Vitara JLX Vites Kutusu ve Diferansiyel Yağları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan veteriner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,609
Ynt: Vitara JLX Vites Kutusu ve Diferansiyel Yağları

veteriner' Alıntı:
Arkadaşlar dün Antalya Suzuki Yetkili Servisi Durmazlar'da ana şanzıman- arazi şanzımanı - ön ve arka diferansiyellerin yağını değiştirttim. Toplam 8 lt Mobil 75 w -90 yağ (140 tl) kullanıldı.
Araçta korktuğum, diferansiyelden ses gelme olayı olmadı. Araçta gözlemlediğim farklılık yokuş aşağı viteste gaza dokunmadan inerken bariz sessizleşme var. Diferansiyel yağı değişimi ile ilgili heralde.
Daha önce konuya yorum yazıp beni bu geç kalınmış yağ değişimine yönlendiren tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Zira iki tane özel suzuki servisi bana bu yağların değişmeyeceğini söylemişti.
Bir de sorum var: Aracın kitapçığında şanzıman ve diferansiyel yağ değişim periyodu 45000 km olarak verilmiş.Fakat ben arazi vitesini çok az kullanıyorum. Şöyle ki ben 45000 km 'yi yaklaşık 15 ayda yaparım. Ve bu sürede arazi vitesini ancak 500 km boyu kullanırım yani genel kullanım içinde arazi vitesi ile kullanım % 1 gibi.
Bu durumda her 45000 km'de hem ön-arka diferansiyel -ana ve arazi şanzımanının tüm yağları değiştirmeli miyim? Yoksa sadece arka diferansiyel ve ana şanzımanın yağını mı değiştirmeliyim?
Ön diferansiyel ve arazi şanzımanının yağlarını daha uzun periyotta değiştirsem olur mu?
Benim kullanım şartlarımda ön diferansiyel ve arazi şanzımanının yağ değişim periyodu km veya yıl olarak ne olmalıdır?
Teşekkürler.

Yağ kullanımla olduğu kadar zamanlada bozulan,eskiyen bir materyal.Arazi şazımanı ve ön diferansiyelin yağlarınıda (çok kullanmasanız bile) zamanı geldiğinde diğerleriyle beraber değiştirmelisiniz.Paketi açılıp hava ile temas ettiği andan itibaren yağ yavaş yavaş ömrünü doldurmaya başlar.Çarklar,dişliler dönmese bile yağ görevi gereği havadaki nemi tozu pisiği bünyesinde toplamaya ve dolayısı ile eskimeye devam eder.

Etiketler

Arkadaşlar; aracımın şanzıman ve diferansiyel yağlarını değiştireli dün itibarıyla 6 gün ( 570 km ) oldu. Değişimden hemen sonra yola çıktığımda aracı 2500 - 3000 devirlere çıkarınca bir miktar ses azalması ve sanki aracın çekişinde biraz rahatlama hissettim.
Ancak dün yaptığım yarısı dik rampa olan 50 km'lik yolculukta;
vites geçişlerinde bariz yumuşama - rahatlamayı,
bahsettiğim devirlerde ses azalmasını
ve aracın çekişinin - gidişinin rahatlamasını daha net hissettim. Özellikle bu son durum bana yakıt tüketiminde düşüş de sağlar gibi geliyor. Henüz ölçüm yapmadım ama ibrenin konumu da bu düşüncemi doğruluyor.
Sormak istediğim şanzıman ve diferansiyel yağ değişiminden sonra araçta saydığım değişimler olur mu? Yoksa bu olumlu değişimler başka sebeplere mi bağlanmalıdır? Ayrıca bahsettiğim olumlu değişimlerin ( özellikle vites değişimlerinin rahatlaması ) yağ değişiminden hemen sonra değil de belli bir km sonrasında olmasının sebebi nedir?
Saygılar.

Merhaba arkadaşlar 1.6 düz vites vitaramın şanzıman yağını değiştirmeye karar verdim ancak bulunduğum yerde istediğim yağdan bulun madığını ve siparişle geleceğini söylediler. siparişle geleceği için yağın miktarı önemli oldu.
Yukardaki yazılarda bu konuyla ilgili çok yardımcı bilgiler edindim ancak ana şanzımanın kaç lt yağ alacağı yazılmamış bunuda belirtirseniz çok sevinirim.
iyi günler.

Ana şanzıman : 1,5 lt
Arazi Şanzımanı: 1,7 lt
Ön Diferansiyel: 1 lt
Arka Diferansiyel: 2,2lt
Yağlar birkaç çeşit, 75W -90 tam sentetik yağ kullanırsanız iyi olur. Ben de gerek yağın bulunma meselesi gerek tamircilerin işgüzarlığı nedeniyle bu yağların değişimi konusunda sıkıntı çektim. Sonunda yetkili servise gittim. Mobil marka yağ kullanıldı. Litre fiyatı 14.75+kdv

2006 otomatik 2.0 grand vitara 100.000+ km de, rutin 10000 km bakımı ne tutar ortalama ?
ön arka diferansiyel motor direksiyon yağları, hava klima lpg(prins) filtreleri değişimi, kelebek temizlenmesi vs.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri