Yeni 4x4 'üm Vitaja JLX [3K]

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kndrc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,411

kndrc

yolun sonu, yeni başlayandır...
Yer
Antalya
Web
www.ahmetkunduraci.com
bundan 1,5 yıl önce tanışma bölümüne yazmıştım, 3 kapı vitara alıp geri gelicem diye....
2011 ocak da alıcam demişim ama 2012 ocak kısmet oldu :smiley:
buda benim vitaram;
vitara.jpg

2011 temmuz ayında bu aracı yolda görmüştüm. sahibiyle tanışıp nasıl yaptığını, çok güzel olduğunu felan söyleyip bir muhabbet ilerletmiştik. 3-4 hafta önce gene aynı yolda ilerlerken üzerinde satılık yazısı gördüm. araştırdım ettim. altımdaki ford fiestayı hemen satıp bunu aldım. dayanamadım :smiley:
kazasız belasız günler geçiririm umarım :smiley:

Etiketler
Ynt: Yeni 4x4 'üm Vitaja JLX [3K]

Dostum hayırlı uğurlu olsun yalnız aracın biraz daha detaylı fotoğraflarını ve bilgilerini uygulanan işlemleri açıklarsan daha detaylı açıklamış olup.. Bize yardımcı olmuş olursun ;)

Hayırlı olsun. Kazasız belasız binin.

Hayırlı olsun gerçekten çok güzel ve arazi için oldukça donanımlı bir görünümü var..

daha henüz çok tanışamadık kendisi ile ama 800 km yol yapmışım 2 haftada :smiley:
aracın kısaca teknik özellikleri:
1998 Model 150.000 km 'de 2005 gümrük çıkışlı.
1.6 16v EFI motor (+LPG) (klima + airbag)
5 inç yükseltme kiti kullanılmış, 4 üst sepette(2'si yanlara bakıyor), 2 ön tamponda, 2 arkada sis farı, tavan speti (alimunyum), şnorkel (rescue team), telsiz tertibatı mevcut.
sanırım bu sitede de üye bir arkadaş ile beraber yapılmış arac gecen sene. (perçin sümer, suzuki4x4turkiye.com sitesinden bulduğum bilgi)
aracta diff-lock mevcut değil, taktırsam mı taktırmasam mı tam bilemedim henüz forumdan araştırıyorum faydası ve zararlarını.
Arazi performansı ilk offroad'um olduğu için bana mükemmel geldi :p tabi zamanla göreceğim ve yaşacağım.
Merak ettiğim birkaç şey var araç hakkında sizlerden bilgi gelirse sevinirim.

eski fiestama göre kıyaslama yapacağım ayıp olmazsa :smiley:
aracın ideal devri nedir? benim fiesta da 2000-3000 arası devir ideal gidiş idi. tabi bu benzinli olunca fark oluyor mu ?
2500 devir 5 vites düz yol hız 80 km? (lastik ebatından düşük sanırım bu hız)

Yakıt sarfiyatı: (LPG)
sehir içinde km: 35 ykr (lpg 2,6 TL)
şehir dışı km: 40 ykr (neden şehir dışında daha fazla yakıt sizce?) 100 km'yi geçmiyorum hiç, hız bana göre değil...

Aracın su alımı?
gecen gün antalya boğaçayında su geçisi denedim, gayet güzel geçtim. sıkıntı olmadı. Ama mütamadiyen bir su dolumu yaşadım arabada. su yalıtımı için ne yapmalıyım ? (bu konuyu fotoğraflarla birlikte teknik destek bölümüne açacağım kısa zamanda). malum su soğuk :smiley: yazı mı beklemeliyim su geçisi için :smiley:

[SIZE=78%] [/SIZE]

431301 10150586787737081 729947080 8906751 2112538832 n

421211 10150581502747081 729947080 8891916 1248971324 n

394157 10150577271247081 729947080 8877971 97156530 n

kndrc' Alıntı:
eski fiestama göre kıyaslama yapacağım ayıp olmazsa :smiley:
aracın ideal devri nedir? benim fiesta da 2000-3000 arası devir ideal gidiş idi. tabi bu benzinli olunca fark oluyor mu ?
2500 devir 5 vites düz yol hız 80 km? (lastik ebatından düşük sanırım bu hız)
Yakıt sarfiyatı: (LPG)
sehir içinde km: 35 ykr (lpg 2,6 TL)
şehir dışı km: 40 ykr (neden şehir dışında daha fazla yakıt sizce?) 100 km'yi geçmiyorum hiç, hız bana göre değil...
Sorularınızdan uygun devir ve yakıt tüketimi ile ilgili olanlara bildiğim kadarıyla cavap vereceğim. Su alma ile ilgili çok bilgi sahibi değilim.
Bu araçlarda maksimum tork 4000 devir/dk'da üretilir. Düşük yakıt tüketimi için ideal devirler ise; çok dik rampalarda 3500, orta dikliklerde 2800-3000, düzde 2200, hafif inişlerde 1900-2000 devir civarı gitmek en az yakıtı sağlar.
Vitara'da hele ki modifiyeli ve LPG li ise yakıt tüketim hesabı yapmak ve bunun normal mi, yüksek mi olduğunu tespit etmek hayli karmaşık ve zor. Şöyle ki;
Öncelikle aracın orjinal km göstergesi standart lastik ve donanımda iken dahi hız ve gidilen yolu doğru göstermiyor.
Başta büyük çaplı lastik ve ayna-mahruti değişimi gibi modifiyeler sonucu göstergede yanlışlıklar oluyor.
Diğer modifiyeler yakıt tüketimini etkileyebiliyor.
Şnorkel ayrı bir etki yapıyor.
LPG takılan marka ve modele göre ayrı bir etken.
Aracın benzinden LPG ye geçen sürede hareket edip yol alması, fakat hesapta bunun dikkate alınnmaması ayrı bir etken.
Yakıt tüketimi sizin verdiğiniz rakama göre lt bazında 13.4 lt/100 km şehir içi ve 15.4 lt/100 km şehir dışı.
Fakat siz büyük ihtimalle yakıt hesabı yaparken gidilen km'yi aracın sayacına göre hesaplıyorsunuz tahminimce araçta 30-9.5-15 lastik var ve bu ebad lastikle aracın sayacı orjinal lastikle gidilenden %11 eksik gösterir , bunu dikkate alırsak şu an tüketiminiz şehir dışı 13.4 lt/100 km olur, bu değeri de GPS cihazları ile ölçülebilen gerçek doğru km'ye çevirirsek gerçek tüketim 14.8 lt /100 km olur.
Tabi bu sırada aracın benzinde ilk çalıştıktan sonra LPG ye geçene kadar yerinden hiç oynatılmadığını varsayıyoruz.
Eğer araç benzinden LPG ye geçene kadar beklemeyip yürüyorsanız yakıt tüketimi hesabı yaparken harcanan LPG yi ölçü alıp ama yolun bir kısmı benzinle gidiliyorsa aslında gerçekte gidilen km daha az, lt bazında LPG tüketimi daha fazla olur.
İşin bu kısmı çok karmaşık.
Fakat şehir dışında şehir içine göre fazla yakmanızın sebebi de bu olabilir. Şehir dışı 100 km gittiğinizde bunun tahmini 1 km'sini benzinle 99 km'sini LPG ile gidiyorsunuz. Ama şehir içi 5 km yolculuk yapsanız da bunun 1 km'sini benzin 4 km'sini LPG ile gidiyorsunuz. Dolayısıyla şehir içi yakıtınız daha düşük çıkıyor. Şehir dışı ölçümünüz bence gerçeğe daha yakın dolayısıyla şehir içi ölçümünüz mutlaka hesapladığınızdan daha fazla, hatta şehir dışı ölçümünüzden de fazla. Bir de yaşadığınız yer Antalya , deniz seviyesinde olduğundan şehir dışı olarak gittiğiniz yerlerde rakım çok yükseliyorsa hem rakım farkı hem de virajlı yollar kullandığınızdan sık hızlanıp yavaşlamalar, devirsiz sürüşler de şehir dışında beklenen az yakıt tüketimini engelleyebilir. Ama şehir dışı yakıt 100 civarı hızla şehir içini geçmez.
Bu araçlarda yakıt tüketim verisi orjinal 195-80-15 asfalt tipi lastikleri ile şehir dışı 6.5 lt/100 km'dir.
Benim araç 2000 md, 1.6 JLX Benzinli, 5 kapı Yükseltme Kiti ve 235-75-15 AT sınıf lastik var. Başka bir modifiye yok. Şu an mevcut lastik ve yükseltme ile, sakin sürmek şartıyla GPS navigasyon cihazının ölçtüğü km'ye göre yapılan hesapta şehir dışı 7 lt/100 km tüketiyor.
(Bu araçların kendi km-hız sayacı orjinal ebad lastikleri ile GPS navigasyon cihazına kıyasla hem gidilen km'yi hem de hızı %7 daha fazla gösterir. Benim aracın tüketimini fabrika verisi ile kıyaslamak için orjinal ebad lastikte olduğu gibi gidilen km'yi %7 fazla kabul edersek tüketim 6.54 lt/ 100 km oluyor.)
Tabi sizin lastik ebadının daha büyük olması, tahminimce lastiklerinizin MT olması, şnorkel, tavan sepeti, fazladan elektrik çeken ilave sisler ve telsiz (varsa alt koruma, demir tampon, vinç gibi ilave ağırlıklar) bu tüketimi daha da artıracaktır. Tabi bu hesaplamalar ayna-mahruti'nin orjinal olduğunu varsayarak, Perçin ayna-mahruti değişimini gerekli görmüyor, kendi arabasında da orjinal kullanıyordu, ama sizin araçta değişim yapıldıysa onu da hesapta dikkate almak gerekir.
LPG'li bir araçta, lt bazında tüketimin benzine kıyasla %20 artması normaldir.
Yani benzinli olarak şehir dışı 7 lt/100 km tüketmesi gereken aracın LPG de 8.4 lt/100 km tüketimi olur.
Sizdeki ekstralarla bu değer tahminimce 9-10 lt/100 km civarı olmalı.
Ancak aracınızın tüketimi kesin olarak ne kadar bunu bilebilmenin en sağlıklı yolu, aslında benzini fulleyip mümkünse şehir dışı bir yolda (şehir içi ölçümler çok değişken olup pek fikir vermez) belli bir km sadece benzinde gidip benzindeki tüketimi bilerek işe başlamaktır.
Ancak çoğu LPG li araç sahibine bu yöntem ters geldiğinden ikinci yöntem olarak mümkünse şehir dışı yolda araçtaki LPG yi tamamen bitirin, benzinle pompaya kadar gidip depoyu fullemeden mesela 10 TL lpg alın, aracı çalıştırıp benzinden LPG ye geçene kadar bekleyip öyle yürüyün ve bu LPG yi bitirip 100 km 'de kaç lt LPG tükettiğini yukarıda saydığım faktörleri dikkate alarak hesaplayın. Çünkü LPG depoları boşken pompaya yanaşsa bile her fullemede farklı miktarlar alıyor ve tüketim hesabı bu şekilde doğru olmuyor.
Sakin sürüşle tüketim fazla ise; bu fazla tüketim araçtan veya LPG sisteminden kaynaklı olabilir.
Öncelikle araç benzinli halinde minimum yakıtı tüketecek şekle getirilip sonra gerekirse LPG sisteminde sorun aranmalıdır.

Hayırlı olsun güzel araç.Nasip olursa bende bu yaza kadar 5 kapılısını almayı düşünüyorum.
Saygılar....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri