Xl-7 Td Bridgestone Dueler At-694 225-75-16

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan veteriner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,832

veteriner

www.bagbasiveterinerklinigi.com
Yer
DENİZLİ
Web
www.bagbasiveterinerklinigi.com
ildiğiniz gibi aracım XL-7 Standart donanım.
Lastikle yükseltmeye niyetlendim.
Çıkma lastiklerle yaptığım denemeler sonucu 225-75-16 ya karar verdim.
Marka Bridgestone Dueler AT 694.
Zaten deneyebildiğim de bu ebat yanında bir de 235-70 -16 idi , daha yüksek olacağından 225-75 i tercih ettim.
İnternette standart XL-7 ye uyacak maks. lastik ne olur diye aradım bir bilgiye ulaşamadım.
Bu ebat değişikliğiyle lastiğin tabanı 1 cm inceldi, yanak dolayısıyla aracın yüksekliği 2.7 cm arttı, çap yaklaşık %8 arttı.
Şehir içi 20 km kadar sürdüm, şimdilik sürtme yok, çekişte azalma hissedilmiyor. Eski lastiklerim marshalldı hem marka kalitesi hem de yanak artışı nedeniyle konfor arttı gibi.
Aracı off road'a sokmayacağım sadece köy yollarında kar-çamur görecek o kadar, ciddi artikulasyon olmayacağından inşallah sürtme de olmaz.

IMG 8226

IMG 8227

IMG 8228

IMG 8229

Etiketler
Ynt: Xl-7 Td Bridgestone Dueler At-694 225-75-16

hayırlı olsun hem araç hem lastikler. 3 senedir kullanıyorum aynı lastikleri bir sıkıntı çıkarmadı..

mete74' Alıntı:
hayırlı olsun hem araç hem lastikler. 3 senedir kullanıyorum aynı lastikleri bir sıkıntı çıkarmadı..
Teşekkürler Hocam.
Daha önce kullanan kimseyle tanışmadığımdan aklımdaki tüm soruları sorayım.
Asvaltta, yağmurda, karda, çamurda nasıl?
Kaç km'dir kullanıyorsunuz aşınma durumu nedir?
Ağırlık asvalt olmak üzere kışın toprak köy yollarının çamurunda ve biraz da karlı-buzlu zeminde kullanacağım. İşimi görür mü?
Bu arada sizin araç neydi?

O lastiklerden vakti zamanında çok aramıştım bulamadım. Bir lastikçi 3 ay bekleyin gelecek dedi beklemek te mümkün olmadı. Kullanmak kısmet olmadı ama bu arada öğrendiğim bilgileri aktarayım. Asfaltta yağmurda yeniyken iyi olduğu fakat dişler eskimeye başladıktan sonra dikkat etmeniz gerektiği söyleniyor. Hafif çamurda kullanmayı düşündüğünüz yerlerde sorun olacağını zannetmem oralarda normal asfalt lastiği de idare ediyor (belki de yollar çamurlu gibi görünse de zemin taş olduğu için kurtarıyor, zemini sağlam olmayan yerlerde dolaşıyorsanız durum değişebilir...), kar için ise biraz şüphelerim var. Gerçi kışlar geçen sene gibi(*) olacaksa ve arabayı her gün işe gidip gelmek için kullanmıyorsanız gidip bir takım da kışlık lastik almak biraz gereksiz masraf olabilir ama yok ben kış ortasında yaylaya gider gezerim diyorsanız ya da her gün yollardayım bu arabayla işe gidiyorum diyosanız kesinlikle kışlık lastik gerekli, risk almaya gerek yok.

(*) geçen kış ankarada 1 hafta bile kar göremedik şehir içinde başka yerler nasıldı bilemiyorum ama günde 1.5 saatim yollarda geçiyorsa ben ne olur ne olmaz der yine de kışlık lastiği takarım. Siz ne yapmalısınız onu bilemem bence kendi kullanım durumunuzu değerlendirin ona göre karar verin.

sakyuz' Alıntı:
O lastiklerden vakti zamanında çok aramıştım bulamadım. Bir lastikçi 3 ay bekleyin gelecek dedi beklemek te mümkün olmadı. Kullanmak kısmet olmadı ama bu arada öğrendiğim bilgileri aktarayım. Asfaltta yağmurda yeniyken iyi olduğu fakat dişler eskimeye başladıktan sonra dikkat etmeniz gerektiği söyleniyor. Hafif çamurda kullanmayı düşündüğünüz yerlerde sorun olacağını zannetmem oralarda normal asfalt lastiği de idare ediyor (belki de yollar çamurlu gibi görünse de zemin taş olduğu için kurtarıyor, zemini sağlam olmayan yerlerde dolaşıyorsanız durum değişebilir...), kar için ise biraz şüphelerim var. Gerçi kışlar geçen sene gibi(*) olacaksa ve arabayı her gün işe gidip gelmek için kullanmıyorsanız gidip bir takım da kışlık lastik almak biraz gereksiz masraf olabilir ama yok ben kış ortasında yaylaya gider gezerim diyorsanız ya da her gün yollardayım bu arabayla işe gidiyorum diyosanız kesinlikle kışlık lastik gerekli, risk almaya gerek yok.

(*) geçen kış ankarada 1 hafta bile kar göremedik şehir içinde başka yerler nasıldı bilemiyorum ama günde 1.5 saatim yollarda geçiyorsa ben ne olur ne olmaz der yine de kışlık lastiği takarım. Siz ne yapmalısınız onu bilemem bence kendi kullanım durumunuzu değerlendirin ona göre karar verin.
Yorumlarınız için teşekkürler.
Daha önce Lassa Competus kullanmıştım diğer aracımda. Çamurda iş yapmıyordu asvaltta, karda idare eder diyebilirim. Anladığım kadarıyla bu da onun gibi bir şey, ben biraz daha iyi olur diyordum belki ithal bir ürün olduğundan...
Hocam bildiğim kadarıyla lastikler konusunda tecrübelisiniz, yaptığım ve önerilmeyen ebad değişikliği konusunda (%8 çap artışı 1 cm tabanda daralma) hangi dezavantajları yaşarım, dikkat etmem gereken nedir?
Teşekkürler.

%3 ten fazla oynamayın denir genelde aksini yapmak süspansiyon sisteminden anlayan uzmanların işi, bizim değil. Çok tecrübeli değilim ama okuduğum şeylerin aksini yapıp "tecrübe" kazanmamaya çalışırım genelde. Bu arada arazi şartlarında lassa competustan çok büyük bir farkı olmayacağı konusunda muhtemelen haklısınızdır, ama yeniyken asfaltta hafif yağmurlu ıslak yollarda biraz daha iyi bir yol tutuş bekleyebilirsiniz çünkü o lastiğin üst katmanının yapıldığı bileşen alttakinden farklı, o aşınınca bir farkı kalmayacak. Yok eğer yolu sel götürüyorsa hepsi sakat, yavaş gitmek lazım...

Konu xl-7 kullanıcıları için çok yararlı olacaktır teşekkürler...

Amerikada XL-7 leri öyle bir oynuyorlar ki ben gözlerime inanamadım , gördüğüm manzara üzerine bende hemen lastikleri büyültme kararı aldım , 235 85 16 düşünüyorum , 2 inçte get yükseltmesiyle beraber hafif offroad da idare eder düşüncesindeyim , görüşlerinzi bekliyorum arkdaşlar...

7cm yükseltme+3cm spacer+245/70/16=ön de hafif sürtme var.. ;)

ön plastik tampondan vazgecerim demir yaptırırım derseniz.. ;) m.becce den ekstrem kit ön salıncagı çözüm olabilir..ön tekeri 2-3 cm öne alıyor.. :smiley:

ön tekeri 2-3 cm öne alıyor.. ?...>> dogru bilgiyi firmadan alın net ölçüyü bilmiyorum.. :smiley:

Bu lastiklerle büyüyen %8 çap ile orantılı olarak yakıt tüketimi düştü.
Daha önce 820-850 km civarı yanan mazot ışığı bu sefer aracım km sayacına göre 825 km'de ancak Navigasyonda görüln gerçek km'ye göre 925 km'de yandı. 990 km'de pompaya girdim taşana dek doldurdum 59,4 lt aldı.

Yakıt düştü cümlesi genelleme olmamalı.
Benim kullanım koşullarımda düştü demem daha doğru olur.
Yaptığım yolun %80-90 'ı şehre 20-60 km uzaklıkta köy-kasabalara, kalanı da yoğun trafik görmeyen şehir içi.
Kullanırken de mümkün olduğunca yüksek vites, düşük devir, sabit hız-devir, maksimum tork devrine yakın kullanmaya çalışıyorum.
Şehir içi ışıklardan kalkışlarda tüketim arttı, daha önce anlık yol bilgisayarı 200 lt gösterirken, şu an 300 lt/100 km gösteriyor.
Rampalarda belli belirsiz bir çekiş kaybı var, ancak kesinlikle sürüş konforunu bozacak-ayna/mahruti değişimi gerektirecek düzeyde değil. (kıyaslama açısından JLX 'te orjinal ebad olan 195-80'den 215-75'e geçince hissedilen fark kadar var-yok)
Özetle lastik çap artışı sabit hız-devirde yakıt tüketimini düşürüyor, dur-kalk ve rampalarda yükseltiyor diyebilirim.

Arazide kullanımda tork düşüşü etkiler mutlaka, altının yükselmesi olumlu olmakla birlikte. Dik yokuşta kalkışlarda stop ettirme, debriyaj kokusu ihtimali artar. Amerikada çok tadilat yapan var, ama oradakiler 2,7 L 183 hp...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR