Yeni Bir Karavan Hikayesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tugrulakalın Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,486

tugrulakalın

Ana Kamp
Yeni yaptığımız karavan hikayesini burada paylaşacağım. Belki bu şekilde dönüşüm yapacaklara bir faydası olur Aracım Chevy one g20
62ce1e9f9826adf288788baef4a66e51

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Araç lpg ve benzinli li 4.7 motor 40.k kilometrede. Motor vs oldukça iyi durumda
Eskiden merhum Özal In ambulansı olarak kullanılıyormuş.
3.ayda bi anda kafama takıp içini birkaç gün süren uğraşlar la sökerek. Yapacağım şeyleri bir proje haline getirdim. Fikirlerimi imalatçılarla paylaştım. Ve ana planım sade ve ahşap ağırlık lı bir konsept oluşturmak oldu

Araç lpg ve benzinli li 4.7 motor 40.k kilometrede. Motor vs oldukça iyi durumda
Eskiden merhum Özal In ambulansı olarak kullanılıyormuş.
3.ayda bi anda kafama takıp içini birkaç gün süren uğraşlar la sökerek. Yapacağım şeyleri bir proje haline getirdim. Fikirlerimi imalatçılarla paylaştım. Ve ana planım sade ve ahşap ağırlık lı bir konsept oluşturmak oldu

Karavan yapım meceranız hayırlı sonuçlansın.
Yapım aşamalarını bekliyoruz.
Dediğiniz gibi yapmak isteyeceklere fikir verir.
Ayrıca yapımda kullandığınız malzemeleri ve maliyetlerinide yazarmısınız.

Karavan bitti hikaye yavaş yavaş arkadan geliyor. Tabi maliyetleri de paylaşırım
Karavan yapım meceranız hayırlı sonuçlansın.
Yapım aşamalarını bekliyoruz.
Dediğiniz gibi yapmak isteyeceklere fikir verir.
Ayrıca yapımda kullandığınız malzemeleri ve maliyetlerinide yazarmısınız.

evet il olarak bir inşaat mühendisi olarak yalıtıma takmış durumdayım bu sebeple karavanda il yaptığım şeylerden biri de izolasyon konusunda doğru ürünleri araştırmak ve bulmak oldu.
bu malzemelerde ısı ve ses olarak 2 ayrı ürün kullandım.ısı ve ses için kullanılacak ürünler kesinlikle su almamamalı ve yanmamalı bu arada.piyasada kullanılan camyünü taş yünü yada elyaflı yada tekstil artığı malzemeler malesef hem yanıyor hemde sağlıksız.zaten küçük bir alan bu sağlıksız ürünler kanserojen malesef.
şimdi gelelim ben ne yaptım.yavaştan anlatacağım fotoğraflarla ve firmaları da anlatarak size örnekler vereceğim

Bekliyoruz.Ayrıca ufak bir merakım da var.4700 cm3 gibi çok büyük bir motorun yakıt tüketimi nasıldır acaba?
Benim diğer aracım 4*4 o aracımda şehir içinde 10 lt nin biraz üzerinde yakıyor. Emin olun bu araçta lpg ile aynı yakıyor. 18m3lük ducato ile aynı yakıyor

Ne sizi üzmek isterim nede tartışma çıkmasını ama inanmak biraz zor heleki yakıttan yana savruk harcanma yapan amerikan malı motorlar için hiç mi hiç inanasım gelmiyor.4.7 litre motor haçminde bir araç hemde benzinli nasıl olurda böyle az yakıtla çalışır? ya avrupalı PSA yapanlar dizel motor yapmaktan anlamıyor yada amerikalılar kimsenin bilmediği bir çok tasarruflu içten yanma motor usulü bülmüşlar.
Duygularımı yazdım lütfen kırılmayın.

yazdıklarımı yeniden okudum.acaba ben az yakıyor mu dedim diye?ama dememişim benim xtrail aracım 12-13 litre yakıyor şehir içinde bu da yaklaşık olarak kilometrede 80 kuruş yakıyor.bu araçda 4700cc motoru ile lpg ile bu kadar ve hatta bundan daha az yakıyor. bu zaten yüksek bir yakıt ?az yakıyor demedim

ısı izolasyonu için daha sonradan ankaradaki bir çok karavancı arkadaşımızında kullanarak memnun kaldığı.sanayi boruları ve yüksek ısı izolasyonu için kullanılan issolat marka ısı izolasyon sistemi ile kaplama yaptık. tabanca ile yapılan sadece 2 ila 3mm olan bir kaplama ama yaptığı iş gerçekten çok başarılı.eskiden aracın içinde sıcaktan drumak mümkün değili şimdi ise fark gayet hissedilir fotoğrafları ekliyorum
https://photos.app.goo.gl/Uap1oq8b9SzYLSbc8
https://photos.app.goo.gl/eGTgPhy6cfWuvKa37

daha sonra nem tutmayan bir malzeme araştırmaya başladım hem ses hemde sısya destek olması amacı ile başka malzemeye ihtiyacımız oldu bunun içide resimde görülen malzemeyi sık sık kullanıldığını duydum
EAxEV2.jpg

fakat bu malzeme su emici özelliği ile vazgeçtim. aynı zamanda yanıcı.
bende yanmayan ve suyun içinde bile suyu emmeyen bir malzeme buldum. eskişehirde bir firma bu konuda çözüm ortağımız oldu
firmanın adı cellofoam çok ilgili ve bu konuda çok bilgililer. kullandığım ürünler.
Tyis25.jpg

yj2Dnq.jpg

K49DQt.jpg

daha sonra nem tutmayan bir malzeme araştırmaya başladım hem ses hemde sısya destek olması amacı ile başka malzemeye ihtiyacımız oldu bunun içide resimde görülen malzemeyi sık sık kullanıldığını duydum
EAxEV2.jpg

fakat bu malzeme su emici özelliği ile vazgeçtim. aynı zamanda yanıcı.
bende yanmayan ve suyun içinde bile suyu emmeyen bir malzeme buldum. eskişehirde bir firma bu konuda çözüm ortağımız oldu
firmanın adı cellofoam çok ilgili ve bu konuda çok bilgililer. kullandığım ürünler.
Tyis25.jpg

yj2Dnq.jpg

K49DQt.jpg
Kece degilmi bu malzeme.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri