Tanzanya'da Safari - Zanzibar'da Kum ve Deniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan edebiyatçı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 359
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 61,548
Ynt: Tanzanya'da Safari - Zanzibar'da Kum Ve Deniz

Tekneye atlayıp denize açılıyoruz.

DSC 4332 Large

IMG 3725 Large

IMG 3719 Large

IMG 3722 Large

IMG 3720 Large

Etiketler

Konaklamak için haritanın üst kısmında gördüğünüz bizim kaldığımız Nungwi bölgesi yerine adanın alt ucundaki yunus turuna katıldığımız Kızımkaz sahili de tercih edilebilir.Kumsal ikisinde de aynı güzellikte. Hatta benim oradaki otelleri çok beğendiğim için uzun bir süre kararsız kaldığım merkeze daha yakın Uroa bölgesinde de daha ucuza ve daha güzel otellerde konaklayabilirsiniz. Yakında köy yok ,yerel hayatı göremeyiz diye bizimkiler tercih etmedi. Taksi işi çok ucuz olduğu için istediğiniz yere gidebilirsiniz. Mesafeler de kısa.Biz adanın bir ucundan diğerine iki saatte gittik.Hatta her gece ayrı bir bölgede yer ayırtıp her gün başka sahilde denize girebilirsiniz.Bir iki günümüz daha olsaydı kesin böyle yapardım.

Topografik harita zanzibar

Sahil kenarındaki bu otel de fena gözükmüyor. İskelesi sayesinde deniz çekildiğinde de denize girilebilir.

DSC 4326 Large

DSC 4319 Large

DSC 4325 Large

Bundan sonrası muhteşem bir deneyimdi.Önce kıyıdan palet ve şinoker seçiyoruz. (Titiz biriyseniz kendinizinkini yanınızda götürün.)10-15 dakika tekne ile gittikten sonra su üzerinde atlayan yunusları görüyoruz. Teknemiz sürüye yaklaşıyor ve biz suya atlıyoruz. Bir süre yunusları kovaladıktan sonra yunuslar kaçınca tekrar tekneye biniyoruz. Beş dakika kadar yunus aradıktan sonra bulduğumuz yerde yine yanlarına atlıyoruz. Altı, yedi defa bunu tekrarlıyoruz. Öyle heyecanlı ve zevkli bir şey ki yaşamadan anlaşılmaz. En sonunda yorgunluktan kolumuzu kaldıracak halimiz kalmıyor. Ben ilk atladığımda iki yunusun peşine düştüm. Biraz ilerleyince yunusların ikisi birden dönüp üzerime doğru gelmeye başladılar. O an gerçekten korktum. Sonra neredeyse bir metre kadar altımdan yüzüp yollarına devam ettiler. Daha sonraki atlayışlarımda hiç korkmadım. Gördüğüm en güzel görüntü ise yavrusunu emziren bir anne yunustu.
Benim ilk atlayışımda kardeşim birkaç fotoğraf ve biraz video çekmiş. Daha sonra onlar da suya atladıkları için makinayı kaldırmak zorunda kaldık. Zaten her yer sırılsıklam oldu. Makinayı koruyamazdık.Gidecek olursanız bir de su altı çekim yapacak makina almayı unutmayın. Bir fikir olsun diye internetten bulduğum birkaç fotağrafı da buraya ekliyorum.Bizimki de bu görüntülerin aynısıydı.

Dolphin Tour

Dolphin big

68625003 1

68625020 Large

Dolphine tour swimming

Yunus turuna kişi başı otuz dolar verdik. Dört kişi 120 dolar.Bu fiyata tam gün araç,yunus turu, palet-şınorkel ve öğlen yemeği dahil. Araç sabah bizi otelden aldı,adanın iki saatlik mesafedeki diğer ucuna götürdü, tur boyunca bekledi, tur bitiminde şehir merkezine götürdü. 2-3 saat çarşı pazar gezdirdi ,akşam altıda hava alanına bıraktı.
Tur bitince sahildeki küçük tesisin bir odasında duş aldık.Sonra sahildeki masalarda öğle yemeği yedik. Yemekte koca bir tepsi balık ve patates kızartması vardı. Öyle çoktu ki dört kişi bitiremedik.Ya ben bu yemeğin de fotosunu çekmiştim ama benim fotoğraflara ne olmuş bilmiyorum. Bir çok fotoğrafı bulamıyorum.
Yemek boyunca balık kokusunu alan kediler masamızın etrafından ayrılmadı.Bize fazla gelen balıklarla karınlarını doyurunca bize boy boy poz vermeyi de ihmal etmediler.

DSC 4458 Large

DSC 4477 Large

DSC 4483 Large

DSC 4486 Large

Bu minik soytarının adı Ayşe. Sahilin kenarındaki köyde yaşıyor. Annesini kaybetmiş. Sahilde dinlendiğimiz ve yemek yediğimiz en az iki saat boyunca bize olmadık sevimliliği yaptı. Şarkılar söyledi.Bol bol videosunu ve fotoğrafını çektik.

IMG 3816 Large

IMG 3872 Large

DSC 4419 Large

IMG 3883 Large

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri