Soğuk Havalarda Dizel Motor Ne Kadar Süre Isıtılmalı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SERKANEFE Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,037

SERKANEFE

Zirve
Yer
Aydın
Arkadaşlar ilk defa araba kullandığım için ve arabam olduğum için bu basit soruları, sizler gibi teknik açıdan yüksek insanlara sormaktayım..

Benim sorum başlıktanda anlaşıllacağı üzere, 110 beygir 1.5 dci dizel bir aracım var ve soğuk havalar yaklaşmakta. Aracı ilk çalıştırdığımda (soguk ve sıcaklarda) ne kadar süre ısıtmalıyım, eğer ısıtmışşamda ısındığını nerden anlarım vb?

Şimdiden teşekkürler..

Etiketler
Ynt: Soğuk Havalarda Dizel Motor Ne Kadar Süre Isıtılmalı ?

Isıtmaktan kasıt durduk yerde motora gaz vermekse hiç ısıtmamalısınız.
Yok eğer 20-30 sn rölantide çalışmasını bekleyip sonra hafif hafif yola çıkıp aracı bir süre yormamaksa, "motor soğuk" göstergesi sönene kadar fazla yüklenmeyin yeter.

olasiliksiz' Alıntı:
Yok eğer 20-30 sn rölantide çalışmasını bekleyip sonra hafif hafif yola çıkıp aracı bir süre yormamaksa, "motor soğuk" göstergesi sönene kadar fazla yüklenmeyin yeter.

+ motoru ilk çalıştırmadan önce ısıtma rezistanslarının sönmesini mutlaka beklemelisin.
Bulunduğun yer çok soğuksa ilk çalıştırma öncesi kontağı rezistanslar söndükten sonra kapatıp tekrar açarak manifoltlardaki havanın daha iyi ısınmasını sağlarsan faydasını görürsün.

Ben çok soğuk havalarda, iki kez kontağı çevirip ıstma rezistanslarını tam çalıştırıyorum. Sonra aracı 1-2 dk rölantide çalıştırıyorum. Bu bana arabaya yerleşmek için de zaman veriyor. Otoparktan çıkış için manevra yaparken de araç zaten ısınmış oluyor. Arkamdaki sabırsız sürücüler :( durumdan pek hoşnut olmasalar da araç normal sıcaklığına gelinceye kadar motoru kesinlikle zorlamıyorum. Zaten en zor şartlarda bile motor 5 dakikada normal sıcaklığına geliyor.

Dediğiniz gibi ısıtma rezistanslarının sönmesini her zaman bekliyorum, ama iki kez yapmıyordum onuda yaparım..

Ayrıca dediğiniz gibi bende zorlamak istemiyorum, arkamdaki sürücüler çıldırıyor ne kadar sabırsız insanlarız..

olasiliksiz' Alıntı:

benim dizel polo aracımda böyle bir "motor soğuk" göstergesi olmadığı için motor hararet göstergesine bakıyorum. kitapçıkta 90 normal çalışma ısısı olarak geçiyo normal şartlarda hararet 80-90 dereceye gelene kadar diyer arkadaşlarında dediği gibi aracı zorlamadan sürüyorum.

bide bildiğim kadarıyla kontak anahtarının çevrilip marşa basmadan beklemenin sebebi otomatik ciklenin ısınmasına zaman vermek. hava 0 derecelere gelmeden (istanbul için ) öyle 10 sn den fazla yandıı hatırlamıyorum. ama çok soğuk havalarda bende sönmesi için 20-30 sn bekledim. ama dedikleri gibi soğuk havalarda onun sönmesini beklemek lazım.

Çaliştirmadan önce isitma bujilerini bekleyip (sari renkli işik) marşa bastikdan sonra 30 sn yeterli yanliz araci ilk 3-4 km devirli kullanmamak gerekli.

Çaliştirmadan önce isitma bujilerini bekleyip (sari renkli işik) marşa bastikdan sonra 30 sn yeterli yanliz araci ilk 3-4 km devirli kullanmamak gerekli.

Aslında fazla devirsiz kullanmamak ta gerekli çünkü özellikle küçük motorlu dizellerin 1. ve 2. vitesi arasında sanki 1.5. vitese ihtiyaç varmış gibi bir halleri var turbo 1800 devir civarı devreye girdiği için ve turbo olmadan motor aslında arabayı pek çekmediği için 1. vitesi benzinli araçlara kıyasla biraz fazla kullanmak gerekebiliyor erken 2'ye atınca motor bundan pek hoşlanmadığını çıkardığı seslerle belli ediyor. Ben motor soğuk bile olsa devri 2 ye atmadan önce 3000'e kadar yükseltiyorum. 3000'in üzerini ise motor ısınmadan önce kullanmamaya çalışıyorum.

olasiliksiz' Alıntı:
Aslında fazla devirsiz kullanmamak ta gerekli çünkü özellikle küçük motorlu dizellerin 1. ve 2. vitesi arasında sanki 1.5. vitese ihtiyaç varmış gibi bir halleri var turbo 1800 devir civarı devreye girdiği için ve turbo olmadan motor aslında arabayı pek çekmediği için 1. vitesi benzinli araçlara kıyasla biraz fazla kullanmak gerekebiliyor erken 2'ye atınca motor bundan pek hoşlanmadığını çıkardığı seslerle belli ediyor. Ben motor soğuk bile olsa devri 2 ye atmadan önce 3000'e kadar yükseltiyorum. 3000'in üzerini ise motor ısınmadan önce kullanmamaya çalışıyorum.

Peki birşey daha, normalde araç ısınmışken yani sizin deyiminizle artık devirli kullanmak gerektiğinde, vites atma gereksinimlerinde kaç bin devir üzerinde vites değiştiriyorsunuz ? Ayrıca yeni araçlar için bu konuda ne diyebilirsiniz, şimdiden teşekkürler.

arkadaşlar benimde ilk aracımla kışa giriyorum nasıl yöntemler önerebilirmisiniz. daihatsu rocky 85 model benzin+lpg li 2000cc motor rölantide kaç dakika çalışacak uygun sıcaklık vb şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

Peki birşey daha, normalde araç ısınmışken yani sizin deyiminizle artık devirli kullanmak gerektiğinde, vites atma gereksinimlerinde kaç bin devir üzerinde vites değiştiriyorsunuz ? Ayrıca yeni araçlar için bu konuda ne diyebilirsiniz, şimdiden teşekkürler.

Ben normalde 2000-3000 arası kullanıyorum. Mesela devir 2000'de iken 70km/s hızla 4. viteste gidiyorsunuz diyelim. Hızlanacağım zaman 3000'e kadar çıkarıyorum, o sırada hız yaklaşık 90-100 km/s civarı oluyor (tam hatırlamıyorum) ve 5 e atıyorum ve devir yine 2000'e düşüyor. 2500 civarı da 5. viteste 115 km/s civarı gidiyor. Trafikte normal olmayan birşeyler varsa o zaman daha çabuk hızlanabilmek için 3500 hatta ender olarak 4000'e kadar çıkardığım oluyor ama 3500 üzeri pek lazım olmuyor. Benim toyota yaris'in göstergesi dijital ve dilimli olduğu için bu rakkamlar tam olmayabilir mesela 2500 dediysem belki 2400'dür ya da belki 2600'dür ama aşağı yukarı böyle birşey.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR