Vitara JLX Vites Kutusu ve Diferansiyel Yağları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan veteriner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,608

veteriner

www.bagbasiveterinerklinigi.com
Yer
DENİZLİ
Web
www.bagbasiveterinerklinigi.com
Arkadaşlar Vitara kitapçığında vites kutusu ve diferansiyel yağlarının her 40000 km'de değiştirilmesi gerektiği yazıyor.Bulunduğum şehirde Suzuki'den ciddi manada anlayan bir usta yok. Gittiğim ustalar " vites kutusu ve diferansiyel yağlarının motor yağı gibi özelliğini kaybetmeyeceğini, dolayısıyla değiştirilmesine gerek olmadığını, sadece eksilme olursa tamamlanacağını" söyledi. Hatta "diferansiyel yağı değiştirildiğinde diferansiyelde ses başlayacağını" söyleyip beni korkuttular.
Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim? Bahsettiğim yağları değiştireyim mi? Şu an bir şikayetim olmadığı halde değiştirirsem ses vs.. gibi bir sorunla karşılaşır mıyım? Teşekkürler - Saygılar!

Etiketler
Ynt: Vitara JLX Vites Kutusu ve Diferansiyel Yağları

öncelikle şunu diyeyim tüm yağlarda yağ eksilip özelliğini kaybetmişse ilave olsada işe yaramaz ikincisi şanzıman yağı çok ısınan bi bölgedir yağı bozması gayet normaldir yağ eksiliyosa ilave edelim devam et demek yanlış çünki eksiltmemesi gerekiyo eksiliyosa muhtemelen kacak vardır basit bi kece ile yağ kacağını kesmek d aha mantıklı cünki eksilttiği yerden su camur toz gireceği için daha büyük zarar acar bu konu ile ilgili link adresini bulursam yollarım size

Kesinlikle yağ değişmeyin arkadaş bakım olsun diye değişti defransiyelden ses gelmeye başladı yeni çıkan amerikan mallı bor katkısı kullanın vites geçişleri çok rahatlıyor. iyi günler saygılar.

Merbaha arkadaşlar

Araçta veya makinada bulunan tüm yağlar belli Km veya saate değiştirlmelidir.şanzıman yağları isinir ve soğutma işlemi sadece 4x4 seyir halinde iken olur.4x4 araçlarımızda bence zorlu su geçişleri ve kumlu bölgelerden geçtikten sonra yağ kontrol edilmelidir.Ve kesinlikle her sene veya ureticin ön gördüğü Km değiştirmelidir.iZorlu Off road yapildiği ise daha önce olmalıdir.Kesimlikle tüm yağ boşaltilmalı,yeni yağ doldurmadan önce bir miktar yağ doldurup sisteme dolaşmasını sağlayıp. yeni tavsiye edilen yağ ile doldurun.

Eğer yağı hiç değiştirmez sadece eklerseniz dişli,rulan,nem ,su toz gibi istenmeyen partiküller sanzıman ve difrasiyele zarar veriir.
Tabii bunlarda hasar varsa sizde yeni Yağ konduğunuz ses artabilir,bunun sebebi ise sistemdeki dişli ve rulman boşlukların artmiş olmasidir.

Bunun tek sebebi ise Düzensiiz Yağ değişimi dir mutlaka yağlar zamanda değişrtirilmelidir.

Bu tip sorunlar birçok Vinç müsterimle yasıyorum.Vince 3-5 kg değil yeri geldimi 1500 l ATF sanzıman yaği,500-600kg SAE 90 yağ değiştiriyoruz.Varın servis maliyetini siz düşünü.

Selamlar

Murat

Arkadaşlar bu konu gerçekten çok kafamı karıştırdı. Sanayi esnafı genellikle İbrahim Kazancı arkadaşın dediği gibi "yağ değişirse diferansiyel öter " diyor. Kararsız kaldım.

arkadaşım hiç öyle şey olurmu inanma böyle şeylere yağ boşalınca neden ötsün neden bozulsun yağ tabiki değşecek 0212 328 40 13 ara bi görüşelim cep numaram 0554 280 21 87 ara bi görüşelim

Abdullah hocam, yağ denilen nesnalerin belirli ömürleri vardır, şanzuman defransiyel için her 30000km bir değişir, nasıl motor yagını 5000-10000 degişiyorsak şanzuman ve def. içinde 30000-40000 max degişmelidir.

Bende aracaımda bunu uygular kafam rahat gezerim. Ötme konusunda ötme varsa devam eder yeni yagda biraz daha azalır, ötme yoksa zaten ötmez, öten defransiyelide yağ susuturmaz, konu mekaniktir. ;)

Slmlar
Hakan Irıklı

Ynt: Vitara JLX Vites Kutusu ve Diferansiyel Yağları Değişim Periyotları-Maliyet

Arkadaşlar Vites Kutusu ve Diferansiyel Yağları değişim maliyeti hakkında bir fikir verebilir misiniz? Ben bir yetkili servisten 350 tl fiyat aldım. Bir özel servis 200 tl dedi ama o da güven veren bir yer değil 2 yıl önce motor yağı değişimi için ( selenia marka açık yağ ve yan sanayi filtre kullandığı halde ) 87 tl almışlardı. O nedenle kullanacağı yağın uygunluğu ve işçilik konusunda güven vermeyen bir yer. Kendim yağ toptancısı arkadaşımdan alayım bir ustaya değiştirteyim diye düşündüm. Acaba Suzuki tecrübesi olmayan bir yer bu değişimi yapabilir mi? Yoksabu iş uzmanlık gerektirir mi yetkili servise mi gideyim?

Suzuki için özel bir durum yok değişimi gayet kolay.. Şanzıman ve diferansiyel yağlarını değiştirirken arazi şanzımanının yağınıda değiştirmeyi unutmayın (80W-90 kullanın,diferansiyellere kullanmanız gereken yağın aynısı) Güncel net fiyat bilgim malesef yok ama 80W-90 yağın mobil marka olarak bir kaç ay önce litresi 15 tl civarıydı. 3.5 - 4 litre kadar iki diferansiyele(toplam),2 litre civarıda arazi şanzımanına gidiyor.Aracım otomatik olduğu için manuel ana şanzıman kaç litre alır bilemiyorum.. Ama 350 tl tutmaz,bence yüksek bir rakam..

bu konu ile ilgili başlık yapmışdım jeeplere konulan yağlar diye hoş sizinki suzuki ama neyse :smiley:) yazıyo yolluyorum fiyatlar hala değişmedi

--------------------------------------------------------------------------------
selam arkadaşlar öncelikle son zamanlarda yaşanan konulardan dolayı herkesle bi konuyu paylaşmak istedim ve binici olarak fikilerinizede görüşlerinize almak istedim.. jeeplere konan yağlarda ne özellik taşıdığını kaç km d eğiştiğimiz gibi konularla birlikde fiyatları ve özellikleri ilede en azından birşeyler paşlaşaçağımızı umuyorum öncelikle eski cj serisi araçlarımıza 20/50 motor yağı kullanırız daha yeni model jeelerimizde ise genellikle 10/40 kullanırız şimdi gelelim konunun özüne ve sizlerden riçama eski yağların topanıp kimyevi işlerden geçip tekrardan satıldığını sanıyorum herkes biliyodur şimdi zararları bi düşünelim sürtünen metal akşamlarda görev yapamadığı için motor şanzıman ve defransiyellerde arıza meydana getiriyo bildiğimiz gibi artık lpg li araçlar için var motor içi temizleme özelliği olan var ..sadece size birkaç örnek için ve bilginiz olsun diye yağ litre fiyatlarını vereceğimki örnek olsun elnizde ve aldığınız yaların arkasını mutlaka okyup özelliklerine bakın
shell 10/40 yarı sentetik (formula) 1 lt 14.75 tl dir
mobil 10/40 yarı sentetik 4 lt 54.65 tl
catrol gtx 10/40 yarı sentetik 1 lt 14.00 tl

speedol 20/50 motor yağı 1 lt 10.00 tl
whapex 20/50 motor yağı 4 lt 27.00 tl

speedol 20/50 lpg li araçlar için yarı sentetik 4 lt 38.00 tl
whapex 20/50 lpg araçlar için yarı sentetik 3 lt 23.00 tl

80/90 dişli yağı 1 lt 11.00 tl
80/90 dişli yağı spesiyal 1 lt 18.75

atf hidrolik yağı yani direksiyonlara koyduğumuz 1 lt 10.00 tl
dot 3 hidrolik bedix marka 500 ml 7.50 tl
dot 4 hidrolik bendix 500 ml 10.00 t

bunlar perakende satış fiyatları bunlar orjinal yani eski yağa işlem görmeden müşteriye sunulan orjinal yağlardır

kendi yağınızı kendiniz alıp yağ değişebileçeğiniz yerlere gittiğinizde kaça değişiyolar bi fikrinizi öğrenmek istiyorum yada sizler yağ değişen yerlerde bi üçret ve yağların özelliklerine bakarsanız ve benle paylaşırsanız sevinirim böylece eminimki birçok yaşanan srun aydınlığa kavuşaçakdır değerli bilgilerinizi bekliyorum l

bu konuda yaşadığınız sorunlar varsa iletmenzide önemle belirtirim

yag ların kalite ve fiyatlarına göre basitce 3 e ayırabiliriz

1-) tam sentetik en pahalı ve en kaliteli ısıya dayanıklı diyebiliriz

2-) yarı sentetik orta kalite orta pahalı denebilir

3-) hipoloidli yag petrolden üretilen ucuz olan yaglardır

http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=73020049&contentId=6009042 bu linkteki hangi araca hangi yag yazan yere kendi arac bilgilerininizi girerseniz bulacaksınız .

kendi kişisel deneyimlerimi size aktarayım benim arac kullanırken sag dizimi vitesin oldugu konsola dayamak gibi bi tik im yada hastalıgim varmış yanlız bunu aşırı sıcaklarda yapamıyorum dizim yanıyor sıcaklarda fazla yayılmadan daha derli toplu duruyorum mecburen bunları neden yazdım .... sanzımanda ateş patlama vs. yok ama nedendir bilmem yapısı geregi olsa gerek sanzıman fazla ısınan bi yer vitaralarda fiyatı pahalı gelmezse tam sentetik tavsiye ederim .arazi sanzımanı denılen yerde bir zincir var sadece oaraya orta kalite bi yag defransiyellere de hipoloidli yag konabilir
tam sentetikle yüksek devirlerde ki gırc sesi gidiyor vitesler daha rahat geciyor.
arka defransiyelden cıkan yagın rengine bir bakın ve boşattıgınız tasa bir mıknatıs koyun capak varmı kontrol edin defransiyel icin 40000 ni beklemeyin derim .kömür rengi cıkacak ..

tam sentetik yaglarda ambalaj problemi var 20-200 lt gibi 3-4-5 lt ambalajı yok malesef 1 lt ambalajda 75/90 mobil yag var fiyatı artmadı ise 40-45 tl aralıgında idi 20 lt ye göre fiyatı pahalı idi ama 20 lt de 20 sene bitmez diye 1 lik olanlardan almıştım hepsine bundan koysanız 5-6 lt gibi gidiyor senede 15-20 bin km yapıyorsanız 2-3 senede bir bu yag parası cok degil derim tam sentetik + katık yok derim hic bir yag üreticisi benim yagıma katkı koy demiyor ve uyarıyor asla bu yaga katkı koyma diye belirtiyor .bence kafanıza ve bütcenize uygun yagı alıp nazınızın gectigi bi arkadaşını za gidin derim + bir notum da var aracin tıpaları kare dörtköse anahtar acıyor anahtarı kontrol edin azıcık yalamalık aşınmışlık varsa anahtar ucunda tıpayı bozuyor kaynakcıya cıvata kaynattırmanız gerekebilir .acmadan önce ya cekiç ile tıklamalı yada azıcık kaynak degdirilirse dahada rahat acılıyor ;)
Abdullah bey umarım yardımcı olmuşumdur keyifli sürüşler dilerim . :smiley:

Oğuz Abi çok teşekkürler gerçekten çok yardımcı oldun.
Demek ki tamamen sentetik yağ kullansam kitapçıkta ön-arka diferansiyel- şanzıman - arazi şanzımanı toplam 6.4 lt yağ gösterdiğine göre 7 adet 1 lt yağ alacağım; 7*45=336 tl yağ masrafı olacak.
Yetkili servis tamamen orjinal yağı kullanmak şartı ile işçilik dahil 350 tl istedi. Servisin kullanacağı yağ tam sentetikse fiyat makul diyebilir miyiz?
Saygılar.

75/90 her markada 3 - 4 ceşit var buda karşınıza 15-20 çeşit fiyat cıkar demektir sizin hesaba göre 15 tl kazanır bu iş için servis sizce normalmi .... defransiyelinizde lsd yada % 100 kilit varmı ... bu yaglar olmuyor daha kalın 90 yada 140 hipoloidli yag yada bulabilirsenız 75/140 gerekiyor . kilit yoksa problem yok..
ülkemizdeki pek cok marka servisleri 20 bin -50 bin bakım altında yaptıkları yag filitresi ,yag ,ve hava filitresi degişimlerine servis işciligi adı altında 150-250 tl para yazıp yagın filitreninde parasını altına ilave etmek sureti ile calışıyorlar bu mantıkla sizin olaya bakarsak size lt si 10-15 tl lik yaglardan kullanılacak demektir .Saygılar.

Arkadaşlar dün Antalya Suzuki Yetkili Servisi Durmazlar'da ana şanzıman- arazi şanzımanı - ön ve arka diferansiyellerin yağını değiştirttim. Toplam 8 lt Mobil 75 w -90 yağ (140 tl) kullanıldı.
Araçta korktuğum, diferansiyelden ses gelme olayı olmadı. Araçta gözlemlediğim farklılık yokuş aşağı viteste gaza dokunmadan inerken bariz sessizleşme var. Diferansiyel yağı değişimi ile ilgili heralde.
Daha önce konuya yorum yazıp beni bu geç kalınmış yağ değişimine yönlendiren tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Zira iki tane özel suzuki servisi bana bu yağların değişmeyeceğini söylemişti.
Bir de sorum var: Aracın kitapçığında şanzıman ve diferansiyel yağ değişim periyodu 45000 km olarak verilmiş.Fakat ben arazi vitesini çok az kullanıyorum. Şöyle ki ben 45000 km 'yi yaklaşık 15 ayda yaparım. Ve bu sürede arazi vitesini ancak 500 km boyu kullanırım yani genel kullanım içinde arazi vitesi ile kullanım % 1 gibi.
Bu durumda her 45000 km'de hem ön-arka diferansiyel -ana ve arazi şanzımanının tüm yağları değiştirmeli miyim? Yoksa sadece arka diferansiyel ve ana şanzımanın yağını mı değiştirmeliyim?
Ön diferansiyel ve arazi şanzımanının yağlarını daha uzun periyotta değiştirsem olur mu?
Benim kullanım şartlarımda ön diferansiyel ve arazi şanzımanının yağ değişim periyodu km veya yıl olarak ne olmalıdır?
Teşekkürler.

yagları degiştirmekle en dogrusunu yapmışsınız eskiden renolar vardı şanzımanında yag kacagı hiç eksik olmazdı ustalarda zaten sürekli yagı ilave ettikleri için araca komple dişli kutularının yaglarını degiştirmezlerdi yada aracın dişli aksamına uygun olmayan kalın yaglarla degiştirirler sonucundada arac vitese zor geciyor yok dişliler ses yapıyor diye kabahati yaglara bulurlardı tabiki bu dönemler eskide kaldı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri