Yolda Salınmaya Başlayan Çekme Karavan Nasıl Durdurulur ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,309

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
.

Aşağıda adresi verilen videoda, yollarda salınmaya başlayan çekme karavanın, tek taraflı aralıklı fren metoduyla nasıl durdurulabileceği açıklanmakta. Video Almanca olması yanında, metod biraz uzunca anlatıldığından Türkçe kısa açıklamasını veriyorum.

* Salınmaya başlayan karavanı asla tek ve uzun frenle durdurmayı denemeyin.

* Sol dikiz aynasından karavanınızın içeriye doğru harekete geçmeye başladığını gördüğünüz an frene basıp, aracın tam arkanıza yani arka orta eksene ulaştığı zaman da ayağınızı hemen frenden çekmelisiniz.

Nedeni;
Karavanın sola hareketi sırasında sarı okla gösterilen kuvvet (1) aracınızla yaptığınız fren (2) yüzünden çekme karavanda oluşan kuvvetle (3) birleşerek salınımı arttırdığından, bu fazda frenden kaçınılmalı.

2590EC1C A2FC 4AD3 AD9D B9F023414884

Fakat karavanın içeriye doğru hareketi sırasındaki istikameti değişen kuvvete (1) yapılan fren (2) yüzünden karavanda oluşan kuvvet (3) bu durumda ters yönden etki yaparak salınımı zayıflatmakta ve 3-5 kontrollü frenden sonra karavanı stabilize edebilmektedir.

D53A2C02 8FA3 4326 B21C 3F7FC58706A6

* Videoda karavanın sağa geçip tekrar içeriye geçiş durumunda ise, salınım frekansının hızı yüzünden ayni efekten faydalanmayı düşünmenin gerçekci olmadığı, böyle tek taraflı uygulanmasının emin ve yeterli olduğu belirtilmekte.

Umarım ihtiyacınız olmaz...

VİDEO
Video: https://m.youtube.com/watch?v=M25eZMZf8pY

.

Son düzenleme:

Etiketler
.

Aşağıda adresi verilen videoda, yollarda salınmaya başlayan çekme karavanın, tek taraflı aralıklı fren metoduyla nasıl durdurulabileceği açıklanmakta. Video Almanca olması yanında, metod biraz uzunca anlatıldığından Türkçe kısa açıklamasını veriyorum.

* Salınmaya başlayan karavanı asla tek ve uzun frenle durdurmayı denemeyin.

* Sol dikiz aynasından karavanınızın içeriye doğru harekete geçmeye başladığını gördüğünüz an frene basıp, aracın tam arkanıza yani arka orta eksene ulaştığı zaman da ayağınızı hemen frenden çekmelisiniz.

Nedeni;
Karavanın sola hareketi sırasında sarı okla gösterilen kuvvet (1) aracınızla yaptığınız fren (2) yüzünden çekme karavanda oluşan kuvvetle (3) birleşerek salınımı arttırdığından, bu fazda frenden kaçınılmalı.

Ekli dosyayı görüntüle 506750

Fakat karavanın içeriye doğru hareketi sırasındaki istikameti değişen kuvvete (1) yapılan fren (2) yüzünden karavanda oluşan kuvvet (3) bu durumda ters yönden etki yaparak salınımı zayıflatmakta ve 3-5 kontrollü frenden sonra karavanı stabilize edebilmektedir.

Ekli dosyayı görüntüle 506751

* Videoda karavanın sağa geçip tekrar içeriye geçiş durumunda ise, salınım frekansının hızı yüzünden ayni efekten faydalanmayı düşünmenin gerçekci olmadığı, böyle tek taraflı uygulanmasının emin ve yeterli olduğu belirtilmekte.

Umarım ihtiyacınız olmaz...

VİDEO
Video: https://m.youtube.com/watch?v=M25eZMZf8pY

.

Çok faydalı bir paylaşım, çekme karavan kullanımda ani manevralar yapmak zorunda kalınabilir bu nedenle önemli bir nokta, özellikle yerli karavanlarımız da hayati risk var.
Eğer karavan avrupa olup şase Al-ko olursa ilave bir seçenek olarak al-ko ATC yi de ekletebiliyoruz, alko tamamen bu savrulma sistemi için bunu geliştirmiş.
aşağıda video dada izlenebilir.

.

Salınma sadece ani manevralarda değil karavanın uygunsuz yüklenmesi ve aşırı hız durumlarında da ortaya çıkmakta.

Video: https://youtu.be/nLcRaRoPlR8

Bence ATC sistemi olanların dahi bu metodu içselleştirmesi gerekmekte.
Sistemin herhangi bir sebepten dolayı devre dışı kalma ihtimali yabana atılmamalı ?

Karavanın kaliteli olması yeterli değil. Sürücü de bilgili ve hazırlıklı olmalı.

Alman otomobil klübü ADAC, çekme karavanlar için antrenman kursları düzenliyor.
Öğretilenler:
* Yükün güvenli şekilde istiflenmesi
* Aracın boyutlarını hissettirmek için, kılavuzlu ve kılavuzsuz tüm aynalarla manevra yapmak
* Eğriler ve darboğazlar içeren bir yoldan geçmek
* Römorklu ve römorksuz frenlerin testi
* Engellerden uygun şekilde kaçınma
* Römorklarla sürüş esnasında uyulacak kurallar
* Özellikle karavan sürücüleri için pratik bilgiler ve katılımcılar arasında karşılıklı deneyim alışverişi

Süre: 8 saat !

...
Ben motokaravanımı teslim alırken, satıcı 3 saatin üzerinde açıklamalarda bulunmuştu.

.

.

Salınma sadece ani manevralarda değil karavanın uygunsuz yüklenmesi ve aşırı hız durumlarında da ortaya çıkmakta.

Video: https://youtu.be/nLcRaRoPlR8

Bence ATC sistemi olanların dahi bu metodu içselleştirmesi gerekmekte.
Sistemin herhangi bir sebepten dolayı devre dışı kalma ihtimali yabana atılmamalı ?

Karavanın kaliteli olması yeterli değil. Sürücü de bilgili ve hazırlıklı olmalı.

Öğretilenler:
* Aracın boyutlarını hissettirmek için, kılavuzlu ve kılavuzsuz tüm aynalarla manevra yapmak
* Özellikle karavan sürücüleri için pratik bilgiler ve katılımcılar arasında karşılıklı deneyim alışverişi

Süre: 8 saat !

...
Ben motokaravanımı teslim alırken, satıcı 3 saatin üzerinde açıklamalarda bulunmuştu.

.

Türkiye ile avrupa arasında çok ciddi eğitim sıkıntısı var, buradaki üreticilerimiz çekemeyecek arabaya bile arkasına bağla git bişey olmaz mantığı ile yaklaşıyor, çoğu yerli satma derdinde, o nedenle arkaya 1600-1700 kilo bağlayıp çekmişsiniz onlar işin maddi tarafında. Durum böyle olunca satın alırken ki 15 dk lık ayak üstü muhabbette herşey anlatılıyor, "Herkes sürüyor sende sürersin korkma" gazı ile karavan teslim ediliyor. Bir gün inşallah bizim karavancılarımız da o araba ile olmaz ilk önce arabanızı yenileyin gelin, sonra ehliyetinizde BE olması lazım onuda alın diyip uyarıp sonrasında ürünlerini satma ve satarken ke güvenli sürüş ile ilgili eğitim doğrultusunda hareket ederler.

Yıllar önce çekme karavan almak için üretici firmayı aradım. O zamanlar karavan hakkında bilgim çok az. Firma yetkilisine internet üzerinde satışı yapılan karavanı benim otomobilim çeker mi diye sordum.

Satıcı - Sorun değil çeker.

Ben - Yalnız benim araba çıplak haliyle bazı dik yokuşlarda durduğum zaman zor kalkıyor. Karavanla nasıl kalkarım?

Satıcı - Yokuşlarda durmak yok.

Yani oldu da durman gerekirse yandı gülüm keten helvası!

Öğretilenler:
-------------------

Bu Almanların iş yapma kültürüne/terbiyesine hayranım.
Adamlar yaptıkları her üretime, yaptıkları her işe,
gereken bütün önemi veriyorlar.
Hile, hurda yokk, diyemiyorum, oldukça az diyeyim.

Volkswagen ve Mercedesin son zamanlardaki atık gaz salınımarında,
yaptıkları iddia edilen hileler beni çok şaşırtmıştı.
İhtimal ki, kendilerini dünyanın jandarması sanan, soyu, başlangıçta çoğunluğu itibarı ile,
serseri, mahkum, maceraperest, atak, cesur ve kabadayı insanlara dayanan Abd liler,
bir şekilde, bu firma elemanlarından bazılarını satın alıp bu işi yaptırmış ta olabilir.
Tabii bu arada 2.Dünya savaşı sonrasında Almanyadan kaçırdıkları bilim adamlarını ve
seviyeli göçmenleri ayrı tutarak yazıyorum bunları.

Kısa süre Bavyera da bulunmuştum.
Yaşamlarının bir çok noktasındaki özene hala hayranım.
Ve yanımda Alman ekolünde yetiştirmiş ustalar çalıştırabilmeyi hep hayal etmişimdir.

Konuya dönersek;
adamlar karavan kullanmada sadece ehliyet yeterliğine bakmamışlar,
ihtiyaç duyana, ileri sürüş tekniği kursu açmışlar.
Ne güzel.

Bu bilgilendirici yazılarınız için teşekkür ederim.
Varlığınız, eğitici yazı ve önerilerileriniz, sitenin seviyesini yükseltiyor

Yıllar önce çekme karavan almak için üretici firmayı aradım. O zamanlar karavan hakkında bilgim çok az. Firma yetkilisine internet üzerinde satışı yapılan karavanı benim otomobilim çeker mi diye sordum.

Satıcı - Sorun değil çeker.

Ben - Yalnız benim araba çıplak haliyle bazı dik yokuşlarda durduğum zaman zor kalkıyor. Karavanla nasıl kalkarım?

Satıcı - Yokuşlarda durmak yok.

Yani oldu da durman gerekirse yandı gülüm keten helvası!

"Yokuşta durmak yok" :tearsofjoy::tearsofjoy: bu yazı bile bizim satışta nasıl bir noktada olduğumuzu gösteriyor, satış ve ikna tecrübelerimizin ufak bir kısmını ve vaktini arge ye ayırsak neler yaparız neler.

.

DİKKAT !

Bütün yukarıda anlatılanlar, karavan salınımlarının çekici aracın hareketine etki yapmaya başladığı dramatik fazla ilgili.

Fakat bu salınımları sadece görme veya hafifçe hissetme durumunda yani ilk fazda yapılacak şey ise ayağı gazdan çekmek ve hafif fren yapmak. Bunun çoğunlukla yeterli olduğu söylenmekte.

Sanırım faz farklarını aslında baştan yazmalıydım. :rolleyes:

Aşağıdaki videodaki karavan, bu ilk fazda hafif frenle stabilize edilebilmekte.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=oeI50Vbif1o

Diğer bu iki videoda ise salınımın aracın yönüne etkisi ve sonuçları görülmekte.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=1O9rAePP7RU

Video: https://www.youtube.com/watch?v=qo-qpy0krkE

Tabii bizim foruma üye olsalardı, böyle şey başlarına gelmezdi..:p

Salınımın ayrıca;
* ani rüzgar,
* yandan oldukça hızlı bir kamyonun geçişi,
* aniden kamyonun rüzgar gölgesinden çıkılması ve
* yollardaki kamyon iz olukları yüzünden de oluştuğu unutulmamalı..

Gerçi biliyorsunuzdur ama tekrardan zarar gelmez.
Bilyalı kaplin ve stabilizatör sistemleri olmayan karavanları, saatte 80 kilometre üzerinde çekmemek bir yana, olanlarına bile tamamen güvenmemek, tavsiye edilmekte..

...
Eh, en banal haberleri bile ancak sansasyonel manşetlerle okuyabilen, tuvalet kağıdını bile bizi “Şok” eden marketlerden almayı terçih eden, televizyonda 3-5 kişinin öldüğünü, birbirlerini aldattığını, hiyanet ettiğini görmeden uykusu gelmeyen bir ülkenin sakini olarak, bu konuya da dramatik tarafından başlamış olmamı çok görmezsiniz umarım ? :p
Amaç, icabında sürümden kazanmak...:yum:

.

Son düzenleme:

.
Bu önemli başlığı tekrar hatırlatayım dedim.
Türkiye’de karavanlar için “güvenli sürüş kursları” olmadığından, en azından teoriğinin bilinmesi yerinde olurdu. Özellikle son yıllarda yollara çıkan çekme karavan sayısındaki artışı düşünürsek..

Tabii forum onlarca okunuyorsa ?…

Şimdi aklıma geldi.
Türkiye’deki karavan üreticilerinin çoğunun karavan hakkında bilgisi olmadığını tahmin ediyorum. Hani açıkçası nereden olsun ki ?
Üreticilere başlığın konusu sorulunca verecek veya veremiyecekleri cevap, bilgi kaliteleri için Turnosul kağıdı vazifesi görebilirdi.. 😉

Son düzenleme:

.
Bu önemli başlığı tekrar hatırlatayım dedim.
Türkiye’de karavanlar için “güvenli sürüş kursları” olmadığından, en azından teoriğinin bilinmesi yerinde olurdu. Özellikle son yıllarda yollara çıkan çekme karavan sayısındaki artışı düşünürsek..

Tabii forum onlarca okunuyorsa ?…

Şimdi aklıma geldi.
Türkiye’deki karavan üreticilerinin çoğunun karavan hakkında bilgisi olmadığını tahmin ediyorum. Hani açıkçası nereden olsun ki ?
Üreticilere başlığın konusu sorulunca verecek veya veremiyecekleri cevap, bilgi kaliteleri için Turnosul kağıdı vazifesi görebilirdi.. 😉

Çoğu " Bu işte para var" zihniyetiyle işe girmiş, başlangıçta bu işle hiç alakası olmayan Firmalar.. Örnek Ortiz.(Ana işleri fason sanayi boyacılığı)... Bir diğeri aldığı karavanı inceleyip,ben de bu işi yaparım diyen ve imalat konusu bu işle ilgisi olmayan Güney (Muhtelif dükkanlara masa, raf yapımı) .. Vb.

Son düzenleme:

Benim başıma yalpalama yazın geldi. Normalde 90 km/s geçmiyordum. Çok Pahalı Yolda giderken biraz hız yapıyım dedim. 120 km/s ile giderken tır solladım. O anda cekme karavan hafiften sallanma başladı. Çok az frene basmamla daha da arttı. Ben de tersini yapıp gaza bastım. Hızlanmamla yalpalama durdu. Sanırım aracın ağırlığı, yüklemeye dikkat etmem sorunu büyütmedi.
Ama o anda karavanı dikiz aynasından izleyip frene veya gaza basmak çok zor.

Fizik kanunu her zaman işe yarar.: )

Çekicilerin (TIR} arkasında ki treyler de aynı hesap. Duruma/yola göre hız kazanmak daha avantajlı.

Ülkemizde malasef kamp-karavan deneyim sahibi olupta, bu işi yapan azdır sanırım. Çekme kullanmadım ama inceleme ve sorunlarını okudukça; ezbere yapılan, olsun bitsin bu iş hesabıyla bitirilen ürünler hep.

İşin acı tarafı bu işi kurumsal yapan üç-beş firmanın ilanlarında ki fiyatlarda diğerlerinin 3-4 katı olabilmekte. Millette ne yapsın kendince en uygun olana gidiyor.

Benim aracı da 3 -4 yıl öncesine kadar mobilyacılık yapanlar yaptı. Onlara da devamlı diyorum
AR-GE'yiz biz paso..

Çıkın üç-beş gün dağda taşta kalın. Azcıkta olsa deneyim sahibi ol ki gelen müşteriyi anla, sorun gelmeden çöz farkın olsun..

Benim başıma yalpalama yazın geldi. Normalde 90 km/s geçmiyordum. Çok Pahalı Yolda giderken biraz hız yapıyım dedim. 120 km/s ile giderken tır solladım. O anda cekme karavan hafiften sallanma başladı. Çok az frene basmamla daha da arttı. Ben de tersini yapıp gaza bastım. Hızlanmamla yalpalama durdu. Sanırım aracın ağırlığı, yüklemeye dikkat etmem sorunu büyütmedi.
Ama o anda karavanı dikiz aynasından izleyip frene veya gaza basmak çok zor.
Bence de çok zor. En iyisi gaza hafifçe yüklenmek...
Benim başıma gelmedi. Gelseydi bildiğim dualardan başlardım okumaya... :smiley:

Benim başıma gelmedi. Gelseydi bildiğim dualardan başlardım okumaya... :smiley:

Videolarda salınımın başlamasıyla devrilme arasındaki zaman o kadar kısa ki Yücel bey, bana “Rabb-i yessir” den başkası sığmaz gibi geliyor. 😉

Yalnız hızın arttırılmasının salınımı nasıl azaltabileceğini çıkaramadım. Bütün video ve açıklamalar tersini söylüyor.

Son düzenleme:

Çekicilerin (TIR} arkasında ki treyler de aynı hesap. Duruma/yola göre hız kazanmak daha avantajlı.

TIR ların römorkları en az iki dingilli Alp bey. Bu yüzden onların salınım sorunları yok.
Hatta Avustralya’daki Truck trenleri de selametle yollardalar. Çekme karavanların tek veya ortada birbirine yaklaşık dingilleri, rotasyonu dolayısıyla salınımı olası kılmakta diye biliyorum.

1668432014401

Öte yandan bizim çekme karavanların iki dingil ile herbir köşesinde birer tekerleği olsaydı, park ederken özellikle kampinglerde halimiz dumandı..😊
Hadi dönerli dingil kullanalım desek bile ağırlığı hala sorun olurdu sanırım..

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri