Yeni yapacağımız HEROES karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan berk_arda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 211
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 107,704

berk_arda

Kamp I
1999 model pegouet boxer 350 LH 13 m3 aracımızı hayırlısıyla aldık.yürüyen aksamından boyasına motorunda yapılması gereken herşey yapıldı.eşimle aracımıza HEROES ismini verdik.kahramanlar anlamına geliyor.nasipse yakın zamanda da imalat aşamalarına başlamayı düşünüyoruz.fakat kafamızda bi kaç soru işareti var ve siz değerli büyüklerimin bilgilerinden yararlanmak istiyorum.aracımızı işimizden dolayı hafta sonları ve bayram tatillleri ve bayram olan günler haricinde çok kullanabileceğimiz söylenemez.bu durumdan yola çıkarak aracımıza bir banyo ve tuvalet yapmayı düşünmüyoruz.çok sevdiğim bir dostum daha var.eşiyle beraber bu gezilerin hepsinde bizimle olacaklar nasipse.çünkü çalışma şartlarımızda aynı.bu yüzden aracımızda 4 kişilik yatmaya yer mutfak ve dolaplar harici birşey koymayı düşünmüyoruz.alttaki resimde arkada iki kişilik bir yatak.açık mavi renkli bölümde bir dolap sarı ve gri olan bölüm masa ve gece yatağa dönüşebilecek bir alan yeşil olan bölümde ise mutfağımız bordo olan kısımda da buzdolabı ve tv düşünüyoruz.arka yatak ölçüsü 120x180 , dolap 30x60 , sarı alanda oturumlar 60x80 masa 80x50 buzdolabı alanı 60x50 mutfak bölümü 110x60 cm olarak düşünüldü.kapı girişi yaklaşık 40 cm civarı koridorsa 50 cm olarak bırakıldı.bu rakamlar yaklaşık tabiki.bi kaç cmler önemlidir ama aracın içine girdiğimizde imalat aşamasında mutlaka bu ölçüler ufak tefek değişikliklere uğrayacak.şimdi bende sizlerden görüş ve önerilerinizi beklemekteyim.herkese şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

ImageUploadedByTapatalk1389558781313174

Etiketler
Ynt: Yeni Yapacağımız Heroes Karavan

Bir kaç öneri:

- Epeydir okuyorsunuz, biliyorum ama yine de önereceğim: Öncelikle foruma yazılan mesajları bıkmadan, usanmadan okuyun. Burası gerçekten bir ansiklopedi gibi. Sorularınızın pek çoğunun cevabını bulacaksınız.
- Aracınızı ayrıntılı şekilde ölçüp çizin.
- Çizimlerinizi ölçekli yapın.
- Daha önce birilerinin önerdiği gibi [kim olduğunu hatırlayamadım, özür diliyorum] mobilyalarınızın modellerini (örneğin köpük, sünger, vb. malzemelerle) üç boyutlu ve birebir ölçülerle yapıp maketinize yerleştirin.
- Böylece kafanızda düşündüğünüz ölçülerin gerçek hayatta nasıl olacağı konusunda bir fikriniz olur.
- Örneğin 40 cm kapıdan yanlamasına bile zor geçeceğinizi görürsünüz :smiley:

Amacınız hayırlı olsun.
öncelikle 13 m3 bir araçta 4 kişinin barınması biraz sıkıntılı olacaktır, bu işin yağmuru, kışı araç içine hapsolma durumlarıda vardır.
Kapı olayına gelince, Bekir hocamında dediği gibi biraz dar düşünülmüş, en basitinden araç içindeki en büyük tek parça eşyanın kapıdan girip çıkabilmesi lazım, örneğin buz dolabı.
Tuvaletsiz bir araç, birçok deneyimli karavancı için zaten başlıca bir sıkıntıdır. araçta gerektiğinde koridorda bile yatabilirsiniz ama şehir içinde bir ağaç dibine gidemezsiniz,
Ayrıca planınızda fazla kullanışlı görünmüyor, dolap vs gibi şeyleri yatay değil dik düşünebilirsiniz, ama sanıyorum bu plan ilk düşünce, gerçek anlamda boyutlandırılmış bir planda neyin ne olduğu daha net görünecektir.
Sadece düşüncelerimi yansıttım, amacım moral bozmak değildir.

!3 m3 karavanı 4 kişi kullanabilmek için Atilla Dinçer beyin yaptığı pop-up tavan düşünülebilir. O zaman banyo-wc için de yer açılmış olur.
2 aile bir karavanda kalmak zordur, banyo kabini hem duş-wc ihtiyacı için hem de bir soyunma kabini olarak iş görecektir ;)

Merhaba,Öncelikle hoş geldiniz ve aracınız hayırlı olsun.

Dost acı söyler,le başlayım.

1..110 / 60 mutfak,100 / 40 olursa koridor baya acılır, 60 / 80 oturma gurubu 50 / 80 4 kişi icin masa daha geniş olur

2.. 13m3 wc,siz 4 kişi gece konaklamalı bir karavan ? Kamp alanında kalsanız dahi, peki gece bayanlar icin wc ?

3.. 2. aile icin yatak 80 cm,lik eni olan bir alanda 2 kişi yatmayı denermisiniz yazın sıcakda nası olur ?

4.. 110 mutfak 100 cekilirse giriş yinede dar olurda 50cm cıkar ?

5.. Kısacası 2 kişilik bir cadırla beylerrrrr dışarda yatmaya kapı önü olsun lütfen birde portatif bir wc ile bayanlar iceri
beyler ağaç sulamaya.

Sayın Aka,nın dediği gibi amacım canınızı sıkmak deyil bir tavsiye elinizden geldiğince topikleri iyi okumanız ben yaklaşık 2 yıl okudum gerci bizim özel bir nedenimiz den dolayı 2 yıl bekledik ve sonunda bir derme catma karavan yapabildik ruhsatımızıda gecen hafta aldık ama halada yapmaya devam ediyoruz almancının inşaatı karavancının karavanı bitmezmiş.lütfen bolca topik okuyun kolay gelsin Selamlar Tunay & Tugay

drares' Alıntı:
!3 m3 karavanı 4 kişi kullanabilmek için Atilla Dinçer beyin yaptığı pop-up tavan düşünülebilir. O zaman banyo-wc için de yer açılmış olur.
2 aile bir karavanda kalmak zordur, banyo kabini hem duş-wc ihtiyacı için hem de bir soyunma kabini olarak iş görecektir ;)
Hoş geldiniz.Belirli bir süre arkadaşların sayfalarında gezerseniz,eminim 13 m3 karavanınız çok güzel olacak.Bir söz vardır:Köle olmak istersen yazlık al,özgür olmak istersen karavan al.Ama dersen ki ben sırtımda birilerini gezdirmek istiyorum,mecburum derseniz,size tavsiyem arkaya bir çeki demiri ruhsata işletip içinde sadece bir tuvaletivle, birde yatağı olan çekme karavan takmanız.Sevgilerle kalın,dostsuz kalmayın.

sevgili gezenbilir karavan dostları ve abilerim.geçen sene aldığım aracı çok kısa zamanda ailemde yaşanan iki vefat sonucu ve yaşanan maddi sıkıntılar dolayısıyla satmak ve hayallerime bir süre ara vermek zorunda kaldım.lakin bir aydır vazgeçemediğim karavan sevdama tekrar hızlı bir giriş yapıyorum.dün eskişehirde bir 13 m3 fiat ducato bakmaya gittim fakat aracın direksiyon kutusunda sorun vardı.aracın yürüyeni ve kasası çok iyiydi.sağolsun araç sahibi iyi biriydi ve aracın arızasını giderdikten sonra tekrar görüşüp büyük bir ihtimallede satın alacağım.her zamanki gibi yine kafamda projelerle devam ediyorum.fakat bu kez herkese oranla değişik garip bir o kadarda kullanışlı bir karavan dizaynı peşindeyim.siz değerli dostlarım ve abimlerimden de fikirlerinizi eleştirilerinizi esirgemezseniz çok mutlu olurum.

Adsz

Ynt: Yeni yapacağımız HEROES karavan

Dün gece yaşadığım şehir olan inegölde de bir araç buldum fakat bu araç komple cam ve koltuklu.bu araç mı daha mantıklı olur yoksa komple panelvan bir araçmı?

Dilekleriniz için teşekkürler.araçların ikiside diri ve kmler birbirine çok yakın.ama merak ettiğim minibüs olan komple camlı araç içini karavana çevirmek panelvanı çevirmek arasındaki artı yada eksiler ne olabilir?

tayfunvw' Alıntı:
Hic panelvandan yapma karavanlar hakkında bilgim yok. karavan ruhsatı asamasinda problem cikarmi onu bile bilmiyorum. forumda paylaşılmış deneyimler var. yardımcı olur size

Merhaba tabiki tercihiniz öncelikle kapalı kasa yani camsız olanı olmalıdır sebebine gelince camlı olan planınıza uymayacaktır mevcut camların projenize uymadığını göreceksiniz varsayalımki camlı araç aldınız sonuçta bu araca yalıtım yapılacak yapılan yalıtımlar camlardan gözükecek bu seferde camları neyle kapatayım telaşı başlayacak kapattınız diyelim yapılan kaplamalar her tazzikli suyla yıkamada zarar görecek birde işin görsellik tarafı var tabi yapılan aracın dışardan bakılınca birazda karavana benzemesi lazım değilmi ;) camlı minübüste bunu başarmanız biraz zor bizim size tavsiyemiz alın bi camsız panelvan planınıza projenize uygun camlarınıda istediğiniz yerden açın içinize sine sine bi karavan yapın birde işin maddi boyutu var tabi neden koltuklu bi araç alasınızki zaten alsanızda o koltuklar bi işinize yaramayacak ne demişler aklın yolu bir tabi sokağa atacak paranız yoksa umarım herşey gönlünüzce olur birde unutmadan her ne konu olursa olsun DOLLY KARAVAN olarak yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz saygılarımızla kalın sağlıcakla.

berk_arda' Alıntı:
Dilekleriniz için teşekkürler.araçların ikiside diri ve kmler birbirine çok yakın.ama merak ettiğim minibüs olan komple camlı araç içini karavana çevirmek panelvanı çevirmek arasındaki artı yada eksiler ne olabilir?

Bülent bey panelvanın avantajlarını yazmış.

Karavanı ruhsatlandırırken (şu andaki mevzuat/uygulamaya göre) kamyonet halindeki yolcu sayısını yükseltemiyorsunuz. Karavan dönüşümü sırasında yolcu sayısını arttırmayı düşünüyorsanız minibüsten çevirmenin avantajı olabilir.

Camları kapatmak zor mu derseniz, Seyfettin hocamıza sormanızda fayda var. Kendi aracının dönüşümü sırasında bazı pencerelerine saç kaynattırıp kapatmıştı.

Şuan son başıma gelen durumu anlatayım size.atiladi abimle yazdım az önce bu durumu.birinden bir alacağım vardı.bu alacaktan umudumu kesmiştim.geleceğini beklemiyordum çünkü 5 sene olmuştu.şimdi bu alacak karşılığında 98 model fiat ducato maxi alıyorum.araç 17+1.anlayacağınız araç bedava ötesi geliyor.allahın sevgili kuluymuşum ki böyle araçlara bakarken havadan kucağıma düştü.açıkçası yazdan yaza kullanmayı düşündüğüm karavan için camların olduğu bölümleri kapatmayı düşünmüyorum izolasyon için.cam altı düşünüyorum.dediğim gibi zaten yazdan yaza kullanılacak ikinci bir araç olacak çünkü kendi aracımda var.atiladi abimede söylemiştim.şöyle bir proje var kafamda.yukarıda paylaştığım dizaynı düşünüyorum.ve bu dizaynı yapınca üst dolaplara ihtiyacım kalmayacak.çünkü yerden tavana kadar dolap olacak bir tane.mutfak altı dolaplar yatak altı kıyafet dolabı oturum bölümündeki koltuklardan biri yaşam aküsü ve inverter için diğeri yine eşya dolabı olacak.hatta masanın içine bile özel bir dolap yapabilrim çünkü mesleğim gereği her alanı her ayrıntıyı değerlendirip daha çok yer kazanabilirim.ben mobilyacıyım bu arada.zaten belli olmuyormu arka kapı önüne konan yatağın içine duş koymamdan belli ddeğilmi? :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri