Yeni Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmetnart Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,707
oguz1134' Alıntı:
fiyatın aracla ilgisi yok..?

söförünle ilğisi var..!

şimdilerde şu da yok ..anahtar teslim fiyatı 0 aracta.. yeni arac aldığınızda bir kişi 50 bine anahtar teslim alıyor digeri 55 bine..

cok kaza yapan hatlı minibüslere 10 bin üstü zorunlu trafik sigortası çıkabiliyor.. ::smiley:

şöför 30 yaş altı ise yüksek..

şöför büyük şehirde yaşıyor ise yüksek ..

şöför ilk defa hayatında araba alıyor ise yüksek..

şöför 'ün ehliyeti taze ise yüksek..

şöför 'ün ehliyeti eski + kendide eski ise biraz düşüyor..

şöför 'ün son 3-5 senede kazası yok ise ciddi indirim alıyor..

şöför 'ün kazası var ama duvara direge vs vurup kaskodan yaptırıyor aracı ..o bunu etkilemiyor..

şöför 'ün kazası başka araclara zarar verdiren o zararları trafik sigortasından ödetme durumu var ise o cok fena katlıyor.. ;)

caresi aracı bir yakınınıza noterden devri 100 tl altı..bende olmadı ehliyet yeni idi yaştanda tuturamadık olanlar..denesin derim.. :smiley:

Yaşım 63,ehliyetimin alınış tarihi 1977,bugüne kadar hiçbir kaza/hasar durumum yok,ödediğim 6-7 civarı Trafik cezalarının tamamı son zamanlarda yaşadığım bölgeyi abluka altına alan park yasağı sonucu kapımın önünde duran arcımın plakasının fotoğraflarının çekilip gıyabında yazılan cezalardır VE ben yıllardır zorunlu tutulduğum trafik sigorta primi ödüyorum,hem de hiçbir indirimden falan yararlanmadan.
Alkolün ise kokusu bile beni rahatsız eder.
Ayrıca birşeylerden paçayı kurtarmak adına gidip başkasının adından veya ehliyetinden yaralanmayı hiçbir zaman düşünmedim.Bugün ise bana ödetilen fatura bunu yapanların yüzündendir.Onlarla başetmekte acze düşen veya başetmek yerine kolayca bunu bana fatura eden ve buna çanak tutanlardan da Allah her iki alemde hesap sorsun derim.

Etiketler
Ankara'da oturuyorum ve 24 yaşındayım. Geçen sene 300 liraya yaptırıyordum, bu sene ise 650 liraya yakın ödedim.

seyit' Alıntı:
Yaşım 63,ehliyetimin alınış tarihi 1977,bugüne kadar hiçbir kaza/hasar durumum yok,ödediğim 6-7 civarı Trafik cezalarının tamamı son zamanlarda yaşadığım bölgeyi abluka altına alan park yasağı sonucu kapımın önünde duran arcımın plakasının fotoğraflarının çekilip gıyabında yazılan cezalardır VE ben yıllardır zorunlu tutulduğum trafik sigorta primi ödüyorum,hem de hiçbir indirimden falan yararlanmadan.
Alkolün ise kokusu bile beni rahatsız eder.
Ayrıca birşeylerden paçayı kurtarmak adına gidip başkasının adından veya ehliyetinden yaralanmayı hiçbir zaman düşünmedim.Bugün ise bana ödetilen fatura bunu yapanların yüzündendir.Onlarla başetmekte acze düşen veya başetmek yerine kolayca bunu bana fatura eden ve buna çanak tutanlardan da Allah her iki alemde hesap sorsun derim.

Bu bedduaya motorlu taşıt vergilerindeki adaletsizliği uygulayanları da ekleyelim. Amin....

Tamam, motorum biraz irice ama bu yüzden fazla benzin kullandığım için oradan vergiyi zaten alıyorsun. Bugüne kadar aldığın MTV'leri araç bedelimi geçti, şimdi de zorunlu sigortayla aracımdan soğutmaya çalış bakalım devlet baba. Aracımı satıp sana baskı yapan otomobil şirketlerinin oyununa gelmeyeceğim.

Hasarsızlık Oranı %20 Hasarsızlık Kademesi 7 İl İzmir/Aliağa Aracım 79 CJ7

Zorunlu Trafik sigortası'nı 224,98 TL'ye bu ay yaptırdım.

1991 yılından bu yana kendime ait aracım var (daha doğrusu eşimin üzerinde). 2012 model civic aracımızın ocak ayında sigorta yenilendi 278 tl idi (Anadolu sigorta ). Yıllardır araçlarımızı sigortalayan sigortacıya bu gün 1970 model anadol aracın sigortasını sordum 580 tl dedi (Gene Anadolu sigorta). Sebebini sordugumda araç eski, siz ilk kullanıcı gözüküyorsunuz felan felan dedi. Anladığım kadarı ile ben kanunen acemi şoförmüşüm :smiley:. Bu arada araç konya plakalı dedim 320 tl dedi. Tabi Araç üzerinize geçince tam olarak fiyat çıkar demeyide unutmadı. İLGİNÇ

saçma sapan bir sistem seyit beyin dediği gibi sigortacılar zarar etmesin diye yapılan bir düzenleme ya da düzenek. bunun adı zorunlu sigorta ise neden adamına göre fiyat çekiyorsun. bunları Allah bildiği gibi yapsın....
yapılan düzenlemeler ile halkı tamamen yolsuzluğa teşvik edecekler. yüksek mtv ve sigortalardan dolayı vatandaş plakayı hurdaya çıkaracak aracı kullanmaya devam edecek. küçük yerlerde zaten poliste halkta birbirini tanıyor hele azıcık ensesi kalın tanıdık varsa tüm kapılar açık...
akaryakıt kaçakçılığıda yakında serbest olacak (bu akşam haberleri izleyenler ne demek istediğimi anlamıştır)
plakasız kaçak benzinli V8 Cherokee kulağa hoş gelmiyor mu ? bunlar insanı zorla yasaklara teşvik ediyorlar...

Sizlerinki gene de iyiymiş....

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22961648.asp

Sanırım bu konuya arazi araçları da dahil...

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=22960022

tepkisiz bir toplum olunca vur semeri mantığı ..bu olay yunanistanda italyada neredeyse türkiye haricinde nerde olsa halk coktan inmişti meydanlara ama biz toplum olarak nasıl ayar verilmisse artık elimizden arabayı gelip alsalar yine sesimizi çıkarmayız ...

BIM01' Alıntı:
tepkisiz bir toplum olunca vur semeri mantığı ..bu olay yunanistanda italyada neredeyse türkiye haricinde nerde olsa halk coktan inmişti meydanlara ama biz toplum olarak nasıl ayar verilmisse artık elimizden arabayı gelip alsalar yine sesimizi çıkarmayız ...
iş yavaş yavaş ona gidiyor zaten. 20 üstü araçları trafikten çekmeyi yasalaştırmaya çalışıyorlar.bir yerde mecbur tutuyorlar insanları bu tip zamlarda bezdirme politikası. "yeni araç almayı teşvik etmek için" diyor. yeni arabadan da % 138 vergi alıyor.
çok yakında meydanlar da arabasını yakanlar çıkar ortaya.

Ynt: Yeni Zorunlu trafik sigortası hakkında bir bilgisi olan....

Geçmiş yıllarda Ankara'ya çok giderdim ve her defasında Sungurlu civarında Şoforlar Federasyonuna ait dinlenme tesisinde en azından bir çay molası verip ayrıca küçük ücretler karşılığı satılan bir adet Karayolları Haritası(Navigasyon Cihazları ve GPS benzeri cihazlar olmadığından çok ihtiyaç olurdu) ayrıca bir adet te " Trafik Ceza Rehberi" adı ile bastırılan kitapçıktan alırdım.Bu kitapçıkta tüm trafik ve/veya Karayolları kanunu ile kusur yada suçun tanımının yapıldığı maddeler,bunların parasal olarak ceza karşılıklarının yazılı olduğu kitapçık.Sanırım pek çoğumuz bu kitapçığı zaten biliyordur.İşte her yıl bastırılan bu kitapçığın arkasında bir önceki yıl içerisinde meydana gelmiş olan tüm trafik kazaları ile son üç yılın istatistikleri olurdu.Uzun yıllar boyu gördüğüm şey hep aynı olmuştur.Birazdan elimdeki en son olandan bu sonuçları aktaracağım.Artık eskisi gibi Ankara'ya gitmediğimden son yılların kitapçığı yok.Fakat TV ekranlarına yansıyan kaza görüntüleri ve kazaya karışan araç görüntülerine bakınca durumun hiç değişmediğini anında görmek mümükün.
Bendeki son kitapçık 2004-2005-2006 yıllarını kapsıyor.Elinde daha yeni baskısı olan arkadaşlar var ise buraya ekleyebilirler.
Eklediğim tablodaki araç kusuru ile sürücü ve diğer kusurların kazalar üzerindeki etkisini lütfen dikkatli inceleyin.Sadece 2004-2005-2006 yılları deyil.Daha geriye doğruda durum hemen hemen hep aynıydı.Ve bugün de bundan hiç farklı deyil.Bakın oluşan kazalarda araç kusuru % 0.22- 0.25 - 0.15 ve ortalaması = 0,21.
Buna karşı sürücü kusuru % 97 nin üzerinde.
Sürücü eğitimi konusunda hiçbir ciddi çalışma yokken araçlar üzerine şu sonuçlar tüm çarpıcılığı ile ortayken bu kadar çok gelinmesinin altında çok büyük oyunlar yatmaktadır.Senaryoyu yazan Almanya ve Fransa.Türkiye'de turne yapan oyuncular ise Hükumet destekli patronlar.
Gariban dostu görüntüsü altında halkın birilerinin açıkça önüne atılmasından başka birşey deyildir.
Siyasi konuları hep bu sayfalaradan uzak tutmaya çalışıyoruz.Fakat onlar bizi rahat bırakmıyor ve bunları yazmaya yada söylemeye mecbur ediyorlar.Ortada oynanan büyük oyunlar var ve bizler arada rahatça harcanacak gruba mensubuz.

Tarama0001

Ynt: Yeni Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında

Çok Önemli Bir Tespit Bu Devletin Yayınlamış Olduğu Bir Veri Ve Açıklamalarda Eski Araçların Trafikte Tehlike Yarattığı Her Seferinde Söylenmekta Ama Asıl Tehlike 1 Ayda Hiç Eğitim Verilmeden Alınan Ehliyetlerde ....ve Sonuç Birileri Rant Kazanmalı Para Kazanmalı ..cok Ucuk Fiyatlar 1 Mılyara 2 Milyara Trafik Sigortası Ne Demek Aabaları Sigorta Şirketine Verelim Kurtulalım

bım01' Alıntı:
çok Önemli Bir Tespit Bu Devletin Yayınlamış Olduğu Bir Veri Ve Açıklamalarda Eski Araçların Trafikte Tehlike Yarattığı Her Seferinde Söylenmekta Ama Asıl Tehlike 1 Ayda Hiç Eğitim Verilmeden Alınan Ehliyetlerde ....ve Sonuç Birileri Rant Kazanmalı Para Kazanmalı ..cok Ucuk Fiyatlar 1 Mılyara 2 Milyara Trafik Sigortası Ne Demek Aabaları Sigorta Şirketine Verelim Kurtulalım

bu Sigortayı " Zorunlu! " Olmaktan Çıkarsınlar,bakın O 1000 Tl , 1500 Tl Gibi Rakamlar Nasıl Süratle 40-50-60 Tl Lere Kadar Aşağı Çekilecektir.sigortayı Zorunlu Yapmak Ancak Bizim Gibi Kendini Demokratik Sanan Veya Açıkça Totaliter Olan Ülkelere Özgüdür.adını " Zorunlu" Koyarak Yasa Çıkar,sonra Dilediğin Kadar Zam Yap.zaten Artık Bu " Zorunlu" Uygulaması Gittikçe Yaygınlaşarak Moda Haline Gelmeye Ve Yaşamımızın Bir Çok Kesitinde Önümüze Çıkmaya Başlayan Ve Gittikçe Daha Da Artacak Gibi Görünen Bir Anlayışa Dönüştü.

Ynt: Yeni Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bir Bilgisi Olan....

seyit' Alıntı:
sürücü Eğitimi Konusunda Hiçbir Ciddi Çalışma Yokken Araçlar Üzerine Şu Sonuçlar Tüm Çarpıcılığı İle Ortayken Bu Kadar Çok Gelinmesinin Altında Çok Büyük Oyunlar Yatmaktadır.senaryoyu Yazan Almanya Ve Fransa.türkiye'de Turne Yapan Oyuncular İse Hükumet Destekli Patronlar.
gariban Dostu Görüntüsü Altında Halkın Birilerinin Açıkça Önüne Atılmasından Başka Birşey Deyildir.
siyasi Konuları Hep Bu Sayfalaradan Uzak Tutmaya Çalışıyoruz.fakat Onlar Bizi Rahat Bırakmıyor Ve Bunları Yazmaya Yada Söylemeye Mecbur Ediyorlar.ortada Oynanan Büyük Oyunlar Var Ve Bizler Arada Rahatça Harcanacak Gruba Mensubuz.

o Parti Bu Parti Diye Slogan Atmadığımız İçin Yaptığımız Siyaset Sayılmaz. Ben Yazılanları Bilgi Paylaşımı Olarak Görüyorum.
20 Yaş Üstü Araçların Trafikten Men Edilmesi İçin Çok Çalışma Yapıldı. Ancak Değil Ab Ülkelerinde, Adı Duyulmamış Ülkelerde Bile Emsal Bir Uygulama Olmadığı İçin Uygulama Aşamasına Gelinemedi. Yani Yasal Olarak Araçlarımıza Yapabilecekleri Hiçbirşey Yok.

eski Araç Demek Eski Yakıt Sistemi Demek, Bu Da Emisyon Konusuna Girer, Ab'de Emsal Uygulamalar Da Var, Buradan Tutturur Vergiyle Bıktırır, Aracı Sattırırız Dediler. Kamyon, Otobüs Yani Karayolları Nakliye Sektöründen Ve Hala Kuş Serisi Araçlarla Gezen Garibanlardan Gelecek Oyları Düşünerek Ertelediler. Şimdi Binek Araçlarını Diğer Ağır Araçlardan Ayırma Konusunda Bir Çalışma Var. Uygulanırsa Mtv Cüzdanımızı Biraz Daha Yakacak.

sigorta Artışlarının Eski Araçlarla Pek İlgisi Yok, Yeni Araçlar İçin De Aynı Uygulama Var. Gerekçe, Kaza Tesbit Tutanağı Olayı Başladığından Beri Yani 6 Yılda Sigorta Şirketlerinin 4 Milyar Lira Zarar Etmesi. Yapılan Araştırmada 10 Binin Üzerinde Sahte Hasar Tesbit Tutanağı Ortaya Çıkmış. Yani İki Kişi Anlaşıp Araçlarının Bakımlarını Sigorta Şirketlerine Yaptırmışlar.

ikinci El Veya Sıfır Araç Aldığınızda İllere Göre Hazırlanan Listedeki 1.kademe Sigorta Ücretini Ödüyorsunuz. Eğer Bunun Üzerinde Bir Ücret Talep Edilirse Sorgulama Hakkınız Var. Açıklama Sizi Tatmin Etmezse Sigorta Şirketinizi Değiştirin. Firmalar Arasında % 20'ye Varan Farklı Uygulamalar Var.

sonraki Yıllarda Kaza Yapmadığınız Sürece Kademe Atlıyorsunuz. Son Kademe 7 Ve İndirim % 20. Kazanız Olursa Kademede Geri Gidiliyor Ve İndirim Kalkıyor. Aslında Olay Bu. Ancak 2013 İçin Yapılan Zam, Diğer Tür Zamların (mtv, Tüv Muayene Ücreti Gibi) Çok Üzerinde. Yani Gelirler İdaresinin Yaptığı Zamlar Enflasyon Baz Alındığı İçin % 13 - 18 Arası Olduğu Halde Özel Sigorta Şirketlerinin Zamları % 38 - 42 Arasında. Onlar Enflasyon Yerine İçki Ve Sigaraya Yapılan Zamları Baz Almış. Yani "içiyorsan Ödeyeceksin" Uyarlaması. Biniyorsan Ödeyeceksin.

durum Bundan İbaret.

not. Moderatör Dikkatine. Yazılarımızda Bir Sorun Başladı. Büyük Harf Ve Küçük Harfler Kafasına Göre Takılıyor.

bım01' Alıntı:
tepkisiz Bir Toplum Olunca Vur Semeri Mantığı ..bu Olay Yunanistanda İtalyada Neredeyse Türkiye Haricinde Nerde Olsa Halk Coktan İnmişti Meydanlara Ama Biz Toplum Olarak Nasıl Ayar Verilmisse Artık Elimizden Arabayı Gelip Alsalar Yine Sesimizi Çıkarmayız ...

ınanin Bu Durum Avrupa Ulkelerindede Farkli Degil. Ben Kendim Ingiltere'de Yasiyorum Ve Buradada Turkiye'ye Yeni Getirilen Sigorta Sisteminin Benzeri Ve Hatta Bin Beteri Var. Yani Avrupali'yada Getirseniz Kuzu Kuzu Oduyorlar.

buradaki Sistemde Ben Bizzat 550 Pound Luk Arac İcin 700 Pound Sigorta Odedim. Ilk 3 Yil Sizi Cok Yuksek Fiyattan Sigortaliyorlar. Sonrasinda Yavas Yavas Azalmaya Basliyor. Eger Bir Kazaya Karisirsaniz Basa Geri Donmek Bir Kenera İlk Bastakindende Daha Yuklu Bir Sigorta Ucreti Talep Ediyorlar. Eger 9-10 Yil Kazaya Karismazsaniz En Luks Arabaya Bile 200-300 Pound Sigorta Verirsiniz. Burada Bu Mumkun. Zaten İnsanlar Genelde Kalabalik Olmayan Sehirlerde Yasiyor. Ama Ben Turkiye'de 10 Senedir Kucuk Capli Bile Olsa Bir Kazaya Karismadin Diyenini Gormedim. Ozellikle Istanbul Gibi 15 Milyonluk Bir Sehirde Mumkun Degil. Isin Ozu Avrupa'li Bir Kac Sene Disini Sikitiginda Ve Kaza Yapmadiginda Sigortayi Ucuzlatiyor. Kisaca Olan Gene Bizim İnsanimiza Olacak.

Ben bu sene sordum 500 tl civari fiyat verdiler gecen sene 200 tl ye yaptirmistim bu nasil sistem anlamis degilim mtv akaryakit yetmedi sira trafik sigortasinda...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,455
Kayıtlı Üye Sayımız
172,108
Kaydolan Son Üyemiz
desiredesire

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR