Uyku Tulumu Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mülteci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 135
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,393
Ynt: Uyku Tulumu Seçimi

Merhabalar, bugun uyku tulumumu Murat Bey 'in verdiği link ile Çağatay Bey 'in tavsiyesiyle Altas Kamp 'a gittim. Husky Anapurna için ellerinde kalmadığını ve ancak siparişi şimdi verirsek 2 ay sonra ancak geliceğini söylediler. Nerede kullanacaksınız diye sordular, aracın içinde yatıcam diyince, bence hiç gerek yok Husky Enjoy verelim ki, bununla bile çok terlersin, zaten anapurna ile enjoy modelleri arasında sadece 2 derece var ki bu durumda seni etkilemez dediler. Saolsunlar çok ilgilendiler, uyku tulumu ile birlikte kafa bandanası şeklinde kullanılan led aydınlatması için 240 TL verdim. Evde deneme şansım oldu gerçekten çok sıcaktı,burdan yardımcı olan herkeze çok teşekkür ediyorum resim ;

Fotoraf

Etiketler

Eusebio Alaska modelini kışın bende kullandım.genel anlamda başarılı bi tulum kabarması iyi,suya dayanıklılığı iyi fakat sadece bendekimi öyle bilmiyorum çok aşırı derecede tüy kaçırıyor.Yani tulum açıkken üstüne elinizle vurduğunuzda bile toz çıkar gibi tüy çıkıyor ilk faaliyette matın üstüne windstopper ve polar pantolunumu serdim üstündede uyku tuulumuna girdim sabah mata serdiklerim kümesten çıkmış gibiydi benim halimide az çok tahmin etmişsinizdir.Biraz araştırdım TNF,Marmot gibi markalar kaztüyü tulumlarına astar tarzı bir malzeme kullanıyorlarmış o yüzden çok az tüy kaçırıyormuş bizimkide orjinal çin malı olduğundan durum bu ucuz etin yahnisi hesabı böyle giderse 2 seneye tulumda tüy kalmayacak

Evet
Eusebio Alaska kaztüyü tulum biraz tüy kaçırıyor......Fakat bunun normal olduğunu düşünüyorum.......Arkadaşımla bu kış bir kampa gittik.....Onun denizkuvvetleri menşeili -40'lık bir tulumu var ..... evlere şenlik.......... çok ağır ve hacimli.......çantada taşımak imkansıza yakın......ama tulumundan zerre tüy çıkmadı...........çünkü tüylerin hepsi telek tabir edilen kanat tüylerine yakın büyüklükte idi...... ;D
Hav şeklindeki tüy parçacıklarının ne ince dokunmuş olursa olsun ripstop kumaştan dışarı çıkması olası....... Kaz tüyü yorganları da incelemiştim.......bu yorganlarda kullanılan kumaştan tüy çıkmıyor ama........sıkıştırma sorunu da sözkonusu.........sert kolalı gibi sık bir kumaş.......... (nereden mi biliyorum.......iki kişilik yorgan alıp, boydan boya fermuar ve üzerine bir kılıfla dikdörtgen bir kaztüyü tulum imal etmeyi düşünmüştüm bir ara........ama ağırlık ve hacim sorunu dolayısıyla derhal vazgeçtim......... ;D )
Ben de alaska tulumda polar altla yattığımda, Teksas'ta at çalmış da katranlanıp tavuk tüyüne bulanmış gibi kalkmıştım sabah......... ;D Ama kafaya takılacak bir dert değil bana göre.........
Selamlar olsun.......

Kadir abi böyle giderse benim tulumda tüy kalmayacak inanki bu çin'in kazları bile çakma kanımca ;D birde tamam içeriden tüy kaçırır amenna ama dışarıdaki olay ne tulum dıştan tüymü kaçırırmış ?

Benim tulum dıştan çok çok az tüy kaçırıyor........tek tük yani.........ama içine girince, hele koyu renk bir giysi varsa üstümde......püüühh....ince tüylerden (hav) bol miktarda yapışıyor üstüme......tüylerin çok ince olmasından sanırım............
Yıllar önce de kaztüyü bir mont almıştım......o da böyle bol miktarda tüy kaçırıyordu........Daha sonra astarlı bir Nıke kaztüyü aldım, hiç tüy falan çıkmıyor .........

Ama Alaska kaztüyü tulumun hafifliği ve sıkıştırılabilirliği dikkate alınınca tüy kaçırma olayını görmezden geliyorum..... ;D

merhabalar,

genel anlamda veridiğiniz bilgilerden bir uyku tulumu nasıl seçilir aşağı yukarı fikir sahibi oldum ancak cavabını yazılarda bulamadığım bir konu hakkında fikir ve öneri almak istiyorum.

Elimde [Bu Linkteki] mat var. M boy olan ve genişliği 51 cm.

Ekim ayının sonlarına doğru akdeniz bölgesinde kamp organizasyonu var. Genel olarak uyku tulumları ayağa doğru daralan yapılara sahipler ve sabit bir genişlikleri yok. Aşırı hareketli uyku tarzımdan ötürü ve daha önceki kamplarda bu matın altımdan kayması gibi bir derdimin çözümü için bu seferki kampta matı uyku tulumunun içerisine yerleştirip uyumayı planlıyorum. Sizden ricam beni ve bu matı içerisine alabilecek ve arta kalan alanı da çok dar olmayacak uygun fiyatlı bir uyku tulumu ya da başka bir çözüm önermeniz. Hepinize kolay gelsin.

Boy:1.75
Kilo:70
Erkek

arkadaşlar yardım lütfen kafayı yicem yoksa, iki tulum arkadasında arada kaldım ;

biri herkesin bildiği
Marmot Wave IV diğeri ise
snugpak chrysalis 5 ( http://www.snugpakchrysalis.co.uk/chrysalis5.php )

aradaki farkalr şöyle ;

ısı : marmot -11 -30 snugpak -15 -20
ağırlık : marmot 2400 gr snugpak 2000 gr
boyut : marmot 28*28 cm snugpak 28*32 cm

temel özellikler böyle, bunun dışında snugpakta baya extra bişi var (boyunu kısaltıorsunuz,cift fermuar var daha geniş ve daha dar fermuarlar, ve ışık var )

snugpakı daha çok sevdim ama kafayı yemem sebebim, snugpakta comfortla extrem dereceleri aralıgını sadece 5 derece vermisken marmotta nerdeyse 19 derece bu aralık.
birde tabi arada 500 gr lık bir agırlık farkı var,

siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

ve özellikle snugpakdeki comfort ve extrem aralığı neden bu kadar dar?? bu konuda özellikle kafam cok karısık,
sonucta komfort ısısı snugpakın daha yüksek ama extrem ısısıda daha düşük??

teşekkürler hepinize şimdiden

icg' Alıntı:
merhabalar,

genel anlamda veridiğiniz bilgilerden bir uyku tulumu nasıl seçilir aşağı yukarı fikir sahibi oldum ancak cavabını yazılarda bulamadığım bir konu hakkında fikir ve öneri almak istiyorum.

Elimde [Bu Linkteki] mat var. M boy olan ve genişliği 51 cm.

Ekim ayının sonlarına doğru akdeniz bölgesinde kamp organizasyonu var. Genel olarak uyku tulumları ayağa doğru daralan yapılara sahipler ve sabit bir genişlikleri yok. Aşırı hareketli uyku tarzımdan ötürü ve daha önceki kamplarda bu matın altımdan kayması gibi bir derdimin çözümü için bu seferki kampta matı uyku tulumunun içerisine yerleştirip uyumayı planlıyorum. Sizden ricam beni ve bu matı içerisine alabilecek ve arta kalan alanı da çok dar olmayacak uygun fiyatlı bir uyku tulumu ya da başka bir çözüm önermeniz. Hepinize kolay gelsin.

Boy:1.75
Kilo:70
Erkek
Decathlon mağazasında kendinden matlı 3 mevsim uyku tulumları var....mat uyku tulumuna monte edilmiş....gideceğiniz coğrafya için de fazlasıyla yeter bu tulumlar....tavsiye ederim..........

Marmot iyidir iyi..... Diğer markayı tanımıyorum.....Zaten - 20 leri, 30'ları nerede bulacaksın ki............Bütün sır o 500 gramda saklı zaten......... ;D

tommycan' Alıntı:
Marmot iyidir iyi..... Diğer markayı tanımıyorum.....Zaten - 20 leri, 30'ları nerede bulacaksın ki............Bütün sır o 500 gramda saklı zaten......... ;D

hocam doğru diorsunda, anlmadıgım sey özellikle ;

neden extremle comfort dereceleri arasında bu kadar fark var ?

Ben Marmot'un verdiği değerlere inanmayı tercih ederim. -15 konfor -20 ekstrem değerleri hiç bir ciddi markada verilmez. İmkanınız varsa ürün tercihini görerek yapın. Tulumlar kabardığı kadar hava alır, hava aldığı kadar ısıtır. Hafif olduğu için diğer marka belki de yeterli olmayacak, gerçek konforu -5 lerde olabilir. Tabi bunlar varsayım görmeden karar vermek zor ancak ben Marmot kullanıyorum ve konfor değerleri gerçek bunu biliyorum :smiley:

Deep' Alıntı:
Ben Marmot'un verdiği değerlere inanmayı tercih ederim. -15 konfor -20 ekstrem değerleri hiç bir ciddi markada verilmez. İmkanınız varsa ürün tercihini görerek yapın. Tulumlar kabardığı kadar hava alır, hava aldığı kadar ısıtır. Hafif olduğu için diğer marka belki de yeterli olmayacak, gerçek konforu -5 lerde olabilir. Tabi bunlar varsayım görmeden karar vermek zor ancak ben Marmot kullanıyorum ve konfor değerleri gerçek bunu biliyorum :smiley:

artık siparisi verdim internetten, bakalaım ne cıkacak bahtıma snugpak oldu tercihim. bi gelse gerisi kolayda bizim postada hala

Herkese Merhabalar.
Baharda ve yazın yapacağımız kamplar için uyku tulumu seçmeye çalışıyoruz.Daha önce kamp tecrübem yok.Bu yüzden bilgi ve deneyiminizden yararlanmak istiyorum.
Ben 3 mevsim boyunca kampa gitmeyi düşünüyorum.Başka arkadaşım ise sadece yaz dönemine uygun bir tulum alacak.
Karrimor 3 mevsim kamp için uygun mudur?Fiyat performans açısından değerlendirebilir misiniz?
Ayrıca yaz için de Easy Kampın tulumunu değerlendirir misiniz?Yada önerileriniz varsa paylaşın lütfen.
http://www.hepsiburada.com/liste/karrimor-hibernate-3-16c-uyku-tulumu-kr4112/productDetails.aspx?productId=outvdkr4112&categoryId=1300946&SKU=OUTVDKR4112&navq=fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_secondid%3doutvdkr4112%26fh_lister_pos%3d0%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253duyku%255cu0020tulumu%26fh_eds%3d%25c3%259f%26fh_refview%3dsearch

http://www.hepsiburada.com/liste/easy-camp-explorer-cosmos-150-uyku-tulumu/productDetails.aspx?productId=outeca240005z99std&categoryId=1300946

Teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR