Takip; Following (1998)

eLf

Gezenbilir Fotoğraf Grubu
Mesajlar
513
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
[attachment=1]

Yönetmen : Christopher Nolan
Senaryo : Christopher Nolan
Yapım : 1998, İngiltere
Tür : Gerilim, Suç, Gizem

Oyuncular
Jeremy Theobald (Genç Adam) , Alex Haw (Cobb) , Lucy Russell (Sarışın Kadın) , John Nolan (Polis)

Takip ,güzel filmlerde imzası olan başarılı yönetmen Christopher Nolan'ın sinema dünyasına girerken attığı ilk ve sağlam adımlarının filmidir.
Avrupa'lı yönetmen tarzı ve filmleriyle Hollywood'un güçlü simaları arasında yer almaya işte bu ilginç filmiyle başlamıştır. 1998 yılında Londra' da çok düşük bir bütçeyle çalışan Nolan, oyuncu kadrosunu da yine kendi akraba ver arkadaşlarından oluşturmuştur.F ilmin bana göre en güzel üç yanı; siyah-beyaz oluşu, yeni kurgu ve çekim tekniklerinin kara film tarzıyla başarılı bir biçimde harmanlanması ve kısa olması. Yaklaşık bir saat süren film bu kadar sürede bile bize derdini anlatmayı başarıyor. Bu da Nolan'ın ''nasıl olsa ilk filmim'' gibi bir bahaneyi göz ardı ederek eserinin üzerinde ciddiyetle çalıştığının en güzel kanıtıdır.
Film boyunca hikaye 3 ayrı yerden seyirciye sunulur. Heyecan, polisiye ve gizemi iç içe geçmiştir. Bir sorgulama konuşmasıyla başlayan filmde baş kahraman derdini anlatmaktadır.
Kahramanımız Bill (Jeremy Theobald) bir yazardır ve yeni kitabını yazmak için ciddi bir biçimde konu sıkıntısı çekmektedir. Kendine konu bulmak için bir çözüm yolu bulur ve gözüne kestirdiği insanları takip etmeye başlar. Çevresindeki insanların aslında nasıl bir yaşantıları olduğu,nerelere girip çıktıkları, kendilerini çevreye oldukları gibi mi yoksa farklı mı sundukları gibi sorulardan yola çıkan yazar bu takip işini oldukça artırır ve takıntı haline getirir.
Cinsiyet, yaş, dış görünüş gibi şeyleri dikkate almadan sadece takip eder.
Bu takiplerin birinde takip edildiğinin farkına varan Cobb(Alex Haw) ile tanışır. Cobb'un hayatına girmesiyle hayatı tamamen değişir ve bu ikili birlikte evlere girmeye ve insanların yaşadıkları yerleri incelemeye başlarlar.
Özellikle kamera çekimleri ve kurgusuyla Nolan'ın tarzını yansıtan ve pek fazla bilinmeyen bu ilk filmi küçük bütçeyle büyük işler yapmanın güzel örneklerinden biri.

sinepil.org​
 

Ekli dosyalarForum istatistikleri

Konular
99,754
Mesajlar
1,472,339
Kullanıcılar
167,448
Son üye
Erenkuruçaylı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Üst