VİNÇ konusunda yardım , öneri , bilgi ...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan _AHMET_ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 47
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,378

_AHMET_

Ana Kamp
Yer
kayseri
Öncelikle selamlar arkadarşlar offroad yaparken kullandığımız önemli araçlardan biriside vinç ve elektrikli olanları yanlış hatırlamıyorsam 12 ton warnındı tabi kadar çekebiliyor ama fiyatıda bi o kadar pahalı ben 5-8 ton yani 12.000libre lik bir vinç arıyorum fiyatları konusunda kafam karıştı WARN 16.5TI Thermometric,12V 16500 lbs. (7484 kg.) tek-hat fiyatı 5.870tl civarı , warn M12000,12V,125',ROLLER 12000 lbs. (5440 kg.) tek-hat 4.570 tl ancak POWER 12.000LB Kompresörlü Vinç 1.550 tl , POWER 12.000LB (kompressörsüz) 1.375tl ,Max Kraft MK12000 2.050 tl , POWER WINCH 12000LB 1.400tl , Kingone KDS-12.0C 12V Vinç 2.065 tl , Goliath 20000 LB Heavy Duty Extreme 12V Vinç 2.035tl , Ironman 4x4 WW12000SR 2.635 tl , Ironman monster 12000 1.655 tl , Britpart DB12000I 1.515 tl , KingOne KDS-12.0İ 2.090 tl , Goliath
SQ12000 Kompresörlü Vinç, 12V, 12000 LB 1.220 tl T-Max BA 2623 24V 15000 Lb Vinç 2.360 tl , Goliath SC12000 12000 LB , 12V Heavy Duty Vinç 930 tl , Goliath SEC15000N 15000 LB, 12V Heavy Duty Vinç 1.225 tl , Goliath SC12000NW 12000 LB Otomatik Kesicili, Sentetik Halatlı Heavy Duty Vinç 1.390 tl , Goliath SEC13000N 13000 Lb Çelik Halatlı heavy Duty Vinç 1.030 tl , Goliath SEC13000W 13000 Lb Sentetik Halatlı Heavy Duty Vinç 1.460 tl , Goliath SEC16800N 16800 LB, 7620KG, Heavy Duty Vinç 12v 1.340 tl benim bula bildiğim marka ve modellerin çoğu bunlar anlamadığım nokta warn diğerlerine nazaran 3 4 katı fiyata sahip tamam kalite farkı olabir ama neden bukadar pahalı yani diğer vinç leri bir kaç sefer kullandıktan sonra atılacak halemi geliyor yedek parçasımı yok ne biliyim tamircisi servisimi yok kapasitelerimi yetmiyor bu konuda detaylı bilgi verebilecek arkadaşlara şimdiden teşşekkür ederim :smiley:.
saygılar _AHMET_

Etiketler
Ynt: VİNÇ konusunda yardım , öneri , bilgi ...

Merhaba,guzelce arastirmis ve fiyat karsilastirmasi yapmissiniz.
Burada kullanan,satan,bakimlarini yapan,bir kac tanesini almis degistirmis olanlar var.
Ben sadece arastiran,bazilarini kullanmis,su an vinci olmayan biriyim.
Warn neden cok fiyatlinin sebebini bildigim,anladigim kadariyla aciklamaya calisayim.
Birincisi kullandigi malzemeler gercekten kalitelidir.
Malzeme celigi olsun,elektrik aksami,sargisi olsun bir coguna gore bir iki gomlek ilerdedir.
Bunlarin ustune birde dunya markasi olmanin verdigi reklam,iscilik vs giderleri gelir.
Hepsini toplayinca fiyatin yuksek olmasi kacinilmaz olur.
Diger markalara bakarsak,hic biri bir iki kullanimda atilacak degildir.
Sadece biraz dikkat isterler.Asiri yuklenmeden,dinlendirerek calistirilirsa hic bir sey olmaz.
Hele is bittikten sonra guzelce temizlenip,bakimi yapilirsa,duzgun sarilip toplanirsa.
Batildigi zaman gelisiguzel davranilmazsa,uygun aciyla,gerekirse makara kullanilirsa...
Elbette hepsinin arasinda ufak tefek farklar vardir.Fakat ozenle hepsi asilir.
Arazide en buyuk yardimcimizdir.Kapasite ustu kullanmamaya dikkat edelim.
Baglanti noktalarini(elektrik ve mekanik)son derece dikkatli yaptiralim.
Sahsi tecrube ve fikirlerimdir.Icini acip bakan tecrubelilerden duyduklarimdir.
Bilginize ve bildiklerinize katkisi olursa ne mutlu.

Öncelikle çok teşşekkür ederim peki bu markaları offroad yaparken ne gibi dez avantajları ne gizi avantajları vardır fiyat dayanıklık kalite uzun ömürlülük konusunda en iyisi , ortalaması , ven en kötüsü hangisidir bilginiz varmı?
saygılar _AHMET_

Elbette Warn tartisilmaz ama digerlerinden iki uc kat fiyatli.
Diger markalardan tavsiyem aracinizin ihtiyacinin cok ustunde birini tercih etmeniz.
Kendimden ornek vermek isterim.Arazi icin Terrano II kisa kullaniyorum.
Arac 1650 kg standart haliyle.Malzemeler,donanim,vinc ile iki tonu buluyor.
15-16.000 librelik diger markalardan bir vinc almayi planliyorum.
Halbuki Defender'lara bile 12.000 lik takiyorlar.Arada cok fiyat farki yok.
Warn oldugunda ise 9-10.000 lik yeterli olur diye dusunuyorum.
Diger markalar icinde diger forumlari bir taramanizi oneririm.
Onlarin icinde hizli olani,ic aksami cok basarili olani gibi yorumlar goreceksiniz.
Yorum yapanlar arasinda teknik insanlarda oluyor bazen.
Ayrica kompresorlu,yikamali modelleri var.Bolgenize gore bunlarida degerlendirin.
Direk olarak size su markanin bu modeli diyemiyorum tercihi sizin yapmaniz gerek.
Umarim alacaginiz modelden memnun kalirsiniz.

üretilen vincin adını sanını gogıla yazın yanına da specs yazın çektiği güçe ampere göz atın derim . ;)

yarışta kullanacaksanız warn seri sarar digerleri yavaş sarar bunuda 24 saat kullanıp yoracak haliniz yok..? hepsi iş görür .. ;)

cok büyüğü zorlanmadan mekanizması güçünle ceker rahat olur diyebiliriz..

şuna dikkat edin alayı en az 450 amper ceker bunu taşıyacak bir arac biliyorum kıralında 100 amper akü olur..100-150 amperlik şarz dinamosuna sahip araclarda nadirdir.. ;)

ufagı yada orta boyu az baş agrıtır..2. akü bagaja şart olur.. ;)

hidrolikle calışan mile marker bulursanız vede montaj ettirebilirseniz 0 amper cekiyor..aklınızda olsun.. :smiley:

oğuz bey 450 amper de bir sıfır fazlamı acaba.kısa devre akımı kaç amper bu akülerin.marş motoru asıldığında verebileceği max akım.dediğiniz gibiyse ikinci dakikada akü infilak edebilir

Line Pull / Lbs...........(Kgs.) ......... Line Speed FT./min(M/min.)............... MotorCurrent ......
9000 .......................(4080)................ 3.9................. (1.19)................... 478 amps

Battery Recommendations
A fully charged battery and
good connections are essential
to the proper operation of your
winch. The minimum requirement
for a 12 volt DC battery is 650 Cold
Cranking Amps.

yukarıdaki veriler warn 9000'ne aittir..

0 amper cekeni için gogıla > Mile Marker Winch - H9000 Hydraulic Winch < yazın derim.

aracınızın içinde dolaşan elektirik tesisat kablolarının en kalın olanları marş motoru ve aküye baglanan lardır.. ;)
AWG ve mm. cinsinden teknik ölçülere girmeden en babası sigara kalınlığını gecmez ..diyebiliriz.. ;)
vinç kabloları ıse parmak kalınlığındadır serce ,işaret baş..vs gider.. :smiley:

isterseniz inçe kablo ile baglayın nasıl tutuştuğunu görün.. :smiley:

ben yüksek akım çektiğinde mutabıkım 100 Ah gibi..ama sanırım veriler 5 ton yük için max 460 Ah stand by .normal sarım 60 Ah .5 ton için 4m sn sarım akımı sanırım tepe değer.araç hiç çalışmıyor kendine yardım edemiyor olma durumu gibi bişi herhalde,
akulerin uzerinde normal akım performansı yanında sanırım kısa devre akımı cinsindende bir performans yazıyor olmalı.500 Ah olanımı tercih edeceğiz vinc takarsak.yada akü şarj dinamosuda modifiyemi edilmeli akü uygulanacaksa.

478 amps

fil bile bu kadar hızlı su içmiyor, bence yedek akü zaruri bir ihtiyaç bu aletle :D

sakyuz' Alıntı:
478 amps

fil bile bu kadar hızlı su içmiyor, bence yedek akü zaruri bir ihtiyaç bu aletle :D

12 volttan 5 metreye 500 amper taşımak için gerekli kablo kesidide fil hortumu gibi olmalı 50 mm filan sanırım

12 volttan 5 metreye 500 amper taşımak için gerekli kablo kesidide fil hortumu gibi olmalı 50 mm filan sanırım

Bi de kamyonetin arkasına 12v akülerden koro halinde 15-20 tane paralel döşedik mi tamamdır... (bu da işin şakası)

sakyuz' Alıntı:

Bi de kamyonetin arkasına 12v akülerden koro halinde 15-20 tane paralel döşedik mi tamamdır... (bu da işin şakası)

şaka filan ama 5 tane 100 ah akü paralel bağlamalı yavru sanjman filan ne kadar çıkış varsa 3 tane 200 amperlik dinamo ile donatmalı.yada bir hidrolik merkezi bir hidrolik vinç 25 lt filan yağ

O kadar akü çalışırken çıkacak hidrojen gazı miktarı düşünülürse "dikkat ateşle yaklaşmayın" yazan stikerlar da lazım olacak...

aküler 70-80-90-100 amper diye gider ..yanında ah -vah vs bişiler daha yazar 500-600-800 vs ..

aracınızda yerine sıgabilecek en yüksek kapasitelisini tavsiye ederim..

şarzını söküp yada katologdan vs degerini öğrenip onuda bulabileceginiz 120-150A. kapasiteli veya daha yükseginle degişmelisiniz.. ;)

kullanım anında motor devri 3000 üzerindeyken olmalı .. ;) o anda stop edersede ;) Allah yardım etsin derim camur içindeki batmış aracınızı itmek için..başka kim yardım sedebilir derseniz bagajkaki 2. akünüz olabilir bir şaltelele ayrılır vinç kullanıldığında..ön akü boşalıp bitince onu marş için kullanıp devam edersiniz..2. akü ile ilğili bazı sistemlerde gerekiyor..elktonik.. ;)

araya makara kullanıp güçü 2 ile carpıp..sarım hızını yavaşlatıp..en ufak vinçlede netiçe alabilirsiniz..

6000 lik vnç 3ton ceker onuda makara ile 6 ya cıkarabilirsiniz..az amperle..iş görür..iş 9binlik 12 binlik olunca amperler degerler ucar..

3-5 sene problemsiz giden akülerinizi..vinç kullanmaya başlayınca aynı ömürde gitmesini beklemeyin..gümüşlüsü iyi vs le degişin derim..klasik üsten tıpalı içine su ilavesi olabilenleri tercih etmeyin derim..bilğim bunla sınırlı.. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR