Suzuki Otomatik Vites Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ahmet_31 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,275

ahmet_31

Ana Kamp
Yer
HATAY ANTAKYA
merhabalar.ben bir arazi aracı almayı düşünüyorum.beğeniyorum otm vites çıkıyor.bende manuel istiyorum.acaba diyorum otm. vites arazide manuel gibi mi?yani çeviklik ve problemsizlik konusunda nasıl merak ediyorum.kullanan arkadaşların yardımcı olmaları dileğimle.şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ediyorum. ;)

Etiketler
Ynt: Suzuki Otomatik Vites Hakkında

Bu alacağınız araca ve kullanım alanınıza göre değişir.
Mesela suzukiler hantal araçlardır otomatikleri ise dahada hantal ..ancak kumda en iyileri otomatik vites olanlarıdır.bana sorarsanız ben otomatik bir arazi taşıtı sahibi olmak istemem ama benim tam zıttımı düşünenlerde var.

Bende iki adet suzuki var biri jlx 5k otm perfermansı muhteşem otm tik araclar sanıldıgı gibi ürkütücü ve hantal degiller aksine arazide balata yakıp kalmıyorlar şanzıman bakımları ve kullanma kıriterlerine uyuldumu kolayına arıza yapmaz suzukinin otm tik şanzımanıda kendini ispatlamış saglam şanzımandır sonuz tercih meselesi otm tigi rahatlıgı ve kullanım konforu acısından tercih ediyorum ekstrem şartlarda kulandım hiç sorun cıkarmadı gecenlerde düzenlenen beykoz off road oyunlarının birinciside kısa kasa Jlx otm tik bir suzukiydi

Çamurlu yerlerde otomatik avantajlı. "Motor gücü herşey" diyebileceğiniz kadar engebeli yerlerde ve çukurlarda ise düz vites daha avantajlı.

Valla ben de otomatik vitesten pek hazetmezdim ama kullanınca öyle olmadığını gördüm... Daha sağlam br araziye çıkamadım ama hiç de öyle ağır hantal falan değil, gayet çevik, arazide biraz zorluyor ama yarışa girmeyecekseniz fazla etkilemez...

ben otomatık kullanıyorum aynamahrutıyıde degısınce araba dahada serılestı tavsıye edrım bınılecek arabadır ve otomatıkle yarısa gırıp derece alan abılerım ve arkadaslarımızda mevcut

opel vectra
renault laguna
saab 9,5 +tüm...tüm modelleri
volvo s80t6 +tüm...tüm modelleri

.................liste uzar gider bu araclar japon üretimi degil ama şanzımanları asian motor marka ve japondur..

şanzıman acmadan 300-400 binlere gelmiş olanı varmıdır kullanan sahiplerinden bilgi alın derim. ;)

en fazla 200bin oda kazayla derim ..150bin üstü ne ömür olarak zor cıkarlar. ;)

birde Amerikan ZF marka vardır almanyada üretimi var mercedes bmw türü araclarda cıkar ömrü japona oranla 2 kattır.

revizyon edileceginde orjinal tamir takımı kullanıldıgında aynen gene 300 üzeri gider..

yan sanayi japon parcacısı gibi...yan sanayi şanzıman parcacıları türemiş ucuz parcalarla revizyon edildiğinde ömür pek de uzun olmuyor.

tirbün denilen parca debriyaj bölümünde yer alır bu nu acıp bakım yaparlar tekrar kaynatıp yerine takarlar aslında içi acılmayan parcadır kaynakla acılıp

kapanır ? avrupada tirbünle beraber şanzıman 0 sandıktan cıkar yerine takılır.

her 40 yada 60 bin de şanzıman yagını yenilemek gerektigini hiç bir kullanıcı bilmez..??

her 2 yag degişiminde birde filitresi vardır ki ondan kimsenin haberi yoktur..??

örnek olarak söylüyorum :::::::::: 8 litre yag alan şanzıman yagını yenilemek için tıpası sökülürse aşagı 4 litre yag iner yarısı içinde kalır yapısı geregi..?

yagı degişen sanzımanın % 50 yagı yeni + % 50 yagı eski olarak içeride harmanlanıp hizmete devam eder..

2. el otomatik şanzıman lı arac almak ülkemize mahsus bilgi eksikliği ve cahillikten ötürü her zaman biraz daha riskli dir derim.. ;) :smiley:

şanzıman acmadan 300-400 binlere gelmiş olanı varmıdır kullanan sahiplerinden bilgi alın derim. Wink

en fazla 200bin oda kazayla derim ..150bin üstü ne ömür olarak zor cıkarlar. Wink

Benimki 250 binde, araç bendeyken şanzıman açılmadı, servis kayıtlarına göre eski sahibinin elinde de açılmamış. Biraz da bakım ile ilgili bir konu.

her 40 yada 60 bin de şanzıman yagını yenilemek gerektigini hiç bir kullanıcı bilmez..??

her 2 yag degişiminde birde filitresi vardır ki ondan kimsenin haberi yoktur..??

Eh yani... Bunları ihmal edince tabi fazla uzun bir ömür beklememek lazım.

bende 99 otomatik 5k kullanıyorum 140.000km de servis kitapcığında ve fişlerde yaklaşık her 40.000km de yağın değiştiği kayıtlı yaklaşık 15.000km dir bende hiçbir sıkıntısı yok gibi hatta arazide düz vitesden daha kullanışlı geliyor bana birde daha önce yabancı bir sitede okuduğum yazıda otomatik vitesli araçların manuallere göre motorlarının çok daha uzun ömürlü oldukları yazıyordu sanırım otm şanzımanın çok özel durumlar dışınında (a/t Power tuşu kullanımı) ne çok devirli nede devirsiz kullanılamamasından

Bence motor gücü yeterli ve kullandığnız arac markasının otm vitesi kendini ispatlamışsa Otm den şaşma.
Arazide bir çok avantajı beraberinde getiriyor. Çamur, kum, uzun rampa,
Birde şu var eşiniz ve kızınızda kullanabiliyor.

Bu konuda Suzuki'leri tek geçerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,454
Kayıtlı Üye Sayımız
172,107
Kaydolan Son Üyemiz
traveler74

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR