DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Vitara JLX Vites Kutusu ve Diferansiyel Yağları

'SUZUKI' forumunda veteriner tarafından 30 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu 14361 kişi tarafından okunmuş, 21 cevap yazılmıştır

1. erenatac

erenatac Kamp III

Alınan Beğeni:
    3
    Ynt: Vitara JLX Vites Kutusu ve Diferansiyel Yağları

Yağ kullanımla olduğu kadar zamanlada bozulan,eskiyen bir materyal.Arazi şazımanı ve ön diferansiyelin yağlarınıda (çok kullanmasanız bile) zamanı geldiğinde diğerleriyle beraber değiştirmelisiniz.Paketi açılıp hava ile temas ettiği andan itibaren yağ yavaş yavaş ömrünü doldurmaya başlar.Çarklar,dişliler dönmese bile yağ görevi gereği havadaki nemi tozu pisiği bünyesinde toplamaya ve dolayısı ile eskimeye devam eder.

2. veteriner

veteriner www.bagbasiveterinerklinigi.com

Alınan Beğeni:
    28
    Web Sitesi:
    http://www.bagbasiveterinerklinigi.com

Arkadaşlar; aracımın şanzıman ve diferansiyel yağlarını değiştireli dün itibarıyla 6 gün ( 570 km ) oldu. Değişimden hemen sonra yola çıktığımda aracı 2500 - 3000 devirlere çıkarınca bir miktar ses azalması ve sanki aracın çekişinde biraz rahatlama hissettim.
    Ancak dün yaptığım yarısı dik rampa olan 50 km'lik yolculukta;
    vites geçişlerinde bariz yumuşama - rahatlamayı,
    bahsettiğim devirlerde ses azalmasını
    ve aracın çekişinin - gidişinin rahatlamasını daha net hissettim. Özellikle bu son durum bana yakıt tüketiminde düşüş de sağlar gibi geliyor. Henüz ölçüm yapmadım ama ibrenin konumu da bu düşüncemi doğruluyor.
    Sormak istediğim şanzıman ve diferansiyel yağ değişiminden sonra araçta saydığım değişimler olur mu? Yoksa bu olumlu değişimler başka sebeplere mi bağlanmalıdır? Ayrıca bahsettiğim olumlu değişimlerin ( özellikle vites değişimlerinin rahatlaması ) yağ değişiminden hemen sonra değil de belli bir km sonrasında olmasının sebebi nedir?
    Saygılar.

3. velicanöz

velicanöz Kamp II

Alınan Beğeni:
    2

Merhaba arkadaşlar 1.6 düz vites vitaramın şanzıman yağını değiştirmeye karar verdim ancak bulunduğum yerde istediğim yağdan bulun madığını ve siparişle geleceğini söylediler. siparişle geleceği için yağın miktarı önemli oldu.
    Yukardaki yazılarda bu konuyla ilgili çok yardımcı bilgiler edindim ancak ana şanzımanın kaç lt yağ alacağı yazılmamış bunuda belirtirseniz çok sevinirim.
    iyi günler.

4. veteriner

veteriner www.bagbasiveterinerklinigi.com

Alınan Beğeni:
    28
    Web Sitesi:
    http://www.bagbasiveterinerklinigi.com

Ana şanzıman : 1,5 lt
    Arazi Şanzımanı: 1,7 lt
    Ön Diferansiyel: 1 lt
    Arka Diferansiyel: 2,2lt
    Yağlar birkaç çeşit, 75W -90 tam sentetik yağ kullanırsanız iyi olur. Ben de gerek yağın bulunma meselesi gerek tamircilerin işgüzarlığı nedeniyle bu yağların değişimi konusunda sıkıntı çektim. Sonunda yetkili servise gittim. Mobil marka yağ kullanıldı. Litre fiyatı 14.75+kdv

5. velicanöz

velicanöz Kamp II

Alınan Beğeni:
    2

Abdullah bey teşekkürederim.

morhan06 bunu beğendi.

6. telepathy

telepathy Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    2006 otomatik 2.0 grand vitara 100.000+ km de, rutin 10000 km bakımı ne tutar ortalama ?
    ön arka diferansiyel motor direksiyon yağları, hava klima lpg(prins) filtreleri değişimi, kelebek temizlenmesi vs.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...