağı yukarı üç aydır aralık ayının son günlerinde aldığımız 2014 model ford transit aracımızı karavana çevrimi ile uğraiıyorum. iş yoğunluğu ve araçla uğraşmaktan buraya yazım işine zaman ayıramadım ama ara ara telefonumdan güncel mesajları takip edip yeni şeyler öğrenmeye devam ettim.
aşağıda geldiğim son aşamayı fotoğraflarla sizlere göstermek istiyorum fikirlere açığım,
aracı konyadan bir galeriden aldım sanırm ott kargo ihalesine giren bir firmanın ihale bitiminde satışa çıkardığı araçlardan. Ford Transit 350E model trafiğe çıkış tarihi 12-07-2014 km 87.000
aracı ilk önce istediğimiz renk olan griye boyattık sonra taban kaplamasını ve yan duvar izolasyonunu yaptık izolasyon malzemesi olarak ilk önce 6mm yapışkanlı ses yalıtım süngeri ile kapladım ardından onun üzerine yine yapışkanlı 14mm kauçuk sünger son olarakta 14mm kavak kontra ile tabanı düzledim.
Onun üzerine parke kapladım. elektrik işi için emekli bir elektrik mühendisi ile çalıştım, herşeyin 220 ile çalışmasının en doğru seçim olacağı konusunda beni ikna etti ve öylede yaptık.
270-65-65 w. olarak 3 adet panel koyduk [tavandaki boşluğa göre seçim yaıldı] 2.400 w akıllı invertör ve 2 adet 200 w jel akü olarak montajı tamamladık.
su tesisatı olarak hava hortumu kullandım. tercih sebebi olarak yön vermesi, montajı kolay temiz görünüm ve istediğin noktadan müdahele etme şansı bulunması.
sıcak su ve ortam ısıtması olarak truma combi cp plus tercih ettim, ocak ve combi için lpg tesisatı yaptırdım. 220 volt 2.8 bar hidrofor bağladım tesisatı kontrol ettim gayet güzel sağlam ve temiz oldu.
camlar ve bagaj kapakları için vip araç yapan bir şirkette çalışan karoser ustası ile anlaştım akşamları gelerek 3 günde tüm cam ve bagaj kapaklarının montajını tamamladı.
bagaj kapaklarının çokluğu dikkat çekebilir açıklama yapmakta fayda görüyorum,
önceki çekme karavanımızda koltuk altlarından bagaja ulaşma konusu beni çok rahatsız etmişti 3 kızımız var 2 de biz 5 kişiyiz ve herkes içerdeyken bagaj kısmından bişeyler almak çok zordu o zamandan karar vermiştim eğer değiştirme şansım olursa mutlaka bagaj ulaşımını dışardan yaptıracağım diye.
buzdolabını uğur marka iki kapılı olarak tercih ettim sebebi yine önceki karavanımızda kızlarmızın sürekli yiyecek bişeyler aramaları ve küçük dolapta yeterli stok olmamasıydı.
sanırım genel olarak kısaca bahsetmiş oldum resimlerde görüp benim bahsetmediğim sizin sormak istediğiniz sorulara cevap vermem biraz zaman alırsa lütfen yanlış anlamayın yoğunluktandır mutlaka yanıt vereceğimi bilin.
teşekkürler şimdiden vereceğiniz tavsiye ve öneriler için.

IMG 0076

IMG 0075

Ekli dosyayı görüntüle 511730

Ekli dosyayı görüntüle 511731

IMG 0509

IMG 0588

IMG 0077

28fa5f75 702e 4629 969d db21c80f3045

Etiketler

sorunuz neden 24 değil mi,
eğer öyleyse sebebi elektrik mühendisinin beni 220 nin daha güvenli olması konusunda ikna etmesi olarak açıklamıştım
yok eğer neden 24 ise biz zaten tüm tesisatı 220 yaptık düşük voltaj isteyen donanımlar combi, tuvalet ve anten 220 ile dibine kadar gelip oraya adaptör koyduk.

Anladım da araç 12 volt .Eh sizde neden 12 volttan 220 volt elde etmeye gitmediniz?

aracın kendi tesisatı ile hiçbir bağlantı istemedim aracın kablolarına hiç dokunmadık geri görüş kamerasının enerjisini bile yaptığımız tesisattan aldık birlikte çalıştığım mustafa bey bana enerjinin hiçbir yere bağımlı kalmadan tv, dolap, lambalar için 3-4 gün yeteceği konusunda bilgi verdi bu bizim için yeterli.
aracin 12 voltu sürekli kullanan bir parçası yok dolayısıyla kablo ısınması yaşanmaz ama siz tv dolap vb seyleri kullanacaksınız 12 volt çok enerji transferinde ısınma riski var ama 220 de bu sorun olmaz bi aksilik olduğunda direk sigorta atar daha güvenli diyerek açıkladı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eh ne diyelim.
Evlerde elektrik yangını çıkmıyor mu sanki.
24 volt akünüzü nasıl dolduracaksınız?
24 V yok sanırım sistemde. 12 V araç devresinden tamamen bağımsız 220 V AC karavan beslemesi düşünülmüş. 200 A 2 adet yaşam aküleri ve güneş paneli 12 V diye algıladım. Yanlış mı anlamışım?

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Güzel bir araç güzel bir karavan.
Hayırlı olsun!

Bagaja dışardan erişilmesi günlük yaşamı kolaylaştıracak iyi bir çözüm.

220 volt cihazların Türkiye’de 12 volt cihazlardan çok daha uygun fiyata temin edilebilmesi karavan maliyetini düşürebilir. Gezilerinizde 220 volt sistem ile deneyimlerinizi merakla bekliyorum.

Yeni karavanınızla güzel ve neşeli geziler dilerim.

Elinize saglik.bende aracimin sanzuman problemini halledince yapimina baslayacagim insallah.Yalitim icin kullandiginiz malzemelerin m2 fiyati yada mt foyatini paylasabilirmisiniz.bumalzemeleri tabana ve yan kisimlara montelerken yapistirici olarak ne kullandiniz.fotolarinizi bekliyoruz.

herkese teşekkür ederim insallah daha iyisi olmayanlara nasip olur.
bir haftadır aracın boş kalan yanlarına nasıl bir boya yaptıracağımı düşünüyordum, bagaj kapakları ve elektrik su girişleri kombi bacasını boyatmaktansa onları orijinal renginde bırakıp biraz daha göze batmayacaklari biseyler araştırıyordum ve aşağıdaki gibi şekillere karar verdim. sonra folyoculari dolaştım ortalama 2.000 lira fiyat aldım. sohbetler sırasında birtanesi bana “ aracı boyatmışsınız zaten neden folyo düşünüyorsunuz hem boya kadar sağlıklı olmayacak girinti çıkıntı çok olduğu için zamanla atacak” diye fikir verince bu sefer boyacıları dolaşmaya başladım 1.000 tl ye şaşmazda bir yerle anlaştım ve boyattım. sonra demir karavan ile tente anlaşmasını yaptım bugün de tenteyi yaptırdım ama burası için fotoğraf çekmeyi unuttum. tente işi bitince tekrar şaşmaza geçip geri görüş kamerasını bağlattım. fotoğrafları hafta içi koyacağım.
sizlerden ricam bana boyalı kısımların arasında boş kalan bölüme bir logo fikri vermeniz bir tasarımcıya gönderdim dün biseyler bakıp döneceğim dedi ama daha güzel bir fikir oluşursa neden olmasın,
563931bd5bb8b7b4bd3da1a295f02081
5ad709e18fef9611c377d856f97ec6ac
94dc5d24f53138f92eb04318e5b11688
sonuçta burası karavan tarzına daha yakın logoların çıkabileceği en iyi yer olmalı :smiley:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

resimleri yükleyemedim galiba görünmüyor ama umarım sizlerde görünüyordur yoksa pazartesi bilgisayardan yükleyeceğim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri