VIC Ekranında Service 4WD Switch Sorununu Giderme Yöntemleri.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan viper22 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,873

viper22

Yeni Üye
Yer
Sakarya
Bu sorunu epeydir yaşıyordum, aracı kullanımda herhangi bir eksisi olmamasına rağmen VIC ekranında yazının belirmesiyle melodinin çalması epey can sıkıcıydı. Melodi çalmasını sol taraftan kaput açma mandalının oradan red box ı sökerek hallettim. Gelelim VIC ekranındaki uyarının yok edilişine.

1-) 4wd switch i sıfıran alıp takmak ya da taktırmak.(önermiyorum çünkü yeniden arızaya geçme ihtimali yüksek, nedeni belirsiz)

2-) Aracın altına girip sürücü koltuğunun altındaki dağıtıcı difransiyelin ön tarafında bulunan 4wd switchini yerinden çıkarıp kontak cleanerla iyice temizlemek.(çözüm olabilir, denemeye değer)

3-) Arazi vitesi levyesinin arasından yeterli miltarda wd40 sıkmak ve arazi vitesiyle biraz aracı 1. vites ve R de kullanmak.

4-) Bu yöntem benim favorim 2. uygulayışımda başarılı oldum.
a-)Aracı çalıştır ve otomatik vitesi P den N ye al.
b-)Arazi vitesini N ye al.
c-)Arazi vitesini 4L ye a.
d-)Otomatik vitesi 1 e tak ve 10 mt. git ve dur.
e-)Otomatik vitesi N ye al.
f-)Arazi vitesini 4L den N ye sertçe 4H ye al.l
g-)Otomatik vitesi 1 e tak ve 10 mt. git ve dur.
ğ-)Otomatik vitesi R ye tak ve 10 mt. git ve dur.
h-)Motoru stop et ve kontağı tam kapat.
ı-)10 sn. bekle.
i-)Motoru N de çalıştır.

-Şu an 4wd switch uyarısı almıyorum VIC te.

1430016 J8134473

Etiketler
Ynt: VIC Ekranında Service 4WD Switch Sorununu Giderme Yöntemleri.

çok güzel bi bilgi, teşekkürler.. bu sorun benimde başımda.. kaç defa akü kutup başı söktüm, switch i yenisini alarak değiştirdim (iki defa) değiştirmeden öncekini temizlettim, hiçbir şekilde çare olmadı, levye dediğiniz vitesin yanındaki arazi kolu mu ?? yoksa aracın altında başka bir yer mi ?

favoriniz olan yöntemin mantığı nedir ? nereden öğrendiniz ? sonuç verene kadar denemek lazım mı acaba ? valla eğer olursa çok sevinicem, kimse anlamadı niye değişmesine rağmen öttüğünü, arızayı bilg.den siliyorum yine yapıyor bir süre sonra.. alışmıştım artık

bir de bu sorunu çözdükten sonra aracı ne kadar kullandınız, yine tekrarlamasın ? ben umudumu kesmiştim artık :D

vala bu konuyu aşırı araştırdım, sensor değişikliğinin kesinlikle sorunu çözmediğini öğrendiğim için daha da derinlemesine indim, cocukluktan beri de araclara ve modifiyeye ilgim oldugu icin interneti %90 araclar konusunda kullandığımdan butun jeeple ilgili yerli yabancı forumları burası dahil(47 sayfa) okudum ve arsiv yaptim, yabanci forumda 4.maddede belirtilen yöntemi de bir deneyeyim dedim son çare ve nedense 2. denemede oldu. 2. yöntem de kesin çözüm gibi görünüyor şu an onu deneyemedim. Bu sensör sadece switch hatası, 4 çekere herhangi bir olumsuzluğu yok.

Ek bilgi, kırılan plastik parçalarınızı(benim kol dayama altındaki plastik parça ve 3. stop vida yeri kırılmıştı) kullanılmış ya da kullanılmamış sigara filtresini(sarı olan) kırılan plasik parçanın arasına minik miktarlarda iliştirirseniz ve 502 yapıştırıcısı ile burayı yapıştırırsanız inanılmaz bir yapıştırma sağlıyor, kaportacı kayınpederden öğrendim ben de 5 yıl önce. Karbonatta ek yapıştırma gücü sağlıyor filtre bulamazsanız.

aynı şekilde benim kol dayama yeriminde tırnağımı ne yok, ben kırmadığımdan parçada elimde yok, ama bulursam denemekte fayda var.

switchi yenisiyle değiştirmek hakikaten çözüm değil, başına gelen olursa aklında bulunsun, sırf VIC te verdiği uyarıya sinir olduğum için iki kere değiştirdim, gene gitmedi.

aracın altından switchi sökmek daha zahmetli ama 4. metodu bu akşam bi denicem bakalım sonuç ne olucak..

bu zj garip bi makina :smiley: sen git o kadar switch al, tak, beyni sildir, hiçbişey fayda etmesin, sonra bir iki vites hareketiyle o kadar masrafı boşu boşuna yaptığını anlayıver böyle..

aynı şekilde ikinci deneyişimde gitti uyarı, iki gündür gözüm orda bi daha ne öttü ne bişey, viper22 tekrar teşekkürler paylaştığın için..

bilmukabele,
nadir de olsa bazen uyarı çıkabilir canını sıkmasın. şimdi ben baska konulara el attim, yabanci forumlarda full dolasiyorum. şu an aracı çalıştırıp belli bir hızdan sonra otomatik kilitlenen kapıların fonksiyonunu kapatmaya uğraşıyorum daha bulamadım.
ama şunu buldum bu anti theft özelliği nedeniyle bazen arac,ı kontağa basınca çalışmama sorununu da çözdüm, araca girdik, kontağa bastık motorla ilgili lambalar yanıyor ama ateşleme olmayıp motor çalışmıyorsa motor kilidi devreden çıkmamıştır(bazen başıma hernasılsa geliyor),başınıza gelirse aracı kumandadan tekrar aç kapa yapıyoruz, kumanda yoksa inip dışardan surucu kapısını ac kapa yapıyoruz manuel anahtarla, içeri girip anahtarı kontağa sokup 5 sn bekliyoruz ve kontağı çeviriyoruz ve çalışıyor. yine de çalışmassa aynı işlemleri yapıp kontağı çevirmeden vitesi her ihtimale karşı el freni çekiliyken D ye alıp tekrar P ye alıyoruz, bu sefer çalışır, ben de boyle çalışıyor araca girdikten sonra immo kendi kafasına gore tekrar devreye girince.

ışıkları ikazları yanar ve öter veziyette iken ateşleme yapmaması durumunda vitesi p konumundan n ye alıp kontağı çevirirsen sorunsuz olarak çalışacaktır diye biliyorum.. theft durumu mu bilemem ama beyin bazen aracın p de iken çalışmasına izin vermeyebilir, benim araştırdığım kadarıyla nedeni belli değil bunu yapmasının :smiley: böyle durumlarda n ye almayı denedin mi ??

problem immodan kaynaklanıyorsa benimkiyle alakasız bi durum olabilir tabi, o zaman işe yaramayadabilir..

bi de belli bir hızda kapıların otomatik kilitlenmesi benim kullandığım iki zj de de yok, eşin dostun zj sinde de hiç dikkat etmedim.. varmı orjinalinde böyle bir donanım ?

aracın 25km nin üzerine çıkınca kapıların kilitlenmesi aracın serviste bilgisayara bağlayarak bazı opsiyonları eklenmesi ile oluyor kapıların kumanda ile kapatılınca korna çalması gibi vb özellikler açılıp kapatılabiliyor.ayrıca aracın kontak anahtarı üzerinde değilken yani kapıyı açık bırakıp tam zaman tutmadım ama yaklaşık 10dk gibi bir zamanda anahtar tekrar kontağa takılmazsa güvenlik için araç çalışmaz bunun için kumandadan kapıları tekrar açmanız gerekiyor benim şimdiye kadar tespit edebildiklerim bunlar :smiley:

Güzel payalşaımlar arkadaşlar teşekkürler .

Bertan Bazen P de basmıyorsa araç yani hiç tık demiyorsa marşa bastığında muhtemelen switchdendir . P de ve N de Switchler var . Araca vites P de yada N de diyor bunlar . Zamanla temassızlık yada bozulma olursa araç P de yada N de olduğunu anlamadığı için marşa izin de vermiyor . Viteste marş yapılmasın diye eklenen bir özellik .j

<blockquote class="mce_quote" data-mcequote="true" data-username="viper22" data-post="574933" data-member="28549" data-attributes="post,member"><p>Bu sorunu epeydir yaşıyordum, aracı kullanımda herhangi bir eksisi olmamasına rağmen VIC ekranında yazının belirmesiyle melodinin çalması epey can sıkıcıydı. Melodi çalmasını sol taraftan kaput açma mandalının oradan red box ı sökerek hallettim. Gelelim VIC ekranındaki uyarının yok edilişine.</p><p><br /></p><p>1-) 4wd switch i sıfıran alıp takmak ya da taktırmak.(önermiyorum çünkü yeniden arızaya geçme ihtimali yüksek, nedeni belirsiz)</p><p><br /></p><p>2-) Aracın altına girip sürücü koltuğunun altındaki dağıtıcı difransiyelin ön tarafında bulunan 4wd switchini yerinden çıkarıp kontak cleanerla iyice temizlemek.(çözüm olabilir, denemeye değer)</p><p><br /></p><p>3-) Arazi vitesi levyesinin arasından yeterli miltarda wd40 sıkmak ve arazi vitesiyle biraz aracı 1. vites ve R de kullanmak.</p><p><br /></p><p>4-) Bu yöntem benim favorim 2. uygulayışımda başarılı oldum.</p><p>&nbsp;&nbsp; a-)Aracı çalıştır ve otomatik vitesi P den N ye al.</p><p>&nbsp;&nbsp; b-)Arazi vitesini N ye al.</p><p>&nbsp;&nbsp; c-)Arazi vitesini 4L ye a.</p><p>&nbsp;&nbsp; d-)Otomatik vitesi 1 e tak ve 10 mt. git ve dur.</p><p>&nbsp;&nbsp; e-)Otomatik vitesi N ye al.</p><p>&nbsp;&nbsp; f-)Arazi vitesini 4L den N ye sertçe 4H ye al.l</p><p>&nbsp;&nbsp; g-)Otomatik vitesi 1 e tak ve 10 mt. git ve dur.</p><p>&nbsp;&nbsp; ğ-)Otomatik vitesi R ye tak ve 10 mt. git ve dur.</p><p>&nbsp;&nbsp; h-)Motoru stop et ve kontağı tam kapat.</p><p>&nbsp;&nbsp; ı-)10 sn. bekle.</p><p>&nbsp;&nbsp; i-)Motoru N de çalıştır.</p><p><br /></p><p>-Şu an 4wd switch uyarısı almıyorum VIC te.</p></blockquote>

<blockquote class="mce_quote" data-mcequote="true" data-username="sebaltd" data-post="1435312" data-member="160886" data-attributes="post,member"><p>&lt;blockquote class=&quot;mce_quote&quot; data-mcequote=&quot;true&quot; data-username=&quot;viper22&quot; data-post=&quot;574933&quot; data-member=&quot;28549&quot; data-attributes=&quot;post,member&quot;&gt;&lt;p&gt;Bu sorunu epeydir yaşıyordum, aracı kullanımda herhangi bir eksisi olmamasına rağmen VIC ekranında yazının belirmesiyle melodinin çalması epey can sıkıcıydı. Melodi çalmasını sol taraftan kaput açma mandalının oradan red box ı sökerek hallettim. Gelelim VIC ekranındaki uyarının yok edilişine.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&lt;br /&gt;&lt;/p&gt;&lt;p&gt;1-) 4wd switch i sıfıran alıp takmak ya da taktırmak.(önermiyorum çünkü yeniden arızaya geçme ihtimali yüksek, nedeni belirsiz)&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&lt;br /&gt;&lt;/p&gt;&lt;p&gt;2-) Aracın altına girip sürücü koltuğunun altındaki dağıtıcı difransiyelin ön tarafında bulunan 4wd switchini yerinden çıkarıp kontak cleanerla iyice temizlemek.(çözüm olabilir, denemeye değer)&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&lt;br /&gt;&lt;/p&gt;&lt;p&gt;3-) Arazi vitesi levyesinin arasından yeterli miltarda wd40 sıkmak ve arazi vitesiyle biraz aracı 1. vites ve R de kullanmak.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&lt;br /&gt;&lt;/p&gt;&lt;p&gt;4-) Bu yöntem benim favorim 2. uygulayışımda başarılı oldum.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp; a-)Aracı çalıştır ve otomatik vitesi P den N ye al.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp; b-)Arazi vitesini N ye al.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp; c-)Arazi vitesini 4L ye a.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp; d-)Otomatik vitesi 1 e tak ve 10 mt. git ve dur.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp; e-)Otomatik vitesi N ye al.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp; f-)Arazi vitesini 4L den N ye sertçe 4H ye al.l&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp; g-)Otomatik vitesi 1 e tak ve 10 mt. git ve dur.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp; ğ-)Otomatik vitesi R ye tak ve 10 mt. git ve dur.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp; h-)Motoru stop et ve kontağı tam kapat.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp; ı-)10 sn. bekle.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp; i-)Motoru N de çalıştır.&lt;/p&gt;&lt;p&gt;&lt;br /&gt;&lt;/p&gt;&lt;p&gt;-Şu an 4wd switch uyarısı almıyorum VIC te.&lt;/p&gt;&lt;/blockquote&gt;</p></blockquote>

Ben bunların hepsini denedim ama başarılı olamadım sensör çıkarıp yerine faal bir araçtan söküp taktıkyine aynı ekranda hata mesajı veriyor

2. Yöntemi denedim yine olmadı

Bende aynı hatayı 96 model araçta alıyordum. Switch hatası olduğunu düşündüm ve switchten VIC ekranına giden bağlantıları kontrol ettim, switch ve kablo çalışıyordu. Sorunun VIC ekranında olduğunu anladım ve içini açıp 14, 15 ve 19 numaralı pinlerin gidişlerini kontrol ettim, görmesi çok zor bir kısımda 2 adet yolun koptuğunu tespit ettim ve yeni hat çekerek bunu düzelttim ve şuan 4wd ekranda çalışıyor ve hata mesajı yok.

Sizde switch ve kabloların doğru çalıştığını 14,15 ve 19 numaralı pinlere arazi kolunu değiştirdiğinizde şase geliyormu diye kontrol edip sorunu bulabilirsiniz. Bu pinler 96 model araç için geçerlidir. Eğer diğer modellerde farklıysa switche giren kablo renklerini VIC soketinde bulun. 96 model aracın tam elektrik dökümanı elimde mevcut, elektrik elektronik arızası yaşayan arkadaşlara yardımcı olurum. Bu döküman sayesinde aracın tüm sensor switch problemlerini çözdüm, klima, silecek, aydınlatma vs...

14 nolu pin siyah/kırmızı çizgili
15 nolu pin gri/turuncu çizgili
19 nolu pin açık yeşil/turuncu çizgili

Bende aynı hatayı 96 model araçta alıyordum. Switch hatası olduğunu düşündüm ve switchten VIC ekranına giden bağlantıları kontrol ettim, switch ve kablo çalışıyordu. Sorunun VIC ekranında olduğunu anladım ve içini açıp 14, 15 ve 19 numaralı pinlerin gidişlerini kontrol ettim, görmesi çok zor bir kısımda 2 adet yolun koptuğunu tespit ettim ve yeni hat çekerek bunu düzelttim ve şuan 4wd ekranda çalışıyor ve hata mesajı yok.

Sizde switch ve kabloların doğru çalıştığını 14,15 ve 19 numaralı pinlere arazi kolunu değiştirdiğinizde şase geliyormu diye kontrol edip sorunu bulabilirsiniz. Bu pinler 96 model araç için geçerlidir. Eğer diğer modellerde farklıysa switche giren kablo renklerini VIC soketinde bulun. 96 model aracın tam elektrik dökümanı elimde mevcut, elektrik elektronik arızası yaşayan arkadaşlara yardımcı olurum. Bu döküman sayesinde aracın tüm sensor switch problemlerini çözdüm, klima, silecek, aydınlatma vs...

14 nolu pin siyah/kırmızı çizgili
15 nolu pin gri/turuncu çizgili
19 nolu pin açık yeşil/turuncu çizgili

Mesajınıza istinaden bir sorum olacak şöyleki bende ki VIC ekranı hiç çalışmıyor. İlk müdahale olarak ne önerirsiniz (98 grand cherokee) VIC ekranını komple söküp arkasındaki soket bağlantılarını mı kontrol etmeliyim ? Elinizde herhangi bir çizim yada döküman varsa paylaşırmısınız ? Teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mesajınıza istinaden bir sorum olacak şöyleki bende ki VIC ekranı hiç çalışmıyor. İlk müdahale olarak ne önerirsiniz (98 grand cherokee) VIC ekranını komple söküp arkasındaki soket bağlantılarını mı kontrol etmeliyim ? Elinizde herhangi bir çizim yada döküman varsa paylaşırmısınız ? Teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Eğer çalışan bir sensörünüz VIC de çalışmıyor gösterse ozaman VIC soketine bakın derim ama sizin VIC hiç çalışmıyorsa biraz elektronikten anlıyorsanız içindeki yollarda dirençlerde kopma yanma varmı bakıp lehimle tamir edebilirsin ama anlamıyorsanız elektronikten az biraz anlayan herkes uğraşırsa tamir eder tanıdık telefoncunun elinden gelir keseni yakmaz ve yüzde 90 çalışıcağını düşünüyorum. İçindeki çipe birşey olmadıysa hertürlü direnç bobin değiştirilebilir. Maselef VIC ekranın board çizelgesini bulmak imkansız ama dediğim gibi anlayan biri tamir edebilir, kesin şase yapıp bir yolu yakmıştır. Ayrıca soket çizelgesine ihtiyacın olursa paylaşabilirim.

bende park lambalarını değiştirirken yanlışlıkla şase yaptırdım ve VIC ekranı bozuk park sinyali tespit ettiği için arızalandı. Km devir kadranı açılıp kapanıyordu kontakta. Sıkıntının büyük olduğunu düşünmüştüm. VIC ekranının soketini çıkartınca herşey düzeldi ve VIC tamiri yaptım, yollardan biri yanmıştı. Gc lerde elektronik olarak tamir edilesi en zor şey motor beyni, diğer devreler gayet basit usul eski teknoloji.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR