Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 311,053
Teşekkür ederim. Evet, üretimleri yaklaşık 1 hafta 10 gün kadar önce durdurdular. 13 Nisan'da tekrar üretime başlıyorlar sanırım. Sipariş esnasında alacağınız karavanın bedelinin yüzde 10u kadar bir kapora alıyorlar. Teslim esnasında talebe göre geri kalanın yarısını peşin fiyatına kredi kartına taksit yapıyorlarmış, yarısını da peşin alıyorlarmış.

Teşekkürler yanıtınız için. Pazartesi günü telefon edeceğim bu durumda. Ara ödeme istemiyorlar değil mi, doğru anladım. Bu ödeme planı bizim için uygun görünüyor.
Standardın dışında eklettiğiniz bir şey oldu mu sizin? Camlar minibüs camı mı için olacak yoksa pleksi mi? Çocuk için ranza yapıyorlardı sanırım. Arka camı büyük almak da var aklımda, ferahlık için. Bir de off-road mu düz mü onun kararını henüz vermedik.

Ben 3.75 Offroad modelini siparis ettim. On odeme yaptim kalani teslimde yaparsiniz dediler.

pazarlik icin hepsini bugun nakit vereyim dedim firma sahibi hepsini teslimde istersen vadeli ode dedi.

Teşekkürler Sami bey. Ağırlık farkını biliyor musunuz iki model arasındaki? Yerden yüksek ve şasesi daha kalın diye biliyorum. Başka bir fark var mı bildiğiniz?

Teşekkürler Sami bey. Ağırlık farkını biliyor musunuz iki model arasındaki? Yerden yüksek ve şasesi daha kalın diye biliyorum. Başka bir fark var mı bildiğiniz?
Standart model 620 veya 630 kg dediler.

Offroad model farklari

1. 3mm daha kalin sase
2. Daha buyuk olcu AT lastik
3. Stop lamba

toplam 700 kg aradaki fiyat farki 4.000 + kdv

sinira yakin bir olcu oldugundan ben buyuk cam vs opsiyon istemedim kg artmasin diye.

webasto, disa dus, stor perde opsiyonlari aldim.

Standart model 620 veya 630 kg dediler.

Offroad model farklari

1. 3mm daha kalin sase
2. Daha buyuk olcu AT lastik
3. Stop lamba

toplam 700 kg aradaki fiyat farki 4.000 + kdv

sinira yakin bir olcu oldugundan ben buyuk cam vs opsiyon istemedim kg artmasin diye.

webasto, disa dus, stor perde opsiyonlari aldim.

Hayırlı olsun Sami bey. Bir mahsuru yoksa sizin için toplam fiyat ne oldu acaba? Ve Webasto hangi marka?
Teşekkürler şimdiden.

Teşekkürler yanıtınız için. Pazartesi günü telefon edeceğim bu durumda. Ara ödeme istemiyorlar değil mi, doğru anladım. Bu ödeme planı bizim için uygun görünüyor.
Standardın dışında eklettiğiniz bir şey oldu mu sizin? Camlar minibüs camı mı için olacak yoksa pleksi mi? Çocuk için ranza yapıyorlardı sanırım. Arka camı büyük almak da var aklımda, ferahlık için. Bir de off-road mu düz mü onun kararını henüz vermedik.
Evet, ara ödeme yok. Standartın dışında dizel ısıtıcı, camlara stor sineklik ve büyük arka cam düşünüyorum. Camlar Mayıs'tan itibaren dışa açılır olacakmış ancak yine pleksi olmayacak bildiğim kadarıyla. Ranzayı 3.75 modele yapıyorlar diye biliyorum. Ben düz 3.75 siparişi verdim. Aracım 4x4 Duster, dağ-çamur gezmeyi seviyorum ve karavanı da kamp alanları dışında kullanmayı düşünüyorum, çadır kampı yaparken de hep öyleydi. Offroad modelini ben de değerlendirmeye aldım ancak aracımın yüksekliği 30 cm iken, 60 cm yüksekliği olan standart 3.75 model bana yeterli geldi. Offroad modelinin ise yüksekliği 65 cm. Ve gördüğüm kadarıyla standart modeliyle de araçları el verdiğince bir çok yere girip çıkabiliyor kullananlar. Opsiyonel olarak Alko amortisör ve stabilizatör de almayı düşünüyorum. Bu karavan için bu ekipmanların fazla olduğu düşüncesi hakim olsa da, güvenli ve konforlu sürüş için değer bence. Ayrıca başka bir karavan aldığınızda bu parçaları aldığınız yeni karavanda da kullanabilirsiniz ağırlıkları yakınsa.

Evet, ara ödeme yok. Standartın dışında dizel ısıtıcı, camlara stor sineklik ve büyük arka cam düşünüyorum. Camlar Mayıs'tan itibaren dışa açılır olacakmış ancak yine pleksi olmayacak bildiğim kadarıyla. Ranzayı 3.75 modele yapıyorlar diye biliyorum. Ben düz 3.75 siparişi verdim. Aracım 4x4 Duster, dağ-çamur gezmeyi seviyorum ve karavanı da kamp alanları dışında kullanmayı düşünüyorum, çadır kampı yaparken de hep öyleydi. Offroad modelini ben de değerlendirmeye aldım ancak aracımın yüksekliği 30 cm iken, 60 cm yüksekliği olan standart 3.75 model bana yeterli geldi. Offroad modelinin ise yüksekliği 65 cm. Ve gördüğüm kadarıyla standart modeliyle de araçları el verdiğince bir çok yere girip çıkabiliyor kullananlar. Opsiyonel olarak Alko amortisör ve stabilizatör de almayı düşünüyorum. Bu karavan için bu ekipmanların fazla olduğu düşüncesi hakim olsa da, güvenli ve konforlu sürüş için değer bence. Ayrıca başka bir karavan aldığınızda bu parçaları aldığınız yeni karavanda da kullanabilirsiniz ağırlıkları yakınsa.
Çok teşekkürler, yanıtınız çok faydalı oldu. Muhtemelen, standart 3.75 ağır basacak son kararı verirken bizim için de, şu anki aracımız Toyota Yaris 1.3 benzinli olduğu için iki model arasındaki ağırlık farkı (70-80 kg) çok daha önemli bizim için. Webasto, stor perdeler ve büyük arka camlı düşünüyorum şu an. Bir de Al-ko stabilizatör ilk fırsatta. Amortisör düşünmemiştim, onu da bir araştırayım. Siz yolculuk konforu için mi amortisör düşünüyorsunuz yoksa güvenli sürüşe de katkısı ve mı?

Topuzdan aksa mesafe kısa olduğundan stabilizatörün faydasını göreceğinizi düşünüyorum. Hayırlı olsun.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok teşekkürler, yanıtınız çok faydalı oldu. Muhtemelen, standart 3.75 ağır basacak son kararı verirken bizim için de, şu anki aracımız Toyota Yaris 1.3 benzinli olduğu için iki model arasındaki ağırlık farkı (70-80 kg) çok daha önemli bizim için. Webasto, stor perdeler ve büyük arka camlı düşünüyorum şu an. Bir de Al-ko stabilizatör ilk fırsatta. Amortisör düşünmemiştim, onu da bir araştırayım. Siz yolculuk konforu için mi amortisör düşünüyorsunuz yoksa güvenli sürüşe de katkısı ve mı?
Amortisörler bozuk yollarda aracın ve karavanın zıplamasını engelleyeceği için büyük bir sürüş konforu sağlayacaktır diye düşünüyorum. Onun dışında amortisörlerin bozuk satıhlardan geçerken olası savrulma sırasında sönümlenmeyi kolaylaştırdığını okudum. 600-650 TL gibi bir fiyata satılıyor iki adeti, değer diye düşünüyorum. Aktif karavan kullanan kampçılar daha doğru bilgi verebilirler, bunlar sadece araştırıp edindiğim sonuçlar.

Rena 3,60 zam yapmışlar. 1 Mart kampanyada 45BinTl+kdv olan fiyat 11 Nisanda 62BinTL+Kdv olmuş. Bu kadar zam yapmaya ne sebep olduysa gerçekten şaşırdım. Aralık ayında 40bin Tl miş.

Son düzenleme:

Karavancılığa yeni başlayacaklar için güzel bir konu olmuş. Eşim ve 2 yaşında kızım ile beraber yurtiçi-yurtdışı gezilerimizde konaklayacağımız, bazı haftasonları günübirlik bile olsa yakın civarda doğaya kaçıp vakit geçirebileceğimiz bir karavan istiyoruz. İlk adım olarak BE ehliyetimi aldım. 2.adım olarak binek aracımı 450nm tork,190bglik 4*4 pickup ile değiştireceğim. Böylece ağırlık konusu benim için problem olmayacak diye düşünüyorum. İlk başlarda 3,60-410 aralığında karavanlara bakıyordum fakat eşim biraz daha büyük karavan istiyor. Canlı olarak incelediğimiz tek marka ortiz. Avrupa karavanları çok beğenerek izliyoruz ama bütçemizi şuan için aşıyor. Fotoğraflarından gördüğümüz kadarıyla yerleşim planından dolayı Saly 5,25 urban s ve pino agile 500 modellerini beğendik. Yalnız duş ile wc bölümü ayrı olsun istiyoruz. Avrupa karavanların bazılarında bu var. Yerlilerde uygulayan görmedim. Mesela Pino 5mt üzeri modellerde duş-wc bölümünün dışına lavaboyu almış. Keşke WCyi de lavaboyla beraber duş bölümünden ayırsalar süper olur.

Forumda bütün muhabbetler çekme karavan üreticileri etrafında dönüyor.
Bu karavancıların hiç mi konuşacak bir şeyi yok? Neden paylaşımlar çeşitlenemiyor? Bence hep eleştirmek de çok doğru değil. Hiç mi gezmiyoruz, görmüyoruz? Hiç mi müspet konumuz olmuyor? Bence şu çekme karavan eleştirme işini yapalım ve biraz bir kenara bırakalım. Başka şeyler de konuşalım.

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fotoğraflarından gördüğümüz kadarıyla yerleşim planından dolayı Saly 5,25 urban s ve pino agile 500 modellerini beğendik. Yalnız duş ile wc bölümü ayrı olsun istiyoruz.
----------------------------

Hakkı Bey merhaba..
Bence, asla bırakamayacağınız bir dünyaya adım atıyorsunuz.
Derler ki, dünyanın en lüks oteli Burj el Arap, 7 Yıldızlı..
Karavan yaşamı, göreceksiniz 77 yıldızlı.. :smiley:

Saly nin üretimi standart ve güzel karavanlar üretiyor.
Bence beğendiğiniz model oldukça güzel ve kullanışlı.
Bence tek eksiği genişliği 2.30 m.
Gezen insanlar için çok fazla, zaten kendileri de,
çekme karavanlarını, mokamp karavanı olarak lanse ediyorlar.

Faruk Bey, eskiden 1 numaralı münekkiti ben idim, çok değişmiş.
Şimdilerde, çok daha makul, alçak gönüllü ve işin tekniğini kavramış.
Eski karavanları için söylediğim, " Süs güzeli kadın gibi, ev kadınlığı sıfır."
yani, estetiği güzel, sağlamlığı berbat karavanlar yapıyordu, lafımı şu an için kullanamıyorum.

Bir müddet evvel, bahsetmiştim, bir vesile ile uzun uzun sobet ettik.
Geçmişteki bütün hatalarını kabul ediyor.
Artık eskisi gibi boş iddiaları yok, makinalı tüfek gibi soluksuz konuşmuyor,
diğer her marka karavanı kötüleyip kendini müthiş methetmiyor.

Agile tipleri bayağı güzel.
Size uygun taraflarını da şöyle açıklıyayım,
iç dizaynda istediğiniz tasarımları, karavan dengesini bozmadan, uygulayabiliyor,
belirttiğine göre.

Ve gezen karavancı için en önemlisi, genişliği 220 cm.
Bu 10 cm önemli mi..
Çekme karavan kullananlar bunu bilir..!

Bence Faruk beyle konuşun;
AL-KO alt yapılı bir karavan alın, güle güle kullanın.

Kararınız hayırlı olsun.
Ararsanız Faruk Bey e selamımı söyleyin.. :smiley:

Son düzenleme:

----------------------------

Hakkı Bey merhaba..
Bence, asla bırakamayacağınız bir dünyaya adım atıyorsunuz.
Derler ki, dünyanın en lüks oteli Burj el Arap, 7 Yıldızlı..
Karavan yaşamı, göreceksiniz 77 yıldızlı.. :smiley:

Saly nin üretimi standart ve güzel karavanlar üretiyor.
Bence beğendiğiniz model oldukça güzel ve kullanışlı.
Bence tek eksiği genişliği 2.30 m.
Gezen insanlar için çok fazla, zaten kendileri de,
çekme karavanlarını, mokamp karavanı olarak lanse ediyorlar.

Faruk Bey, eskiden 1 numaralı münekkiti ben idim, çok değişmiş.
Şimdilerde, çok daha makul, alçak gönüllü ve işin tekniğini kavramış.
Eski karavanları için söylediğim, " Süs güzeli kadın gibi, ev kadınlığı sıfır."
yani, estetiği güzel, sağlamlığı berbat karavanlar yapıyordu, lafımı şu an için kullanamıyorum.

Bir müddet evvel, bahsetmiştim, bir vesile ile uzun uzun sobet ettik.
Geçmişteki bütün hatalarını kabul ediyor.
Artık eskisi gibi boş iddiaları yok, makinalı tüfek gibi soluksuz konuşmuyor,
diğer her marka karavanı kötüleyip kendini müthiş methetmiyor.

Agile tipleri bayağı güzel.
Size uygun taraflarını da şöyle açıklıyayım,
iç dizaynda istediğiniz tasarımları, karavan dengesini bozmadan, uygulayabiliyor,
belirttiğine göre.

Ve gezen karavancı için en önemlisi, genişliği 220 cm.
Bu 10 cm önemli mi..
Çekme karavan kullananlar bunu bilir..!

Bence Faruk beyle konuşun;
AL-KO alt yapılı bir karavan alın, güle güle kullanın.

Kararınız hayırlı olsun.
Ararsanız Faruk Bey e selamımı söyleyin.. :smiley:

Merhaba Akmühendis. Önerileriniz için çok çok teşekkür ederim. Çok faydalı bilgiler. Zamanı gelince karavan firmalarının hepsini gezmeyi planlıyoruz. Mümkün olduğu kadar kullanışlı, mümkün olduğu kadar mobil karavanı bulmak için çalışacağız. İşallah hayırlısı olur :smiley:

Ben 10 yıllık karavan tecrübesi ve farklı markalarda,
karavan yaşamı olan bir insan olarak en güzel yerleşimi şu şekilde yaptım.
Not olarak baştan belirteyim, bu mokamp değil, serbest gezmeyi seven karavancı karavanı.
Yani GEZGİN modeli.. :smiley:
Yollarda sıkıntısızca gezmeyi sevenler için.

4.80 m - 680 Kg. lık Hafif Çekme Karavan Yapıyorum (İnşallah.. :) )

Gerek en-boy ölçüsü, gerek iç yerleşiminin durumu bence mükemmel.
Tek yanlışımız, ağırlık tahmini oldu.:tired:

Başlangıçta herşeyi, en hafif malzemeden düşünmüştüm.
Mesela mutfak için italyan malı basit sert plastik uyarlanabilir dolap,
bez gardrop falan hayal etmiş ve de satın almıştım..

Sonradan, lükse kaçtık..
O olsun, bu olsun,
oturmalı vitrifiye ( Sadece bu 20 Kg. civarı) klozeti olsun,
özel tip 2" lik öğütücüsü olsun(8 Kg.)
100 Lt lavabo pi su deposu, 100 Lt wc pis su deposu olsun(2 mm galvaniz saçtan, toplam 60 Kg. civarı)
100 Lt temiz su deposu olsun (2 mm galvaniz saç)
yaşam aküsü kuvvetli olsun( 55 Kg..... :weary: )

Olsun olsun daaa..
Bu "olsun efendiler ! " 680 Kg. hayalini " 1240 Kg. a çıkardı.:mad:
Efendiler iyi saate olsunlar..:tearsofjoy:

Uzun uğraşılar sonucu da, azami yüklü ağırlığı 1.340 Kg. lık bir ruhsat ile işi sonuçlandırdık.

Bu yerleşimi yaptırmanızı öneririm.
İzmire yakınsanız, gelip görebilirsiniz.

Son düzenleme:

öncelikle böyle güzel bir ortama geçiş yaptığımız için çok memnun oldum, bayadır girmiyordum be yalan söyleyim, burayı görünce hepsini bir çırpıda okudum

Orhan Bey’in belgesi geldi, belge 3800 3600 ve 2500 lük modeller için alınmış, adres ve şasi değişikliği sadece başvuru esasıdır ama görüştüğümüzde buranın şube olduğunu iletti yani ilk adresi duruyor. Şasi ile ilgilide kapsam genişletme başvurusu yapacaktı tekrardan danışmanı. Danışmanı bilindik ve proje sektörünün ilk firmalarından, deneyimli biridir.

Emeksan ile ilgili bende birşey söyleyim; karavan alma sürecinde emeksan ile bende görüştüm, O1 belgesi olup olmadığını sorduğumda bana terslercesine takmışsınız O1 belgesine bu karavan 750 kg altında böyle bir zorunluluk yok kardeşim nerden çıkartıyorsunuz bu icatları dedi, bende kim olduğumu söylemeden teşekkür edip kapattım. Bu işin üreticisi olmak istiyorsanız en azından zorunlulukları bilmeli ve asgari şartları sağlamalısınız bana göre.

Benimde karavan gelecek fakat nisan sonuna doğru nasıl teslim alabilirim hiç bilmiyorum. Bu arada karavan kullanan arkadaşlara bir sorum olacak, güneş enerjisi sistemi yaptırmak istiyorum, sizce 220 volt sistem mi 12 volt sistem mi yaptırmak iyidir. Buzdolabım 220 ( 12 ye dönüştürebilirim fakat pek randumanlı değil sanırım)

Zeki bey şöyle bir soru sorayım o halde. Diyelim ki ben herhangi bir firmadan yeni bir şasiye geçmiş ancak kapsam genişletme başvurusu yapılmamış bir karavan aldım ve tip onayı olarak eski şasi ile alınmış tip onay belgesi ile teslim edildi karavan. Ancak bu yeni şasi kapsam genişletme başvurusu sonrasında tip onay kriterlerini yapılan testlerde karşılamadı diyelim. Bu durumda izlenmesi gereken yol nedir müşteri olarak?

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri